piątek, 24 grudnia 2010

Amerykańskie domy to przede wszystkim szkielet drewniany

Amerykańskie domy to przede wszystkim szkielet drewniany


Autorem artykułu jest papaj
W Polsce na hasło drewniany dom, zwykle przychodzi nam na myśl góralska chata zbudowana z ułożonych na sobie bali. Kiedy to samo hasło usłyszałby ktoś z ameryki lub kanady pomyślałby o czymś zupełnie innym,

o domu, który posiada tzw. szkielet drewniany. Tego typu konstrukcje są tam chlebem powszednim i zaczynają zdobywać coraz większą rzeszę fanów także w naszym kraju.


W Ameryce Północnej projekty domów jednorodzinnych są w 90 % wykonywane w tej technologii. Dobrze byłoby więc wiedzieć co to właściwie jest ten dom z drewnianym szkieletem i czemu jest on taki popularny ?


Jak sama nazwa wskazuje podstawą takiego domu jest drewniany szkielet, sprawia on że dom jest bardzo lekki i nie wymaga masywnego fundamentu. Naturalne właściwości drewna sprawiają, że w środku wytwarza się bardzo przyjazny dla człowieka mikroklimat. W dodatku drewno posiada właściwości termoregulacji, dzięki czemu w zimie taki dom jest cieplejszy, a w lecie w środku można poczuć przyjemny chłód. W przeciwieństwie do tradycyjnych domów z bali, domy które posiadają szkielet drewniany nie są w całości wykonane z drewna. Na zewnątrz dom jest pokrywany niepalnymi cementowo-wiórowymi płytami, a od wewnątrz ognioodporną watą bazaltową. Ściany takiego domu zawierają kilka warstw izolacji, które mają zapobiegać nadmiernej wilgotności, a także zatrzymywać ciepło w środku. Montuje się również specjalną membranę chroniącą przed wiatrem. Zewnętrzne ściany można wykańczać wedle życzenia, zarówno tynkiem elewacyjnym jak i sidingiem, płytkami ceramicznymi itd. .


Firmy, które zajmują się w Polsce budową takich domów swoją ofertą obejmują już większość regionów i dużych miast. Gdy przeglądam projekty domów Kraków, Warszawa czy Wrocław mają ogromną ofertę firm gotowych dla nas taki projekt zrealizować. W chwili obecnej popularność tej technologii sprawiła, że dostęp do niej jest bardzo łatwy i jeżeli będziemy chcieli mieć dom z drewnianym szkieletem na pewno nie będzie problemu z wyborem odpowiedniego dla nas projektu czy znalezieniem jego wykonawcy.---

http://www.projektydomkow.com.plArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dach wieńczy dzieło

Dach wieńczy dzieło.


Autorem artykułu jest PiVi
Ładny dach - to ładny dom. Pokrycie dachowe jest jednym z elementów które wpływają na nasze postrzeganie budynku i decydują o tym - czy ten konkretny dom podoba nam się czy nie.

Architekci budowlani prześcigają w nowatorskich pomysłach, tworząc coraz bardziej futurystyczne wizje, nowoczesne projekty budynków w tym domów mieszkalnych. Temu trendowi podporządkowują się oczywiście także dachy, które są integralną częścią każdego domu. Wizje dachów przyszłości są najróżniejsze - począwszy od Dach wieńczy dzieło.budynków, w których pokrycie dachowe jest proste i całkowicie wkomponowane w nieruchomość, poprzez dachy będące w pewnym sensie odrębnym tworem, całkowicie odrębnym elementem budynku. Futurystyczne konstrukcje często przedstawiają „falujące” futurystyczne dachy o niejednoznacznym kształcie. Trzeba jednak pamiętać, żeby te wizje mogły być w przyszłości możliwe do zrealizowania. Właśnie dostosowanie swoich wizji do standardów budownictwa jest jednym z najtrudniejszych wyzwań stojących przed firmami budowlanymi. Nierzadko spotyka się przepiękne aczkolwiek wręcz nierealne projekty stworzone przez architektów. Oczywiście- powie ktoś, że każdą rzecz można zbudować- ale wtedy zaczynamy rozmawiać o drugim czynniku jakim jest cena. Jak przykład może posłużyć tu tzw. "wole oko" element niezwykle zdobny i stosunkowo często wykorzystywany detal w ambitnych projektach. Jest to jednak szczegół stosunkowo trudny do poprawnego wykonania na dachu i doszło de tego, że ten element funkcjonuje jako osobna pozycja w cenniku dekarza. Oczywiście- jedno "wole oko" nie stanowi większego problemu- ale co jeżeli dały dach to jedno wielkie "wole oko" ? Nie jeden inwestor złapał się za głowę w momencie otrzymania kosztorysu wykonania pokrycia dachowego. Projektujmy zatem nowoczesne dachy mając jednak także na uwadze portfele inwestorów - tak by było ich stać na takie pokrycia dachowe - by byli w stanie zrealizować wizje architekta. Nie ma bowiem nic gorszego niż świetny projekt który pozostał jedynie na papierze.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Styl zakopiański

Styl zakopiański


Autorem artykułu jest lady.szczawik
Swego czasu Zakopane było bardzo popularnym miejscem wśród polskiej inteligencji. Poskutkowało to intensywnym rozwojem miasta i popularyzacją sztuki podhalańskiej, w tym przede wszystkim budową domów.


Styl zakopiański jest stylem architektonicznym wprowadzonym przez Stanisława Witkiewicza w latach 90 XIX wieku. Styl ten miał być podstawą dla nowoczesnej polskiej architektury narodowej wykorzystującym sztukę Podhala. Za początek stylu zakopiańskiego uznać można wydanie książki przez W. Matlakowskiego opisującej tradycyjne budownictwo podhalańskie. Zakopane było niezwykle popularną miejscowością wypoczynkową w tym czasie co również przyczyniło się do rozwoju i powstawania tego stylu.


Witkiewicz wzorował się na tradycyjnym budownictwie górali podhalańskich wzbogacając je elementami secesji. Willa była rozbudowaną dwuizbową chatą o spadzistym dachu z piętrem ustawionym prostopadle do parteru. Domy miały wysokie podmurówki które miały różne wysokości ze względu na ukształtowanie terenu. Ściany były drewniane. Dla ozdabiania chat wykorzystywano typowo podhalańskie elementy, w tym pazdury, słoneczka i rzeźby o motywach roślinnych. Na południowej ścianie znajdowała się zwyczajowo weranda, natomiast w środku na poddaszu znajdowały się małe pokoiki zwane wyględami a przypominające szopy.


Styl witkiewiczowski został błędnie uznany za styl typowo Polski. Istniało w tamtym czasie przekonanie, że należy budować w takim stylu aby zapewnić możliwość przetrwania polskiej sztuce narodowej. Zakopane jak również jego otoczenie zastało zabudowane dużą liczbą budynków w takim stylu. Styl zakopiański propagowano bardzo natarczywie a pomimo zaczął zanikać jeszcze za życia Witkiewicza. Obecnie jest on obecny jedynie w budowie pensjonatów.---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 17 grudnia 2010

Biokominek na biopaliwo

Biokominek na biopaliwo


Autorem artykułu jest jackskellington
Każdy z nas marzy o tym, by posiadać taki element wykończenia wnętrz, którego będą zazdrościć mu wszyscy... Dlatego też ludzie coraz częściej prześcigają się w różnych pomysłach - sprowadzają antyczne meble z drugiego końca świata, instalują ogromne akwaria w salonach itd.

Jak się czasami okazuje wcale nie trzeba wydawać dużej ilości pieniędzy na jakiś ekstrawagancki element wykończenia wnętrz - czasami rzeczy z pozoru proste, minimalistyczne i nie kosztujące bardzo wiele mogą w znakomity sposób wzbogacić każdą przestrzeń - właśnie do takich elementów z całą pewnością należy biokominek.


Co daje biokominek?


Gdy zdecydujemy się zakupić jakiś biokominek możemy być pewni, że miejsce, w którym go postawimy, nabierze całkowicie nowej jakości. Każdy biokominek to w zasadzie małe dzieło sztuki, które stale zachwyca swym wyglądem i pięknem. Dodatkowo - biokominki, wbrew swym małym wymiarom, posiadają również bardzo dobre walory grzewcze, powodując (niemalże od samego momentu ich odpalenia), natychmiastowy wzrost temperatury otoczenia. Decydując sie na wybór biokominka warto mieć już z góry obrane jego miejsce docelowe, gdyż na przykład mały biokominek zupełnie inaczej będzie się prezentować na stole, a inaczej na ziemi.


Główne zalety biokominków


Co ważne w przypadku biokominków - nie wymagają one podłączenia do komina, przez co możemy je postawić dosłownie w każdym pomieszczeniu w naszym mieszkaniu czy też biurze. Warto równiez powiedziec o tym, że paliwo, którego używa się w biokominkach (biopaliwo), spala się nie wydzielając żadnego nieprzyjemnego zapachu, czy też broń boże jakiegoś dymu! W dodatku biopaliwo wykorzystywane w biokominkach jest w 100% naturalne i ekologiczne, zatem mamy pewność, że odpalając nasz biokominek nie szkodzimy środowisku.


Reasumując - jeżeli kupisz solidnie wykonany ze stali nierdzewnej, funkcjonalny biokominek na biopaliwo ekologiczne nie będziesz miał żadnych wątpliwości co do słuszności wydanych pieniędzy.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ciepła łazienka gwarancją udanego relaksu

Ciepła łazienka gwarancją udanego relaksu


Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem w którym ogromną rolę w zapewnieniu komfortu spełnia utrzymanie odpowiedniej temperatury. W tym celu można zastosować ogrzewanie elektryczne.

Może spełniać ono funkcję podstawowego źródła ciepła jak i sposobu na dogrzanie pomieszczenia. Ciepło elektryczne możemy przekazać w formie wygodnego ogrzewania podłogowego jak i łatwiejszych w montażu grzejników, w tym elektrycznych grzejników łazienkowych np. w kształcie drabinki.


Obieg powietrza może być różny w zależności od urządzenia jakie wybierzemy. Dzielimy go na naturalny i wymuszony. Jednak większość ciepła oddawana jest na drodze naturalnej konwekcji. Zwykle w grzejnych urządzeniach łazienkowych elementy gorące mogące powodować oparzenia w zetknięciu ze skórą człowieka, przesłonięte są zewnętrzną osłoną o stosunkowo niewysokiej temperaturze. Na wierzchniej części obudowy umieszczone są pokrętła służące do regulacji ciepła a w lepszych wersjach mogą to być elektroniczne programatory lub moduły oszczędnościowe.


Drabinki elektryczne zwane również suszarkami łazienkowymi są urządzeniami o stosunkowo niewielkiej mocy więc używane mogą być raczej w celu dogrzania pomieszczenia. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, lecz łudząco przypominają te podłączane do instalacji centralnego ogrzewania i często są z nimi mylone.
Zastanówmy się teraz jak należy dobrać wielkość grzejnika aby zoptymalizować jego wydajność. Najbardziej wskazane jest aby wartość ta została wyliczona w projekcie ze szczególnym uwzględnieniem następujących czynników:
- oczekiwana temperatura w pomieszczeniu
- średnia temperatura zewnętrzna
- szczelność okien i drzwi oraz izolacyjność przegród budowlanych


Jeżeli zmieniamy ogrzewanie np. w trakcie remontu możemy te wartości wyliczyć sami w uproszczony sposób. Ogólnie przyjęte jest, że do ogrzania łazienki potrzebujemy mocy od 70 do 100 W/m2. Jeżeli stosujemy grzejniki drabinkowe to musimy uwzględnić również fakt że wiszące na nich ręczniki będą nam zmniejszać rzeczywistą temperaturę w łazience i weźmy to pod uwagę przewartościowując moc urządzenia grzewczego do ok. 90-120 W/m2.


Pamiętajmy, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej wszystkie urządzenia elektryczne muszą być zgodne z międzynarodowymi wymogami bezpieczeństwa, co jest oznaczone znakiem CE umieszczonym na tabliczce znamionowej lub na grzejniku.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Krótka charakterystyka grzejników

Krótka charakterystyka grzejników


Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Jak wybrać grzejnik do mieszkania tak aby spełniał on najlepiej swoją funkcję i estetycznie wyglądał. Obecnie spotykamy przeważnie dwa typy grzejników: konwekcyjne i radiatorowe.

Kaloryfery konwekcyjne mogą być zasilane na dwa sposoby: energią elektryczną lub gorącą wodą za pomocą instalacji centralnego ogrzewania. W związku z wysokimi cenami prądu częściej mamy do czynienia z drugim rozwiązaniem. Grzejniki radiatorowe z reguły zasilane są wodą.
Pierwsza grupa to kaloryfery żeliwne, często kojarzące się z minioną epoką, nieestetycznym wyglądem i problemami z utrzymaniem ich w czystości. Takie przekonania mogą być bardzo mylące, gdyż w obecnych czasach możemy spotkać eleganckie żeliwne kaloryfery o różnorodnych kształtach i zaletach takich jak np. modułowa budowa umożliwiająca precyzyjne dobranie mocy grzewczej, parametry materiału (wysoka odporność na rdzę, mała wrażliwość na skład chemiczny wody). Jedyną ich istotną wadą jest waga, są one po prostu ciężkie.Jako drugie w kolejności wymienię grzejniki stalowe. Mają one tą przewagę nad ich żeliwnymi odpowiednikami, że można lakierować je proszkowo poprzez wypalanie, co zwiększa ich atrakcyjny wygląd. Kolejną przewagą jest ich dużo mniejsza pojemność wodna. Oczywiście mają też kilka wad mianowicie należy unikać instalowania ich w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, gdyż warstwa wierzchnia może okazać się nie wystarczającą ochroną antykorozyjną. Należy również utrzymywać zasadowy odczyn wody, który jest obojętny dla tlenku żelaza chroniącego grzejnik od wewnątrz. Musimy od razu dobrać wielkość kaloryfera, ponieważ nie będziemy mogli regulować jej za pomocą modułów.
Możemy jeszcze spotkać cieszące się ostatnio największą popularnością grzejniki aluminiowe. Powodów jest kilka.


Po pierwsze materiał z którego są wykonane jest lekki i estetyczny i posiada wysokie właściwości rozprowadzania ciepła. Ponadto są odporne na rdzę i tak jak w przypadku kaloryferów żeliwnych mają budowę modułową. Nie są one również pozbawione wad: mają najniższą odporność mechaniczną i nie mogą być łączone z elementami wykonanymi z aluminium.
Jak widzimy każda grupa ma swoje wady i zalety, dlatego wybierając grzejniki do mieszkania przemyślmy swój wybór pod kątem parametrów jak i warunków w których będą one pracowały.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Inteligentny dom EIB i radość z multiroom

Inteligentny dom EIB i radość z multiroom


Autorem artykułu jest EIB
Masz wspaniałą rodzinę, budujesz nowy dom. Czego ci więcej potrzeba?
Może pokusisz się o to, aby udoskonalić swoje przyszłe lokum, tworząc z niego prawdziwy inteligentny dom.

Inteligentny dom wyręczyłby twoją rodzinę w wielu codziennych czynnościach i odkrył przed wami świat znany do tej pory tylko z filmów.


Zapalanie światła, włączanie telewizora, odtwarzanie muzyki, nastawianie ekspresu do kawy... Tego typu sprawy już nie będą zaprzątać twojej głowy. Teraz to zadanie dla twojego inteligentnego domu.


Wystarczy ustawić odpowiedni scenariusz i inteligentny dom wykona dokładnie to, czego oczekujesz. Nic nie trzeba mu dwa razy powtarzać.


Wyobraź sobie, że ustawiasz scenariusz „cudowny poranek" na godzinę 7 rano. Już od godziny 5 system EIB powoli podnosi temperaturę tak, abyś obudził się w komfortowych warunkach. Zbliża się godzina 7. Zaczynasz się nerwowo kręcić. No tak, pewnie śni ci się koszmar o dzwoniącym przeraźliwie budziku... Nie, nie musisz się o to martwić. Śpij sobie spokojnie. Inteligentne domy nie fundują takich rozrywek. Bądź pewien, że obudzi cię piękna, delikatna muzyka, dochodząca z systemu multiroom. Najpierw cichutko, potem coraz głośniej... Twój dom nie chce cię przecież przestraszyć. Jest bardzo dyskretny. Zależy mu na twoim komforcie psychicznym. Przecież musisz obudzić się wypoczęty, pełen sił twórczych i radości życia.


Nowoczesne systemy automatyki budynkowej mają to wszystko na uwadze.


Obudziłeś się i co teraz? Pewnie napiłbyś się kawy. O proszę, kawa zaparzyła się gdy byłeś pod prysznicem. Z kuchni kusi cię cudowny aromat. Przez okno wpadają pierwsze gorące promyki słońca. To dlatego, że system automatycznie podniósł żaluzje. Życie jest takie cudowne.


Dopiero się zorientowałeś, że z głośników dochodzi do twoich uszu ulubiona muzyka. Inteligentny dom współpracuje z systemem multiroom. Serwer muzyczny multiroomu potrafi pomieścić niewyobrażalną liczbę płyt i odtworzyć je w doskonałej jakości. Świetna nowina dla takiego fana muzyki jak ty.


Śniadanko zjedzone, pora iść do pracy. Oczywiście nie musisz biegać po domu, aby sprawdzić, czy wszystko jest wyłączone. Scenariusz „Wychodzimy" i twój inteligentny dom zajmuje się wszystkim. W twoim domu jak na komendę wyłącza się oświetlenie i obniży ogrzewanie. Po co marnować energię cieplną, skoro nikogo nie będzie w domu? Nie martw się. Twój inteligentny dom wieczorem przywita cię ciepłym, komfortowym wnetrzem. Możesz spokojnie skupić się na swoich zajęciach. Twój dom będzie czuwał nad wszystkim.


---

EIB/KNXArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Kalkulatory budowlane

Kalkulatory budowlane


Autorem artykułu jest erkastudio
Budowa domu czy remont mieszkania to duże wyzwanie do którego warto odpowiednio sie przygotować. Oczywiście można zlecić wszystko od początku do końca jednej firmie, lecz są to naprawdę ogromne koszta. Czasami warto poświęcić trochę czasu samemu i sporo zaoszczędzić. jak tego dokonać? To proste...

materiały budowlaneBudowa domu czy remont mieszkania to duże wyzwanie do którego warto odpowiednio sie przygotować. Oczywiście można zlecić wszystko od początku do końca jednej firmie, lecz są to naprawdę ogromne koszta. Czasami warto poświęcić trochę czasu samemu i sporo zaoszczędzić. Materiały budowlane są drogie. Dlatego nie warto kupować ich w zbyt dużym nadmiarze. Ceny materiałów budowlanych należy weryfikować w wielu źródłach. Przed tak ważnym, i co tu dużo ukrywać kosztownym przedsięwzięciem tego typu warto skorzystać z bardzo przydatnego narzędzia, jakim jest kalkulator budowlany. Takie narzędzie pozwala na bardzo łatwe i szybkie obliczenie ilości potrzebnych materiałów budowlanych oraz innych kosztów na podstawie samych projektów. Również pomoże w doborze materiałów, które możemy ze sobą łączyć. Kalkulatory budowlane to bardzo często aplikacje bezpłatne wspomagające obliczenia na każdym etapie budowy domu. Bardzo łatwo znaleźć je w sieci. Wystarczy wpisać odpowiednie słowa kluczowe w wyszukiwarce internetowej i natychmiast znajdziemy taki właśnie kalkulator budowlany. Każda szanująca się firma powinna posiadać w swoich zasobach takie narzędzie. Ich przydatność popierać mogą miarodajne opinie na różnych forach internetowych związanych z tematyką budowlaną. Kierowanie się powyższymi wskazówkami na pewno pozytywnie wpłynie na Państwa portfel oraz chociaż w pewnym stopniu ułatwi zakup odpowiedniej ilości materiałów budowlanych w atrakcyjnych cenach.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Budujesz dom? Pomyśl o geodecie...

Budujesz dom? Pomyśl o geodecie...


Autorem artykułu jest Paweł Morawiec
Zastanawiasz się nad budową własnego domu dla siebie i swoich najbliższych? W pierwszej kolejności pomyśl o fachowcu, od którego zależy tak na prawdę bardzo wiele...

Potrzeba wynajęcia firmy geodezyjnej może pojawić się już na etapie kupna nieurchomości, na której chcemy postawić nasz wymarzony dom. W takim przypadku najczęściej wykonuje się regulację stanu prawnego (jeśli jest taka potrzeba), podział lub wyznaczenie granic kupowanej nieruchomości. Kolejnym etapem prac, przy którym nie obejdzie się bez geodety jest wykonanie mapy sytuacyjno wysokościowej do celów projektowych. Mapa taka jest podkładem, na którym architekt projektuje położenie budynku na działce, a branżowcy określają przebieg mediów jakie zostaną do budynku doprowadzone. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę geodeta wykonuje tyczenie budynku w terenie. Na ogół wytyczne są punkty obrysu lub jego osie, wykonuje się także odbicia kierunków ścian lub osi na ławach oraz wyznacza się wysokościowy reper roboczy, na postawie którego określany jest poziom posadowienia budynku. Geodeta także „wieńczy dzieło” wykonując inwentaryzację po wykonawczą budynku wraz z przyłączami co jest niezbędne do odebrania nowego budynku mieszkalnego.


Warto nawiązać współpracę z jedną firmą świadczącą usługi z zakresu geodezji i kontynuować tą współpracę na kolejnych etapach budowy. W takim przypadku możemy liczyć na prmocyjne ceny oraz zniżki przy zlecaniu kolejnych prac. Jak znaleźć solidnego geodetę? Najlepiej z polecenia – warto zapytać o sprawdzonego fachowca kogoś znajomego, kto z usług firmy geodezyjnej już korzysł. Jeśli nie mamy niekogo takiego możemy skorzystać z wyszukiwarki stron internetowych „wstukując” interesujące nas słowa kluczowe, np. geodeta Kraków lub geodezja Kraków wpisując nazwę swojej miejscowości. W wynikach wyszukiwania odnajdziemy strony internetowe firm specjalizujących się w geodezji – warto wykonać telefoniczny bądź mailowy rekonesans, wypytać o ceny oraz (co jest bardzo ważne) termin realizacji zlecenia.


---

Paweł Morawiec

http://www.kraksurv.pl/Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Grzejniki dla domu - o czym warto pamiętać

Grzejniki dla domu - o czym warto pamiętać


Autorem artykułu jest tiam
Wydawałoby się, że wybór nowego grzejnika nie jest niczym trudnym. Planując zakup grzejników szybko jednak zauważymy, że zadanie to wcale nie jest takie łatwe. Do wyboru mamy grzejniki płytowe, konwekcyjne, żeberkowe, dekoracyjne. Dodatkowo producenci prześcigają się w najróżniejszych formach oferowanych produktów.

Mogłoby się wydawać, że wybór nowego grzejnika to nic trudnego. Planując zakup grzejników szybko jednak zauważymy, że nie jest to łatwe zadanie. Do wyboru mamy bowiem nie tylko wszędobylskie grzejniki płytowe ale również grzejniki konwekcyjne, powracające do łask grzejniki żeberkowe i całą gamę grzejników dekoracyjnych, nie wspominając już o bardzo dużym wyborze grzejników łazienkowych.


Dokonując wyboru grzejnika należy pamiętać, że musi być on dopasowany do rodzaju instalacji jaką posiadamy w swoim domu oraz do funkcji pomieszczeń. Największe pole manewru mamy więc budując nowy dom. Już na początku prac instalacyjnych warto dokładnie określić rozmieszczenie wybranego sprzętu grzewczego.


Optymalną cyrkulację powietrza zapewnia zamocowanie grzejników tam gdzie straty ciepła są największe czyli w okolicy okien i drzwi. Jeśli natomiast grzejnik miałby się znaleźć na ścianie pozbawionej okien to warto nad nim umieścić dodatkową osłonę odbijającą strumień powietrza i przemieszczającą go do wnętrza pomieszczenia.


Choć wybór grzejników jest bardzo duży zazwyczaj wybieramy tradycyjnie grzejniki płytowo-konwektorowe. Są one wydajne, można je stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu choć stosowanie ich w łazience nie jest najlepszym pomysłem ze względu na dużą wilgotność powietrza i duże prawdopodobieństwo korozji.


Coraz większą popularnością cieszą się powracające do łask grzejniki żeberkowe – dzisiejsze modele mają ze swoimi żeliwnymi poprzednikami wspólną chyba tylko nazwę. Współczesne grzejniki żeberkowe są o wiele bardziej odporne na korozję od grzejników płytowo-konwektorowych. Pod względem mocy cieplnej są również niewiele gorsze.


Dodatkową zaletą jest możliwość praktycznie dowolnego doboru długości grzejnika – zbudowanego wszak z powtarzalnych elementów. Większość rodzimych producentów nie policzy nam za ten luksus ani złotówki więcej. Wadą niektórych grzejników żeberkowych jest to iż często są wykonane z aluminium którego nie dla się łączyć z tak popularną obecnie instalacją miedzianą.


Jeśli zajdzie potrzeba zamontowania dodatkowego grzejnika na ścianie pozbawionej okien i drzwi i bez możliwości zamaskowania obecności grzejnika w tym miejscu warto pokusić się o grzejnik dekoracyjny. Wraz ze wzrostem popularności tego typu grzejników wzrosła też liczba ich producentów, a co za tym idzie spadły ceny. To co do niedawna było nie lada luksusem obecnie jest dostępne dla każdego.


Nie można również zapominać o łazience. Jak już wcześniej wspomnieliśmy instalowanie grzejnika płytowo-konwektorowego w łazience nie jest najlepszym pomysłem. Poza tym grzejnik w tym pomieszczeniu może pełnić dodatkowe funkcje, a mianowicie służyć za suszarkę do ubrań czy ręczników. Tu z pomocą przychodzą nam grzejniki łazienkowe. Warto zainstalować popularną „drabinkę” która będzie jednocześnie suszarką. Jeśli wymiary pomieszczenia na to pozwalają można zamontować grzejnik łazienkowy obrotowy - tym samym nasza „drabinka” będzie o wiele bardziej funkcjonalna, nie wspominając już o tym, że będzie o wiele prościej utrzymać ją w czystości. Ze względu na większe prawdopodobieństwo korozji dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w łazience grzejnika chromowanego.


Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę ale większość grzejników poza wersją w kolorze białym lub wersją chromowaną producenci oferują nam w dowolnym kolorze z palety RAL. Jest to oczywiście usługa dodatkowo płatna ale warto dopasować kolorystycznie nasze grzejniki do wystroju wnętrz szczególnie jeśli musimy je umieścić w miejscach wyjątkowo widocznych.


---

tiamArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Strzałka ugięcia przy schodach nowoczesnych

strzałka ugięcia przy schodach nowoczesnych


Autorem artykułu jest design man
Strzałka ugięcia to parametr, którym opisuje się ugięcie stopnicy w schodach, która jest zamocowana tylko jedną stoną np do ściany. To istotny parametr, który należy brać pod uwagę podczas doboru materiałów i projektowaniu schodów wspornikowych.


schody drewniane


W poszukiwaniu wykonawcy schodów drewnianych prym wiodą usługodawcy wykonujący tradycyjne schody kręcone z drewna. Poczukując czegoś lepszego, ciekawszego i nowocześniejszego można się natknąć na firmy wykonujące schody drewniane które są zamontowane tylko z jednej strony do ściany - wygląda to bardzo innowacyjnie. Nie każdy jednak ma doświadczenie w takich projektach.


Dobór odpowiednich materiałów i techniki mocowań to tylko część wiedzy, którą trzeba posiadać. Projektując schody drewniane wspornikowe czy schody metalowe ( Są to schody zamocowane jednostronnie do ściany ) kluczową sprawą jest dobranie odpowiedniego materiału. Przy schodach drewnianych, schodach z kompozytów węglowych oraz schodach metalowych strzałka ugięcia wynosić pawinna 3-8mm na końcu stopnicy o długości 1m pod obciążeniem 1kn. Oznacza, to że stojąc na końcu stopnicy może się ona ugiąć mniej niż 1cm ! Czy to możliwe - tak strzałka ugięcia takich schodów wynosi 3 do 8 mm na końcu !


Należy pamiętać, że schody mogą być obciążone znacznie większą siłą np podczas wnoszenia po nich marmurowego blatu + osoby wnąszace to często waga pod 600 kg ! Czy wytrzymają takie obciążenie schody? Dobrze zaprojektowane i wykonane schody wytrzymają taki nacisk.


Bardzo efektownie do takiego rodzaju schodów wygląda balustrada ze stali nierdzewnej zamontowana z drugiej strony niż mocowanie schodów. Producent takich schodów dokonuje wyceny najczęścien na terenie całego kraju oraz. Każde zlecenie traktowane jest indywidualnie gdyż trzeba je dopasaować do indywidualnych potrzeb klienta.


---

Dlaczego warto pomyśleć nad otwarciem sklepu internetowego ?Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Problem z wyborem betoniarki

Problem z wyborem betoniarki


Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Stając przed ciężkim, ale jakże przyjemnym zadaniem budowy własnego domu, często stajemy przed trudnym wyborem sprzętu budowlanego, który musimy zakupić.

Niejednokrotnie przeżywamy dylematy typu jaką kupić betoniarkę czy jaką taczkę? Czy rzeczywiście droższy sprzęt okaże się lepszy od tańszego? Poniżej przedstawię czym należy kierować się podczas wyboru betoniarki, jakie są różnice między nimi i jak są zbudowane.
Betoniarka jest urządzeniem mieszającym, którego celem jest utworzenie mieszanki betonowej, w której podstawowy skład wchodzą: kruszywo (piasek, żwir), woda i cement. Typowa betoniarka ma kształt bębna obrotowego. Do mniejszych prac używamy betoniarki przenośnej, natomiast przy dużych budowach używa się tzw. gruszki - betoniarki zamontowanej na samochodzie ciężarowym.
Typowe betoniarki możemy podzielić ze względu na kształt mieszalnika (kielichowy i bębnowy) , sposób przemieszczania (stałe, przenośne i samochodowe) i sposób pracy (o działaniu ciągłym i okresowym). Musimy wziąć pod uwagę kwestię czy betoniarka ma być przechylana kołem czy korbą. Ma to znaczenie ponieważ mająca przechył na koło posiada przekładnię ślimakową co powoduje, że wysyp jest łatwy i lekki. Przechył na koło może nam nieraz przyspożyć kłopotu, albowiem czasami musimy użyć siły. Koniecznie pamiętajmy o odpowiednim doborze pojemności betoniarki. Pojemność tę rozróżniamy na całkowitą i zasypową. Pierwsza mówi nam o tym jaką pojemność ma cały bęben, druga zaś o tym ile będziemy mogli wymieszać w niej zaprawy. Przy wyborze betoniarki musimy się zastanowić do czego będzie nam ona potrzebna. Wiadomo, że do budowy domu musimy wybrać bardiej profesjonalny sprzęt budowlany, niż do domowych drobnych wylewek cementowych. Przy wyborze betoniarki o odpowiedniej pojemności pozostaje kwestia jej zasilania. Betoniarki powyżej 150 litrów rozróżniają się na betoniarki na jedną fazę (230V) i na siłę (380V).
Ważny jest też wybór odpowiedniego wieńca w betoniarce. Rozróżniamy tutaj 3 rodzaje. Pierwszy to wieniec żeliwny, który jest najtrwalszy, ale za to lekko głośniejszy od pozostałych. Drugi rodzaj to wieniec kompozytowy, jest on trwały i cichy. Jego zaletą jest to, iż składa się z kilku elementów połączonych ze sobą. Trzecim wieńcem jest tłoczony, który jest najmniej trwały. Wyprodukowany jest z tej samej blachy co bęben i w przypadku jakiejś usterki do wymieniamy go razem z bębnem.
Po poznaniu tych podstawowych kwestii myślę, że wybór betoniarki będzie o wiele łatwiejszy.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak przygotować ściany do malowania?

Jak przygotować ściany do malowania?


Autorem artykułu jest wojtecki1
Jak przygotować ściany przed malowaniem? Podam kilka kroków które trzeba wykonać żeby wszystko było jak należy. Trzeba pamiętać, że jak będzie przygotowane nasze podłoże taki będzie końcowy efekt malowania. No to zaczynamy:)

Jak przygotować ściany przed malowaniem? Podam kilka kroków które trzeba wykonać żeby wszystko było jak należy. Trzeba pamiętać, że jak będzie przygotowane nasze podłoże taki będzie końcowy efekt malowania. No to zaczynamy:)

Jeśli ściany były wcześniej malowane sprawdzamy:

-przyczepność starej farby,
-chłonność podłoża,
-trwałość i jakość starych powłok,

1.Przyczepność:

-Farba łuszcząca się i wszystkie farby klejowe - usunąć całości (należy zwrócić uwagę czy pod warstwą emulsji nie ma jeszcze farby klejowej-trafiałem już na takie "perełki"),
-Przyczepność powłoki (sprawdzamy przyklejając taśmę lakierniczą do ściany i odrywamy do podłoża) jeśli nic nie odeszło z taśmą jest ok.
-Farba przyczepna - powłoki z połyskiem lub satynowe należy zmatowić przez przetarcie papierem ściernym 160 - 220 i odpylić,

2.Chłonność podłoża:

-Należy zmoczyć czystą wodą i jeśli:
a)woda wsiąka w podłoże - gruntujemy je,
b)woda spływa nie wsiąkając - nadaje się do malowania,

3. Trwałość starej farby:

-Praktycznie po wykonaniu poprzednich kroków wiemy już czy to co jest na ścianach możemy malować.
-Przed gruntowaniem należy zaszpachlować wszystkie ubytki i pęknięcia.


Ściany nie malowane:


1.Ściany szpachlowane i z płyt gipsowych:

-Muszą być całkowicie suche.
-Przed malowaniem należy zagruntować ściany i sufity zgodnie z zaleceniami producenta farby (najczęściej farbą rozcieńczoną wodą max 20%)


Tynki mineralne:

-Nowe tynki muszą odstać minimum 28 dni w celu "odwapnienia"
-Całość gruntujemy zgodnie z zaleceniami producenta farby którą chcemy robić wymalowania.


Jako praktyk myślę że właśnie tak powinno wyglądać przygotowanie ścian. Jeśli wykonamy wszystkie czynności prawidłowo będziemy mieli pewność, że nasze malowanie będzie trwałe a nasza praca będzie miała sens.

Padło takie stwierdzenie "zgodnie z zaleceniami producenta farby",
dlatego, że różni producenci farby mają różne wymagania dotyczące przygotowania podłoża. Niektórzy (ci nieliczni) każą stosować swój specjalny grunt pod malowanie ale większość zaleca stosowanie farby rozcieńczonej wodą.

No to mamy ściany przygotowane i bierzemy się za malowanie...


---

Administrator forum:
www.forum.remontowe.com.plArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 11 grudnia 2010

Na co zwrócić uwagę zlecająć wykonanie instalacji elektrycznej?

Na co zwrócić uwagę zlecająć wykonanie instalacji elektrycznej ?


Autorem artykułu jest profinder
Wykonanie instalacji dla zdecydowanej większości osób oznacza zamówienie usługi u firmy elektroinstalacyjnej. W większości przypadków odbiór zlecenia kończy się sprawdzeniem tego czy instalacja działa... zobacz o co jeszcze powinieneś mieć na uwadze przed zapłaceniem za wykonaną pracę.

Aby być pewnym prawidłowego wykonania instalacji elektrycznej powinniśmy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak np. prawidłowe ułożenie przewodów i osadzenie puszek pod gniazdka i przełączniki - nie powinny odstawać więcej niż 1cm od ściany. Ułatwi to później pracę kolejnym ekipom zajmującym się tynkami, szpachlowaniem. Następnie możemy sprawdzić czy przewody, peszle nie są przyczepione do ścian metalowym drutem jeśli tak należy go usunąć i zastąpić choćby gipsem budowlanym. W przeciwnym wypadku drut ulegnie korozji znacząco pogarszając estetykę ściany. Jedną z ważniejszych rzeczy będzie upewnienia się co do przewidzianego obciążenia obwodów. Zastanów się jeszcze raz czy może za kilak lat będziesz chciał mieć aneks kuchenny w salonie albo wymienić kuchenkę gazową na płytę grzewczą która ma olbrzymie zapotrzebowanie na energie. Kolejna sprawa to sprawdzenie połączenia przewodów w puszkach i rozdzielni, dla pewności warto przetestować każdy „punkt" sprawdzając również przewód zerowy. Jeśli planujemy w przyszłości wymianę niektórych przewodów ukrytych w wylewce np. głośnikowych powinniśmy sprawdzić czy można będzie je bez problemu wyciągnąć. Ponadto elektryk powinien upewnić nas o prawidłowym doborze przekroju przewodów i opisaniu prawidłowo zabezpieczonej rozdzielni. Dodatkowo bardzo dobrze jest zadbać o zrobienie szczegółowej dokumentacji zdjęciowej. Pomoże Ci później w szukaniu zatynkowanych gniazd i wyłączników.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak łatwo zaoszczędizć kilka tys. zł na instalacji elektrycznej?

Jak łatwo zaoszczędizć kilka tys. zł na instalacji elektrycznej ?


Autorem artykułu jest profinder
Każdy inwestor jest w stanie znacząco ograniczyć koszt wykonania lub modernizacji instalacji jeśli włoży w to choćby trochę swojego wysiłku lub zatrudni taniego pracownika.

Jeśli jesteś w trakcie budowy swojego wymarzonego domu czy też kupna mieszkania to zapewne będziesz potrzebował wykonać lub zmodernizować instalacje elektryczną. Jeśli tylko masz trochę czasu na samodzielną pracę lub możliwość zatrudnienia pracownika to zapytaj znajomego elektryka o to jak najlepiej rozprowadzić okablowanie, poproś o dokładne rozrysowanie i wytłumaczenie jakie przewody zasilające gdzie powinieneś zastosować. To właśnie przy montażu okablowania jest najwięcej pracy. Możesz zamówić konsultacje telefoniczne oraz kontrolą wizytę na budowie co kilka dni. Elektryk powinien także pomóc ci zaplanować odpowiednią ilość obwodów aby uniknąć przeciążeń i zapewnić bezpieczeństwo użytkowania instalacji. Za kilka godzin fachowych rad, konsultacje telefoniczne oraz 2-3 wizyty kontrolne na budowie zapłacisz maksymalnie 500 zł. Jeśli już wiesz jaki przewód gdzie poprowadzić pozostaje ci tylko zabrać się do pracy. Podłączenie obwodów w rozdzielni i łączenie w puszkach zostaw elektrykowi z uprawnieniami. Początkującemu łatwo o pomyłkę. Każdy dzień twojej pracy to zaoszczędzone kilkaset złotych które normalnie byś zapłacił firmie elektroinstalacyjnej Zobacz przykład tego ile możesz zaoszczędzić.


Powiedzmy że masz dom w którym będziesz chciał dysponować 100 „punktami" elektrycznymi. Przy średniej cenie rynkowej za punkt tj ok. 40 pln będziesz musiał zapłacić za rozprowadzenie okablowania i montaż puszek ok. 4000 zł. Pracownika który ma podstawowe pojęcie o wykonaniu okablowania instalacji elektrycznej znajdziesz spokojnie za 100 zł / dniówka. Przy założeniu że zajmie mu to jakieś 2 - 3 tyg (nie powinno więcej przy 100 punktach) jesteś do przodu o ok. 2000 - 2500 zł. (uwzględniono 500 zł wynagrodzenia dla elektryka czuwającego nad prawidłowym przebiegiem prac) tylko na montażu puszek i okablowaniu instalacji. Oczywiście pracownika możesz zatrudnić (poproś znajomego jeśli nie masz swojej działalności) tylko na to konkretne zlecenia z np. umową o dzieło. Pomagając mu lub zatrudniając kolejnego obniżysz koszta lub przyspieszysz wykonanie prac. Możemy postąpić analogicznie w trakcie montażu gniazd, wyłączników, oświetlenia. Elektryk z doświadczeniem i uprawnieniami niech się zajmie łączeniem rozdzielni, puszek oraz doglądaniem budowy. I tym oto sposobem zaoszczędziłeś grubo ponad 2000 pln tylko dlatego, że nie poszedłeś na łatwiznę zatrudniając obrazu wyspecjalizowaną firmę.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Podłogi drewniane - parkiet, deski...

Podłogi drewniane - parkiet, deski...


Autorem artykułu jest netimage
Ciepłe i atrakcyjne - podłogi drewniane. Parkiet, deski, czy też mozaika? Jakie drewno wybrać? Jaki typ podłogi? Masz z tym problem? To świetnie trafiłeś. Aby go rozwikłać, przeczytaj poniższy artykuł.


Podłogi drewniane to dla sporej liczy osób luksus. Podłoga taka jest o znacznie droższa od paneli czy płytek. Ale jest zdrowsza i elegancko wygląda. Ponadto można ją wiele razy odnawiać.


Podłogi drewniane - parkiet, deski...
Najbardziej popularny spośród podłóg z drewna jest bez wątpienia parkiet. Dużą popularnością cieszą się zarówno parkiety z drzewa krajowego, jak i egzotycznego, na przykład parkiet palisander. Dla wielu bardzo dobrym rozwiązaniem jest parkiet gotowy, czyli gotowy parkiet do położenia. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że nie wymaga cyklinowania i lakierowania po ułożeniu w pomieszczeniu. Unikamy w ten sposób dodatkowych prac i nieczystości związanych z cyklinowaniem oraz lakierowaniem, choć w dzisiejszych czasach maszyny są praktycznie bezpyłowe i nie brudzą, czego nie można tego powiedzieć o współczesnych "fachowcach".


Jeżeli zastanawiasz się czy położyć w mieszkaniu podłogę drewnianą czy płytki, to nie zastanawiaj się! Jeżeli Twój budżet Ci pozwoli połóż parkiet lub deski. A czy to będzie parkiet, mozaika czy deski, to już kwestia gustu. Podobnie, jeżeli chodzi o rodzatyp drewna, choć podłogi dębowe czy jesionowe wydają się być i ładne i wytrzymałe. W szczególności parkiet dębowy jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia.


Powinieneś też wiedzieć, że podłoga bambusowa nie może być cyklinowana. Także, jeśli interesuje Cię bambus, musisz się liczyć z tym, że nie będziesz jej mógł odnowić. Inaczej jest w przypadku innych rodzajów drewna zarówno krajowych jak i egzotycznych, które można bez problemu wiele razy cyklinować i lakierować. W przypadku bambusa problem wynika głównie stąd, że bambus jest po prostu trawą...---

rafiArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jaki rodzaj umywalki kupić? Umywalki łazienkowe małe, duże, nablatowe?

Jaki rodzaj umywalki kupić? Umywalki łazienkowe małe, duże, nablatowe?


Autorem artykułu jest netimage
Zastanawiasz się jaką umywalkę wybrać? Interesują Cię Umywalki narożne, małe, a może bardzo duże? Jeśli tak to znakomicie trafiłeś. Zapraszamy do lektury.


Jeszcze kilka lat temu projektując łazienki w naszych domach nie zwracaliśmy uwagi na ceramikę łazienkową. Sedes, umywalka czy wanna wszędzie była identyczna i nikt myślał czy można inaczej. W dzisiejszych czasach wybór jest aż za duży! Jakie typy umywalek są dostępne na rynku?


Ceramika łazienkowa - umywalki łazienkowe


trans
Umywalki są obecne w naszych mieszkaniach praktycznie od zawsze. Kiedyś nie było wielkiego wyboru w tego rodzaju akcesoriach łazienkowych. Teraz mamy umywalki łazienkowe tradycyjne prostokątne, umywalki narożne, umywalki nablatowe i wiele wiele innych. Na co należy zwrócić uwagę zakupując umywalkę?


Bez wątpienia ważna jest wielkość umywalki. Istotne jest również jej przeznaczenie - czy umywalka ma służyć tylko do mycia rąk, a może również zębów, a może także czasem do prania ręcznego, albo czyszczenia kwiatów. Wtedy istotna jest wielkość umywalki, jej kształt i umiejscowienie baterii.


Zaraz za funkcjonalnością ważna jest estetyka. Aktualnie bardzo popularne są umywalki nablatowe, które często montowane są na drewnianych komodach. W takiej konfiguracji jest duże prawdopodobieństwo szybkiego zniszczenia blatu drewnianego na skutek ciągłego zalegania wody, dlatego warto w takim przypadku zamontować blat z kamienia lub ceramiki.


Ceramika łazienkowa - umywalki łazienkowe


Kupując umywalkę do swojej łazienki przede wszystkim zwróć uwagę na jej funkcjonalność, a dopiero w drugiej kolejności na wygląd. To zaprocentuje szybciej niż myślisz!---

rafiArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dekarzu, gwoździarkę w dłoń!

Dekarzu, gwoździarkę w dłoń!


Autorem artykułu jest Marcin Wojciechowski
Przechadzając się po swojej okolicy każdy uważny obserwator zauważy mnogość nowo powstałych budynków mieszkalnych. By odróżnić się od sąsiada wystarczy poruszyć wyobraźnię i wyczarować oryginalną elewację czy konstrukcję dachu.

gwoździarka papowa


Jak ważna jest solidna konstrukcja dachu, nie trzeba nikogo przekonywać. Od tego zależy bezpieczeństwo domowników. Konstrukcja musi się oprzeć naporowi śniegu oraz wszelkim warunkom atmosferycznym. Szczególnie przy ciężkim pokryciu dachu (dachówka ceramiczna, cementowa) należy odpowiednio dostosować więźbę dachową. Oznacza to więcej pracy dla dekarza. Musi on wzmocnić więźbę i zagęścić podpory. Gdyby miał przy takim wymagającym pracy dachu posługiwać się młotkiem (ryzykując zranienie), to straciłby o wiele więcej czasu i energii. Szczególnie nieprzyjemna jest w tym wypadku praca w chłodniejszych miesiącach. Lecz gdy dekarz posługuje się sprzetem pneumatycznym takim jak gwoździarka, jego praca nabiera innego tempa. Dekarze często wykorzystują gwoździe łączone papierem, gdyż pasują one do wielu typów gwoździarek. Popularne są również gwoździe łączone plastikiem, gdyż potrafią nawet sięgać swą długością do 130mm. Gdy konstrukcja dachu jest już gotowa, można go pokryc papą. I wtedy należy zastosować gwoździe papowe łączone drutem. Niestety do każdego typu łączenia gwoździ potrzebna będzie inna gwoździarka. Na więźbę kładzie się też folię wstepnego krycia. Żeby ją zamocować można użyć zszywacza. W przypadku prac na wysokościach najtrafniejszym zakupem jest kompresor przenośny albo z niewielkim zbiornikiem. Jednak mały zbiornik to częstsza praca pompy kompresora czyli większa jego zużywalność. Dlatego warto zainwestować w gwoździarkę gazową, która na dachu sprawdzi się idealnie, ponieważ jest zbudowana z lekkiego kompozytu. Poza tym gwoździarka gazowa, jak sama nazwa wskazuje, zasilana jest nabojem z gazem, czyli nie potrzeba w tym przypadku żadnego kompresora, węży czy innego problematycznego zasilania.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Płyty z poliwęglanu

Płyty z poliwęglanu


Autorem artykułu jest art
Poliwęglan jest jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych stosowanych w budownictwie do zadaszeń, świetlików,daszków i ścian.Artykuł zawiera główne dane techniczne poliwęglanów, właściwości oraz najpopularniejsze zastosowania.

Poliwęglan jest tworzywem sztucznym o bardzo dobrych własnościach mechanicznych, szczególnie udarności i dużej przezroczystości. Własności poliwęglanów są podobne nieco do pleksiglasu, ale poliwęglan jest dużo bardziej wytrzymały mechanicznie i jednocześnie droższy. Jego twardość i odporność na ściskanie jest zbliżona do aluminium.
Poliwęglan jest stosowany wszędzie tam, gdzie potrzebne jest przezroczyste tworzywo o wyjątkowo dobrych parametrach mechanicznych. Najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem są warstwy uodporniające szklane szyby na stłuczenie, a nawet przestrzelenie z broni palnej
Poliwęglan komorowy (kanalikowy) stosowany jest w budownictwie: do zadaszeń hal sportowych, ogrodów zimowych, budowy wiat,daszków, a także jako wypełnienie przy montażu okien,drzwi.


Właściwości poliwęglanu:
Lekkość materiału połączona z dużą sztywnością
Odporne na warunki atmosferyczne (10 lat gwarancji producenta) - wskaźnik żółknięcia dla płyt 2-3 krotnie niższy niż dla płyt produkowanych metodą tradycyjnej koekstruzji
Bardzo dobra przepuszczalność światła
Bardzo dobre parametry termoizolacyjne - współczynnik przenikania ciepła "U" dochodzący do 0,9W/m2/K)
Wysoka odporność na uderzenia
Możliwość giecia na zimno


Zastosowanie poliwęglanu:
Werandy, ogrody zimowe, pergole i loggie
Pokrycia i naświetla połaciowe dachów oraz przeszklenia pionowe w obiektach przemysłowych, handlowych i sportowo-rekreacyjnych
Przezroczyste bezpieczne wypełnienia drzwi i okien
Świetliki i klapy dymowe - płaskie i łukowe.
Zadaszenia pasaży, wiaty, przystanki, daszki nad wejściami i wiatrołapy,szklarnie,elementy wystroju i zabudowy wnętrza, np. ścianki działowe, sufity podwieszane,
Inne konstrukcje np. kolektory słoneczne, ekrany akustyczne, osłony ochronne


Poliwęglan lity jest odporny,twardy,a zarazem łatwo poddaje się obróbce:kształtowaniu,cięciu itd. Ma zastosowanie w reklamie oraz w różnych dziedzinach przemysłu: produkcji urządzeń przemysłowych, motoryzacji itp.
Szczególną cechą poliwęglanu litego jest jego niezwykła wytrzymałość ( 300 razy odporniejszy na uderzenia od szkła). Przy zastosowaniach zewnętrznych zalecane jest użycie poliwęglanu litego z filtrem UV (Makrolife).
Właściwości poliwęglanu litego:
Bardzo wysoka udarność - odporność na uderzenia 200 - 300 razy większa niż dla standardowego szkła
Doskonała transparencja - LT do 92 % dla płyt litych bezbarwnych
Zwiększona odporność temperaturowa: możliwa praca w zakresie od -40 do 120 °C
Zmniejszona palność w porównaniu z innymi tworzywami sztucznymi
Odporność na warunki atmosferyczne (wersja „longlife")
Możliwość termoformowania i gięcia na zimno
Dodatkowe własności szeregu innych płyt poliwęglanowych litych, np. zwiększona odporność na zarysowanie, podniesiona odporność chemiczna, radykalnie zmniejszona palność itp


Zastosowanie poliwęglanu litego:
Pokrycia i naświetla połaciowe dachów oraz przeszklenia pionowe w obiektach przemysłowych, handlowych i sportowo-rekreacyjnych.Świetliki i klapy - płaskie i wytłoczone
Zadaszenia pasaży, przystanki, daszki nad wejściami,
przezroczyste bezpieczne wypełnienia drzwi i okien,
elementy wystroju i zabudowy wnętrza (ścianki działowe, sufity podwieszane),ekrany akustyczne,osłony maszyn, maski ochronne, tarcze policyjne, klosze lamp,tablice reklamowe, szyldy


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Materiały budowlane

materiały budowlane


Autorem artykułu jest erkastudio
Wiele osób przed zakupem materiałów budowlanych nie zastanawia się porządnie, jakie firmy należy wybierać. Właśnie zakup takich rzeczy to przecież podstawa, by nasz dom udał się nam jak najlepiej.

Nie możemy kupić kiepskich rzeczy, ani też przepłacić, bo nie starczy na inne rzeczy, równie ważne. Materiały budowlane należy dobrać oczywiście nie tylko pod względem ceny, ale i również pod względem wspomnianej jakości. Ważne, by na tym etapie budowy domu wszystko było zapięte na ostatni guzik. Bowiem jeśli kupimy coś słabej, żeby nie powiedzieć" cienkiej" jakości, zemści się to za jakiś czas. Zdecydowanie zbyt niskie ceny materiałów budowlanych nie powinny nas skusić, bo np. kiepskiej jakości dachówka straci szybko barwę, będzie osuwała się, jeśli zaczepy będą za słabe i w przypadku zagrożeń pogodowych jak huragany czy wichury możemy pozbyć się dachu. Również silniejszy grad nie powinien wyrządzić krzywdy tzn. rozbić, ani uszkodzić zbyt mocno. Wiedzą o tym znakomicie producenci materiałów budowlanych i dlatego za materiały o jakości dobrej i bardzo dobrej, każą sobie płacić dobrze i ... bardzo dobrze.


Dzisiaj, kiedy Polska doskonale radzi sobie z kryzysem gospodarczym zrozumiałe jest również to, że poszczególne branże rozwijają się z wiele większa dynamiką, niż przed laty. Doskonałym przykładem jest rozkwitająca dzisiaj wciąż w Polsce branża budowlana. Ceny takich rzeczy jak materiały budowlane są zmienne. Również dzisiaj kiedy to wydaje się, że Polska jest niesamowicie szybko rozwijającym się krajem wszystkie ceny szaleją. Również te. Przed laty mieliśmy ogromne zniżki, związane z dopłatami, natomiast dzisiaj po raz kolejny mamy podwyżki cen. Nie jest to wcale zjawisko negatywne. To właśnie ceny materiałów budowlanych są najważniejszym dla szarego obywatela wyznacznikiem opłacalności budowy nowego domu. Jeśli oczywiście ceny te są za wysokie, to obserwujemy zwiększone zainteresowanie kupnem na przykład domów do remontu. To całkowicie zrozumiała z ekonomicznego punktu widzenia tendencja.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zbiorniki betonowe szamba

Zbiorniki betonowe szamba


Autorem artykułu jest KazioR
W Polsce prosperuje wiele firm zajmujących się produkcją wyrobów z betonu. Są to bardzo profesjonalne przedsiębiorstwa, których specjalnością jest projektowanie oraz produkcja elementów stanowiących tzw. małą architekturę.


Firmy z branży betoniarskiej mają do zaproponowania swoim klientom wiele ciekawych wyrobów. W ich ofercie znajdują się bowiem nie tylko kosze na śmieci czy betonowe szambo, ale również bardzo ciekawe donice na kwiaty. Te ostatnie wyroby mogą stać się niezbędnymi elementami upiększającymi każdą przestrzeń. Donice mogą być bowiem wykorzystane zarówno w ogrodzie, na parkingu, chodniku czy przed sklepem. Również na tarasie zapewniają bardzo atrakcyjny wygląd. Tego typu wyroby upiększone kwiatami stanowią doskonały element dekoracyjny o bardzo estetycznym wyglądzie. Surowce używane w procesie produkcyjnym zapewniają bardzo wysoką trwałość takiego wyrobu. Każda z donic wyposażona jest w dno oraz otwór do odwadniania, a dodatkowo możliwy jest wybór różnych kształtów. Ciekawa kolorystyka donic betonowych może sprawić, iż dane miejsce nabierze wyjątkowego klimatu oraz będzie mieć swój własny charakter. Tego typu szczegóły są bardzo ważne w każdym mieście. Nie wystarczy tylko postawić w parku betonowe kosze na śmieci. Warto także w odpowiedni sposób zadbać o zieleń i wykorzystać w tym celu dostępne na rynku donice. A oferta jest naprawdę bardzo szeroka i jest z czego wybierać.Betonowe donice na kwiaty potrafią niezwykle uatrakcyjnić każdy miejski park. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów donic, ponieważ producenci wciąż wprowadzają coraz nowsze projekty i rozwiązania. Bardzo dużą zaletą tego typu donic jest szeroka oferta dostępnych kruszyw oraz ciekawa forma wykonania. Dzięki efektownemu wyeksponowaniu zieleni niejeden chodnik czy parking nabiera bardziej estetycznego wyglądu. Rozmaite kształty donic pozwalają na to, że można je wykorzystywać na wszystkich, nawet największych, przestrzeniach. Wiele donic potrafi przyciągnąć swoją oryginalną fakturą i doskonale zharmonizowaną zielenią. Każdy producent tego typu wyrobów może pochwalić się prezentacją wielu rodzajów donic, a także takich rzeczy jak betonowe kosze na śmieci. Te ostatnie również są niezbędne w każdym parku dla zachowania czystości i porządku. Współczesne możliwości produkcyjne pozwalają na osiągnięcie różnorodnych kształtów i form wyrobów, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego klienta. Szukając producenta takich rzeczy można wyszkach w Internecie słowa: donice, szambo czy kosze na śmieci, ponieważ często dostępna oferta nie kończy się jedynie na jednego rodzaju wyrobach.---

KazioR

www.kazior5.comArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Instalacja pompy ciepła oczami kobiety...

Instalacja pompy ciepła oczami kobiety...


Autorem artykułu jest EKOEMITER
Jeszcze kilka lat temu nie słyszano, aby jakieś gospodarstwo w Polsce instalowało pompę ciepła. A jeśli w ogóle to był to futuryzm. Dla mnie to była ciepła pompa.Jeszcze kilka lat temu nie słyszano, aby jakieś gospodarstwo w Polsce instalowało pompę ciepła. A jeśli w ogóle to był to futuryzm. Dla mnie to była ciepła pompa.
Minęło parę lat i okazało się, że moja wiedza jak i świadomość klientów wzrosła. Obecnie coraz częściej bierzemy pod uwagę jego instalację w naszych domach.
Dlaczego?
Ponieważ ciągle rosną ceny energii, oleju opałowego i gazu niezbędnego do ogrzania domu.
Taki stan rzeczy spowodował, że coraz częściej zastanawiamy się nad innym rozwiązaniem niż to konwencjonalne, a mianowicie nad pompami ciepła.
Pompa ciepła to urządzenie zamieniające energię pobraną z ziemi na ciepło, które ogrzewa dom i wodę użytkową, może też chłodzić w lecie. Aby urządzenie to działało wydajnie musi być dobrze dobrane a dom powinien być ogrzewany niskotemperaturowo, czyli np. należy założyć ogrzewanie podłogowe i zrezygnować z grzejników i kominków z płaszczem wodnym.
Pompa ciepła działa idealnie z rekuperacją powietrza. Dom powinien być dobrze izolowany, ocieplony. Te wszystkie czynniki sprawiają, że możemy zastosować pompę o niższych parametrach, co przekłada się na koszty instalacji, która nie jest tania, ponieważ czekają nas jeszcze odwierty, czyli tzw. dolne źródło zasilania.
Ja jestem zwolennikiem kolektorów pionowych w naszej szerokości geograficznej. Kolektory poziome, mimo, że tańsze w instalacji nie są tak wydajne i mogą przy dużych mrozach nie dostarczyć tyle energii ile będzie potrzeba, aby ogrzać dom.
A wtedy będziemy korzystać z grzałek, które pobierają prąd a jest on kosztowny.
Filozofia jest taka zakładamy pompę ciepła, aby była wydajna, ogrzała dom i wodę użytkową a co najważniejsze, aby ograniczyła wydatki na ogrzanie domu. I rzeczywiście wydajemy dużo mniej 200 zł-300 zł/miesięcznie w czasie zimy. Jeśli jeszcze założymy kolektory słoneczne, które będą wspomagać pracę pompy, stworzymy „perpetuum mobile". Ograniczymy już do minimum nasze wydatki na ogrzewanie domu i wody użytkowej.
Jak się wykonuje dolne źródło?
Prace przy dolnym źródle wykonują firmy posiadające maszyny wiertnicze. Wiercą one kilka otworów w ziemi na wyliczoną uprzednio głębokość wynikającą z mocy pompy. Dobrze jest wykonać te odwierty w trakcie budowy domu. W odwierty są wkładane rury i zalewane glikolem po uprzednim sprawdzeniu ich szczelności. Następnie doprowadzane są do budynku, dlatego podczas wylewania fundamentu należy zostawić otwór i zaplanować pomieszczenie gospodarcze, najbliżej jak to możliwe, oczywiście musi to wynikać z projektu.
Gdy budynek znajduje się, w tzw." stanie zamkniętym" wykonywane są w nim wszelkie prace związane z wylewaniem podłóg, tynkowaniem, układaniem ogrzewania podłogowego i całego systemu ogrzewania centralnego. A w pomieszczeniu gospodarczym położone zostaną już kafelki i terakota, zakończone zostaną brudne prace. Wtedy można przystąpić do instalacji urządzenia, czyli pompy ciepła i podłączenia jej do całego układu grzewczego w domu. Instalacja kończy się podłączeniem, próbami i odbiorem urządzenia przez autoryzowany serwis producenta. Nowoczesne pompy ciepła pozyskują aż 75% potrzebnej energii grzewczej ze środowiska naturalnego, pozostałe 25% to energia elektryczna potrzebna, aby instalacja działała. Dlatego tak ważnym jest odpowiedni dobór mocy pompy dla konkretnego budynku.


---

Ekoemiter -kolektory słoneczne pompy ciepła
http://www.ekoemiter.com.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sterowanie automatycznym gaszeniem - "Gaszenie gazem"

Sterowanie automatycznym gaszeniem- "Gaszenie gazem"


Autorem artykułu jest miwa
Jeżeli od momentu powstania pożaru do przybycia straży pożarnej może upłynąć czas, w którym pożar rozwinie się do rozmiarów powodujących ogromne straty lub stanie się niemożliwy do opanowania, wówczas stosowane są stałe urządzenia gaśnicze i instalacje pozarowe.

Ich rolą jest ugaszenie i sygnalizacja pozaru lub zatrzymanie jego rozprzestrzenienia się i rozwoju pożaru.


W przypadku urządzeń gaśniczych gazowych mamy do czynienia ze środkami gaśniczymi, w postaci gazów obojętnych lub tzw. Zamienników halonów, magazynowanymi pod ciśnieniem w zbiornikach, butlach, połączonych rurociągami z układem dysz, rozmieszczonych w zabezpieczanej przestrzeni. Takie urządzenia wymagają najczęściej dedykowanych sterowników (CSG) w postaci odpowiednich modułów, instalowanych w centralach sygnalizacji pożarowej (CSP) lub w postaci wydzielonych central automatycznego gaszenia.


Wymóg stosowania dedykowanego sterownika wynika z potrzeby zachowania specjalnej, wymaganej normami procedury, według której przebiega proces przygotowania obiektu gaszenie gazem i proces gaszenia, aby odbyło się to w sposób bezpieczny dla ludzi i budynku.


Wymagania na centrale automatycznego gaszenia i sygnalizacja pozaru (CSG) jako sterowniki dedykowane dla urządzeń gaśniczych gazowych podane są w normie PN-EN 12094-:2006 „Stałe urządzenia gaśnicze - Podzespoły urządzeń gaśniczych gazowych - instalacje pozarowe służą do odbierania i przetwarzania wejściowych sygnałów inicjujących pochodzący od instalacji sygnalizacji pożarowej (ISP) i sygnałów inicjujących, pochodzących od ręcznych urządzeń inicjujących (przycisk START GASZENIA), podłączonych bezpośrednio do CSG.
Uruchomienie urządzeń alarmowych oraz przekazanie sygnału gaszenia po odebraniu alarmowego sygnału inicjującego (sygnał gaszenia może być, zgodne z funkcją nieobowiązkową, wstrzymany na określony czas przyciskiem STOP GASZENIA);
---

Eltech-Serwis.pl Instalacje PożaroweArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Instalacje elektryczne sposoby układania przewodów

Instalacje elektryczne sposoby układania przewodów


Autorem artykułu jest miwa
W zależności od liczby posiadanych w domu odbiorników elektrycznych oraz ich rodzaju, instalacje elektryczne należy podzielić na kilka obwodów.

W ten oto sposób podłączenie odbiorników do osobnych obwodów w razie defektu jednego z nich nie spowoduje awarii pozostałych. W przypadku odbiorników wymagających zasilenia o dużej mocy, czyli trójfazowego (400 V) należy zaplanować osobne obwody, które powinny być wykonane z przewodów o większym przekroju, tzw. Pięciożyłowych. Natomiast gdy chodzi o obwody zasilające odbiorniki jednofazowe powinno się użyć tych, wykonanych z przewodów trójżyłowych. Co roczne przeprowadzane przeglądy elektryczne pozwolą na bezpieczne i dlugotrwałe użytkowanie.


Sposoby układania przewodów


Pod tynkiem. Puszki i rurki przytwierdza się do nieotynkowanych ścian, a po nałożeniu tynku wciąga się w nie odpowiednią liczbę przewodów jednożyłowych. Na końcu zakłada się włączniki i gniazdka wtyczkowe.


Instalacje elektryczne na tynku albo na powierzchni ścian układane są w pomieszczeniach technicznych oraz w garażu, kiedy nie zależy nam na ukryciu jej albo w domach ze ścianami z materiału palnego jak drewno czy tworzyw drewnopochodnych. Przy tego rodzaju instalacji wykorzystuje się przewody jednożyłowych poprowadzonych w rurkach lub przewodach kabelkowych wielożyłowych, które są mocowane do ścian za pomocą uchwytów i osprzętu natynkowego.


W listwach niezwykle rzadko stosuje się instalację w domach jednorodzinnych, ale sposób ten może pokazać się bardzo wygodny podczas remontu. Listwy umieszczone są na ścianach przy podłodze, wokół ościeżnic drzwi lub suficie.


W saunie oraz łazience ze względu na zwiększone ryzyko porażenia prądem instalowane tam przewody, urządzenia elektryczne oraz osprzęt muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia w zależności od strefy, w której mają być umieszczone. Przed oddaniem do użytku powinny zostać wykonane pomiary elektryczne tak aby wykluczyć możliwość porażenia prądem osoby użytkującej.


---

Autorem tekstu jest firma ENERGO-IT www.instalacje-elektryczne.poznan.plArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 10 grudnia 2010

Dom taniej niż mieszkanie

Dom taniej niż mieszkanie


Autorem artykułu jest ECO-EuroDOM
W dzisiejszych czasach budowa domów dzięki rozwiązaniom alternatywnym staje się tańsza od zakupy mieszkania, ponadto koszty eksploatacji takiego budynku rownież są tańsze!

Mowa tutaj o domach budowanych w technologii kanadyjskiej, norwerskiej - krótko mowiąc jest to budowa z wykorzystaniem drewnianego szkieletu budynku. Jednak drewno użyte do konstrukcji budynku jest specjalnie ku temu przygotowane, najczęściej jest to:
przygotowywanie w specjalistycznej wytwórni produkującej drewno do zastosowań w budownictwie szkieletowym.


Przygotowanie drewna z którego produkowane są domy kanadyjskie wygląda następująco:
Drewno jest suszone komorowo do wilgotności poniżej 18 % , czterostronnie strugane oraz impregnowane na etapie produkcji przeciw owadom i grzybom oraz utrudniającym palność drewna preparatem Fobos M2f Suszenie komorowe drewna w wysokiej temperaturze zabija zarodniki grzybów i pleśni a także powoduje ,że drewno utrzymuje stabilny wymiar i nie pracuje na skręcanie (nie wypacza się).


Konstrukcja domu wykonana z tak przygotowanego drewna powinna zapewnić jego trwałość na okres około 150lat. Warto również dodać że producenci takich domów udzielają gwarancji na około 25-30lat. Technologia domów z drewna zagościła na polskim rynku kilka lat temu i narazie jest gałęzią rozwijającą się aczkolwiek dającą ciekawą alternatywę na własny kąt.


Dzisiejszy dom z drewna, wygląda jak dom murowany jest tak samo bezpieczny, a ponadto jest bardziej energooszczedny, ekologiczny oraz zdrowszy, ponieważ ten dom oddycha. Termoizolacje zapewniaja wełna mineralna, oraz izolacja zewnętrzna, które w sumie obniżają współczynnik przenikania ciepła dużo niżej aniżeli wartości referencyjne.


Budowa takiego domu trwa najwyżej 3 miesiące do momentu wprowadzenia co dodatkowo wpływa na ich atrakcyjność, nic więc w tym dziwnego że w krajach takich jak kanada czy USA budowa domów w tej technologii sięga 80% całej branży budowlanej.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Schody - dzieło sztuki użytkowej

Schody- dzieło sztuki użytkowej


Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Schody są użytkową częścią domu, łączą ze sobą kondygnacje, mogą być ozdobą, meblem, rzeźbą, albo po prostu czystą funkcją. Mają bezpiecznie prowadzić na piętro, poddasze, strych czy antresole.

Podkreślają styl i charakter wnętrza. Różnorodne kształty stopni i balustrad, a także materiały z których są one wykonane pozwalają tworzyć we wnętrzu niezwykle oryginalne formy.
W nowym budownictwie, w którym dominują otwarte przestrzenie, schody projektuje się zazwyczaj w przestronnych holach lub salonach. O wyborze rodzaju schodów decyduje przede wszystkim ilość wolnego miejsca poszczególne modele mają bowiem różne wymagania przestrzenne, niezbędne do ich instalacji.


Kształt schodów może być prosty, spiralny, lub spływać niczym kaskada - od najwęższych stopni na górze do najszerszych na dole, bądź też wachlarzowato - rozkładając się niczym wachlarz. W zależności od planu aranżacji przestrzeni, schody mogą biec wzdłuż ściany (ścian) albo odrywać się od niej, w taki sposób by stanąć w otwartej przestrzeni, np. jako spiralny "korkociąg" łączący kondygnacje. Dobrym pomysłem może być dodatkowo zagospodarowanie spocznika jako oddzielnego pomieszczenia i np. umiejscowić tam szafę.


Coraz popularniejsze stają się schody w stylu industrialnym. W klimacie tym często wykorzystuje się surowe konstrukcje stalowe lub ryflowaną blachę.


W zależności od koncepcji i materiału schody będą łagodnie wtapiać się w tło lub też stanowić mocny akcent pomieszczenia. Zabudowane drewnem, w sąsiedztwie tego samego tworzywa, stawiają na neutralność i wyglądają jak duży mebel. Odwrotnie będą odbierane te potraktowane jak dzieło sztuki i odpowiednio wyeksponowane. W celu uwypuklenia walorów wizualnych schodów możemy posłużyć się światłem.


Właściwe doświetlenie schodów jest także bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Istotne jest, by codzienne pokonywanie stopni nie sprawiało trudności, ani nie powodowało niepotrzebnego zagrożenia. Odpowiednie oświetlenie nada jednocześnie schodom wyjątkowy wygląd, podkreśli ich kształt i wydobędzie naturalne piękno zastosowanych materiałów.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ceny materiałów budowlanych

ceny materiałów budowlanych


Autorem artykułu jest erkastudio
Jeżeli poszukamy dzisiaj informacji z rynku materiałów budowlanych w Polsce, to znajdziemy z pewnością niesamowicie wiele częstokroć sprzecznych informacji.

Podczas, gdy jedni trąbią o kryzysie, inni budują domy jakby się tym nie przejmowali.Jeśli taki dom budujemy, to musimy wiedzieć, o tym, by sprawdzić wcześniej ceny materiałów budowlanych. Bowiem bez tego ani rusz w procesie budowy domu. Jeśli nie zorientujemy się w cenach przed zakupem materiałów, to na pewno nie przyniesie to nam korzyści, a jedynie straty. Wiele osób niestety popełnia ten błąd w trakcie budowania własnego domu. Bardzo wiele na pewno producenci materiałów budowlanych odpowiednio regulują ceny w Polscei nie tylko.


Nasi rodzimi jak zresztą pozostali producenci Europy zarówno zachodniej jak i wschodniej mają ten sam problem. Otóż takie firmy produkujące materiały często muszą się dopasować również do odgórnych ustaw wprowadzanych przez państwo. A te jak wiemy są różne. Jedne lepsze, drugie nieco gorsze. W każdym wypadku jednak decyzje takie wpływać będą na to, czy materiały budowlane będą drożeć czy taniej, a co za tym idzie czy szary Kowalski będzie z nich zadowolony i będzie go stać na wybudowanie własnych czterech kątów.


materiały budowlaneNa świecie od około dwóch lat mamy kryzys gospodarczy. Możemy brać pod uwagę zdanie niektórych specjalistów i twórców teorii spiskowych, że ów kryzys jest napędzany sztucznie, ale jednak nie możemy całkowicie takim wizjom ulegać. Bowiem dane ekonomiczne mówią same za siebie. Weźmy pod lupę ceny materiałów budowlanych. Na pewno te są zmienne i takie pozostaną, bo są dyktowane zarówno sytuacją ekonomiczną Polaków, jak i oczywiście zmianami ekonomicznymi w państwie. Z pewnością właśnie to powoduje, że producenci materiałów budowlanych mają częste problemy z dopasowaniem ceny. Dodatkowo oczywiście w ich wypadku mamy problem z dopasowaniem nie tylko do bieżącej sytuacji ekonomiczno społecznej, ale oczywiście do czegoś takiego jak koszty produkcji jakie ponieśli w trakcie produkowania np. cegieł, pustaków, styropianu, wełny mineralnej papy, cementu, wapna itp. Z pewnością jednak jeśli w ich zarządzie są dobrzy ekonomiści i handlowcy, nie będą takie firmy miały problemu z dopasowaniem ceny. To niesamowicie istotna sprawa dla nas wszystkich, bo materiały budowlane to przecież podstawa do wybudowania własnego domu. Na pewno nie można w takich sprawach zatem tym firmom za mocno szaleć, bo po prostu oni sami na tym stracą najwięcej, tracąc klientów.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co o śrubach wiedzieć każdy powinien

Co o śrubach wiedzieć każdy powinien


Autorem artykułu jest PROFES Katowice
Jeśli wybieramy śruby kierujemy się ich przeznaczeniem i budową oraz wielkością. Ważny jest dla nas gwint, grubość i długość śruby, łeb oraz klasa wytrzymałości.


O tym jaki łeb ma śruba decyduje norma według której została wykonana. Najczęściej stosuje się normy polskie i międzynarodową DIN, przy czym z racji tego że ta druga jest łatwiejsza do zapamiętania jest chętniej używana. Dla przykładu śruby normy DIN 933 i DIN 931 to śruby z łbem sześciokątnym a śruby DIN 603 mają łeb grzybkowy. Śruby DIN 912 mają łeb walcowany i wgłębienie imbusowe. W przypadku śrub DIN 933 i DIN 931 norma ta określa również długość gwintu. W pierwszym przypadku jest to śruba z pełnym gwintem, a drugim z gwintem na części.


Grubość śruby wyraża 'M'. I tak śruba DIN 933 M10x100 to śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości, o grubości 10mm i długości 100mm.


śruba DIN 933


Długość śruby wyrażana jest domyślnie w milimetrach, dlatego jeśli chcemy kupić śrubę dziesięcio centymetrową musimy wyraźnie powiedzieć że to jest 10 centrymetrów. Śruby mają wielkość od 8mm do 260mm, w zależnośći od grubości i kształtu. Z pełym gwintem spotykamy śruby do 100mm, a te dłuższe mają już standardowo gwint na części.


Ostatnim atrybutem śruby jest jej klasa wytrzymałości. Spośród wielu klas najczęściej spotyka się śruby w klasie 5.8 i 8.8. Te wyższych klas (<10) są śrubami wysokospecjalistycznymi. Oznaczenie klasy śruby można znaleźć na jej łbie, dlatego warto przed zakupem sprawdzić czy dostaje się odpowiedni produkt. Ogólnie rzecz biorąc im klasa wyższa tym śruba twardsza, a więc i trwalsza. Jest to szczególnie ważne gdy chcemy zastosować śrubę do mocowań narażonych na naprężenia.


---

PROFES Katowice: śruby, kołki, wkręty, narzędzia ręczne i osprzęt do elektronarzędzi. www.profes.katowice.plArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nie siłuj się bez siłownika

Nie siłuj się bez siłownika


Autorem artykułu jest Red Pen
Znudziło Ci się brodzić w błocie otwierając bramę? Masz dość wychodzenia z domu za każdym razem po to, by otworzyć wrota gościom? Szczególnie w deszczowe pochmurne dni uciążliwość związana z otwieraniem bramy staje się frustrująca. Nie dość, że kapie na głowę to jeszcze kłódka postanowiła się zaciąć.


Na wszystko jednak jest rada. Automat przy bramie rozwiąże problemy, ułatwi jej otwieranie i umili życie każdemu domownikowi, bo wystarczy przycisnąć guzik w pilocie aby wrota na naszą posesję stanęły otworem. Jeśli już w tym miejscu tekstu wybierasz się do sklepu, żeby kupić automat - zatrzymaj się. Trzeba wiedzieć kilka rzeczy zanim dokonamy zakupu napędu.


Przyjrzyj się swojej bramie.
Czy na pewno nadaje się do automatycznego otwierania? Bardzo ważne jest obsadzenie bramy i odpowiednio głęboki fundament pod nią. Fundamenty powinny sięgać poniżej głębokości przemarzania gruntu, w przeciwnym razie w zimie może dojść do wysadzenia fundamentu. To z kolei naruszy geometrię bramy i uniemożliwi jej zamykanie i otwieranie. Ważne jest też odpowiednie wypoziomowanie bramy. Źle wypoziomowana zużywa łożyska prowadzące w przypadku bram przesuwnych, zaś skrzydłowe mogą się przez to nie domykać.Różne bramy - różne siłowniki
Jeśli oceniliśmy, że brama się nadaje do montażu automatyki, należy dobrać do niej siłownik. Inny napęd wybierzemy do bramy przesuwnej a inny do dwuskrzydłowej. Musimy też zwrócić uwagę na długość, częstotliwość pracy bramy (liczba otwarć i zamknięć) i jej ciężar. Do ciężaru bramy zawsze warto dodać kilka kilogramów, ponieważ za słaby napęd może nie mieć siły aby ją otworzyć podczas dużych podmuchów wiatru - twierdzi Sławomir Baran z FAAC Polska - Dodatkowo napęd pracując y z maksymalną mocą szybciej się zużywa.Wybór siłownika
Dla każdego klienta przy doborze siłownika ważny jest wygląd napędu, mały pobór prądu, szybkość otwierania bramy i pilot, który będzie ją otwierał. Najbardziej popularne są napędy elektromechaniczne i hydrauliczne zarówno do bram przesuwnych jak i skrzydłowych - tłumaczy ekspert FAAC Polska - nowością są napędy wykonane w technologii hybrydowej, które łączą w sobie zalety technologii hydraulicznej z zaletami silników prądu stałego 24 V.


W takim napędzie z jednej strony układ hydrauliczny sprzężony z silnikiem prądu stałego 24 V umożliwia ciągłą pracę, co pozwala stosować ten siłownik w bramach często eksploatowanych. Z drugiej strony, technologia hydrauliczna wymaga elementów wysokiej jakości, co czyni z takiego siłownika produkt trwały i niezawodny. Nowoczesny napęd FAAC S450H wykonany w technologii hybrydowej dodatkowo może osiągnąć maksymalną prędkość wysuwu ponad 2,5 centymetra na sekundę, czyli około dwa razy większą niż inne siłowniki hydrauliczne lub elektrohydrauliczne dostępne aktualnie na rynku.Konieczne zabezpieczenia

Jeśli już wybraliśmy siłownik pamiętajmy o zabezpieczeniach, które zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom automatycznej bramy. Przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie możliwości przycięcia czy przygniecenia przez poruszające się skrzydło bramy. Najważniejszym elementem są fotokomórki z wiązką promieniowania podczerwonego. Montuje się je na linii bramy - mówi Sławomir Baran z FAAC Polska - Jeśli w linii światła fotokomórki stanie przeszkoda, wówczas do centrali bramy trafia sygnał o konieczności odwrócenia kierunku ruchu skrzydeł. Drugim ważnym elementem zabezpieczającym jest moduł przeciwzgnieceniowy, który wybudowany jest w większość automatów. - Moduł kontroluje siłę, z jaką działa napęd a w chwili natrafienia na opór, cofa skrzydło bramy. Aby skrzydła nie wysunęły się zbyt daleko podczas otwierania, potrzebne są też ograniczniki. W napędach FAAC nazywa się je wyłącznikami krańcowymi a zamontowane są w każdym napędzie - twierdzi Sławomir Baran. Na koniec lampa ostrzegawcza, która migającym światłem informuje pieszych jak i pojazdy o tym, że skrzydła bramy są w ruchu.
Eksploatacja napędu
Jeśli już mamy wymarzony napęd i wszystko działa jak należy, pamiętajmy że wszystko - nawet automat - potrzebuje troski. Nie odśnieżaj więc bramą podjazdu. Oczyszczaj szynę w bramie przesuwnej z piasku i liści. I raz do roku wołaj serwisanta, aby skontrolował automat. Wówczas napęd posłuży Ci wiele lat a Ty zapomnisz czym jest kłódka, klucze i otwieranie bramy w deszczu.---

Red Pen
http://www.faac.plArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 9 grudnia 2010

Dom czy mieszkanie - jak wybrać

Dom czy mieszkanie - jak wybrać


Autorem artykułu jest netimage
Mieszkanie czy dom. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy największe wady i zalety domów i mieszkań. Może po zapoznaniu się z naszą ofertą będziesz w stanie tą odpowiednią dla Ciebie decyzję :)Dom rodzinny czy mieszkanie... Odkąd pamiętam zastanawiałem co jest lepsze i co w życiu chciałbym mieć. Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy. Jakie? O tym postaram się pokrótce opowiedzieć w tym tekście.


Schody drewniane - Częstochowa


więcej
Od zawsze moim marzeniem były schody z drewna, albo chociażby jeden szeroki schodek który oddzielałby duży pokój gościnny od reszty piętra. Schody są jednym z elementów, które są możliwe do montażu tylko w domu. Chyba, że mamy wielopoziomowe mieszkanie, które jednak są jeszcze rzadko spotykane. Także schody mogę być kryterium za domem lub mieszkaniem.


Bardziej interesujące są chyba jednak inne cechy mieszkania w domu i mieszkaniu niż posiadanie lub nie schodów. W przypadku domu niewątpliwą zaletą jest stosunek powierzchni do kosztów oraz większe możliwości posiadania ogródka, minusem z kolei jest mnóstwo obowiązków związanych z naprawami, ogrzewaniem, sprzątaniem czy innymi administracyjnymi sprawami. W przypadku mieszkania dokładnie odwrotnie - nie ma ogrodu, mieszkania są trochę droższe niż dom, ale za to nie mamy żadnych obowiązków dotyczących spraw administracyjnych, takich jak naprawy, ogrzewanie czy odśnieżanie w zimie. Ale oczywiście to nie jest tak, że taniej jest kupić mieszkanie niż postawić dom. Pozostaje przecież jeszcze koszt działki. A to są czynniki zależne od lokalizacji.


Reasumując na pytanie mieszkanie czy dom każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam zwracając szczególną uwagę na aspekty, które mu odpowiadają lub przeszkadzają. Niezależnie od tego czy wybierzemy dom czy mieszkanie musimy się przede wszystkim w nim świetnie czuć. I to jest najważniejsze, a nie to czy mamy schody, czy ogród.---

rafiArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybrać fachowca

Jak wybrać fachowca


Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Stając przed wyzwaniem zbudowania własnego domu, remontu mieszkania, czy wykonania jakichkolwiek innych prac budowlanych, niejednokrotnie zastanawiamy się czy to zadanie nas nie przerośnie, czy nie polegniemy pod ciężarem, któregoś z zadań.

Podejmując się tego wyzwania często stajemy przed wieloma dylematami, które przeważnie sami musimy rozwiązywać.


Jednym z takich problemów często jest wybór odpowiedniego fachowca, który będzie zarządzał naszymi pracami. Pamiętajmy, że wybór przedsiębiorcy nie powinien być determinowany atrakcyjnością ceny jaką proponuje, lecz również wieloma innymi czynnikami.


W tym artykule postaram się Państwu przybliżyć, w jaki sposób i gdzie powinniśmy szukać odpowiedniego fachowca i jakie cechy powinien on posiadać, aby byli Państwo usatysfakcjonowani.


Pamiętajmy o tym, że nikt z nas nie jest wszechwiedzący i nie ma pojęcia o wszystkich problemach związanych z budownictwem, gdyż zagadnienie to jest naprawdę szerokie. Często będziemy musieli korzystać z porad budowlanych innych osób. Warto więc, aby fachowiec z którym mamy zamiar nawiązać współpracę był osobą kompetentną i taką do której zawsze możemy się zwrócić z nurtującymi nas pytaniami. Oczywiście samemu nie będąc Alfą i Omegą niejednokrotnie będziemy musieli całkowicie zdać się na jego opinię. Ważne jest więc to aby powiernik naszych problemów budowlanych był osobą godną zaufania i sprawdzoną.


W zależności od rozmiaru przedsięwzięcia, powinniśmy sprawdzić jakimi zasobami ludzkimi i sprzętowymi dysponuje przedsiębiorca ubiegający się o wykonanie naszego zlecenia. Czy zdoła on podołać wyzwaniom jakie chcemy przed nim postawić. Spotykając się z potencjalnym wykonawcą nie zdajmy się całkowicie na siebie, możemy poprosić znajomego, który ma już doświadczenie w pracach budowlanych lub dysponuje większą wiedzą od nas na tematy związane z budownictwem. W towarzystwie bezstronnej kompetentnej i zaufanej osoby, będzie także łatwiej ocenić umiejętności i posiadaną wiedzę potencjalnego wykonawcy naszego zlecenia.


Poza tym bezstronna osoba podejdzie do tematu na chłodno, bez zbędnych w tej sytuacji emocji.
Reasumując cechy idealnego przedsiębiorcy budowlanego, powinien on być: kompetentny, uczciwy, godny zaufania oraz powinien posiadać odpowiednie zaplecze.


Kompetencja fachowca wynika zwykle z jego doświadczenia, więc oceniając jego wiedzę koniecznie sprawdźmy portfolio wykonywanych wcześniej prac. Kiedy nie jesteśmy pewni rzetelności referencji naszego wykonawcy, możemy sprawdzić ich autentyczność i jakość wykonywanych wykonanych zleceń, kontaktując się z osobami, które korzystały już z usług naszego przedsiębiorcy. Mogą Państwo, także sprawdzić opinię o firmie w internecie, zorientować się co o danym wykonawcy piszą ludzie na forum budowlanym.


Pewnie zadają sobie Państwo pytanie gdzie szukać takiego idealnego wykonawcy. Na początek proponuję popytać w kręgu swoich znajomych czy nie znają kogoś kto np. wykonywał dla nich prace budowlane. Referencje pochodzące od zaufanych osób przeważnie będą rzetelne i uczciwe.
Warto też zajrzeć na serwisy internetowe, na których ogłaszają się firmy budowlane, szczególnie jeżeli istnieje na nich możliwość komentowania jakości wykonywanych przez nich prac. Będziemy wtedy mogli bezpośrednio zaciągnąć informacje dotyczące, konkretnej firmy czy wykonawcy.


Mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi Państwu podjęcie decyzji o wyborze dobrego fachowca i będą Państwo zadowoleni i usatysfakcjonowani po zakończeniu przez niego prac, wystawiając mu z czystym sumieniem dobrą referencję.---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Okna do domu - Sześć mocnych argumentów

Okna do domu - Sześć mocnych argumentów


Autorem artykułu jest Marek Chwil
Ten krótki artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na sześć ważnych rzeczy któe należy sprawdzić przed zakupem stolarki okiennej z pcv do naszego domu.

Jest kilka bardzo ważnych rzeczy na które rzadko zwraca się uwagę przy zakupie okna pcv, patrząc raczej na jego estetykę niż walory użytkowe. Postaram się dokładnie opisać te cechy produktu które wpływają na jego długowieczność i niezawodność na długie lata.Pierwszym argumentem jest trwałość. Na tą cechę ma wpływ tzw klasa profili. Rozróżniamy kilka klas, najczęściej spotykane to klasy B,C oraz najrzadziej A. Najwyższą klasą jest oczywiście klasa A. Charakteryzuje się ona tym że ścianki zewnętrzne mają grubość minimum 2,8mm oraz posiada ścianki wewnętrzne odpowiednio grubsze w odpowiednich rozstawach równomiernie rozłożone. Naroża okienne profili klasy A są mocniejsze o 20% od profili klasy B nie wspominając profili innych klas. Ma to wpływ na późniejsze "osiadanie" okna, pękanie zgrzewów, konieczność jego regulacji i w konsekwencji wymiany.Po drugie - okna powinny być mocne. Przy dość silnych podmuchach wiatru w naszym klimacie okna powinny spełniać odpowiednie standardy odporności na obciążenie wiatru. Ma to wpływ na późniejszą szczelność okna, oraz wianie na styku ramy ze skrzydłem. Idealnym wyborem jest wybór okien w klasie odporności na obciążenie wiatrem nie niższej niż C5. Okno takie potrafi sprostać naporowi wiatru wiejącemu z prędkością 150km/h.Trzecia rzecz to bezpieczeństwo. Odporność antywłamaniowa mierzona w klasach WK od 1 do 3. Do domów rodzinnych idealnym rozwiązaniem jest klasa antywłamaniowości WK2. Ponadto duży wpływ na bezpieczeństwo ma stal użyta w ramie - czy jest ona otwarta czy zamknięta. W przypadku stali otwartej wkręty mocowane są do plastiku a więc nie mają one dużej trwałości, stal powinna być zamknięta. Dodatkowym atutem jest zabezpieczenie szyby przed wyważeniem.Argument czwarty - Odporność użytkowa. Mierzona w klasach wytrzymałości użytkowej. Do domów mieszkalnych idealną klasą w naszych warunkach jest klasa 2. Okna takie wytrzymują 10 000 cykli otwierania i zamykania (testowane laboratoryjnie), co jest ilością w pełni wystarczającą. Warto także zapytać producenta o Systemowe Świadectwo Techniczne jako dowód wykonania wyżej wymienionych badań.5. Stabilność. O wytrzymałości mechanicznej konstrukcji świadczą odpowiednie klasy od 1 do 4. Najwyższą klasą jest oczywiście klasa 4. Jeżeli okna mają być "długowieczne" warto zadbać aby ta cecha była podparta klasą wytrzymałości najlepiej czwartą..Po szóste - Wiarygodność. Przed zakupem stolarki warto sprawdzić czy producent posiada wszelkie aprobaty oraz certyfikaty i badania pozwalające na obrót stolarką w Polsce i krajach Unii Europejskiej - tzw znak CE. Jeżeli mają być to okna energooszczędne należy poprosić producenta o wyniki badań na współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, w przeciwnym razie nie będziemy do końca pewni czy nasze okno jest ciepłe czy nie.Mam nadzieję że te argumenty często lekceważone przy zakupie stolarki pomogą przyszłym nabywcą stolarki podjąć dobry wybór i cieszyć się swoją stolarką na długie lata oraz podniosą świadomość konsumencką. Pamiętajmy, nie liczy się tylko cena!


---

Artykuł autorstwa Marka Chwil, kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione.Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 8 grudnia 2010

Ekologiczna elewacje – z jakich materiałów najczęściej wykonywana przez firmy budowlane?

Ekologiczna elewacje – z jakich materiałów najczęściej wykonywana przez firmy budowlane?


Autorem artykułu jest Jacek Fistaszek
Schludnie wykończona, ekologiczna elewacja jest wizytówką każdego domu. Aby stworzyć piękne lico obiektu, firmy budowlane specjalizują się w wykonywaniu fasady z trwałych, reprezentacyjnych materiałów.

Schludnie wykończona, ekologiczna elewacja jest wizytówką każdego domu. Aby stworzyć piękne lico obiektu, firmy budowlane specjalizują się w wykonywaniu fasady z trwałych, reprezentacyjnych materiałów. Właścicielom najbardziej zależy na wyjątkowym projekcie frontu budynku, gdyż pierwsze estetyczne wrażenie odwiedzających gości liczy się najbardziej.


Wynajmowane firmy budowlane pozwalają mieszkańcom domów wybrać odpowiedni dla nich materiał. Zawsze modne, szlachetne elewacje drewniane to nie tylko dobrej jakości, naturalne pokrycie ścian od zewnątrz, ale przede wszystkim doskonały surowiec izolacyjny, pozwalający zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Równie istotna jest przystępna cena oraz możliwość harmonijnego łączenia drewna z innymi materiałami. Firmy budowlane wykorzystują różne profile desek, między innymi ze świerku skandynawskiego, modrzewia syberyjskiego układanych na konstrukcji stalowej lub drewnianej. Aby ekologiczna fasada służyła przez wiele lat, wymaga co kilka lat odnowienia, ponownego malowania lub olejowania.


Innym rozwiązaniem są rozpowszechnione elewacje z piaskowca, którego zaletami są równie dobra izolacja termiczna i akustyczna oraz odporność atmosferyczna. Firmy budowlane umożliwiają stworzenie niepowtarzalnego zestawienia piaskowca o różnych nie tylko odcieniach, ale także formatach i powierzchniach. Dla koneserów jeszcze bardziej pożądanym materiałem do wykończenia frontu budynku są płytki klinkierowe. Produkowane są wyłącznie z gliny, piasku a następnie wypalane. Firmy budowlane specjalizują się w stosowaniu klinkieru na zewnątrz jak i wewnątrz domów, wykorzystując specjalny klej oraz fugę do tych płytek.


Największą jednak gamę kolorów posiada elewacja kamienna. Stosowany materiał to głównie granit, sjenit, łupek kwarcytowy, tatrzański i marmur. Różnią się ceną, właściwościami fizycznymi i zastosowaniem. Często do ich montażu firmy budowlane wykonują najpierw rusztowanie ze stali nierdzewnej lub zabezpieczonej antykorozyjnie, aluminium lub okładzin na konstrukcji samonośnej.


Elewacje domu wykonane z naturalnego, ekologicznego materiału mogą tworzyć oryginalny wizerunek obiektu. Położone z precyzją przez firmy budowlane mają szansę stać się ozdobą samą w sobie przez długie lata.---

Artykuły na każdy tematArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Schody do wnętrz - kręcone czy proste?

Schody do wnętrz - kręcone czy proste?


Autorem artykułu jest Zuzanna Szymańska
Dom piętrowy jest tańszy ogrzewaniu, a dodatkowo zajmuje mniejszą powierzchnię działki niż jego parterowy odpowiednik. Ale to właśnie tu zaczynają się schody. Proste, zabiegowe, a może kręcone? Ze stopniami drewnianymi czy szklanymi? Wybór odpowiedniego typu, materiałów i surowców może przyprawić o ból głowy.

Już dawno odeszło do lamusa stwierdzenie, że schody powinny po prostu być. Zwraca się uwagę na estetykę, wygodę, bezpieczeństwo, a także ich harmonizowanie z resztą wnętrza. Decyzja nie jest łatwa, ponieważ raz wybudowanych schodów nie da się zmienić tak łatwo, jak drzwi, mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrza. Co więcej, ceny bardziej wyrafinowanych konstrukcji mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tej sytuacji każda porada jest na wagę złota.


Już na etapie projektowania domu należy uwzględnić gabaryty oraz miejsce, w którym planowane jest umieszczenie schodów. W przypadku używanego stosunkowo rzadko poddasza warto zdecydować się na dyskretne schody strychowe, jak np. model Adj czy Mini Plus marki Rintal Polska. Z kolei schody do piwnicy wylewane są zwykle z betonu i okładane glazurą lub - rzadziej - drewnem.


Największy dylemat wiąże się jednak z wyborem schodów łączących często używane kondygnacje. Musi to być element dobrze przemyślany; jeżeli decyzja ta zostanie podjęta bez zastanowienia, po latach może się okazać, że schody zamiast ułatwiać komunikację, stanowią trudność nie do pokonania - np. dla osób starszych czy dzieci lub zwyczajnie nie pasują do zmienionego, unowocześnionego wystroju wnętrza.


Prosto do celu...


Pierwszym rozwiązaniem, jakie można wziąć pod uwagę, jest budowa schodów modułowych. Konstrukcja sprawdza się w dużych pomieszczeniach i zachęca wysoką dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Schody mogą przybrać formę jednobiegową lub bardziej finezyjną w kształcie łuku, litery Z, S lub U, co pozwala na sporą swobodę w aranżacji wnętrza. Schody jednobiegowe są zdecydowanie bezpieczniejsze, ponieważ ich stopnie przybierają kształt prostokąta. Atrakcyjniejsze wizualnie są jednak schody zabiegowe, których stopnie są szersze od zewnątrz a węższe od wewnątrz. Dla osoby dorosłej pokonanie tych schodów nie powinno stanowić większej trudności, jednak na pewno to wersja mniej bezpieczna dla małych dzieci i osób starszych.


Jedną z ciekawszych propozycji schodów modułowych firmy Rintal Polska jest model Knock 06, w którym strukturę, np. standardową szarą można połączyć z jasnymi, drewnianymi stopniami i chromowanymi linkami ze stali nierdzewnej. W efekcie schody harmonijnie wkomponują się we wnętrze podkreślając minimalistyczny styl i lekkość. Wyraźniejszym modelem jest Knock Design, który sprawdzi się w modernistycznych, nowoczesnych pomieszczeniach. Piękno schodów można pokreślić wykorzystując odważniejsze barwy, jak np. czerwienie oraz stosując oświetlenie LED pomiędzy stopniami. Takie schody nie tylko będą się wyróżniać, ale stanowić punkt wyjścia w dekoracji wnętrza.


... lub dookoła


W sytuacji, gdy pomieszczenie jest zbyt małe na schody zabiegowe, warto rozważyć instalację schodów kręconych. Zajmują one zdecydowanie mniej miejsca, ale bardziej zwracają na siebie uwagę, zwłaszcza, jeżeli ich wykończenie jest dobrze przemyślane. Ich stopnie mogą przybrać kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu. Na nic jednak zdadzą się wyszukane materiały i kunsztowne wykończenie, gdy po latach przyjdzie po takich schodach wnieść nowy mebel do pokoju na wyższym poziomie. Samo chodzenie po konstrukcji kręconej wymaga większej uwagi niż w przypadku schodów zabiegowych.


Dobrym przykładem schodów, które pomimo niewielkich wymiarów przyciągną uwagę jest Brio marki Rintal Polska - metalowa konstrukcja w czarno-kremowej barwie nie umknie niczyjej uwagi. To schody, które często można spotkać w biurach lub bardzo nowoczesnych wnętrzach domowych. Z kolei model Phola 06, ze względu na nowoczesną i minimalistyczną stylistykę, nie będzie rzucał się w oczy, a raczej współgrał z współczesnym salonem.


Podsumowanie


Główne czynniki, które należy uwzględnić przy projektowaniu schodów to ich przeznaczenie, pomieszczenie, w którym się będą znajdować i osoby, które będą z nich na co dzień korzystały. Ponieważ to ważny wybór, przed zakupem warto zasięgnąć opinii eksperta, który doradzi - począwszy od typu schodów, przez materiały, z jakich będą wykonane, a na ich wykończeniu kończąc. Bezpłatny pomiar, wycenę, projekt, a także wizualizację wykonają doradcy firmy Rintal Polska, w oddziałach firmy lub dowolnej lokalizacji wskazanej przez klienta.
---

Zuzanna SzymańskaArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl