sobota, 10 stycznia 2015

W łazience - Wanna czy prysznic? Jeśli wanna to jaka?

W łazience - Wanna czy prysznic? Jeśli wanna to jaka?


Autor: Wojciech Staniewski


W pracy klienci często pytali mnie co jest lepsze w łazience - wanna czy prysznic? Teraz budując się sam stanąłem ponownie przed tym pytaniem. Kiedyś zdecydowanie odpowiadałem - PRYSZNIC. Wynikało to z moich przyzwyczajeń i sposobu życia. Dzisiaj, kiedy ponownie decydowałem o wyborze odpowiadam - WANNA I PRYSZNIC.



W pracy klienci często pytali mnie co jest lepsze w łazience - wanna czy prysznic? Teraz budując się sam stanąłem ponownie przed tym pytaniem. Kiedy wykańczałem mieszkanie będąc "singlem" zdecydowanie odpowiadałem - PRYSZNIC. Wynikało to z moich przyzwyczajeń i sposobu życia. Rano szybki prysznic na wybudzenie, wieczorem - prysznic relaksujący. Uwielbiam (jak większość mężczyzn) kiedy woda leje sie na mnie ciepłym strumieniem masując moje ciało. Jednak... raz na miesiąc, raz na dwa miesiące, marzyłem o kąpieli w wannie pełnej piany, w której mógłbym się zanurzyć i nawet poczytać lub posłuchać muzyki. Wtedy, na każdym wyjeździe gdzie mieszkałem z łazienką z wanną (znajomi, czy też hotele) nadrabiałem te tęsknoty i godzinami korzystałem z wanny. Dzisiaj, kiedy decydowałem o wyborze odpowiadam - WANNA I PRYSZNIC. Kobiety częściej korzystają z wanny. Raz ze względu na upodobania, dwa ze względu na swoją fizyczność. Żona była zdecydowana na wannę. Ze względu na to, o czym pisałem wyżej, też chciałem mieć wannę, ale nie mogłem zrezygnować z prysznica, więc stanęło, że mamy w swojej łazience i wannę i prysznic. Ktoś powie, że trzeba mieć dużą łazienkę. Niekoniecznie. Dobre rozplanowanie urządzeń w łazience pozwoli na zmieszczenie wanny i prysznica nawet w łazience o niewielkich rozmiarach.

Mogę tutaj potwierdzić słuszność tego wyboru. Częściej używany jest prysznic, ale czasem miło jest wejść do wanny. Wpływa to też na oszczędność wody w naszym domu, bo jak wszystkim wiadomo 100 litrów pod prysznicem to ogrom wody, w wannie minimum zużywa sie 150 litrów na kąpiel.

Jeśli wanna, to jaka? Czy wanna zwykła, czy z hydromasażem? Jestem specjalistą od wanien. Tych z hydromasażem też. Żeby podjąć słuszną decyzję należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Czy stać mnie na wannę z hydromasażem? - na rynku pojawiło się wiele tanich wanien, zwłaszcza z rynków "wschodnich". Ja jednak z doświadczenia wiem, iż tania wanna z hydromasażem to wyrzucone pieniądze. Słabo masuje, psuje się, śmierdzi, bo nie ma systemów do dezynfekcji, same kłopoty. A miało być tak fajnie. Dobra wanna musi kosztować i to co jest poniżej 5-ciu tysięcy złotych jest niewiele (czytaj: nic) nie warte. Szkoda pieniędzy. Jeżeli jednak stwierdzimy, że stać nas na taki wydatek, musimy zapytać się:

2. Jak często korzystałbyś z hydromasażu gdybyś miał go w swojej łazience? - jeżeli Twoja odpowiedź będzie brzmiała, że rzadziej niż raz na tydzień - zachowaj pieniądze i zainwestuj je w coś, co przyniesie ci większą przyjemność.

Pamiętaj, jeszcze kilka rzeczy: wanna z hydromasażem służy do masowania i nie powinno się w niej myć w sposób klasyczny. Do wanny z hydromasażem wchodzimy wykąpani. W przeciwnym wypadku brud z Twojego ciała zostaje w rurkach instalacji hydromasażu i tam rozwijają się bakterie, mając doskonałą pożywkę; nieużywanie (lub rzadkie używanie) hydromasażu, a potem również systemów do dezynfekcji powoduje efekt jak wyżej. Kiedy będziemy chcieli w końcu użyć hydromasażu może "wyskoczyć" na nas zamiast (lub obok) bąbelków - smród; Wanna z hydromasażem - TAK, jeśli stanowi ona zaplecze do własnego SPA. W łazience do użytku codziennego - wanna bez hydromasażu. Czy to będzie stal, akryl czy konglomerat to już nie ma większego znaczenia. Dobra wanna stalowa (np. ze stali tytanowej z powłoką ceramiczną) to doskonałe rozwiązanie. Wadą jest tylko ograniczone wzornictwo. Najwięcej możliwości wzorniczych można uzyskać z różnego rodzaju konglomeratów. Każdy producent takich wanien ma swoją "tajną" recepturę, ale zawsze jest to mieszanina materiału ceramicznego (np. zmielony marmur) z żywicami. Daje to nieograniczone możliwości wzornicze.

Jeśli już zdecydowaliśmy się "zaoszczędzić" na wannie, a właściwie na hydromasażu, możemy pomyśleć czy nie "dołożyć" do wanny "chromoterapii", czyli lampek LED. Ja to zrobiłem w wannie, w łazience dzieci. Efekt - dzieci nie chcą nam wyjść z wanny i uwielbiają sie kąpać wśród zmieniających się kolorów światła. Kiedyś był problem z "zagonieniem" ich do kąpieli.

Pozostałe "zaoszczędzone" kwoty polecam wydać na dobry prysznic, czyli "deszczownie". Tutaj zwrócę uwagę na dwa aspekty. Im większa średnica deszczowni tym większy komfort kąpieli, ale... wyższe zużycie wody. Również cena za samą deszczownie drastycznie wzrasta jeśli przekraczamy średnicę 280 mm. Ekonomia to pierwszy aspekt. Drugi to względy techniczne. Aby deszczownia o średnicy np. 300 mm spełniała swoje funkcję (czytaj: dawała komfort kąpieli tzn. z każdej "dziurki" powinna płynąć woda pod tym samym ciśnieniem) to musi mieć podejście wody co najmniej 3/4'. Należy więc, przed wydaniem pieniędzy na taką deszczownie, sprawdzić średnicę podejścia i jeżeli okaże się że mamy 1/2' (a tak jest najczęściej) należy zastosować deszczownię i średnicy do 250mm. Podobnie z odprowadzeniem wody. Klasyczne syfony brodzikowe nie są w stanie odebrać takiej ilości wody jaką "wypluwa" duża deszczownia i wtedy mamy zalewaną łazienkę. Dla dużych deszczowni należy zastosować odwodnienie liniowe. Tutaj uważać, bo nawet dobry instalator nie zdaje sobie sprawy z problemów. Najlepiej dopytać, o te aspekty, w dobrych sklepach (salonach) z łazienkami lub bezpośrednio u doradcy technicznego wybranego producenta.

WS


http://mojalazienka.blogspot.com/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Projekty domów energooszczędnych – inwestycja w przyszłość

Projekty domów energooszczędnych – inwestycja w przyszłość


Autor: Damian Górski


Budownictwo enerooszczędne jest najefektywniejszą formą budownictwa w Polsce. Uwzględniając szybki zwrot inwestcji oraz ochronę środowiska jak również biorąc pod uwagę oszczędności, nie ma najmniejszych wątpliwości, iż za kilka lat będzie podstawą na polskim rynku.


Projekty domów energooszczędnychEnergooszczędność, czyli efektywne gospodarowanie energią jest wymogiem naszych czasów. Dzięki niej powstają nowe, lepsze oraz skuteczniejsze rozwiązania w budownictwie. Ciągły wzrost cen paliw zmusza inwestorów do szukania rozwiązań obniżających późniejszą eksploatację budynków.

Projekt energooszczędny domu jednorodzinnego w swoim założeniu zapewnić powinien zużycie energii na poziomie niższym niż 60 [kWh/m2*rok]. Uzyskuje się to poprzez dobrą izolację termoczną ścian, lepsze parametry okien oraz … i tu mamy dwa wyjścia.

Pierwsze z nich to propozycja zastosowania nowszej generacji urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej przy zachowaniu grawitacyjnej, inaczej zwanej naturalnej wentylacji. Koszt inwestycyjny w tym przypadku jest różny - wszystko zależy od inwestora.

Drugie wyjście to zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, które moim zdaniem jest dużo lepsze, niestety w Polsce mało popularne. Przyczyną mogą być obawy i lęk przed wyższym hałasem takiej instalacji. Jak wiadomo można jeździć maluchem jak również mercedesem, jednak wybór instalacji z średniej półki cenowej gwarantuje nam poprawność działania oraz cichą eksploatację. Dobry projekt domu energooszczędnego zawiera w sobie projekt wentylacji mechanicznej, którą instaluje się na etapie pozostałych instalacji wewnętrznych budynku, co gwarantuje niższy koszt inwestycyjny oraz dokładność wykonania.

Nowoczesne biura projektowe mają świadomość racjonalnego zużycia energii, dzięki czemu w efekcie uzyskują pułap enerooszczędności spełniając różnorodne wymagania użytkowe. Obowiązkiem inwestora jest taki wybór projektu domu energooszczędnego, który spełni jego oczekiwania przy jednoczesnym zagwarantowaniu najwyższej jakości oraz bezproblemowej realizacji inwestycji.

Dobry projekt jest podstawowym elementem każdej inwestycji.

Dzięki niemu ograniczamy koszty budowy, liczbę błędów, jak również realizacja inwestycji będzie przebiegać szybko i sprawnie.


Damian Górski - Doradca projektowy - www.be-green.pl - Usługi projektowe.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Ozdobne tynki zewnętrzne i do wnętrz domów

Ozdobne tynki zewnętrzne i do wnętrz domów


Autor: Karol Sowa


Materiały budowlane i wykończeniowe cieszą dziś dużą różnorodnością, dzięki czemu można zastosować wiele bardzo ciekawych rozwiązań do domów.


W sklepach z asortymentem budowniczym i wykończeniowym obecnie materiały budowlane można dostać różnej jakości oraz takie, które mają zastosowanie do najnowszych systemów budowlanych i wykończeniowych. Najnowsze trendy można obecnie zarejestrować wśród systemów ociepleń. Tynki, które teraz są stosowane razem z ociepleniem domu, mogą mieć różną fakturę oraz przeróżne kolory. Można zdecydować się na tynk szary, po czym go pomalować lub od razu zastosować nieco droższy tynk już w kolorze, który odznacza się większą trwałością i odpornością na słońce. Materiały budowlane w sklepach mogą mieć różną cenę, która zależy przede wszystkim od jakości, od surowców z jakich zostały wykonane, oraz od tego, czy są nowością na rynku.

Jakość i rodzaj tynków zewnętrznych i do wykończenia ścian w pomieszczeniach

Coraz więcej osób, budując dom i wykańczając go, zwraca także uwagę na to, by materiały budowlane, jakie chcą zastosować, były przyjazne dla środowiska i nie szkodziły ludzkiemu zdrowiu, wynika to zapewne ze sprawy związanej ze szkodliwością azbestu, tak powszechnie stosowanego, który po latach użytkowania okazał się wysoce szkodliwy. Materiały budowlane ekologiczne, pomimo tego, iż są obecnie droższe, są coraz częściej stosowane, wiele osób rezygnuje ze styropianu, z plastikowych wykończeń, wiele też decyduje się na drewno konserwowane w naturalnych żywicach. Tynki wykonywane we wnętrzach mają taką mieszankę, że przy nakładaniu automatycznie dochodzi do powstania określonej faktury, która nadaje pomieszczeniom głębii, tynki te składają się też coraz częściej z surowców, które są przyjazne dla środowiska naturalnego.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Gzymsy elewacyjne ze styropianu

Gzymsy elewacyjne ze styropianu


Autor: Tadeusz Kurkowski


Gzymsy stosowali w architekturze już nasi antyczni przodkowie z czasów rzymskich oraz greckich. Chociaż w nowoczesnym budownictwie nie są one tak bardzo popularne, to w kamienicach cały czas je znajdujemy.


gzymsyGzyms po raz pierwszy pojawił się w architekturze kilka tysięcy lat temu, kiedy Imperia Greckie oraz Rzymskie rozkwitały. Przez wszystkie kolejne lata towarzyszył budowniczym i architektom, co pozostaje niezmienne aż do dnia dzisiejszego. Obecnie mamy jednak możliwość skorzystania z o wiele atrakcyjniejszego i łatwiejszego rozwiązania, jakim będą gzymsy elewacyjne ze styropianu.

Jak to ze styropianu?

Kiedy ludzie słyszą o styropianowych gzymsach, to większość z nich robi naprawdę zdziwiony miny - nie wiemy jednak tego, że większość odnawianych obecnie kamienic korzystała będzie właśnie ze styropianowej sztukaterii elewacyjnej. Kiedy jest ona bowiem odpowiednio pokryta tynkiem i wykonana ze specjalnej odmiany styropianu, wtedy jest wytrzymała, naprawdę estetyczna i ciężko zauważyć jakąkolwiek różnicę, nawet kiedy jest się fachowcem lub budowlańcem.

Postaw na gzymsy elewacyjne ze styropianu!

Dlaczego warto wybrać gzymsy elewacyjne wykonane ze styropianu? Odpowiedź jest niezwykle prosta! W grę wchodzi tutaj nie tylko zdecydowanie niższa cena, bardzo łatwy montaż na kleju oraz naprawdę wysoka jakość i brak konieczności murowania czy też przygotowywania zwyczajnego gzymsu, co jest czasochłonne, kosztowne i wymagało będzie sporych umiejętności. Co więcej, gzymsy styropianowe można dowolnie docinać, modyfikować i ustawiać do swoich własnych potrzeb lub też w razie potrzeby zdemontować i założyć całkowicie nowe, jeżeli dane by nam się znudziły. Oprócz tego w styropianie można przygotować zarówno gzymsy pod parapety, jak i te wystające poza cokół elewacji, wieńczące ją i pełniące rolę ochronną dla całej ściany. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na tenże temat, możesz poszukać ich w internecie - z całą pewnością uda Ci się znaleźć wiele przydatnych i ciekawych danych.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co to jest ciepły montaż? Czy warto zainwestować w ciepły montaż okien?

Co to jest ciepły montaż? Czy warto zainwestować w ciepły montaż okien?


Autor: Andrzej Matorski2


Ciepły montaż to nic innego jak warstwowy system uszczelniania okien. Od dobrych kilku lat montaż ten stosowany jest jako standard przy montażu stolarki okiennej w krajach europejskich, jednak u nas, w Polsce, ta metoda montażu okien PVC/PCV jest nadal stosowana sporadycznie.


Znacząca większość firm zajmujących się montażem stolarki okiennej obsadza okna na kotwy poprzez przymocowanie okna dyblem lub kołkiem, a szczelinę dylatacyjną między murem a oknem wypełnia pianką poliuretanową. Zadaniem pianki jest usztywnienie okna oraz izolacja termiczna, dzięki której zimne powietrze z zewnątrz nie powinno dostać się do środka, przez co mamy ciepło w domu. Właśnie… Nie powinno… Niestety wadą pianki poliuretanowej jest to, że ma skłonności do wciągania wody, przez co nasiąknięta wilgocią pianka zaczyna przepuszczać zimno do środka. W ten sposób powstaje mostek termiczny! Dlatego stosuje się tak zwany ciepły montaż, nazywany również określeniem montaż warstwowy. Jego zadaniem jest eliminacja mostków termicznych oraz zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej zwykle wypełnionej pianą przed wilgocią. Do tego celu stosuje się specjalne paroprzepuszczalne i paroizolacyjne taśmy.

Od strony zewnętrznej piana jest narażona na takie czynniki jak degradacja (kruszenie) spowodowane promieniami UV oraz deszcz. Zatem należy pianę zabezpieczyć pod kątem jakby wodoodporności. Do tego celu stosuje się taśmy izolujące wilgoć, ale jednocześnie paroprzepuszczalne, pozwalające budynkowi oddychać. W ten sposób wilgoć znajdująca się w szczelinie dylatacyjnej może wydostać się na zewnątrz. Od strony wewnętrznej pianka poliuretanowa narażona jest na wnikanie wilgoci z wewnątrz budynku w postaci pary wodnej. Dlatego wewnętrzna strona okna PVC/PCV musi być zabezpieczona taśmą o właściwościach termoizolacyjnych. Po wykonaniu tzw. ciepłego montażu, taśmy należy zatrzeć tynkiem. Na chwilę obecną prawie wszystkie firmy świadczące usługi remontowo-budowlane potrafią dobrze obrobić tak zamontowane okno. Ciepły montaż z roku na rok zyskuje coraz to większą rzeszę zwolenników. Większa świadomość inwestorów sprawia, iż są oni w stanie dołożyć troszkę do montażu okien. Świadomi są tego, że dom buduje się na lata. Aby omawiany sposób montażu okien był prawidłowo wykonany, należy zwrócić uwagę na to, czy ekipa montażowa posiada uprawnienia do wykonania takiego montażu. Nie sztuka wydać pieniądze. Sztuka wydać je tak, aby zakupiony towar spełniał swoje funkcje.


Okna PCV Sieradz, MIL-BUD usługi remontowo-budowlane Sieradz

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Podgrzewaj atmosferę w domu od podłogi

Podgrzewaj atmosferę w domu od podłogi


Autor: Agnieszka Szynal-Tuleja


Myślałeś, że po wyborze działki, projektu, dylematy się skończą, a przynajmniej zminimalizują, a tu już na początku prac wykończeniowych bijesz się z myślami: grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe? Wszyscy twoi znajomi wybrali pierwszą opcję, więc obstają przy swoim, to zrozumiałe.


Na forach internetowych opinie są podzielone, ci, którzy mają ogrzewanie podłogowe chwalą swój wybór, właściciele grzejników zarzucają im nieszczerość. Jak w takiej sytuacji masz podjąć właściwą decyzję? Nie instalujesz ogrzewania co roku, by móc zrobić wiarygodną tabelę zysków i strat.

Najważniejsze to określić swoje priorytety. Jeśli twój zmysł estetyczny nie zakłócają grzejniki, nie przeszkadza ci dywan, czy panele w salonie, a efekt ciepłej podłogi nie robi na tobie żadnego wrażenia, to sprawa jest jasna: rezygnujesz z ogrzewania podłogowego na rzecz grzejników.

Gdy jest zupełnie odwrotnie, jesteś indywidualistą i oryginałem, który nigdy nie położyłby w salonie standardowych paneli, ceni sobie przestronne pomieszczenia, które może dowolnie aranżować, a ciepłe powierzchnie ceni sobie w domu najbardziej, powinieneś z całą pewnością zainwestować w ogrzewanie podłogowe.

W pierwszej kolejności zadaj sobie pytanie: W jakim celu budujesz dom? Jeśli po to, by zapewnić sobie komfortowy azyl, w którym będziesz czuł się bezpiecznie i szczęśliwie, to ogrzewanie podłogowe będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Zapewni ci z pewnością większy komfort, niż tradycyjne grzejniki. Mowa tu zarówno o komforcie fizycznym, jak i psychicznym. Będziesz odczuwał przyjemność spacerowania po wykafelkowanej podłodze, nawet w okresie zimowym. Twoje zmysły rozgrzeje nie tylko ciepłe powietrze, ale i widok stylowych pomieszczeń, niezakłóconych grzejnikami, zupełnie nie wpisującymi się w twój projekt nowoczesnego domu.

Do tego dochodzi prosty i szybki montaż, przez co i koszt nie jest zatrważający. Ponadto tego typu rozwiązanie jest przyjazne zarówno środowisku, jak i twoim stopom.

Jeśli jesteś rozdarty pomiędzy grzejnikami, a ogrzewaniem podłogowym, nie musisz rezygnować z żadnego z nich. Hol, kuchnia, salon i łazienka, to miejsca idealnie nadające się do montażu podłogówki, natomiast w sypialni sprawdzą się grzejniki.


http://www.ezelazny.pl/

http://www.grzejniki-stalowe.com.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wyposażenie nowego domu w podstawowe elementy okienne

Wyposażenie nowego domu w podstawowe elementy okienne


Autor: Designer


Mam nowy dom, ale jest kompletnie nieurządzony. Są w nim stare okna drewniane, które chętnie wymienię na nowoczesne okna PCV. Jakiego producenta okien wybrać? To dobre pytanie, bo na rynku jest ich wielu, zakres cenowy jest szeroki – na szczęście mieszkam w dużym mieście, więc z wyborem nie będzie problemu.


Przy wyborze okien PCV kierowałem się przede wszystkim wyglądem profilu, współczynnikiem przenikalności ciepła oraz ceną. Profil miał dla mnie duże znaczenie, bo chciałem utrzymać nowoczesny styl domu. Wybrałem profil Encore ze względu na prosty kształt okna PCV i ostre zakończenia. Regulacja okien jest konieczna po np. 2 latach użytkowania – to normalne zjawisko. Rama ciężkiego okna opada i trzeba ją lekko podnieść. Większość ludzi przez całe życie nie reguluje okien, a wystarczy zadzwonić do dowolnej firmy, która wykonuje montaż okien i zapytać o serwis okien. Regulacja okien PCV trwa 5 minut, a warto ją zrobić i przedłużyć żywotność mechanizmów okien.

Kolejnym etapem był współczynnik przenikania ciepła okna. To bardzo ważne, aby sprawdzać takie dane przy zakupie okien. Odpowiednie parametry sprawiają, że okno nie oddaje za szybko całego ciepła na zewnątrz budynku. Wpływa to na koszty ogrzewania zimą. Jeśli chcemy zmniejszyć ceny rachunków za ogrzewanie, warto jednorazowo zainwestować więcej i kupić okna o lepszym współczynniku przenikania ciepła.

Po wybraniu okien przyszła pora na zasłonki, których osobiście nie znoszę, materiałowe i pełne kurzu. Postanowiłem zainwestować w rolety lub żaluzje aluminiowe. Ostatecznie mój wybór padł na żaluzje plisowane, popularnie nazywane plisami. Wybrałem to rozwiązanie ze względu na możliwość regulacji zarówno z góry, jak i z dołu, dzięki czemu można zasłonić się przed ostrym słońcem i jednocześnie wpuścić trochę światła do pokoju. Paleta kolorów jest szeroka i bez problemu każdy wybierze coś dla siebie. Dodatkowo zaopatrzyłem się w moskitiery w każdym oknie i wieczorami mam z głowy komary i wszystkie te letnie owady.

Na koniec rolety antywłamaniowe, największy wydatek zaraz po oknach, ale warto dla świętego spokoju. Szybki wybór koloru i rodzaju mechanizmu i gotowe. Kieszeń pusta, ale cóż – dom buduje się na całe życie, a nawet na przyszłe pokolenia.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wybór płytek łazienkowych

Wybór płytek łazienkowych


Autor: Marcin Tokarski


To, że jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze płytek łazienkowych jest fakt, żeby się podobały właścicielowi, jest oczywiste. Jednak na co zwracać uwagę podczas zakupu konkretnego produktu? Przygotowaliśmy dla Was kilka cennych wskazówek.


1. Temperatura i wilgoć
Łazienka jest jednym z najgorętszych i najbardziej wilgotnych miejsc w domu. Dlatego przy wyborze płytek łazienkowych należy zwrócić uwagę na ich odporność. Przy wysokich skokach temperatury i wilgoci, płytki łazienkowe są narażone na odklejenie się od podłoża i na pęknięcia.

2. Zginanie
Odporność na zginanie to inaczej rzecz ujmując jest poziom wytrzymałości przed złamaniem. Jest to ważny parametr podczas zakupu płytek. Jeżeli wiesz, że na płytkach będą wisiały ciężkie półki albo stały ciężkie szafki, to radzimy wybrać wytrzymalsze płytki ceramiczne. Wtedy będziesz miał pewność, że kafelek nie pęknie.

3. Wielkość
Z pozoru wybór wielkości płytki jest rzeczą banalną. Więc ten punkt potraktujemy jako informację przypominającą! Wielkość płytki łazienkowej należy zgrać z powierzchnią łazienki. W mniejszych łazienkach dużo lepiej prezentują się mozaiki lub kafelki w mniejszym formacie, natomiast w większych łazienkach możemy sobie pozwolić na zakup dużych płytek. Wtedy uzyskamy proporcjonalną aranżację.

4. Kolor
Kolor płytek odgrywa niezwykle ważną rolę. To właśnie on zadecyduje, czy pomieszczenie będzie klasyfikowane jako „jasne” lub „ciemne”. Aby wizualnie powiększyć łazienkę, zdecydowanie polecamy jasne odcienie. Aby uzyskać wymarzony efekt, przypominamy o odpowiednim kolorze fug. W ten sposób możemy „ukryć” szparki między płytkami bądź celowo je podkreślić.

Jednak podczas wyboru płytek miejmy na celu ostateczny efekt. Odpowiednio dopasowane płytki łazienkowe pomogą wyeksponować to, co chcemy pokazać i ukryć to, co nie powinno rzucać się w oczy.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nieśmiertelny parkiet

Nieśmiertelny parkiet


Autor: Robert Roberto


Dekoracje i wykończenia wnętrz w ostatnich latach bardzo się zmieniły. Niektóre elementy jednak nie zostały wyparte całkowicie, jak chociażby drewniany parkiet na podłogi. Większość osób, wybierając materiał do wykańczania podłóg, wybiera bardzo popularne dzisiaj i łatwe w montażu panele podłogowe lub deski drewniane.


Są jednak jeszcze zwolennicy parkietów i jest to całkiem spora grupa ludzi. W porównaniu z zakładaniem paneli, układanie parkietu jest dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne. Panele może kłaść niemal każdy, do układania parkietu trzeba już umieć się zabrać. Drewniane podłogi są niezwykle eleganckie i trwałe, ale żeby tak było, trzeba co jakiś czas je odnowić. Podstawowym zabiegiem konserwującym parkiety jest cyklinowanie i lakierowanie. Wbrew temu, co mówią niektórzy, parkiet bardzo dobrze się prezentuje nie tylko w klasycznych, ale również we współczesnych wnętrzach. Jako że parkiet można układać w różnych wzorach i w przeróżnej kolorystyce, może stanowić jeden z najciekawszych elementów dekoracyjnych pomieszczenia.

Przy wyborze firmy zajmującej się parkietem należy zwrócić uwagę nie tylko na dotychczasowe realizacje, ale także na sposob przygotowania do pracy oraz używane maszyny. Dobra firma przed przystąpieniem do prac wykonuje szereg czynności, które można podzielić na dwa etapy.

Pierwszy etap:

Pomiar wilgotności, szlifowanie posadzki, gruntowanie, układanie (parkiet, mozaika, finishparkiet, deska podłogowa)

Drugi etap:

Cyklinowanie, szpachlowanie, polerowanie, lakierowanie lub olejowanie.

Odnawianie schodów metodą bezpyłową.

Duże znaczenie ma także praca na profesjonalnych maszynach bezpyłowych.

Wybierają więc firmę, która przy realizacji zachowuje w/w czynności, możemy mieć pewność dobrze wykonanego parkietu.


Parkiet Dobosz - Układanie parkietu lubelskie

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Projekty domów jednorodzinnych – poszukiwanie ideału

Projekty domów jednorodzinnych – poszukiwanie ideału


Autor: Katarzyna Sowa


Znaleźć projekt domu jednorodzinnego to wcale nie taka łatwa sprawa jak się niektórym wydaje. Teoretycznie każdy, kto nabył już działkę budowlaną, ma w głowie swój wymarzony przyszły dom.


Udając się do pracowni architektonicznej lub przeglądając projekty domów online okazuje się, że wybranie pierwowzoru nie jest wcale takie proste.

Projekty domów jednorodzinnych – od czego zacząć?

Zanim zaczniemy wizualną ocenę, która ostatecznie pozwoli wybrać projekt domu jednorodzinnego, który najbardziej nam się podoba, przebrnąć należy przez szereg pytań określających jego funkcjonalność. W pierwszej kolejności należy zdecydować się czy chcemy postawić dom parterowy, z poddaszem, piętrowy, bliźniak, a może po prostu domek letniskowy na wakacyjne wypady. Projekty domów jednorodzinnych mogą od razu zawierać garaż dla jednego lub nawet kilku samochodów. W kolejnym kroku należy dopasować wielkość domu do wielkości działki. W znaczący sposób ograniczymy tym krokiem ilość potencjalnych budynków, które możemy postawić. Dalej pozostanie już szlifowanie naszego wymarzonego projektu i wybór udogodnień.

Kolejne kroki do spełnienia marzeń

W kwestiach estetycznych projekt domu jednorodzinnego musi przede wszystkim odpowiadać naszemu stylowi. Tu większą rolę w podejmowaniu decyzji odegrają emocje – dworek w lesie, dom tradycyjny, nowoczesny, a może fantazyjny? Wszystko zależy od gustu i potencjalnego sąsiedztwa. Niektórzy wolą po prostu wtopić się w otoczenie i dopasować się stylem do charakteru danego osiedla. W dalszej kolejności wertując projekty domów jednorodzinnych zmierzymy się już z bardziej szczegółowymi kryteriami jak rozmieszczenie pomieszczeń, rodzaj dachu, ilość sypialni i łazienek. Piwnica, taras, basen, czy kominek to często jeden z końcowych etapów poszukiwań. Nie można oczywiście zapominać o kosztach. Budżet jaki zamierzamy przeznaczyć na adaptację działki, postawienie budynku i projekt ogrodu to częsty kluczowy czynnik decyzyjny. Owocnych poszukiwań i trafnych decyzji.


Artykuł przygotowany przez redakcję serwisu DomStory.pl: Gotowe projekty domów jednorodzinnych

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Okno dachowe na liście najbardziej poszukiwanych

Okno dachowe na liście najbardziej poszukiwanych


Autor: Agnieszka Szynal-Tuleja


Zespół poszukiwań celowych Wydziału Kryminalnego Komendy Dachowej Policji, na podstawie listu gończego wydanego 28.06.2012 r. przez Prokuraturę Rejonową, prowadzi poszukiwania Okna dachowego.


Osobnik podejrzany jest o ucieczkę ze sklepu i bezprawne balansowanie na dachach prywatnych mieszkań o kącie nachylenia od 15° do 90°.

Okno dachowe, wiek: całkowicie nowe, bez śladów użycia.

Pseudonim: „Oko”, zam. sklep budowlany.

Rysopis podejrzanego:

Podejrzany zachwyca drewnianą posturą, dwukrotnie lakierowaną. Zdradza go tik mrugania i obracania skrzydłem. To nie jest zwykłe Okno, pochodzi z wysoko postawionej rodziny Sosen, która sięga swymi kontaktami imponująco wysoko. To twardy typ, posiadający system wzmocnienia konstrukcji. Klamka nadaje mu szyku, dzięki niej wzbudza powszechne zaufanie. Dumnie się napręża, może sobie na to pozwolić, przecież wykonany jest z hartowanego szkła.

Podejrzany perfidnie wykorzystuje swój urok osobisty, by zmanipulować mieszkańców. Jego taktyka jest za każdym razem podobna, najpierw relaksuje się na dachach, wpędza stare okna w kompleksy, po czym pękają w akcie desperacji, ustępując mu miejsca.

Nie ma przy sobie żadnych dokumentów tożsamości (paragonu, gwarancji), z pośpiechu zapomniał także opakować się w oficjalny strój, dlatego zdradza go niecodzienna stylizacja. Mimo podejrzanego wyglądu właściciele domów urzeknięci jego osobistym wdziękiem, pozwalają mu bez wylegitymowania zamieszkać na dachu.

Sprawnie zaciera za sobą ślady. Wpadliśmy na jego trop w Salonie Kosmetyki Laserowej, gdzie próbował usunąć zdradzający go tatuaż. Jest bystry, dlatego szybko zauważył, że jest obserwowany i natychmiast zmienił dotychczasowe miejsce zamieszkania. Próbuje różnych form kamuflażu. Ostatnio widziany był w towarzystwie Firanki, jak sądzimy, dla niepoznaki.

Śledczy na podstawie zgromadzonych materiałów stwierdzili, że motywem postępowania podejrzanego była pogłębiająca się depresja, poczucie bezużyteczności i rutyny w sklepowym zaciszu i silna potrzeba otwarcia mieszkańcom oczu na świat. Potwierdzili taką wersję także biegli psycholodzy. Z pewnością nie działa z pobudek finansowych, nie pobiera opłat za lepsze doświetlenie wnętrza.

W przypadku posiadania jakichkolwiek informacji na temat miejsca ukrywania się wymienionego prosimy o niezwłoczny kontakt z policją.

Na podstawie art. 280 par. 2 kpk udziela się zapewnienia o utrzymaniu w tajemnicy wszelkich danych na temat osoby informującej oraz okoliczności uzyskania informacji.

Jednocześnie ostrzega się, że ukrywanie poszukiwanego na dachu, jak i na terenie swojej posesji lub dopomaganie mu w ucieczce jest przestępstwem z art. 239 par. 1 kk, zagrożonym karą do 5 lat pozbawienia możliwości oglądania pejzażu przez okno.

Właściciel sklepu, za pomoc w zatrzymaniu podejrzanego, wyznaczył atrakcyjną nagrodę, jako specjalista od okien dachowych obiecał zdradzić ich największy sekret.

(źródło: KDP)




http://www.ezelazny.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Oszczędny dom

Oszczędny dom


Autor: Grzegorz Kozubowski


W ostatnich, kryzysowych latach możemy zaobserwować stałe zwiększanie się cen różnorodnych artykułów i usług. Niestety, dotyczy to także rachunków za korzystanie z mediów takich jak prąd, gaz i woda. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka oszczędności.


Dobrym rozwiązaniem jest zacząć oszczędzanie od obniżenia kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego.

Kominek – klimat i oszczędność
Pierwszym sposobem jest zamontowanie kominka z płaszczem wodnym. Taki kominek, w którym opalamy drewnem, idealnie nadaje się do ogrzewania wody w domowej instalacji centralnego ogrzewania. Gwarantuje to ciepło w domu, jak również fantastyczny klimat, jaki tworzy płonące w kominku drewno. A jeżeli porównamy koszty ogrzewania mieszkania za pomocą gazu czy prądu z ceną drewna, jakie starczy nam na całą zimę, widać gigantyczną różnicę na korzyść ogrzewania kominkowego. Niestety, nie ma róży bez kolców. Minusem takiego rozwiązania jest to, że codziennie należy dokładać drzewo do kominka. Jednakże, korzyści finansowe i estetyczne, jakie odczujemy, szybko zrekompensują ten fakt.

Straty ciepła - jak ich unikać?
Kolejnym sposobem oszczędzania na rachunkach za ogrzewanie jest zwiększenie szczelności domu i, co za tym idzie, wyeliminowanie strat ciepła. Obecnie na rynku istnieją specjalne detektory, które wykrywają miejsca, którymi uchodzi ciepło. Dwa najlepsze sposoby na zmniejszenie strat ciepła to wymiana okien na bardziej szczelne i docieplenie domu. To wraz z odpowiednimi instalacjami sanitarnymi spowoduje, że w domu będzie ciepło i przyjemnie za niewielkie pieniądze.

Wybór najlepszej opcji
Jak wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla domu? Nie ma niestety uniwersalnej recepty, która pasowałaby do każdego budynku czy sytuacji. Najlepiej skontaktować się ze specjalistyczną firmą, która kompleksowo przedstawi takie rozwiązania, by osiągnąć jak najlepszy efekt dla klienta. Przy odpowiedniej kalkulacji i optymalizacji działań, koszty poniesionych inwestycji powinny się bardzo szybko zwrócić.


Grzegorz Kozubowski
ekosanit.kielce.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nieoceniona pomoc specjalisty

Nieoceniona pomoc specjalisty


Autor: Marek Kunc


Każda osoba, która zdecydowała się na wybudowanie domu, powinna skorzystać z usług, jakie oferuje każdy profesjonalny hydraulik, ponieważ tylko taki fachowiec będzie mógł sprawnie i bardzo dokładnie zadbać o instalacje wodne i kanalizacyjne.


To właśnie dlatego usługi, które świadczy każdy hydraulik, są tak cenione i poszukiwane, ponieważ tak naprawdę ciężko jest już znaleźć prawdziwych fachowców, gdyż większość z nich wyjechała za granicę, ponieważ tam mogą o wiele więcej zarobić.

Osoby, które budują własny dom, powinny też skorzystać z usług, jakie oferuje instalator, ponieważ taki fachowiec jest odpowiedzialny za wszelkie instalacje elektryczne i gazowe. Oczywiście, instalator nie należy do najtańszych, ponieważ musi wykazać się wielkim profesjonalizmem i często pracuje w bardzo niewygodnych warunkach, ponieważ instalacje elektryczne i gazowe umieszcza się w trudno dostępnych miejscach. Poza tym, instalator często musi pracować w trudnych warunkach. Kiedy kładzie instalacje często jego stanowisko pracy jest kiepsko oświetlone. Często musi znosić też hałas lub musi pracować w pomieszczeniach, w których jest bardzo słaba wentylacja. Dobry instalator oraz hydraulik muszą mieć bardzo dobre przygotowanie do zawodu. Najczęściej muszą być to osoby, które biegle potrafią czytać rysunki techniczne i na podstawie tego kłaść konkretne instalacje.

Poza tym, dobry hydraulik jest szybki i sprawny i do tego wykonuje wszelkie prace bezbłędnie, ponieważ od jakości wykonanej przez niego pracy zależy bezpieczeństwo i życie mieszkańców konkretnego domu. Dodatkowo, hydraulik i instalator muszą mieć zmysł techniczny oraz precyzję w rękach, a także dobry wzrok, spostrzegawczość i zdolność do podejmowania szybkich decyzji.


Usługi Hydrauliczne

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Klapy rewizyjne ze stali nierdzewnej i aluminium – zalety i wady

Klapy rewizyjne ze stali nierdzewnej i aluminium – zalety i wady


Autor: Maciej Kaczor


Klapy rewizyjne stanowią element związany z budową i projektowaniem określonych pomieszczeń. Ich niewątpliwą zaletą jest umożliwienie łatwego i szybkiego dostępu do instalacji pod podłogowych.


Mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i wygody. Przy doborze odpowiedniego włazu rewizyjnego należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jego budowę oraz wygląd, ale także na materiał, z którego jest wykonany.

Klapy rewizyjne są używane w różnych gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo oraz przemysł spożywczy. Można je także odnaleźć w budynkach usługowych - magazynach, galeriach handlowych czy placówkach publicznych.

Wśród dostępnych na rynku włazów kanalizacyjnych da się wyróżnić produkty wykonane z różnych materiałów. Jednak do najczęściej stosowanych należy zaliczyć stal nierdzewną oraz aluminium. Pozostałe to stal czarna lub ocynkowana oraz żeliwo. Włazy kanalizacyjne, wykonane ze stali szlachetnej tj. nierdzewnej lub kwasoodpornej, są przeważnie używane w przemyśle spożywczym ze względu na spełnienie wymogów sanitarnych. Ponadto stal nierdzewną cechują niewątpliwe takie zalety jak: odporność na korozję, dobre znoszenie wysokich temperatur oraz odporność na czynniki żrące. Niestety dużym minusem produktów wykonanych z tego surowca jest ich cena. Czyszczaki zrobione ze stali nierdzewnej są prawie dwukrotnie droższe od np. tych samych wykonanych z aluminium.

Rozwiązanie z aluminium można z kolei stosować we wszystkich gałęziach przemysłu poza właśnie spożywczym, który stawia bardzo restrykcyjne wymogi i ze względów sanitarnych surowiec ten nie może być stosowany przy elementach, które mają styczność z żywnością. Aluminium jest jednak o wiele tańsze od stali nierdzewnej, co niewątpliwie jest jego ogromnym plusem. Pomijając przemysł spożywczy, bardzo dobrze sprawdza się w innych gałęziach, które nie niosą za sobą tak dużych obostrzeń.

Nad zakupem odpowiednich włazów kanałowych powinniśmy się wcześniej dobrze zastanowić. Ustalić, do czego konkretnie będą one potrzebne i z jakimi produktami mogą mieć styczność. Warto też ustanowić priorytety i wybrać taki surowiec, który najlepiej będzie spełniał wszelkie nasze wymagania.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

"Szkolne" zadania architekta

"Szkolne" zadania architekta


Autor: papaj


Nie chodzi tutaj bynajmniej o prace domowe zadawane studentom architektury. Architekt to prestiżowe stanowisko, które kojarzy się przede wszystkim z pracą w biurze architektonicznym, polegającą na kreatywnym projektowaniu domów. Mało kto zdaje sobie sprawę, że projekt szkoły to również jedno z jego nieszablonowych zadań!


Konkurs architektoniczny na projekt szkoły

W Polsce można znaleźć dużo starszych budynków szkolnych, które zamiast przyciągać dzieci i młodzież, to odstraszają ją swoim przygnębiającym wyglądem. Większość z nich to pozostałości po PRL-u. Dlatego często rozpisywany jest specjalny konkurs na projekt szkoły, w którym architekt może popisać się swoją pomysłowością i talentem zawodowym. Organizuje go najczęściej Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, aby zmienić i ulepszyć polską rzeczywistość szkolną. Dotyczy to głównie szkół podstawowych oraz liceów. W dodatku konkurs na projekt szkoły nie oznacza wyłącznie stworzenia obiektu oświaty od podstaw, ale również o modernizację dotychczasowych placówek edukacyjnych.

Czego dotyczy projekt szkoły?

Powszechnie sądzi się, że architekt zajmuje się projektowaniem budynków, które dopiero mają powstać. Zdarza się tak i w przypadku obiektów użyteczności publicznej, zwłaszcza tych prywatnych. Jednakże dobry projekt szkoły to nie tylko zaplanowanie odpowiednich wymiarów murów i rozmieszczenia poszczególnych sal na planie budowy. Równie ważną rolą spełnia aranżacja wnętrz oraz zharmonizowana architektura krajobrazu wokół budynku. Od nich w większości zależy wygląd estetyczny placówki oświatowej. Często wystarczy wprowadzenie kilku zmian i innowacyjnych rozwiązań do dotychczasowego projektu szkoły zamiast tworzenie go od nowa.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Klapy rewizyjne - budowa i zastosowanie

Klapy rewizyjne - budowa i zastosowanie


Autor: Maciej Kaczor


Włazy rewizyjne to nie tylko praktyczne zastosowanie, ale także estetyka. Umożliwiają one bowiem dostęp do bardzo ważnych instalacji, zapewniając przy tym bezpieczeństwo, ale także, jeżeli są odpowiednio dobrane, nie naruszają estetycznego wyglądu określonych pomieszczeń.


Rozwiązanie to jest powszechnie stosowane. Wydaje się że wszyscy wiedzą jak wygląda właz kanałowy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jaka jest naprawdę jego budowa oraz zastosowanie.

Klapy rewizyjne znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowlanym oraz spożywczym. Możemy je także odnaleźć w handlu, znajdują się w galeriach i pawilonach handlowych, magazynach; montowane są także w placówkach publicznych. Powstały po to, aby umożliwić łatwy dostęp do instalacji podposadzkowych.

Budowa takich włazów kanałowych to rama wraz z wąsami kotwiącymi, pokrywa, śruby, czyli elementy mocujące oraz tzw. „kolucha” służące do wyciągania pokrywy włazu. Jeżeli idzie o pokrywę występują jej dwa rodzaje. Pierwszy jest skonstruowany pod wypełnienie betonem i płytkami wraz z żebrowaniem, drugi z kolei to pokrywa pełna. Przy włazach uszczelnianych, między ramą a pokrywą, dodatkowo znajduje się uszczelka, która ma na celu uniemożliwić przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów, a także chroni przed wodą.

Włazy kanalizacyjne są wykonywane zarówno ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, aluminium, jaki i stali czarnej oraz żeliwa. Materiał, z którego są konstruowane umożliwia różne ich zastosowanie i wybór produktu, który najbardziej odpowiada określonym potrzebom. Przy doborze warto także zwrócić uwagę na obciążenie, jakie dany właz może przenieść.

Odpowiedni wygląd pomieszczeń zdecydowanie podnosi komfort pracy, ale także jest pozytywnie postrzegany przez klientów. Włazy kanalizacyjne, być może, mogą się wydawać elementem najmniej w tym istotnym, jednakże ich wygląd oraz funkcjonalność ma ogromne znaczenie. Dlatego też budując, czy też remontując określone pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na ten składnik instalacji. Dobrze dobrany, może nie zmieni diametralnie wyglądu obiektu, ale na pewno nie przyczyni się do jego pogorszenia.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Magia drewna, czyli o podłogach słów kilka

Magia drewna, czyli o podłogach słów kilka


Autor: Bartłomiej Janowski


Drewno jest materiałem tak doskonałym, jak wszystko, co dała nam matka natura. W dzisiejszych czasach, gdzie nowoczesna architektura wciska się głęboko w nasze otoczenie swymi szklanymi biurowcami i blokami z betonu, tak bardzo tęsknimy za naturalnością i dziewiczą prostotą ekologicznych rozwiązań wykończenia wnętrz naszych domów i mieszkań.


Dlatego też traktując swój dom jak niebiański azyl chroniący nas przed wielkomiejskim chaosem, poszukujemy rozwiązań dających nam przytulny i ciepły klimat w naszych czterech kątach. Panele podłogowe imitujące różne barwy naturalnego drewna czy warstwowe deski podłogowe oddają taki właśnie klimat.

Mieszkając w środkowej Europie, gdzie klimat nas nie rozpieszcza, łakniemy słońca i ciepłego piasku pod stopami. To ukojenie znajdziemy, montując w swych domach taki właśnie rodzaj podłogi. Dla konserwatystów, którzy gustują w tradycyjnych wzorach, producenci oferują kolekcje naturalnych dębów, klonów, jesionów. To pod ich wpływem odczujemy nostalgię za ręcznie polerowaną nawierzchnią. Wzornictwo takowych utrzymane jest w konwencji wnętrza staropolskiego dworku, pełnego antyków i bibelotów.

Dla tych, którzy lubią dalekie wyprawy, godne polecenia są podłogi z iście egzotycznym rodowodem. Są to wszelkiego rodzaju teaki, palisandry, merbau, kolorystyką nawiązujące do etnicznych wzorów. Parkiet z drewna egzotycznego to tęsknota za zachodzącym słońcem Afryki, wyjałowioną ziemią, odgłosami zwierząt dochodzącymi z buszu. Ci, którzy kochają skandynawski klimat, wybiorą podłogę w klimacie dębu, czy jesionu białego. Natomiast panele podłogowe w ciepłej kolorystyce o odcieniach czekolady i beżu inspirowane systemem flamandzkim to gratka dla tych, którzy gustują w połączeniu miękkiego dotyku kaszmiru, blasku świec przy kominku i barwy rozświetlonej ciepłym klimatem podłogi.

W trakcie wyboru odpowiedniej nawierzchni warto poradzić się branżowych fachowców, którzy pomogą nam dopasować podłogę do urządzanego pomieszczenia, gdyż nie każda nawierzchnia musi do niego pasować. Musimy brać pod uwagę nie tylko względy wizualne, ale i techniczne, jak rodzaj środowiska, w którym chcemy położyć podłogę, a także parametry montażowe.

Bez względu na rodzaj wybranego drewna, trzeba przyznać, że drewniana nawierzchnia w naszych domach jest zawsze ponadczasowa i uniwersalna. Warto pamiętać, że jest ona nieodzownym elementem wyposażenia naszego wnętrza.


Wnętrza z klasą

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pustaki betonowe dają o sobie znać

Pustaki betonowe dają o sobie znać


Autor: Agnieszka Szynal-Tuleja


Pustaki Betonowe, całkowicie świadome dużej konkurencji na rynku, postanowiły skorzystać z możliwości autoreklamy na stronie internetowego sklepu budowlanego.


Właściciele nie mogli się nie zgodzić, tym bardziej, że Pustaki zarzuciły im faworyzowanie kosiarek i rasizm betonowy.

Ponadto rzucały poważnymi argumentami: a to widziały, jak Kostka Brukowa wymknęła się ze sklepu i pomimo lęku wysokości, próbowała wyskrobać się na billboard, innym razem zamknięty w sobie Kocioł Węglowy w celach reklamowych otworzył się i ujawnił swoje najskrytsze tajemnice, udzielając wywiadu prasie. Grzejnik posunął się o wiele dalej, wystąpił w reklamie telewizyjnej i na jej potrzeby złamał dotychczasowe zasady, rozgrzał się, a właściwie niemal zagotował w okresie niegrzewczym, kiedy temperatura na dworze przekraczała 30ºC. I tak uzyskali swój wpis:

Nie uciekamy się do sztuczek, jak nasi współlokatorzy, nie chcemy też się narzucać, a jedynie dać ślad swojego istnienia. Jesteśmy świadomi jak wielka jest nasza rodzina, która z dnia na dzień coraz bardziej się powiększa. Sami przestajemy się orientować w powiązaniach rodzinnych, dlatego rozumiemy, że możecie czuć się nieco zagubieni. Spróbujemy ułatwić wam wybór i wyprostować ścieżki prowadzące do wymarzonej budowli.

Choć nasze imiona z biegiem czasu nabrały pejoratywnego znaczenia, stając się w najdelikatniejszym znaczeniu synonimem bezmyślności, to musimy jednogłośnie zaprzeczyć. Jesteśmy szalenie inteligentni, nasze betonowe głowy mieszczą wiedzę architekta, murarza, konstruktora, projektanta i nierzadko chemika. Jesteśmy imponująco silni, wznosimy na swoich barkach potężne budowle, a następnie utrzymujemy je przez wiele, wiele lat, w niezmiennym stanie. Można nam w pełni zaufać, jesteśmy odpowiedzialni i dzielni, trzymamy wszystko w ryzach, nigdy się nie rozsypujemy i nie pękamy. Nie ma między nami niezdrowej rywalizacji, panuje jedynie konstruktywna współpraca. Rozumiemy się bez zaprawy.

Niegroźne nam Pleśnie i Grzyby, choć od dłuższego czasu widnieją na liście gończym. Wzbudzamy powszechny respekt wśród najgroźniejszych przestępców. Mamy też spore kontakty, przyjaźnimy się z samą Matką Naturą. Cieszymy się sporą popularnością w różnych kręgach, w budownictwie ogólnym, lądowym i wodnym. Mówiąc nieskromnie, ale całkowicie szczerze, jesteśmy elementem murowym kategorii I, pierwszorzędne miejsce zajmujemy także na forach budowlanych, jesteśmy na ustach wszystkich murarzy, ekip budowlanych, osób prywatnych, ale nie narzekamy na brak prywatności, taki show biznes nas zdecydowanie kręci.

Jeśli zdecydujesz się wejść z nami w betonowy układ, za niewielką cenę zbudujemy dla ciebie bogato wyglądającą budowlę.


http://www.ezelazny.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nowoczesne domy to domy z bali

Nowoczesne domy to domy z bali


Autor: Tymoteusz Nowak


Przeciętni inwestorzy zawsze szukają nowoczesnych rozwiązań jeśli chodzi o budowanie domów. Obecnie oczekiwanie te spełniają w dużej mierze domy z bali, budowane w Polsce coraz częściej.


domy z baliRozwiązania w branży budowlanej to niezwykle rozległa tematyka, zarówno na terenie naszego kraju, jak również w innych państwach. W grę wchodzą w tym miejscu wszak choćby konstrukcje murowane, bądź też drewniane.

Trzeba też tu bardzo wyraźnie zauważyć, że te ostanie cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością na terenie naszego kraju i jak widać z każdym rokiem przybywa nowych drewnianych domów. Przyczyną takiego zainteresowania jest z pewnością fakt, że takie domy stawia się w miarę szybko, a ponadto nie można zapominać o aspekcie estetycznym, który jest również niezwykle ważnym dla wielu konsumentów i mieszkańców zagadnieniem.

Otóż trzeba pamiętać, że szczególnie atrakcyjny wizualnie efekt dają domy z bali, które można napotkać w każdym niemal regionie na terenie naszego kraju. Wystarczy wszak wybrać się na przejażdżkę po okolicy, aby szybko się przekonać o tym, że w miejscach bardziej odosobnionych zauważyć można z daleka już widoczne, brązowe bale, jakie wyglądają na tle zieleni wprost bajecznie i przyciągają wzrok, nawet tych osób, które są niewrażliwe na piękno architektoniczne. Mianowicie właśnie ten kolor, najbardziej zbliżony do natury, jest wyjątkowo pociągający i dlatego też coraz większa ilość Polaków woli raczej drewno jako materiał budowlany, aniżeli cegły i beton, który oczywiście nigdy nie da nam tak atrakcyjnego efektu, a przecież gdy staramy się o własną nieruchomość to zawsze jednym z najważniejszych aspektów takiego przedsięwzięcia jest efekt wizualny.

Z tego też powodu z pewnością bardzo praktyczną radą będzie w takich okolicznościach skorzystanie z rady jakiegoś fachowca, jaki przedstawi nam szybko i klarownie wszelki aspekty związane z takimi przedsięwzięciami, jak domy z bali. Po pierwsze bowiem, powinniśmy zawsze poprosić projektanta o jakieś wizualizacje, które dadzą nam choćby przybliżony ogląd tego, czego możemy się spodziewać po takich domach. Poza tym warto również zapytać o technologię, w jakiej są budowane takie domy z bali, a także, jakich materiałów się używa podczas takiej budowy.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Spawanie: początki są najtrudniejsze

Spawanie: początki są najtrudniejsze


Autor: Maciej Ka


Spawalnictwo to szeroka i skomplikowana dziedzina. Aby poznać tajniki spawania trzeba poświęcić dużo czasu na literaturę. Ale nie samą teorią człowiek żyje.


Praktyka jest tu bardzo ważna, bowiem jakość wykonania zależy w głównej mierze od spawacza, później dopiero od techniki. Samo ukończenie kursu nie oznacza nabycia umiejętności DOBREJ pracy. Celowo z wielkiej litery, samozwańczym spawaczem może przecież we własnym garażu być każdy. Od czego zacząć i jak się przygotować?

Jeździć samochodem nie nauczy się nikt, kto nigdy do niego nie wsiadł. Podobnie jest ze spawaniem. Nie mając nigdy w życiu w ręku najprostszej spawarki, nie ma mowy o poznaniu podstaw spawalnictwa. W początkowym etapie trzeba sięgnąć do literatury. Fachowej, ponieważ samo przeglądnięcie forów i stron internetowych może nie dać dobrego efektu. W sieci znaleźć można prawdziwych specjalistów, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie. Nie brakuje jednak również osób, którym wydaje się, że mają obszerną wiedzę. Jeden błąd może doprowadzić do zniechęcenia się i zaniechania pomysłu o nauce spawania. A przecież nie o to chodzi.

Jedną z obowiązkowych lektur dla początkujących jest publikacja M. Mazura „Podstawy Spawalnictwa”. Z książki dowiemy się między innymi o metodach spajania, złączach spawania oraz ogólnych zasadach wykonywania spoin. Dowiemy się, że przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie przygotować spawane materiały poprzez ich czyszczenie, wykonać spoinę odpowiednią metodą, a po zakończeniu pracy podjąć działania zmierzające do utrwalenia efektu. Różnorodne schematy, ilustracje i co najważniejsze, przejrzysty opis, z pewnością pomogą laikom. Oczywiście książka M. Mazura to nie jedyna literatura, którą warto posiadać. Warto odnieść się do Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, który na bieżąco informuje o zmianach w dziedzinie spawania i wydaje własne publikacje. IS to swoisty przodownik w Polsce, który kształci i nadzoruje profesjonalnych spawaczy.

Przeszukując informacje dotyczące spawania można też znaleźć różne sprzęty. Spawarki transformatorowe, spawarki inwertorowe, metody mig, mag, tig czy mma – faktycznie można się pogubić. W praktyce nie jest jednak tak źle, bowiem każda spawarka i każda metoda nada się do czego innego. Można oczywiście jeden sprzęt wykorzystać do różnych celów, ale jak to w życiu – wszystko ma swoje wady i zalety. Tak samo jak gusta – jeden spawacz będzie uwielbiał inną metodę niż drugi. Nie ma na to reguły, ale profesjonalny spawacz to taki, który potrafi się posługiwać wieloma metodami i co ważne, ma na to papier.

Przed rozpoczęciem zabawy ze spawaniem warto także uważnie przypatrzyć się pracy na żywo. Może to być kolega, który już zgłębił wiedzę. Dobrym pomysłem jest także uczestniczenie w różnego rodzaju akcjach szkoleniowych czy targach spawalniczych, np. Expo Welding. Dzięki otwartym prezentacjom będzie łatwiej rozpocząć własną przygodę ze spawaniem.

Spawanie, zgrzewanie, przecinanie plazmowe, spawanie za pomocą elektrody, spawanie w osłonie gazów obojętny, spawarki inwertorowe, spawarki transformatorowe, maski spawalnicze, akcesoria – temat spawalnictwa jest głęboki i szeroki, ale jeśli na początku poświęcimy trochę czasu, efekt końcowy może być bardziej niż zadowalający.


W bodownictwie czy warsztacie zawsze warto mieć pod ręką migomaty aby w razie potrzeby szybko i bezproblemowo zespawać metale ze sobą.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wybrać energooszczędne okna pcv?

Jak wybrać energooszczędne okna pcv?


Autor: Michał Zalewski


Obecne technologie stosowane w produkcji stolarki okienno-drzwiowej pozwalają klientom na zaoszczędzenie sporej części energii potrzebnej do utrzymania ciepła w domu. Przede wszystkim jakość materiałów oraz konstrukcja okna zapewniająca izolację termiczną na możliwie najwyższym poziomie pozwolą zredukować koszty ogrzewania.


Głównym kryterium odpowiadającym za energooszczędność okna jest współczynnik przepuszczalności termicznej Uw. Niski parametr Uw to niska przenikalność cieplna, a co za tym idzie, lepsze właściwości izolacyjne. Dokonując wyboru okna, należy zwrócić uwagę na wartość współczynnika Uw dla całego okna, ponieważ jest to składowa przenikalności cieplnej: ramy, szyby oraz całej powierzchni okna. Sprzedawcy często wykorzystują ten fakt i podają klientom tylko informacje o przenikalności termicznej samej szyby (U). Warto dopytać sprzedawcę o badania i certyfikaty, które potwierdzą parametry techniczne deklarowane przez producenta. Dokonując wyboru stolarki okienno-drzwiowej, lepiej mieć na względzie przyszłe wydatki związane z ogrzewaniem oraz fakt, że okna i drzwi energooszczędne są bardziej ekologiczne.

Jeden z największych europejskich producentów stolarki okienno-drzwiowej, wychodząc na przeciw wymaganiom odbiorców w zakresie nowoczesnych i energooszczędnych okien, poddał swoje okna pvc IGLO 5 oraz IGLO 5 Classic niezależnemu badaniu współczynnika przenikalności cieplnej w instytucie badawczym w Czechach.

Współczynniki przenikalności termicznej badanych okien potwierdziły, że w stosunku do metody obliczeniowej wg normy PN-EN ISO 10077-2 wartości te są lepsze o 27%. Pięciokomorowa budowa profilu pozwoliła na uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności termicznej oraz doskonałej stabilności: dzięki układowi komór wewnątrzprofilowych, uszczelek oraz użyciu szyb termoizolacyjnych. Ponadprzeciętne wartości cieplne okien zapewniają oszczędność energii, mniejsze rachunki za ogrzewanie i ponadczasowy komfort cieplny, stanowiąc jednocześnie odpowiedź na współczesne wyzwania ekologii.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Domowe sieci komputerowe

Domowe sieci komputerowe


Autor: Coopernik


Każdego dnia zwiększa się ilość komputerów w naszych domach i mieszkaniach. Powszechny dostęp do sieci internetowej jest już faktem, nie marzeniem wielu - jak to było jeszcze kilka lat temu, gdy infrastruktura była słabo rozbudowana. A dostawcą internetu do naszych domów był monopolista TPSA.


Samodzielna budowa domowej sieci komputerowej.

Obecnie mamy znacznie ułatwiony dostęp do Internetu, dostawców jest tylu, że trudno podać ich dokładną liczbę.

Prześcigają się oni w oferowanych usługach. Mamy więc możliwość wyboru jednej z kilkunastu opcji dostępu do Internetu.

Dostawcy oferują dostęp za pomocą telewizji kablowej, satelitarnej, drogą radiową, światłowodową, telefoniczną - telefonii stacjonarnej oraz coraz częściej telefonii komórkowej, liczne darmowe Hot-Spoty.

Ilość opcji jest naprawdę imponująca, mimo to trwają nadal prace nad zwiększeniem możliwych rozwiązań.

W związku z rozwojem powszechnego dostępu do sieci, rośnie też ilość komputerów w naszych domach,

trudno sobie dziś wyobrazić kilkuosobową rodzinę korzystającą z jednego komputera dla wszystkich domowników.

Często zabieramy z sobą część pracy do domu - jak wtedy pogodzić potrzeby osoby pracującej z potrzebami osoby uczącej się czy chcącej poserfować w sieci?

Z pomocą przychodzą nam w takich sytuacjach technologie, które jeszcze kilka lat temu były zastrzeżone wyłącznie dla osób posiadających sporą wiedzę w dziedzinie budowy sieci LAN (biurowych, domowych, itp).

Wymagane były wtedy zaawansowane serwery sprzętowe i programowe, a pozostałe komponenty sieciowe były drogie i trudno dostępne.

Obecnie urządzenia do budowy małych i średnich sieci domowych czy biurowych potaniały na tyle, że budowa sieci domowej raczej nie przekroczy dwustu, trzystu złotych.

Modemy - niezbędne do połączenia z siecią światową, dostawcy oferują najczęściej darmo lub za przysłowiową złotówkę,

zdarza się, że liczą koszt montażu urządzenia w domu klienta, jednak zarabiają głównie na abonamencie, który zależy od zamówionego pakietu.

Rutery - urządzenia służące do rozdzielenia sygnału na poszczególne komputery - dostępne są w cenie już około stu złotych.

Karty sieciowe, tradycyjne, te montowane do płyty głównej, dostępne są w cenach już od trzydziestu złotych,

wiele współczesnych płyt głównych komputerów jest już fabrycznie w nie wyposażonych.

Karty sieciowe - radiowe można już nabyć za 70-80zł, posiadają je praktycznie wszystkie laptopy.

Mnogość i rodzaj sprzętu, ilość ich producentów może przyprawić o zawrót głowy.

Jednak warto wiedzieć o tym, że - wszystkie te urządzenia, niezależnie od producenta, tak naprawdę niewiele różnią się miedzy sobą.

Nie ma tu jakiś liderów, oferujących jako jedyni coś, czego nie ma konkurencja.

Urządzenia dopuszczone do obrotu w sklepach muszą spełniać normy dotyczące tego zagadnienia i raczej nie zdarzy sie gniot na sklepowej półce.

Ewentualne wątpliwości powinien rozwiać sprzedawca.

Ponieważ praktycznie wszystkie urządzenia wyposażone są w płytki instalacyjne(oprogramowanie),

nic nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o samodzielną budowę domowej sieci komputerowej - LAN.

Nie jest to ani skomplikowane, ani trudne, prostą sieć składającą się z kilku komputerów można samodzielnie wykonać w ciągu kilku godzin - oszczędzając na tym od 350-1200 zł (przy bardziej rozbudowanej, kilka pięter).

Wiedzę do tego niezbędną - tę praktyczną - możesz uzyskać z licznych publikacji i poradników.

Coopernik


http://nasze-sharpei.blogspot.com/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Drewno - jakie "nieidealne"?

Drewno - jakie "nieidealne"?


Autor: Janina Dudek


Nie każde drewno nadaje się do produkcji instrumentów czy do zastosowania przez tartak na konstrukcje dachowe. O konkretnym zastosowaniu danego surowca drzewnego decyduje nie tylko jego gatunek, ale też inne czynniki.


Często pomimo zastosowania zabiegów ochronnych, zapobiegających rozkładowi czy zmianie zabarwienia drewna, może ono ulec degradacji. Z kolei obniżenie takich właściwości jak sprężystość, twardość czy wytrzymałość surowca drzewnego, prowadzi do zmniejszenia jego wartości użytkowej.

Za degradację drewna odpowiedzialne mogą być czynniki enzymatyczne, chemiczne lub fizyczne. Defektoskopia to teoria i praktyka wykrywania wad struktury materiałów. Na szczęście opracowane są już różnorodne metody (akustyczne, optyczne i inne), dzięki którym potrafimy lepiej rozpoznawać i klasyfikować wady materiałów.

Do typowych wad drewna, które wpływają przede wszystkim na jego wartość estetyczną, można zaliczyć zabarwienie twardzieli, czyli martwej strefy w pniu drzewa. Plamy i smugi powstają już w rosnącym drzewie pod działaniem grzybów, które modyfikują barwę lub też powodują rozkład drewna. Murszenie drewna wskutek działania grzybów jest dość istotnym defektem, czasem niepozwalającym przetwórcom drewna na jego wykorzystanie do takich konstrukcji drewnianych jak więźba dachowa.

Inne wady drewna to na przykład takie, które objawiają się w samej jego strukturze. Zmiany w budowie są często bardziej niebezpieczne niż procesy, które wpływają głównie na estetykę materiału. Anormalna struktura drewna doprowadza do znacznej jego deprecjacji. Niepoprawny, zawiły układ włókien drzewnych czy “zakorek” (polegający na korze częściowo bądź całkowicie wrośniętej w drewno), to tylko niektóre z możliwych wad budowy, które mogą doprowadzić do wykluczenia materiału z użytku.

Oczywiście, surowiec drzewny może nie nadawać się do wykorzystania też z innych względów. Drewno, które pochodzi z pni bardzo starych drzew (tzw. drewno przejrzałe), ze względu na swój wiek charakteryzuje się gorszymi parametrami technicznymi niż drewno dojrzałe. Ponadto istotne jest, by przetwórcy drewna, tacy jak np. tartak, pilnowali, aby w porę stosować profilaktyczne zabiegi ochrony drewna, a w razie spostrzeżenia rozwijających się wad, niezwłocznie stosowali zabiegi zwalczające.


Tartak Izbica, znany jest ze swojej solidności, oferuje wszelkiego typu drewno konstrukcyjne, takie jak: więźba dachowa, tarcica sucha (i mokra), deska podłogowa sosnowa, modrzewiową i inne, boazeria i sztachety strugane. Tartak Izbica oferuje doradztwo, bezpłatny transport przy dużych zamówieniach i otwarty jest na zamówienia niestandardowe.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Fundament – fundamentalna sprawa

Fundament – fundamentalna sprawa


Autor: Agnieszka Szynal-Tuleja


Nagminnie powtarza się słowo fundament w prasie, telewizji, prozaicznych sytuacjach, ponieważ jego znaczenie jest istotne w każdej sferze życia. Mówi się o fundamentach związku, relacji międzyludzkich, państwa...


Ja natomiast znalazłem się na takim etapie życia, że interesował mnie wyłącznie fundament jako element konstrukcyjny, zapewniający stabilność budowli i zabezpieczający ją przed nierównomiernym osiadaniem.

Wszystko wydawało się takie proste i oczywiste. Zarówno mój ojciec, jak i dziadek wylewał fundamenty z betonu, więc nawet nie przyszedł mi do głowy pomysł, że mógłbym przerwać tę tradycję, a tym bardziej podważyć ich autorytet. Należę jednak do innego pokolenia i siłą rzeczy nie obyło się bez skonfrontowania opinii „starszyzny” z opiniami forowiczów doświadczonych w tej kwestii, mających za sobą temat fundamentów.

Jak się okazało, moi dotychczasowi doradcy zataili przede mną bardzo ważną kwestię. Ciągle posługiwali się jednym argumentem, który brzmiał: „Betonowe fundamenty są solidne, nasze domy stoją od tylu lat w nienaruszonym stanie, nie ma lepszego sposobu”, ale zapomnieli dodać coś bardzo istotnego, czego nie pominęli wiarygodni forowicze: że czeka mnie uciążliwe dowożenie betonu, rozlewanie się go na boki, konieczność jego skuwania, ryzyko uszkodzenia folii izolującej beton od podłoża, a w konsekwencji kosztowna i czasochłonna wymiana.

Taki scenariusz cieszył się na forum dużą popularnością, dlatego zacząłem pytać znajomych o ich doświadczenia i ku mojemu zdziwieniu nie mieli takich przypadków, a dlaczego? Bo zdecydowali się na bloczki fundamentowe.

To mnie w zupełności przekonało. Byli wiarygodniejsi niż członkowie rodziny z prostego powodu: mieli skalę porównawczą, mogli dokonać właściwej oceny znając zarówno zalety i wady fundamentów z betonu wylewanego, jak i bloczków fundamentowych, natomiast moi doradcy nawet nie słyszeli o nowoczesnych rozwiązaniach i nie dopuszczali myśli o innym sposobie budowania podstaw domu. Nie można stawiać na piedestale jednej rzeczy, a degradować pozostałe, nie mając o nich zielonego pojęcia i nie chcąc ich poznać. To tak jakby w XXI wieku, mając do dyspozycji pralkę automatyczną, korzystać z tary blaszanej, twierdząc, że nic nie jest w stanie jej zastąpić. Przekonałem się, że żyjąc w czasach nowoczesnych, nie powinienem rezygnować z udogodnień i komplikować sobie najprostszych czynności.

Wbrew moim rodzicom i dziadkom, wzniosłem dom na bloczkach fundamentowych, które zakupiłem w sklepie internetowym i w szybkim tempie znalazły się na działce. Czas budowy był równie błyskawiczny, gdyż bloczki nie ograniczały ekipy budowlanej czasem schnięcia. Okazały się strzałem w dziesiątkę. Dom nadal stoi ku zdziwieniu mojej rodziny i jestem pewien, że tak już zostanie. W przyszłości nauczony doświadczeniem będę swoim synom radził nowoczesne rozwiązania, nawet jeśli na rynku pojawi się coś lepszego niż bloczki fundamentowe.


http://www.ezelazny.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wymarzone "cztery kąty"

Wymarzone "cztery kąty"


Autor: Hanna Przybylska


Marzenia o własnych „czterech kątach” są dla wielu osób i rodzin życiowym celem oraz wyzwaniem. W zależności od indywidualnej sytuacji, posiadanych zasobów oraz bieżących dochodów powiązanych ze zdolnością kredytową, marzenia przybierają formę mieszkania, apartamentu, domku, willi lub rezydencji.


W kwestii, czy lepiej kupować, czy budować, zdania są podzielone. Osoby posiadające tzw. zmysł techniczny i ogólne pojęcie o zagadnieniach technicznych, budowlanych, instalacyjnych preferują podjęcie trudu budowania jako potencjalnej mieszanki osobistej satysfakcji oraz oszczędności finansowej. Nie można odmówić tej postawie logiki, bo rzeczywiście ukończenie takiej inwestycji to ogromna frajda i wiedzą o tym wszyscy, którzy mają te przeżycia za sobą. W trakcie realizacji bywa różnie, a zależy to od wielu czynników i okoliczności. Jednym z ważniejszych jest dobry projekt, czyli taki, który posiada funkcjonalne rozwiązania zagospodarowania przestrzeni, światła oraz nie zawiera błędów konstrukcyjnych. Chęć posiadania jedynego w swoim rodzaju domu popycha wielu inwestorów do zamówienia indywidualnego projektu. Należy pamiętać, że wykonanie go wymaga czasu oraz pociąga za sobą dość istotny koszt, który w zależności od powierzchni całkowitej, technologii, szczególnych oczekiwanych rozwiązań architektonicznych i technicznych waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego o powierzchni 180 -200 m2 wraz z zagospodarowaniem terenu to około 18-20 tys. zł.

Nie wszyscy jednak są gotowi ponosić tak znaczący wydatek, tym bardziej, że na rynku jest bardzo dużo ciekawych i wartych zainteresowania projektów wykonanych przez cenione pracownie architektoniczne o dużym doświadczeniu oraz rozpoznaniu potrzeb inwestorów. Ceny tych projektów kształtują się w granicach od kilkuset, maksymalnie do kilku tysięcy złotych. Dla wykorzystanego wcześniej przykładu można spodziewać się ceny na poziomie 1500 -1800 zł za dobrze uszczegółowiony projekt. Trzeba również mieć na uwadze, że gotowe projekty mogą za zgodą autora odbiegać od oryginalnego projektu w pewnych, dopuszczalnych zwyczajowo granicach.

Warto więc poświęcić czas na przeanalizowanie nawet bardzo wielu ofert, które zazwyczaj prezentowane są w formie naprawdę grubych katalogów książkowych lub zasobnych nośników elektronicznych. Aktualnie powszechnie dostępne są obszerne bezpłatne katalogi, a można je zamówić przez Internet. Przeglądanie ich pochłania czas, ale jest również wielką, niezapomnianą przyjemnością i inspiracją dla wszystkich zaangażowanych członków rodziny. Podczas wspólnego oglądania i komentowania kształtuje się i weryfikuje docelowa wizja przyszłego domu, w którym zdecydowanie liczba kątów znacznie przewyższa przysłowiowe „cztery”.


Hanna Przybylska

http://finanseonline1.blogspot.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Budujesz dom? Buduj dobre relacje ze sklepem internetowym

Budujesz dom? Buduj dobre relacje ze sklepem internetowym


Autor: Agnieszka Szynal-Tuleja


Marzenia są po to, by je urzeczywistniać. Nie jest to jednak takie proste, zwłaszcza kiedy na własne życzenie zamiast prostować sobie ścieżki do celu, usilnie je zakręcamy. Moja historia jest tego dobitnym przykładem. Postanowiłem się nią podzielić, by wyprostować waszą drogę do wymarzonego domu.


Z trudem przeszedłem etap papierologii, byłem przekonany, że najbardziej mozolny etap za mną, jak bardzo się jednak wówczas myliłem. Schody zaczęły się i to w dodatku bardzo strome w momencie poszukiwania materiałów budowlanych. Nie jest to prosty temat, zwłaszcza gdy masz bardzo mało czasu, a bardzo długą listę sklepów budowlanych do odwiedzenia. Moja wycieczka, a raczej droga krzyżowa wyglądała następująco: kilkugodzinne bezczynne stanie w korkach, sklep z mało profesjonalną obsługą, brak korków, a więc mandat, przecież nie mogło być tak kolorowo, drugi sklep posiadający asortyment o wyimaginowanych cenach, kolejna droga do pokonania, licznik wskazujący nieciekawy stan paliwa, kolejny sklep, ale niestety już zamknięty i kolejna porażka. Nie muszę chyba dodawać jak skończyła się moja przygoda z zakupami, oczywiście bólem głowy, ogólnym zniechęceniem i pustym bakiem.

Należę jednak do osób, które tak łatwo się nie poddają, skoro zamknąłem z powodzeniem jeden etap, muszę zakończyć i drugi. Przeanalizowałem całą sytuację na spokojnie, poradziłem się osób, które przeszły ten etap bezproblemowo i co się okazało?, że sam na własne życzenie wybrałem wyboistą trasę pod górkę, zamiast szeroką prostą autostradę. Wystarczyło skorzystać ze sklepu internetowego, to przecież takie oczywiste, tym bardzie, że projekt kupiłem właśnie w sieci. Człowiek jednak bywa przekorny, nawet względem siebie.

Przedstawię wam teraz zupełnie odmienny scenariusz zakupów, dzięki któremu moje marzenie zaczęło przybierać realne kształty. Siedzę wygodnie w fotelu, popijam ulubioną kawę i lekkim kliknięciem przeglądam oferty sklepów internetowych. Nie spieszę się, ponieważ nie ograniczają mnie godziny otwarcia sklepu, mam czas na zastanowienie się, porównanie ofert, analizę. Nie pokonuję kilometrów, wszystkie niezbędne materiały zlokalizowane są w jednym miejscu. Podejmuje ku swojemu zdziwieniu dość szybko przemyślaną decyzję. Uśmiecham się sam do siebie, bo wybrany przeze mnie sklep internetowy ma ogromny wybór przedmiotów, począwszy od cegieł, pustaków i bloczków, poprzez systemy rynnowe oraz stolarkę budowlaną, a skończywszy na elementach drogowych i chodnikowych, narzędziach. Więc na dobrą sprawę korzystając z ofert jednego sklepu mogę doprowadzić dom i jego otoczenie do perfekcji. Różnorodność produktów idzie w parze z ich dokładnym opisem, dzięki czemu w szybkim czasie awansuje z laika do rangi specjalisty w dziedzinie materiałów budowlanych.

Mój entuzjazm wzbudzają także liczne promocje, ceny, które są o wiele niższe niż w stacjonarnych marketach budowlanych. Składam zamówienie i po prostu czekam, co za radość, temat zamknięty, transport zorganizowany, czas i pieniądze zaoszczędzone, nie może być lepiej. Pewnie zapytacie: Skąd ten spokój, przecież kupiłeś przysłowiowego kota w worku? Już wyjaśniam, sklep ma wiele pozytywnych i obiektywnych opinii zamieszczonych przez zadowolonych klientów na niezależnych forach internetowych, ponadto dzięki profesjonalnej obsłudze zostałem zapewniony o wysokiej jakości produktów, a także w razie jakichkolwiek problemów o prawie do reklamacji, lub zwrotu towaru. Jak można w takiej sytuacji popadać w panikę?

Dziś oglądam nie tylko stertę dokumentów, ale i dom, który ma ściany, dach i okna. Wiem, że to nie koniec i czeka mnie jeszcze mnóstwo pracy, ale jestem spokojny, mam przecież świetnego sprawdzonego doradcę i dostawcę – sklep internetowy. Podejrzewam, że gdybym poprzestał na sklepach stacjonarnych, dziś miałbym tylko pozwolenia na budowę, nic więcej.


http://www.ezelazny.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Rodzaje wykładzin

Rodzaje wykładzin


Autor: Ewa Mewa


Odczuj wyraźny komfort swoich stóp dobierając odpowiednie wykładziny do domu. Zapraszamy do zapoznania się z rodzajami wykładzin. Po tej lekturze na pewno każdy będzie wiedział jakich wykładzin potrzebuje.


Z czego produkowane są wykładziny dywanowe?

Wykładziny możemy produkować z materiałów sztucznych lub naturalnych. Te naturalne pozyskujemy z wełny owczej, wielbłądziej, koziej czy roślin. Poliamid, polipropylen, poliester i akryl natomiast służą do produkcji wykładzin sztucznych. Z włókien naturalnych pierwsze miejsce pod względem wykorzystania zajmuje wełna - jest miła w dotyku, nie przyciąga kurzu oraz kumuluje ciepło. Ich włókna są odporne na ścieranie i nie uginają się.

Na co zwrócić uwagę - czyli cechy wykładzin.

Kupują wykładziny powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:
- odporność na uszkodzenia, ścieranie się i inne czynniki zewnętrzne
- klasę wytrzymałości wykładzin dywanowych
- rodzaj włókna
- trwałość kolorów
- rodzaj podkładów

Każde pomieszczenie w budynku może wymagać innego rodzaju wykładziny. Dlatego poza wykładzinami dywanowymi stosuje się wykładziny elastyczne. Wśród wykładzin elastycznych wyróżniamy:
- wykładziny gumowe
- wykładziny kauczukowe
- wykładziny wytwarzane z substancji naturalnych
- wykładziny z PCV

Gdzie stosować wykładziny elastyczne?

Wykładziny elastyczne najlepiej stosować w pomieszczeniach, gdzie podłoga jest intensywnie eksploatowana - do tego najlepiej nadają się wykładziny z PCV. Montowane są w szkołach, przedszkolach, szpitalach czy obiektach użyteczności publicznej. Wielowarstwowe są idealne do pomieszczeń takich jak kuchnia, korytarze, łazienki i przedpokoje. W domach mieszkalnych stosujemy linoleum - produkt delikatny. Najcieplejsze są wykładziny z korka - dlatego możemy je spotkać w wielu miejscach; w sypialniach, salonach, pokojach dziecięcych czy ze względu na dużą odporność w warsztatach i garażach.


Polecamy wyposażenie łazienki w Rzeszowie - jakość w niskiej cenie

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Okna PCV z serii Greenline

Okna PCV z serii Greenline


Autor: Jurek Kozłowski


Podstawowe wymogi stawiane oknom, przede wszystkim odporność na warunki atmosferyczne, zostały uzupełnione o nowe kryterium, jakim jest ekologia. Na rynku posiadamy szeroki wybór okien. Dostępne są profile aluminiowe, drewniane i pcv, więc na które się zdecydować. W tym artykule postaram się przybliżyć okna pcv z linii ekologicznej.


Okna serii Greenline to nowy rozdział w produkcji plastikowych profili okiennych. Profile okienne linii Greenline zostały wyprodukowane bez wykorzystania metali ciężkich, takich jak kadm i ołów i zastąpiono je naturalnymi stabilizatorami chemicznymi na bazie cynku i wapnia.

Pięciokomorowy system okienny. To nowa generacja profili, które już dzisiaj spełniają wymagania stawiane oknom w przyszłości. Łączą w sobie najnowocześniejszą technikę z niezwykłą łatwością użytkowania. Mocna konstrukcja profili i duże komory posiadające dodatkowe wzmocnienia gwarantują wyjątkową sztywność i odporność na wszelkie nienaturalne naprężenia. Pięciokomorowa konstrukcja profilu zapewnia wysoką izolacyjność cieplną i akustyczną. Przestrzeń między szybami jest wypełniona argonem, co pozwala uzyskać jeszcze lepsze przewodnictwo cieplne. Profile serii Greenline charakteryzują się wyjątkowym wzornictwem oraz dbałością o środowisko naturalne. Dzięki zaokrąglonym konturom profilu posiadają bardzo atrakcyjny wygląd i doskonale wpisują się w charakter nowoczesnych wnętrz. System Greenline jest uniwersalny w swoich zastosowaniach, świetnie sprawdza się zarówno w nowoczesnej architekturze budownictwa jedno- i wielorodzinnego, jak i w przypadku renowacji.

Ekologiczny charakter okien nie odnosi sie jedynie do etapu produkcji. Przy wyborze konkretnego typu stolarki okiennej należy również zwrócić uwagę na przewodnictwo cieplne. Im niższe, tym więcej energii będziemy zużywać na ogrzanie naszego mieszkania.


S.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Rekuperator - świeże powietrze w domu

Rekuperator - świeże powietrze w domu


Autor: Szymon Sierszulski


Czy można je mieć nie otwierając okien i nie wietrząc codziennie – przez cały rok – mieszkania? Można i to nawet bez strat ciepła zimą. Wystarczy zamontować rekuperator, urządzenie, które pozwala na odzysk ciepła w systemach wentylacji mechanicznej.


Rekuperator czyli centrala wentylacyjna jest sercem całego systemu wentylacji mechanicznej. Jego rolą jest nadmuch świeżego powietrza - za pomocą wentylatorów - do budynku oraz wyciąg zużytego powietrza na zewnątrz. Pozwala też, co jest bardzo ważne, na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego i ogrzanie nim powietrza nawiewanego. Możliwe jest to dzięki wymiennikowi ciepła. Współczesne rekuperatory pozwalają na odzysk od 50 do 90 procent ciepła.

Podczas instalacji wentylacji często konieczne jest wykonanie przewiertów w stropie techniką wiercenia diamentowego.Dotychczas najczęściej stosowaną metodą wentylacji w domach i najprostszą, jest wentylacja naturalna, zwana grawitacyjną. Działa ona na podstawie różnicy temperatur powietrza w mieszkaniu i na zewnątrz. Sprawdza się jednak tylko zimą, gdy te różnice są największe – usuwając, niestety, przy okazji duże ilości ciepłego powietrza z domu. Latem, gdy jest ciepło, wentylacja ta praktycznie nie działa. Nowe, energooszczędne budynki, są bardzo szczelne, a tym samym przepuszczają mało powietrza. Efektem tego są skargi mieszkańców na złe samopoczucie. Ratują się wówczas otwieraniem okien, co powoduje z kolei, że budownictwo z założenia energooszczędne, w praktyce takim nie jest.

O wiele lepszym pomysłem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Działa ona niezależnie od pory roku, a dzięki rekuperatorowi możliwe jest odzyskanie dużej części ciepła traconego w procesie wentylacji. Jest to o tyle ważne, że w dzisiejszych, dobrze ocieplonych budynkach, przez wentylację grawitacyjną ucieka zimą dużo ciepła.

Rozprowadzenie kanałów wentylacyjnychW wentylacji mechanicznej świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz, następnie zostaje przefiltrowane z nieczystości (a nawet pyłków), ogrzane w wymienniku ciepła i rozprowadzone kanałami do pomieszczeń mieszkalnych, np. do pokoju dziennego, sypialni, gabinetu, itp. Zużyte powietrze jest natomiast wyciągane z pomieszczeń wilgotnych, takich jak kuchnia, czy łazienka, dalej jest również filtrowane, a po przejściu przez wymiennik ciepła oddaje swoje ciepło powietrzu świeżemu, po czym jest usuwane za zewnątrz budynku. Z jednej strony mamy więc zapewnioną stałą równomierną wentylację w całym mieszkaniu, a z drugiej zyski z odzyskanego ciepła.


REKU Szymon Sierszulski - wentylacje z odzyskiem ciepła

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wiosna podbudowuje do budowy

Wiosna podbudowuje do budowy.


Autor: Agnieszka Szynal-Tuleja


Wraz z przyjściem wiosny budzimy się do życia, integralnie z przyrodą. Osoby mieszkające we własnych domach odświeżają wnętrza, oczyszczają teren wokół swojej posesji, a ci, którzy przez sezon zimowy planowali budowę swojego wymarzonego budynku, wraz z nadejściem wiosennego powiewu, zabierają się do upragnionej pracy.


By jednak efekty były zauważalne, nie wystarczą plany, marzenia, a nawet chęci, jeśli nie zaopatrzymy się w odpowiednie materiały budowlane.

Mamy działkę, wszelkie formalności są za nami, ekipa budowlana gotowa do działania, czas zatem rozglądnąć się za właściwymi materiałami, od których zależeć będzie solidność naszego przyszłego domu. Nie może być to pochopna decyzja, więc opcja z tzw. pierwszym lepszym materiałem z pewnością się nie sprawdzi.

Dawniej przy wznoszeniu ścian bazowano na kamieniu, drewnie, glinie, później cegle, dziś materiały budowlane to dość szeroki temat, składają się na nie nie tylko elementy budowlane, czyli pustaki, ale i farby, lakiery, gładzie, gipsy, systemy rynnowe, elementy drogowe i chodnikowe. Jak to wszystko ogarnąć? W bardzo prosty sposób, dziś w dobie XXI w., możesz bez wysiłku zaoszczędzić czas, odwiedzając internetowe sklepy budowlane, a jak wiadomo wszystkim, którzy są na etapie budowy, czasu wciąż brakuje.

Dziś rynek oferuje pełny asortyment niezbędnych elementów budowlanych. Proponuje nam pustaki i bloczki betonowe. Czym się od siebie różnią? Bloczki nie posiadają drążeń. Pustaki służą głównie do wznoszenia ścian budynków, najczęściej jednowarstwowych, trójwarstwowych, oraz tzw. ścian nośnych, a nierzadko też ścianek działowych. Ich zaletą jest różnorodność rozmiarów, poza tym są większe od cegieł i bloczków, co znacznie skraca czas budowy. Ponadto są wysoce wytrzymałe, mają dobre właściwości termoizolacyjne i termo kumulacyjne, charakteryzują się znakomitą izolacyjnością akustyczną, ognioodporne, paro przepuszczalne, nienasiąkliwe, odporne na działanie pleśni i grzybów. Nie bez powodu są powszechnie stosowanym materiałem.

W budownictwie coraz powszechniejsza staje się rezygnacja z fundamentów wylewanych z masy betonowej, na rzecz betonowych bloczków fundamentowych, co oczywiście jest zrozumiałe, dziś wszystko zmierza ku uproszczeniu pracy, i słusznie. Z pewnością wiele osób zna z własnego doświadczenia, lub z opowieści, takie sytuacje, jak uciążliwe dowożenie betonu na plac budowy, rozlewanie się betonu na boki, jego skuwanie, nierzadko kończące się uszkodzeniem folii izolującej beton od podłoża, wymagającym kosztownej i czasochłonnej wymiany. Bloczki skracają czas budowy, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni czasem jego schnięcia, są najlepszym rozwiązaniem, atrakcyjnym cenowo, wygodnym, ułatwiającym pracę. Co ważne są bardzo odpornym, wytrzymałym, materiałem.

Mając do dyspozycji tego typu materiały budowlane, możemy sięgać myślami w przyszłość i to w szybkim tempie, dlatego możemy zacząć rozglądać się za elementami drogowymi, chodnikowymi, które atrakcyjnie wypełnią przestrzeń wokół domu, farbami, które pokolorują wnętrza, czy systemami rynnowymi, które zabezpieczą nasz dom.


http://www.ezelazny.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

piątek, 9 stycznia 2015

Podstawowe parametry szlifierek kątowych

Podstawowe parametry szlifierek kątowych


Autor: Filon


Kupno pierwszej szlifierki jest jak kupno nowego samochodu. Ogrom danych technicznych może przytłoczyć nawet kogoś z branży. Które parametry są najważniejsze? Na które zwracać szczególną uwagę, a które można pominąć?


Moc znamionowa - to parametr, którzy każdy producent szlifierek umieszcza jako pierwszy od góry w swoich katalogach. Informuje ona o tym jaki jest pobór mocy danego urządzenia. Moc podawana jest w Watach. Obecnie dostępne na rynku szlifierki, mają moc znamionową pomiędzy 500 i 2400 watów. Oczywiście zdarzają się mniejsze i większe wartości, ale są to tylko wyjątki potwierdzające regułę.

Moc użyteczna - parametr bardzo mocno powiązany z poprzednim. Różni się od niego tym, że informuje o tym jaka część mocy pobranej z sieci energetycznej w rzeczywistości zostanie przetworzona na moc wyjściową urządzenia. Obecnie produkowane szlifierki mają sprawność rzędu 50% - 65%, a więc sprzęt pobierający 1000 watów tylko ok. 500 - 650 watów przeznaczy na moc użytkową, a reszta mocy zostanie zmarnowana w postaci ciepła.

Maksymalny rozmiar tarczy - obecnie produkowane tarcze mają średnice od 115 milimetrów do 230 (a czasem nawet 300) milimetrów. Rozmiar tarczy jest kluczowym czynnikiem, gdy zabieramy się za cięcie np. kostki brukowej. Zbyt mała tarcza może nie przejść na wylot i każdą kostkę będziemy musieli przecinać od dwóch stron. Jeśli nasza szlifierka kątowa znajdzie zastosowanie tylko jako narzędzie szlifierskie i polerskie, nie musimy aż tak bardzo przejmować się rozmiarem.

Ciężar - mimo iż nie jest to kluczowy czynnik, to jego rola rośnie jeśli używamy naszego sprzętu każdego dnia, przez kilka godzin dziennie. Wystarczy sobie wyobrazić jak zmęczone będą nasze ręce po trzymaniu 6 kilogramowego sprzętu bez przerwy przez 8h, aby skłonić się do zakupu czegoś o mniejszej mocy, ale lżejszego. Obecnie produkowane szlifierki mają masę od 1,6kg do 6,2 kilograma.

Mimo iż parametry techniczne są ważne to oczywiście nie możemy także zapomnieć, że często są one bezpośrednio powiązane z ceną i nie ma co się łudzić, że uda nam się zakupić tanią szlifierkę kątową, która bedzie miała ogromną moc, a jednocześnie będzie lekka jak piórko. Coś za coś.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Budowa i remont domu - porównaj ceny