wtorek, 23 stycznia 2018

Mieszkanie w MdM 2018 - najwyższy czas je znaleźć!

Mieszkanie w MdM 2018 - najwyższy czas je znaleźć!


Autor: Marta Kliś


W 2018 roku kończy się program Mieszkanie Dla Młodych. To ostatnie chwile żeby skorzystać z dofinansowania. Jest o co walczyć, bo na ostatnią pulę dopłat wygospodarowano 380 mln zł. Podpowiadamy, jak szukać mieszkania pod MDM, żeby zdążyć przed 2 stycznia – wtedy rusza nabór na ostatnią pulę środków.


Kto dostanie dopłatę w 2018? Wymogi formalne beneficjenta

Założeniem programu jest jednorazowa pomoc w kupnie pierwszego mieszkania, które ma zaspokajać potrzeby własne. Dlatego, jeśli ktoś posiada lub posiadał własne mieszkanie – dopłat nie otrzyma.

Program skierowany jest do singli, małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Nie można mieć ukończonych 35 lat (w małżeństwie wymóg ten musi spełniać co najmniej jedno z małżonków).

Wymogiem koniecznym jest posiadanie zdolności kredytowej. Żeby ją zbadać i poznać wszystkie warunki kredytowania, warto udać się na konsultację do jednego z czternastu banków współpracujących z programem. Sam kredyt musi być zawarty na minimum 15 lat, w złotych, w kwocie równiej co najmniej połowie ceny wybranego mieszkania. Te ograniczenia mają wyeliminować nadużycia programu przez osoby, które stać na kupno własnego M.

Program z założenia miał być pomocą przy uzupełnieniu lub pokryciu wkładu własnego do kredytu. Obecnie banki wymagają aż 20% wkładu własnego, więc dla osób nieposiadających sporych oszczędności, MDM może być jedyną szansą na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Na wielu ciąży też presja związana z zapowiadanym pogorszeniem warunków kredytowania. To strategicznie naprawdę dobry moment, aby postarać się o dofinansowanie.

Podsumowując, beneficjent musi mieć mniej niż 35 lat, nie posiadać wcześniej mieszkania, posiadać zdolność kredytową. Małżeństwa z minimum trojgiem dzieci nie muszą spełniać dwóch pierwszych warunków.

Jeśli beneficjent spełnia wymogi formalne, może przystąpić do poszukiwania odpowiedniego mieszkania.

Mieszkania pod MDM - wymogi formalne

Według prognoz w 2017 roku do użytku oddana zostanie rekordowa liczba mieszkań. To doskonała wiadomość dla osób szukających własnego M.

Niestety nie każde mieszkanie kwalifikuje się pod rządową dopłatę. MDM dużo oferuje, ale narzuca też ograniczenia. Limitom podlega powierzchnia i cena.

Program obejmuje nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Limit powierzchni dyskwalifikuje mieszkania powyżej 75 mkw. i domy powyżej 100 mkw. Przy czym dopłaty wyliczane są dla powierzchni maksymalnie 50 mkw. Dla rodziny wielodzietnych limity są zwiększone – mogą one kupić nieruchomość o 10 mkw. większą i uzyskać dopłatę do 65 mkw.

Limit ceny jest parametrem zależnym od lokalizacji, zmiennym, publikowanym raz na kwartał przez wojewodów. W ustawie limit ceny widnieje pod enigmatycznym pojęciem wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, które w praktyce oznacza przeciętny koszt wybudowania 1 mkw. mieszkania na danym terenie. Jest kluczowy, bo przekłada się na cenę mieszkania, w której trzeba się zmieścić, oraz wysokość samej dopłaty.

Wniosek o dopłatę składa się dla konkretnej nieruchomości. Wybranie mieszkania pod MDM zdecydowanie ułatwi znajomość wspomnianych wskaźników - innych dla rynku pierwotnego i wtórnego.

Łatwiej jest znaleźć mieszkanie z dopłatą na rynku pierwotnym - deweloperzy przygotowują specjalne oferty pod MDM oraz dostosowują harmonogramy spłat do wypłat z programu. Na rynku wtórnym ceny są niższe, ale praktycznie nie ma możliwości wielomiesięcznego zwlekania z zapłatą.

Po określeniu odpowiadających nam parametrów mieszkania najłatwiej skorzystać z internetowych serwisów ogłoszeniowych. Dysponują one zaawansowanymi wyszukiwarkami, więc szybko odrzucimy oferty, które nas nie interesują. Serwisy często tworzą gotowe zakładki z wyselekcjonowanymi mieszkaniami specjalnie pod MDM. Pomoc w poszukiwaniach mieszkania świadczą agencje nieruchomości, ale należy pamiętać, że ich praca zawsze będzie płatna. Warto spróbować samodzielnych poszukiwań.


Jeśli szukasz kredytu pod Mieszkanie dla Młodych sprawdź ranking kredytów MdM na Hipoteki.net

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nowe oblicze boazerii – czyli drewno w Twoim domu

Nowe oblicze boazerii – czyli drewno w Twoim domu


Autor: Natalia Orłowska


Jeszcze dwie dekady temu drewniana boazeria była obecna w wielu polskich domach. Była tak powszechna, że w końcu zaczęła kojarzyć się z kiczem. Jedak Ci, którzy nie ugięli się presji społecznej i pozostawili boazerię na swoich ścianach – dziś mogą się cieszyć najmodniejszymi wnętrzami.


Boazeria w twoim domu

Drewno w domu to nie tylko modny sposób na wykończenie ścian, ale również dodatkowa izolacja cieplna i akustyczna. Taka dekoracja sprawi, że nasze wnętrze będzie przytulne i ciepłe nie tylko fizycznie, ale też wizualnie. Drewniane deski możemy ułożyć w każdym pomieszczeniu, również w takich o podwyższonej wilgotności czyli łazienki i kuchnie. Należy jednak pamiętać, żeby w takich miejscach zastosować drewno o dużej odporności na wilgoć, czyli najlepiej drewno egzotyczne, dodatkowo zabezpieczone odpowiednim preparatem do drewna. Boazerię możemy układać na ścianach i na sufitach, możemy nią zakryć całą ścianę lub tylko jej część, deski możemy układać pionowo albo poziomo, w zależności od stylu jaki chcemy osiągnąć!

Drewno na ścianie w stylu scandi

Jeżeli zależy nam na boazerii, która będzie pasować do mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim należy wybrać w miarę wąskie deski. Sprawdzą się tutaj deski o widocznym i bogatym usłojeniu. Wtedy boazerię możemy pomalować środkiem do drewna, który nie zakryje jej naturalnego koloru, ale odpowiednio je zabezpieczy. Dobry będzie bezbarwny lakier czy pokost lniany do drewna.

Drewnianą boazerię możemy również pomalować na biało lub jasno szaro stosując farbę kryjącą całkowicie, albo taką, która zakrywa drewno tylko częściowo, pozostawiając widoczne słoje. Malowanie drewna nie dotyczy tylko nowych desek, ale też starej boazerii – której metamorfoza może totalnie odmienić całe mieszkanie.

Drewno na ścianie w lofcie

Drewniane deski idealnie sprawdzą się na ścianach mieszkania urządzonego w stylu postindustrialnym. Mieszkania tak urządzone są bardzo często miksem surowego betonu, starej cegły i drewna, najlepiej pochodzącego z recyklingu. Drewno ze starej palety ułożone na ścianie w sypialni już nikogo nie dziwi. Mało tego, takie wykończenie jest obecnie bardzo popularne i może wprowadzić do naszego mieszkania klimat rodem z nowojorskiej kawiarni.

Boazeria w domu – o czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, na jaki styl się zdecydujemy, boazeria na ścianie może zmienić nasze wnętrze w niespodziewany sposób. Należy jednak pamiętać, że piękne drewno to zdrowe drewno! Dlatego dekorując nasze mieszkanie boazerią należy zastosować odpowiednie preparaty do drewna, które zapewnią jej piękny wygląd i trwałość na lata.

Praktyczne wskazówki:

  • drewno wewnątrz domu również narażone jest na szkodliwe czynniki, które niszczą drewno jak np. korniki, dlatego przed malowaniem dobrze jest się ich pozbyć za pomocą odpowiednich środków chemicznych do drewna,

  • jeżeli decydujemy się na barwienie drewna, ale chcemy żeby naturalne usłojenie drewna było widoczne deski należy przemalować lakierobejcą lub lakierem akrylowym z możliwością barwienia.

  • jeżeli decydujemy się na pomalowanie elementów drewnianych farbą całkowicie kryjącą, należy wybrać farbę przeznaczoną do wnętrz, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak otarcia czy obicia.


Zobacz preparaty do drewna VIDARON

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Funkcjonalność baterii umywalkowej z rączką

Funkcjonalność baterii umywalkowej z rączką


Autor: Kamila Poręba


Bateria umywalkowa z rączką, to dość innowacyjne rozwiązanie, rzadko jeszcze spotykane w łazienkach. Warto jednak zwrócić uwagę, na pozytywne walory takiego urządzenia.


Bateria umywalkowa z rączką doskonale sprawdzi się w bardzo małych łazienkach. Takie łazienki wymagają wręcz nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym korzystanie z takiej łazienki na co dzień będzie funkcjonale.

Wykonywanie codziennych czynności toaletowych, dzięki baterii z rączką, stanie się jeszcze prostsze i szybsze niż do tej pory. Między innymi, rączka, pomaga utrzymać higienę osobistą. Ponadto, sprzątanie łazienki będzie o wiele praktyczniejsze z rączką – zwłaszcza jeżeli do posprzątania jest mała przestrzeń. Dzięki rączce, wszystko, co zostało wyczyszczone różnymi środkami czystości można szybko i sprawnie opłukać wodą, za pomocą rączki – za jednym razem. Tą metodą oszczędzamy czas i wodę!

Rączka jest też funkcjonalna z innego powodu – zazwyczaj bateria umywalkowa jest zawieszona nad umywalką na takiej wysokości, że wygodnie jest nam pod nią umyć ręce, natomiast wlanie wody do wysokiego naczynia jest praktycznie niewykonalne. Jeżeli posiadamy w domu wysokie wazony na kwiaty, lub jakiekolwiek inne wysokie naczynia, napełnienie ich wodą nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Jest jeszcze wiele innych czynności, które ułatwi rączka – na przykład, jeżeli chcemy wyczyścić buty w umywalce, również dzięki takiej, a nie innej baterii, wykonanie tej czynności będzie o wiele prostsze. Cokolwiek będziemy chcieli umyć ręcznie w łazience, taki zestaw baterii umywalkowej z rączką ułatwi to zadanie – nawet jeżeli chodzi o kąpiel zwierzęcia – psa, kota, chomika i innych.

Jak widać bateria umywalkowa z rączką ma wiele zalet. Dzięki takiemu, innowacyjnemu rozwiązaniu, wszelkie czynności, wykonywane na co dzień w łazience, jak mycie, sprzątanie, higiena osobista, czyszczenie, kąpanie zwierząt i inne – będą trwały dużo krócej. Takie rozwiązanie jest też oszczędne, jeżeli chodzi o zużycie wody. Dla małych łazienek, to naprawdę pomysłowe urządzenie.

Bateria umywalkowa z rączką bidetta – dowiedz się więcej


Bateria umywalkowa z rączką bidetta – dowiedz się więcej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Stare meble z mieszkania - jak wywozić, żeby sobie nie zaszkodzić

Stare meble z mieszkania - jak wywozić, żeby sobie nie zaszkodzić


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna


Stare meble, pozostające po remoncie lub dużych porządkach, to dla wielu z nas nie lada problem. A że nielegalny wywóz starych mebli może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, warto dowiedzieć się, jak zrobić to zgodnie z prawem.


Śmieci stają się coraz powszechniejszym elementem polskiego krajobrazu. Najwięcej można ich zauważyć w ścisłych okolicach miast, gdzie poza „oczywistościami”, takimi jak butelki czy opakowania po jedzeniu, znajdziemy także odpady budowlane czy stare meble. Gruz, wiadra po farbach, meblościanki lub tapczany trafiają do lasu z wielu powodów, ale najważniejszy jest na pewno brak świadomości ekologicznej i szukanie oszczędności. Prywatne osoby w większości gmin mogą pozbyć się wielkogabarytowych śmieci bezpłatnie, a jeśli zdecydują się na wyrzucanie odpadów na dzikich wysypiskach, to mogą otrzymać wysokie kary finansowe. Jak więc legalnie pozbyć się starych mebli?

Gdzie wywieźć stare meble?

W wielu gminach działają składowiska, na które każdy z mieszkańców w dowolnej chwili może przywieźć odpady wielkogabarytowe - w tym stare meble. Większość z nich bezpłatnie odbiera tylko niektóre rodzaje odpadów. Są to najczęściej te śmieci, których nieprawidłowe składowanie lub utylizacja mogłyby stanowić zagrożenie dla środowiska, a więc zużyte akumulatory, baterie lub świetlówki. Bez opłat zazwyczaj można zostawić tam także opakowania z materiałów, które łatwo ponownie przetworzyć, na przykład z papieru lub plastiku.

Odbiór starych mebli często natomiast wiąże się z niewielkimi opłatami. Koszt takiej usługi jest uzależniony od kilku czynników. Wpływają na niego przede wszystkim gabaryty przedmiotu oraz to, w jakiej miejscowości go oddajemy. Przykład? Mieszkańcy Poznania za utylizację krzesła lub niewielkiej półki zapłacą 20 złotych, a zdanie kanapy lub meblościanki to wydatek dwukrotnie większy.

Zorganizowany wywóz starych mebli

Gminy organizują także akcje wywozu odpadów wielkogabarytowych. Wystarczy wówczas wystawić zbędne przedmioty w wyznaczonym miejscu (na przykład przed domem lub przy wspólnym śmietniku), a gmina sama zatroszczy się o wywóz starych mebli. W niektórych miejscach akcje tego typu odbywają się raz na pół roku, w innych zaś co miesiąc.

Co jednak zrobić, jeśli jednak do następnej wywózki pozostaje sporo czasu, a nie dysponujemy autem na tyle dużym, by na własną rękę zawieźć meble do punktu zbiórki? W takiej sytuacji możemy skorzystać z usług firmy oferującej wywóz odpadów wielkogabarytowych. Takie przedsiębiorstwa często zapewniają także specjalne kontenery, do których mogą trafić meble i pozostałe przedmioty wyrzucone podczas większych porządków lub remontu. Koszt usługi zazwyczaj wyceniany jest indywidualnie.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak konserwować drewniane drzwi zewnętrzne?

Jak konserwować drewniane drzwi zewnętrzne?


Autor: Mateusz Pięta


Drzwi zewnętrzne to ważna część domu, mieszkania, biura czy sklepu. Powinny spełniać funkcje estetyczne, ale również praktyczne. Przede wszystkim mają za zadanie chronić przed zimnem, hałasem i włamaniem.


Dobrze dobrane drzwi pod względem parametrów technicznych, takich jak izolacyjność termiczna i akustyczna, bez większych problemów będą służyły przez wiele lat. Jednak po jakimś czasie tracą na wyglądzie. Istnieje kilka sposobów odświeżenia stolarki drzwiowej. Wybór odpowiedniego z nich zależy od materiału, z jakiego są wykonane.

Drzwi drewniane
Drzwi drewniane cechuje duża wytrzymałość. Stolarka drewniana posiada jednak pewne minusy. Jest narażona na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych (promieniowanie słoneczne, deszcz, mróz, śnieg, wilgoć oraz zmiana temperatur powietrza). Skutkiem tego może być pękanie, złuszczanie się lakieru czy wykrzywianie się drzwi. Ponadto drewno jest materiałem o niskiej odporności mechanicznej. Jeśli zależy nam, żeby drzwi zewnętrzne były wizytówką naszego domu, to musimy zadbać o ich regularną konserwację.

Konserwacja drzwi drewnianych
Konserwacja polega na czyszczeniu ich odpowiednim środkiem do pielęgnacji drewna. W sprzedaży jest duży wybór różnorodnych preparatów. Pamiętajmy, że systematyczne czyszczenie drzwi pozwoli na dłuższe zachowanie ich estetycznego wyglądu. W przypadku drzwi drewnianych i drewnopochodnych czy okleinowych stosujemy niewielką ilość wody. Do zmywania zabrudzeń używamy miękkiej ściereczki. Producenci drzwi zwracają jednak uwagę na to, aby nie stosować środków zawierających alkohol, chlor czy rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić powierzchnię. Należy unikać przede wszystkim silnie działających specyfików, które mogą zniszczyć strukturę materiału. Warto również przynajmniej raz w roku np. po okresie zimowym dokonać oceny stanu drzwi i w razie pojawienia się pęknięć czy wybrzuszeń dokonać renowacji. Najczęściej na skutek niekorzystnych czynników atmosferycznych dochodzi do uszkodzenia lakieru. Przed lakierowaniem drzwi należy zeszlifować i dokładnie oczyścić. Po ich wyschnięciu nakładamy warstwę lakieru, który musi być odpowiednio dobrany. Powinien być odporny na promieniowanie słoneczne, wilgoć, przebarwienia oraz charakteryzować się paraprzepuszczalnością. Lepiej jest stosować lakier w jaśniejszym odcieniu niż ten stosowany uprzednio, gdyż w ten sposób zachowamy widoczny rysunek drewna.

Malowanie drewna
Zanim zabierzemy się do malowania drzwi należy uzupełnić ewentualne ubytki w skrzydle używając szpachli do drewna. Kolejną czynnością jest przeszlifowanie całej powierzchni, odkurzenie , odtłuszczenie przy pomocy wilgotnej ściereczki z płynem i pozostawienie do wyschnięcia. Następnie należy nałożyć odpowiedni preparat podkładowy, a po jego wyschnięciu – właściwą farbę, bejcę czy lakier koloryzujący. Jeśli jednak powierzchnia ma skomplikowane wzory, to pomalowanie będzie już wymagało więcej pracy.

Pamiętajmy
Niewłaściwy sposób czyszczenia czy konserwacji drzwi może w znacznym stopniu przyczynić się do ich nieestetycznego wyglądu. Warto też pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta. Wskazana jest również coroczna konserwacja uszczelek i okuć poprzez natłuszczenie ich specjalnym preparatem dostępnym w sprzedaży.


Czytaj więcej na: drzwi zewnętrzne Trójmiasto.
Autor: Mateusz Pięta

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Budowa i remont domu - porównaj ceny