środa, 5 stycznia 2011

Wykaz najczęściej stosowanych konstrukcji dachowych w Polsce

Wykaz najczęściej stosowanych konstrukcji dachowych w Polsce.

Autorem artykułu jest matrus2



W artykule przedstawiono najczęściej stosowane konstrukcje dachowe w Polsce. Wiedza jest szczególnie przydatna przy wyborze rodzaju dachu ze względu na różne cechy i zastosowanie każdego z nich. W skrócie opisano rodzaje dachów płaskich, wielopołaciowych.

Wydaje się, że dach jest jedną z najważniejszych konstrukcji budynku. Dlatego też mogą pojawiać się wątpliwości, co do kształtu, rodzaju pokrycia dachowego.

Przy wyborze rodzaju dachu, należy brać pod uwagę koszt wykonania dachu, żywotność, warunki klimatyczne panujące w danym regionie. Jakie są zależności między tymi właściwościami?

Na pewno koszt dachu zależy od stopnia skomplikowania oraz wielkości co wpływa na ilość zużycia materiałów. W niektórych przypadkach łatwiej jest zaplanować dokładną ilość materiałów np. dla dachu płaskiego, co pozwala uniknąć błędu przy zakupie. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji dachu pojawia się problem odpadów, ponieważ trudno jest wyznaczyć dokładnie zużucie materiałów budowlanych. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na zależność pomiędzy skomplikowaniem dachu, a wyborem drogiego pokrycia dachowego. Obydwa czynniki z pewnością wygenerują większe nie przewidziane koszty. Przykłady wykonanych dachów Dachy Gniezno w wielkopolsce.

Oglądając kształt dachu możemy domyśleć się jaką ma konstrukcję. Idąc dalej skomplikowanie konstrukcji ma wpływ na ilość użytych detali zarówno konstrukcyjnych, jak i izolacyjnych. W tym miejscu zaznaczyć należy , że więźba dachowa powinna być dostosowana do pokrycia dachowego, ze względu na wagę pokrycia. Przed decyzją dotyczącą rodzaju dachu warto jest poradzić się odpowiednim fachowcom, przecież to nic nie kosztuje.

Dachy klasyfikujemy na płaskie, ze spadem, namiotowe, mansardowe, naczółkowe.

Dachy płaskie mają połać pochyloną pod niewielkim stopniem, aby woda równomiernie spływała do rynien. Cechą dachu płaskiego jest możliwość adaptacji go jako balkon, taras.

Dach jednospadowy wyglądem może przypominać dach płaski i także ma jedną połać. Z pozoru wydaje się prosty do wykonania, ale tylko wtedy, kiedy kąt nachylenia jest mały. Tego przypadku nie można , jednak zastosować, kiedy chcemy wykorzystać poddasze, jako strych, a także gdy odległość między ścianami jest większa niż 6m.

Dach dwuspadowy
posiada dwie skośne połacie dachu. Konstrukcja ta, jednak należy do najprostszych w wykonaniu,a dodatkowo połacie mogą tworzyć poddasze użytkowe. Rozwiązanie to wymaga zachowania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy izolacją, a pokryciem dachu. W drugim przypadku, kiedy poddasze jest nieużytkowe to tworzy jedną wielką przestrzeń wentylacyjną.

Dach czterospadowy tworzą cztery skośne połacie - zazwyczaj o tym samym kącie nachylenia. Poddasze ma mniejszą powierzchnie użytkową, ale model charakteryzuje się większą sztywnością. Budowę tego rodzaju dachów wymusza konstrukcja całego budynku.

Dach wielospadowy
tworzy wiele połaci o kształtach trapezów, trójkątów lub równoległoboków. Warunkiem budowy takiej konstrukcji jest jednakowy kąt nachylenia. Konstrukcja podobnie, jak w przypadku dachu czterospadowego wymuszona jest kształtem budowli, domu. Rozwiązanie to jest najlepsze w przypadku dużych, wielopokojowych, przestronnych mieszkań. Jest to jeden z najtrudniejszych do wykonania dachów, pociąga za sobą duże koszty.

Rodzaj dachu, jego kształt jest wykończeniem bryły domu. Wszystkie szczegóły budowy dachu, użyte materiały, rodzaj należy zaplanować na etapie projektu. Przy zaawansowanych pracach należy przewidzieć użycie specjalistycznego sprzętu (np. dźwigi), a na wprowadzenie zmian może być już za późno.

Więcej na temat ciekawych konstrukcji dachowych dowiesz się oglądając na zamieszczonych obrazkach: pokrycia dachowe gniezno

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Budowa i remont domu - porównaj ceny