Elewacje wentylowane – trwałe i bezpieczne rozwiązanie architektoniczne
Autorem artykułu jest Marta Zadrosz
Fasada decyduje o wizualnej atrakcyjności budynku. Dlatego zarówno projektanci, jak i wykonawcy elewacji budynków starają się, aby były one nie tylko estetyczne, ale również trwałe. Coraz popularniejszą ostatnio metodą wykończeń, znajdującą zastosowanie zarówno w ...
Fasada decyduje o wizualnej atrakcyjności budynku. Dlatego zarówno projektanci, jak i wykonawcy elewacji budynków starają się, aby były one nie tylko estetyczne, ale również trwałe.
Coraz popularniejszą ostatnio metodą wykończeń, znajdującą zastosowanie zarówno w budowie nowych, jak i remontach istniejących budynków, są elewacje wentylowane. Ze względu na szeroki wybór produktów, które mogą zostać wykorzystane w elewacjach wentylowanych, standardowe i niestandardowe opcje długości, grubości czy kolorystyki płyt, możliwość łączenia z innymi materiałami budowlanym czy łatwość zastosowania w projektowaniu budowlanym sprawiają, że są odpowiedzią na potrzeby nowoczesnej architektury.
System tworzy podkonstrukcja, warstwa izolacyjna, która szczelnie przylega do powierzchni ściany oraz okładziny zewnętrzne (płyty elewacyjne) stanowiące ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych. Pomiędzy warstwą izolacji a płytami znajduje się szczelina wentylacyjna, umożliwiająca swobodny przepływ powietrza pomiędzy nimi. Montaż elewacji wentylowanych jest idealną metodą nie tylko ocieplenia, ale również ulepszenia wyglądu budynku.
Unikalna kombinacja jakości, estetyki i bezpieczeństwa
Uniwersalna jakość i wszechstronność elewacji wentylowanych to mnogość technik aplikacji i możliwości wykraczające poza tradycyjne horyzonty zastosowań, głównie ze względu na techniczne właściwości, które odróżniają je od innych produktów używanych do wykończenia fasad. Każda indywidualna wizja, nawet ta najbardziej nowatorska, może być zrealizowana dzięki możliwości wykonania specjalnych wzorów i rozmiarów panelu oraz odpowiedniego wykończenia. Pozwala to na osiągnięcie zamierzonych efektów w przypadku każdego projektu i każdej konstrukcji.
Szeroki wachlarz możliwości projektowych
Elewacje wentylowane umożliwiają duży wybór pomiędzy standardowymi, a także nietypowymi rozwiązaniami, co pozwala na szerokie pole manewru przy projektowaniu.
Jednym z najczęściej montowanych rodzajów jest terakota, czyli gres ceramiczny, produkowany m.in. przez niemiecką firmę Agrob Buchtal. Zdobywa on coraz większe znaczenie w nowoczesnej architekturze, nie tylko dzięki cechom technicznym, ale także estetyce prezentacji. Interesującym rozwiązaniem jest HYDROTECT, system posiadający właściwości samoczyszczące, możliwe do osiągnięcia dzięki reakcji między światłem, tlenem i wilgotnością powietrza. W rezultacie powierzchnia jest antybakteryjna i niezwykle łatwa do czyszczenia, a dodatkowo budynek uzyskuje estetyczny wygląd. Co ciekawe Hydrotect, jako system, przyczynia się do ochrony czystości powietrza równie skutecznie jak drzewa.
Bardzo dużą popularność uzyskał w ostatnim czasie kamień, a dokładnie panele elewacyjne odwzorowane z kamienia, produkowane np. przez firmę Mirage. Poza estetyką i trwałością odwzorowaną z naturalnego kamienia, system jest znacznie lżejszy od naturalnego odpowiednika,co gwarantuje łatwość instalacji. Umożliwiając niskie koszty utrzymania, łatwość instalacji czy elastyczność wykorzystania, gwarantują jednocześnie trwałość, wysoką jakość oraz atrakcyjny wygląd.
Aluminiowe panele kompozytowe to kolejna opcja w wachlarzu elewacji wentylowanych. Producenci, tacy jak Alucoil, oferują różne rodzaje wykończeń, jak metal czy drewno, łącząc wykorzystanie zaawansowanych technologii i wysoką wartość ekologiczną. Aluminiowe panele, charakteryzujące się łatwością instalacji oraz szeroką gamą wykończeń idealnie dostosowują się do wymagań najbardziej awangardowej architektury.
Mniej popularnym rozwiązaniem, ale zasługującym zdecydowanie na uwagę jest płyta HPL, np. Bauclad firmy CEP. Jest to warstwowe tworzywo termoutwardzalne, składające się z kilku warstw sprasowanych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury oraz laminatu papierowego. Jako produkt wysoce funkcjonalny, estetyczny i łatwy w utrzymaniu jest świetnym rozwiązaniem elewacyjnym dla wszelkiego rodzaju budynków. Płyty te są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, nie przebarwiając się, a ponadto posiadają wysoką jakość i niskie koszty utrzymania. Płyty HPL to gwarancja zachowania jakości bez konieczności dokonywania konserwacji przez bardzo długi okres czasu.
Sprawdzone rozwiązania/Twoje zyski
Główną zaletą techniczną elewacji wentylowanych jest umożliwienie „oddychania” całej ścianie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kondensacji pary wodnej. Wentylowana przegroda wpływa na wyrównanie ciśnienia powietrza, dlatego woda deszczowa nie jest wciągana do środka.
Zastosowanie wentylowanych systemów elewacji przynosi korzyści zarówno inwestorom, dostawcom, architektom, jak i projektantom. Szeroki wybór płyt okładzinowych pozwala tworzyć atrakcyjne i praktyczne projekty elewacji budynków, przy jednoczesnym wyrównaniu nierówności podłoża oraz efektywnym obniżeniu kosztów.
Bardzo istotne są również korzyści zastosowania elewacji wentylowanych dla lokatorów budynków, którzy zyskują komfortowe środowisko życia – naturalną wilgotność i łatwość utrzymania stałej temperatury w mieszkaniu, dodatkową izolację akustyczną czy gwarancję bezpieczeństwa dla alergików, związana z uniemożliwieniem rozwoju glonów i grzybów.
Dodatkowo zastosowanie elewacji wentylowanych na ścianach zewnętrznych budynków poprawia izolacyjność cieplną, co wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania, czyli wydatków na energię. Do wszystkich wyżej wymienionych atutów dochodzi jeszcze jeden bardzo istotny – wysoki standard estetyczny.
Wszechstronność elewacji wentylowanych
Szeroka gama elewacji wentylowanych stwarza nieograniczone możliwości projektowania, dalece wykraczające poza możliwości tradycyjnego podejścia do budownictwa, zarówno w przypadku budynków nowych, jak i modernizowanych. Dzięki temu każda elewacja może zyskać nowy wygląd oraz oryginalny styl i przede wszystkim spełnić wymogi ekonomiczne i techniczne.
System elewacji wentylowanych gwarantuje dobrą izolację akustyczną czy termiczną i zabezpiecza budynek przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Montaż elewacji wentylowanych, zawdzięcza swoje ciągle rosnące uznanie w kręgach budowlanych takim cechom jak: łatwość w instalacji, elastyczność w projektowaniu, łatwość czyszczenia oraz brak potrzeby konserwacji. Dodatkowo w związku z obecnymi wymogami oszczędzania energii, tylne elewacje wentylowane zyskują coraz większą popularność zarówno przy budowie nowych jak i przy renowacji budynków już istniejących.
Elewacje wentylowane to idealne rozwiązanie zarówno w przypadku małych budynków mieszkalnych czy bloków wielorodzinnych, ale także budynków użyteczności publicznej. Udowodniły one swoją niezawodność i wysoką jakość oraz możliwość sprostania nawet najbardziej wymagającym projektom.
Komentarze specjalistów:
Magdalena Brącel, Koordynator d/s Projektów Architektonicznych w firmie Polconstruct:
Fasady wentylowane są bardzo dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla budynków użyteczności publicznej. Zwykle nakłady finansowe na tak zwane biurowce, budynki służby zdrowia czy hotele są znacznie wyższe i dlatego w nich najczęściej spotykamy tego typu rozwiązania. W przypadku domów jednorodzinny jest to dość kosztowne rozwiązanie, ale nie znaczy, że niespotykane. Fasady wentylowane dają szreki wachlarz możliwości wykończenia budynku – na podkonstrukcji można zamocować materiały o przeróżnej fakturze i strukturze, swobodnie dobrać kolorystykę czy połączyć różne systemy ze sobą. Rozwiązania te są dość kosztowne, ale zapewniają bardzo wysokiej jakości wykończenie, które zabezpiecza fasadę przed wkraplaniem się pary wodnej. Efekt końcowym jest uzyskanie wysokiej jakości elewacji w adekwatnej cenie, stad też jest to rozwiązanie dla architektów poszukujących ciekawych sposobów na uatrakcyjnienie fasady przy jednoczesnym wzroście jej trwałości.
Tadeusz Hetmańczyk, Koordynator d/s Robot Budowlanych w firmie Polconstruct:
Elewacje wentylowane to przede wszystkim bardzo duży wybór materiałów wykończeniowych i spore możliwości projektowe. Z punktu widzenia firmy wykonawczej najważniejszym elementem jest podkonstrukcja. Właściwe jej wykonanie gwarantuje prawidłowy montaż, zgodnie z projektem architektoniczny lub wykonawczym. Należy tutaj pamiętać o tym, iż wykonanie podkonstrukcji jest czasochłonne i musi być zrealizowane precyzyjne, jednak efekt końcowy mówi sam za siebie. Obecnie na rynku budowlanym wielu inwestorów decyduje się na wykonanie takowej elewacji odchodząc jednocześnie od tradycyjnego docieplenia budynku w technologii lekka-mokra, która nie daje takich możliwości i efektu.
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Polconstruct www.polconstruct.com.
---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz