poniedziałek, 21 stycznia 2013

Poziom -1

Poziom -1

Autorem artykułu jest Artur Kordylas


artykularnia_import Piwnica - kondygnacja podziemna budynku, czasami częściowo wystaje ponad ziemię. Z reguły tu znajdują się pomieszczenia gospodarcze, kotłownia, pralnia.

Na działkach położonych na skarpach, skosach itp. wzniesieniach zdarza się, że jedna strona piwnicy jest jak parter.

Czy się opłaca budować ten poziom budynku? O ile podraża to koszt inwestycji? Jak ją wykorzystać w przyszłości? Pytań tego typu jest wiele, są to główne bolączki każdego budującego się inwestora na etapie wyboru projektu i jego adaptacji. Spróbujmy podsumować nasz POZIOM -1.

Zalety piwnic. Budynek zyskuje większą powierzchnię użytkową i to dwukrotnie. Po pierwsze faktycznie przybywa nam metrów sporo - z reguły tyle samo, co liczy parter. Po drugie z górnych poziomów budynku znikają nam wszelkie pomieszczenia gospodarcze, kotłownia, spiżarka, pralnia, a czasami nawet garaż. Ponadto zyskujemy dodatkową powierzchnię na przechowywanie różnych rzeczy - rowerów, narzędzi ogrodniczych, zapasów zimowych itp.

Przy dość dużej powierzchni budynku w parterze możemy też uzyskać dodatkowe pomieszczenia, które można wykorzystać na warsztat domowy, pracownię, siłownię czy też dodatkowy pokój. Spotkałem się już z piwnicami, w których urządzone były pracownie modelarskie, ciemnie fotograficzne, studia nagrań, siłownie, czy też duże pokoje wypoczynkowe z dużymi akwariami, albo sporych rozmiarów makiety kolejowe. Pięknie to wyglądało i dodawało pewnego uroku domkowi.

Wady piwnic. Cóż, dodatkowa powierzchnia to też dodatkowe koszty budowy, i to wcale nie małe. Dodatkowe instalacje, dodatkowa powierzchnia do ogrzewania, kolejne schody do zrobienia. Dodatkowe metry na kominy, gdyż wszelkie kominy powinny zaczynać się od fundamentu. To są też wydatki na dodatkowe okna, dodatkowe metry izolacji ścian, itd. Ponadto przy projektowaniu budowy piwnic należy wziąść pod uwagę głębokość przyłącza instalacji kanalizacynej. Kosztów jest wiele. Ciężko wyliczyć o ile budynek zdrożeje z piwnicą od wersji bez piwnicy nie bazując na jakimś konkretnym projekcie, ale szacunkowo licząc to o jakieś 10-20 % wartości wyjściowej.

Ogólnie podsumowując ten problem - warto inwestować w piwnice jedynie w wypadku dodatkowego jej wykorzystania nie tylko jako pomieszczenia gospodarcze i techniczne, ale też jako garaż, dodatkowe pomieszczenia rekreacyjne, gabinety, pracownię itp. Zwiększa to komfort użytkowania domku i wyraźnie podnosi jego wartość. W innym wypadku nie warto ponosić dodatkowych kosztów związanych z budową kondygnacji -1.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Jeśli chce się wykopać piwnicę czy ją pogłębić to potrzebna będzie ekipa która wykonuje takie prace i ma do nich odpowiedni sprzęt. Jedną z nich jest https://mikropal.pl/ , specjalizują się w pracach zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. W swoich pracach wykorzystują mikropale na przykład do wzmocnienia istniejących fundamentów czy stabilizacji skarp.

    OdpowiedzUsuń

Budowa i remont domu - porównaj ceny