Hydrofory w domach jednorodzinnych
Autor: Beata Kozłowska
W naszym kraju coraz większą popularność zdobywają domy jednorodzinne wielolokalowe, które są współczesnym pomysłem na wspólne zamieszkiwanie rodziny wielopokoleniowej.
Takie budynki składają się najczęściej z wielu łazienek i kuchni, co przekłada się na liczbę punktów poboru wody. Funkcjonalność każdego nowobudowanego domu zależy od jakości instalacji, zwłaszcza w przypadku takich złożonych projektów. Jeżeli chcemy, aby ze wszystkich kranów woda płynęła jednolitym i równym strumieniem, to powinniśmy przewidzieć to w naszej instalacji wodnej.
Podstawowymi urządzeniami, które zapewniają stabilne ciśnienie wody w instalacjach domowych, są hydrofory. Składają się ze zbiornika ciśnieniowego, przynajmniej jednej pompy, presostatu i rozmaitych zaworów. Wielkość zbiornika powinna być dostosowana do zapotrzebowania na wodę w konkretnym gospodarstwie. To samo dotyczy również liczby pomp potrzebnych do sprawnego funkcjonowania systemu oraz ich wydajności. Zawsze powinniśmy brać pod uwagę, że zbyt mały zbiornik będzie wymuszał ciągłą pracę pompy, co może spowodować skrócenie okresu jej sprawności oraz znacznie zwiększy pobór energii.
W budownictwie jednorodzinnym ciągle jeszcze stosuje się zestawy hydroforowe starszych konstrukcji, które posiadają duże zbiorniki i współpracują z pompami wirowymi samozasysającymi. Takie urządzenia wymagają specjalnych pomieszczeń, w których się je instaluje. Nowoczesne zestawy hydroforowe są zbudowane kompaktowo i nie wymagają oddzielnych pomieszczeń do montażu. W niektórych przypadkach mieszczą się w zwykłej szafce pod umywalką. Jest to ogromne udogodnienie dla użytkowników.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz