Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Autor: ssitpozycje
Nieprzerwany zgiełk aglomeracji oddziałuje na coraz częściej spotykaną przeprowadzkę ich obywateli na wieś. Najczęstszym wyborem są obszary o rozproszonej zabudowie, na terenie których każdy mieszkaniec jest w stanie cieszyć się własnym skrawkiem gruntu, co jednakże w wielu przypadkach wiąże się z pozbawieniem dostępu do kanalizacji.
Najczęstszym wyborem świeżych mieszkańców staje się instalacja zbiornika na ścieki. Lecz ludzie decydujący się na nie z czasem narzekają na bardzo wysokie kwoty opróżniania szamba. Pożądane byłoby więc pochylić się nad metodą tańszą w eksploatacji. Ścieki z gospodarstw domowych to w większości woda, pozostałość to przeróżne materiały naturalne i nienaturalne. Nie wolno wpuszczać ich bezpośrednio do ziemi, trzeba je uprzednio oczyścić. W tym celu powstały małe, przydomowe oczyszczalnie ścieków. Cena ich instalacji może być większa aniżeli szamba, aczkolwiek podczas eksploatacji zainwestowane pieniądze zwrócą się bardzo szybko. Dostępne na naszym rynku oczyszczalnie można podzielić na trzy typy:
1. Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym w postaci rur perforowanych – cieszące się największą popularnością, będące najtańszym wariantem przydomowych oczyszczalni ścieków. Przeznaczone są one na tereny o dużym obszarze, ponieważ niezbędne jest rozmieszczenie konkretnej ilości sączków, by sposób klarowania ścieku następował prawidłowo.
2. Oczyszczalnie z pakietami drenażowymi – oczyszczalnie z drenażem w postaci mat, tuneli czy pakietów drenażowych, wymagają nawet o 70% mniej terenu na instalację i zarazem dają lepszy efekt oczyszczania niż swoi poprzednicy.
3. Przydomowe oczyszczalnie mechaniczno-biologiczne - dają najlepszą efektywność usuwania zanieczyszczeń – do 98%, przez co ściek po opuszczeniu zbiornika może być kierowany bezpośrednio do np. rzeki lub rowu. W oczyszczalni biologicznej wszystkie mechanizmy oczyszczania przebiegają w całości wewnątrz oczyszczalni (zbiorniku), rozdzielonej zwykle przegrodami na trzy komory.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są aktualnie najtańszym środkiem utylizacji nieczystości płynnych. Co więcej, wybierając wersje bardziej zaawansowane, będziemy mogli uzyskać poziomy redukcji osadów i zawiesin porównywalne do oczyszczalni przemysłowych. Uczyni to nasze domostwo w wyższym stopniu przyjaznym środowisku.
Greenea - rozwiązania dla domu i terenów zieleni
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Bardzo dobry artykuł!
OdpowiedzUsuńPrzydomowe oczyszczalnie ścieków to na prawdę bardzo dobre rozwiązanie szczególnie dla osób mieszkających na terenach gdzie nie ma kanalizacji. Jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie i również oszczędne.
OdpowiedzUsuńJa pamiętam kuzyn coś takiego miał, jak raz wylało to dopiero było hehe ale wiadomo z tym trzeba się liczyć :P
OdpowiedzUsuńBardzo dobry pomysł!
OdpowiedzUsuńJak to wygląda jeśli chodzi o pozwolenie ? Można coś takiego po prostu zrobić i tyle? Czy trzeba mieć jakieś dokumenty itd.?
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis!
OdpowiedzUsuńDobry wpis :)
OdpowiedzUsuńDobra robota, pozdrawiam serdecznie ! :D
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis!
OdpowiedzUsuńPrzydatne informacje!
OdpowiedzUsuńBardzo przydatna taka oczyszczalnia :)
OdpowiedzUsuńŚwietne rozwiązanie!
OdpowiedzUsuńUważam ze taka oczyszczalnia to badzo dobry pomysł, sam jak będe robił remont to się nad tym zastanowię, pozdrawiam !
OdpowiedzUsuńJa też muszę coś takiego ogarnąć tylko nie wiem jak jest z tymi pozwoleniami. Ma ktoś jakieś info ?
OdpowiedzUsuńPoczytaj na google ;)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy pomysł. W praktyce posiadanie zbiornika na szambo jest jednak średnio wygodne...
OdpowiedzUsuńSłyszałam kiedyś o tych domowych oczyszczalniach ścieków, ale to chyba dość drogi interes, hmm?
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy temat, ale szkoda, że nie umieścili Państwo chociaż orientacyjnych kosztów takich oczyszczalni. Artykuł byłby bardziej kompletny.
OdpowiedzUsuńW domu letniskowym mam szambo, zastanawiałem się na początku nad taka przydomową oczyszczalnią, ale ostatecznie stwierdziłem, że w sytuacji kiedy przebywam w domu tylko przez parę miesięcy w roku, szambo jednak wyjdzie bardziej ekonomicznie. Sam nie wiem, czy dobrze zrobiłem.
OdpowiedzUsuńJa miałem przy domu kiedyś coś takiego ale niestety nie polecam bo strasznie śmierdzi wiecie jak jest...
OdpowiedzUsuń