Jak rozmieścić grzejniki w domu
Autor: Agnieszka Szynal-Tuleja
Jeśli remontujesz mieszkanie, wprowadzasz poprawki do projektu z pewnością zastanawiasz się jak rozmieścić grzejniki, by zaoszczędzić na ogrzewaniu i zapewnić równomierną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Dowiedz się jak w łatwy sposób przeciwdziałać utracie ciepła.
Eksperci zgodnie twierdzą, że podstawową zasadą jest montowanie grzejników w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła – a więc:
- w pobliżu okien,
- w pobliżu drzwi balkonowych i wyjściowych,
- na ścianie zewnętrznej.
Grzejniki w takich miejscach zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza – ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie się po pomieszczeniu. Jeśli nie uwzględnisz tej zasady stracisz ok. 10% energii i temperatura będzie nierównomierna.
Grzejnik umieszczony we właściwym miejscu tworzy tzw. barierę powietrzną. Gorące powietrze unosi się ku górze i blokuje dostęp zimnemu bijącemu od ścian i okien.
Dlaczego nie należy umieszczać grzejnika na ścianie wewnętrznej
Grzejnik umieszczony na ścianie wewnętrznej traci nawet do 10% wydajności. Grzejnik umieszczony naprzeciw okien spowoduje nierównomierny rozkład temperatury w mieszkaniu. Ciepłe, ogrzane powietrze uniesie się w górę i powędruje w stronę okna i chłodniejszej ściany. Zanim do niego dotrze wychłodzi się i nie stworzy bariery powietrznej. Ściana wewnętrzna będzie przegrzana, a przeciwległa niedogrzana.
Jeśli jesteś zmuszony zamontować grzejnik na wewnętrznej ścianie to powieś nad nim półkę w odległości ok. 10 cm – ciepłe powietrze będzie płynęło do pomieszczenia. Pólka może jak na poniższym obrazku być siedziskiem. Wygodna ławka ułatwia wkładanie i zdejmowanie obuwia.
Gdy w pokoju masz drzwi balkonowe możesz zastosować dwa mniejsze grzejniki po obu stronach przeszklenia. Lepiej dwa mniejsze niż jeden duży. Jeśli masz przeszklony salon i nie masz wolnej ściany, by móc zamontować grzejniki wiszące, możesz zastosować grzejniki kanałowe.
Grzejniki pod oknem
Kilka wskazówek podczas montażu grzejników pod oknem:
- Długość grzejnika nie może być większa niż szerokość okna – nie wygląda to estetycznie.
Utrudnieniem może polegać na tym, że od wymiarów grzejnika zależy jego moc, która powinna być dostosowana do danego pomieszczenia. Nie możesz kupić grzejnika o dowolnych wymiarach, ale możesz wybrać model o długości pasującej do wymiarów okna, ale z większą liczbą płyt grzewczych. Jeśli w sypialni masz wąskie okna, a grzejnik musi mieć większą moc to możesz zastosować krótszy kaloryfer, ale z większą liczbą płyt grzewczych.
Pamiętaj! Zbyt duży grzejnik oraz za wysoka temperatura to wyższe rachunki i duży dyskomfort.
- Nie dobieraj wymiarów grzejnika dokładnie do wymiarów wnęki podokiennej. Pamiętaj o zaplanowaniu zapasu miejsca na przyłącza i głowicę termostatyczną, które dodają grzejnikowi centymetrów.
Jaka odległość między parapetem a podłogą
Odległość grzejników między parapetem a podłogą powinna wynosić od 10 do 12 cm. Jeśli będzie mniejsza ciepło będzie rozchodzić się nierównomiernie.
Co z długością i szerokością parapetu
Wymiary parapetu powinny być dopasowane do konkretnego modelu grzejnika.
Grzejnik za meblami – czy to dobre rozwiązanie?
Jeśli grzejnik zasłonisz meblami lub innymi elementami wyposażenia mieszkania to sam na własne życzenie „strzelasz sobie w kolano” Dlaczego? Powietrze nie może swobodnie krążyć i efektywność ogrzewania drastycznie spada. Złym rozwiązaniem jest też umieszczanie przed grzejnikiem stolika z komputerem lub telewizorem. Tracisz ciepło i dodatkowo narażasz sprzęt elektroniczny na uszkodzenie – nie jest w stanie się odpowiednio chłodzić.
Nowoczesne estetyczne grzejniki nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat, dlatego bezzasadne jest przysłanianie ich meblami. Jeśli nie podoba ci się biały grzejnik możesz zamówić dowolny kolor z palety, dopasowując go do koloru ścian lub ogólnej stylistyki wnętrza.
Grzejniki Perfekt
Grzejniki stalowe
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz