czwartek, 21 lipca 2016

Dom – budować samodzielnie czy z wykonawcą?

Dom – budować samodzielnie czy z wykonawcą?


Autor: Monika Dywijska


Pewnie wiele osób, które mają kupioną działkę i wybrany projekt budowlany, staje przed dylematem, czy budowę domu powierzyć wykonawcy, czy samemu podjąć się tego zadania. Każda z tych opcji ma swoje niezaprzeczalne plusy.


Samodzielna budowa domu

Samodzielna budowa domu, czyli tzw. systemem gospodarczym, czyni z nas automatycznie kierowników budowy. To od nas będzie zależeć harmonogram wykonywanych prac oraz ich intensywność. Taka forma działania daje na pewno więcej swobody, gdyż możemy na przykład dostosować tempo budowy do naszych możliwość finansowych. Nikt też nie narzuca nam presji, że dom musi powstać w pół roku. Jego budowę możemy rozłożyć na dłuższy okres czasu, choć niesie to pewne ryzyko. Wahania cenowe na rynku budowlanym mogą sprawić, że niektóre materiały lub usługi za kilka miesięcy podrożeją.

Przy samodzielnej budowie domu możemy skorzystać z pomocy znajomych fachowców, co pozwoli w dużym stopniu zminimalizować wydatki, ale także rodzi ryzyko, że jeśli coś pójdzie nie tak, to trudno będzie wyegzekwować usunięcie usterki, gdyż rzadko spisuje się umowę ze szwagrem-tynkarzem czy sąsiadem-dekarzem. W tej sytuacji możemy liczyć tylko na ich dobrą wolę i ludzką przyzwoitość.

W każdym razie przy samodzielnej budowie domu musimy zachować czujność i na bieżąco kontrolować zachodzące na budowie postępy. Nie możemy także zapominać, że w tym przypadku to my jesteśmy odpowiedzialni za zakup i dostarczenie na miejsce budowy materiałów. Musimy być zatem świadomi, że niemal każda wolną chwilę spędzimy w sklepach budowlanych oraz na przeglądaniu katalogów.

Budowa domu z wykonawcą

Powierzenie budowy domu wykonawcy na pewno wiąże się z szeregiem udogodnień. Przede wszystkim nie musimy w każdej wolnej chwili zaglądać na plac budowy i kontrolować przebiegu prac, gdyż zatrudniana przez nas firma ma odpowiednie kwalifikacje, a przede wszystkim jest z nam związana umową, w której zostały zawarte kluczowe kwestie, jak chociażby czas zakończenia konkretnych robót. Umowa daje nam również gwarancję, że w przypadku jakichkolwiek uchybień lub usterek zostaną one usunięte.

Poza tym, kiedy decydujemy się na skorzystanie z usług wykonawcy, nie musimy troszczyć się o zakup i dostawę materiału, gdyż to zazwyczaj pozostaje w geście firmy, choć zależy też od indywidualnych ustaleń z klientem. Nie zapominajmy także, że wykonawca może mieć o wiele większe możliwości i rozleglejszą sieć kontaktów. Z tego względu często jest w stanie zakupić towar bezpośrednio u producenta po niższej cenie lub nie doliczy nam do faktury podatku VAT.

Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby zatrudniony przez nas wykonawca okazał się prawdziwym profesjonalistą, musimy z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować sobie termin, gdyż kalendarz wykwalifikowanych ekip budowlanych jest zwykle zapełniony na kilka miesięcy naprzód.


Kompleksową budową domów na Twojej działce zajmie się 6. Dzielnica.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

15 komentarzy:

  1. Bardzo interesujący i fachowy artykuł! Gratuluję podejścia, przygotowuję się do odbioru domu od developera i jestem strasznie zestresowana, ale nie wyobrażam sobie jaki stres jest przy budowie!:) pozdrawiam serdecznie i dziękuję za artykuł!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jednak nie podjąłem się samemu budować mieszkania, to jednak nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja mam do tego jeszcze trochę czasu ale właśnie taki mam zamiar :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cóż, zawsze to rozpiera duma człowieka jak stworzy coś pięknego :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Z wykonawcą jest mniej stresu, niemniej budując samemu ma się chyba większą satysfakcję ;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Niezły wpis. :) Też miałem ten dylemat i w sumie budowę zostawiłem wykonawcy, ale sam wykańczałem. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wykonawcy + z zewnątrz wziąć kierownika budowy. No chyba, że wszystko rozbija się o kwestie finansowe, to wiadomo, że lepiej we własnym zakresie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Również moim marzeniem jest zbudować własny dom, jednak jeszcze do tego zostało trochę czasu :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Wszystko jest do zrealizowania ;) Coraz ładniejsze domy powstają ^^

    OdpowiedzUsuń
  10. To prawda :) Tylko co z kosztami, oby malały :P

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo przydatny wpis. Osobom będącym na dalszym etapie budowy serdecznie polecam nowoczesne tablice adresowe na dom

    OdpowiedzUsuń
  12. Wydaje mi się, że każdy kiedyś staję przed tym dylematem więc tym bardziej bardziej dobrze, że powstał taki wpis.

    OdpowiedzUsuń
  13. Zgadzam się z Tobą. Mam takie samo zdanie. :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Decydując się na budowę warto zgłębiać również wiedze niezbędną w tym temacie.

    OdpowiedzUsuń

Budowa i remont domu - porównaj ceny