poniedziałek, 25 września 2017

Przegląd materiałów na pokrycie dachowe budynków - jakie blachy wybrać.

Przegląd materiałów na pokrycie dachowe budynków - jakie blachy wybrać.


Autor: Paweł Miłek


Pokrycia dachowe są jednym z ostatnich etapów przy budowie domu. Dach jest jednym z najbardziej istotnych elementów, każdej konstrukcji budynków. Zapewnia nam bezpieczne mieszkanie, chroniąc przed zmiennymi warunkami pogodowymi.


Warto zauważyć , że dach jest elementem, który jest najbardziej obciążoną częścią każdego budynku. Dlatego przy jego budowie warto zadbać o solidne wykonanie jego konstrukcji oraz wybór odpowiedniego materiału do pokrycia dachowego, które powinno być przede wszystkim: mocne, szczelne i trwałe. W tym artykule dowiesz się od dostępnych rodzajach pokryć dachowych na, które warto zwrócić uwagę.

Blachy gontopodobne

Ten rodzaj pokrycia dachowego to jeden z najnowszych rozwiązań oferowanych przez rynek. Dachy pokryte blachą gontopodobną idealnie przypominają domy budowane w stylistyce zakopiańskiej. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość, niesamowita estetyka, bardzo długa żywotność .

Blachodachówka

Najczęściej wybierany produkt przez firmy budowlane. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie, pokrywa się nią dachy budynków mieszkalnych, sakralnych, takich jak kościoły, cerkwie oraz budynki użyteczności publicznej. Blachodachówka cechuje się bardzo dużą uniwersalnością, może być stosowana w każdym rodzaju konstrukcji dachowej. Ważnym atutem jest to że nie wymaga ona konserwacji, a także jej montaż odbywa się bardzo szybko, paski blachy są montowane do konstrukcji za pomocą wkrętów do blachy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blachodachówki w różnych kolorach, dlatego zawsze można odpowiednio dobrać wzór i kolor pod swój budynek. Najpopularniejsze rodzaje to Tysenia, Talia, Germania.

Blachy trapezowe

Blachy trapezowe to rodzaj pokrycia dla osób ,które szukają trochę oszczędności. Może być stosowana do krycia powierzchni elewacyjnych i dachowych domów jednorodzinnych, garaży oraz małych obiektów handlowych. Wykorzystywana jest także przy budowie dużych hal produkcyjnych i obiektów przemysłowych. Charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, sztywnością konstrukcji, szerokim zastosowaniem.

Panele dachowe i elewacyjne

Najczęściej panele dachowe i elewacyjne wykorzystuje się do krycia dachów obiektów objętych ochrona konserwatorską, budynków sakralnych, oraz nowoczesnych apartamentowców. Sprawdzą się także na pokrycie dachów domów jednorodzinnych.Szybkość i prostota tego rodzaj pokrycia jest zdecydowanie najwyższa spośród opisywanych wcześniej rozwiązań. Panele pozwalają pokryć dach w bardzo szybki i łatwy sposób. Do montażu używane są wkręty montażowe lub samowiertne.

Blachy z posypką

Blachy z posypką cechuje bardzo duża wytrzymałość na warunki pogodowe. Wyróżnia je bardzo elegancki kształt oraz wykończenie. Podstawę pokrycia stanowi wysokiej jakości blacha stalowa ze specjalnym wykończeniem powierzchni . Rynek oferuje bardzo dużo wzorów do wyboru m.in. imitujące gont czy klasyczne dachówki ceramiczne. Dostępnych jest także bardzo dużo wersji kolorystycznych.

Przy wyborze odpowiedniej blachy warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: rodzaj budynku, kształt dachu oraz budżet. Dlatego warto się zastanowić i wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj pokrycia dachowego.


Blachotrapez - Producent pokryć dachowych

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

14 komentarzy:

  1. Kto by pomyślał, że jest tak duży wybór pokryć dachowych? Dawniej była zwykła dachówka i tyle - dziś nie wiadomo na co się zdecydować! Super artykuł!

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdy już wybudujesz dom, z pewnością będziesz potrzebować kogoś, kto mógłby zaaranżować jego wnętrze - polecamy się!

    OdpowiedzUsuń
  3. Uważam, że najrozsądniej jest zdecydować się na blachodachówkę - jest tańsza od innych pokryć dachowych, a niezwykle trwała...

    OdpowiedzUsuń
  4. dobrze mówisz, blachodachówka to idealny wybór bo bez sensu przepłacać , przy budowie jest multum innych wydatków

    OdpowiedzUsuń
  5. U nas na szczęście został już etap urządzania. Materiałami budowlanymi zajmowała się wyłącznie ekipa budowlana

    OdpowiedzUsuń
  6. Najbardziej popularna jest po prostu ceramiczna dachówka. Prezentuje się bardzo ładnie, wiadomo że koszt jest spory, ale chyba mało kto chce po prostu mieć papę położoną na dachu

    OdpowiedzUsuń
  7. U mnie na dachu jest blachodachówka i na razie nie ma żadnych problemów konserwacyjnych. A leży już ponad 10 lat. A w Glinmet widziałam takie trwałe poszycia dachowe, również w formie blachy trapezowej.

    OdpowiedzUsuń
  8. Raczej stawia się na tradycyjną ceramikę. Wiadomo, że dach to spory koszt ale tego już się nie obejdzie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Raczej stawiamy na tańsze rozwiązania. Wiadomo, że budowa domu pochłania bardzo dużo kosztów.

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie ma co na takich materiałach oszczędzać na pewno. To są ważne elementy budynku, szczelny i odporny dach to podstawa budując dom przecież.

    OdpowiedzUsuń
  11. Myślicie, że to jaka dachówka znajduje się na budynku ma znaczenie przy montażu paneli fotowoltaicznych? Myślę coraz częściej nad instalacją, znalazłam ofertę https://fiberlink.pl/fotowoltaika/ i ta firma byłaby w stanie zamontować instalacje w moim miejscu zamieszkania. A nie wiem czy na gruncie znajdzie się odpowiednio dużo miejsca aby taką konstrukcje postawić, czy jednak dach domu będzie lepszym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń

Budowa i remont domu - porównaj ceny