Co to jest elewacja transparentna?
Autorem artykułu jest Piotr Waydel
Elewacja transparentna ma za zadanie przekazać w zimie ciepło uzyskane z promieniowania słonecznego do ściany budynku, która kumuluje je i oddaje z opóźnieniem do wnętrza. Przy intensywnej operacji słonecznej, nawet w mroźne dni, temperatura przekazywanego ciepła, może osiągnąć 60 stopni Celsjusza, ...
Elewacja transparentna ma za zadanie przekazać w zimie ciepło uzyskane z promieniowania słonecznego do ściany budynku, która kumuluje je i oddaje z opóźnieniem do wnętrza. Przy intensywnej operacji słonecznej, nawet w mroźne dni, temperatura przekazywanego ciepła, może osiągnąć 60 stopni Celsjusza, a zysk energetyczny może przekroczyć 100 kWh/m2/sezon.
Elewacja taka jest oczywiście przydatna tylko dla domów o masywnych i dosyć dobrze przepuszczających ciepło ścianach, takich jak domy z wielkiej płyty, czy przedwojenne domy z cegły. W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, istnieje możliwość sterowania ich wynikiem energetycznym i opóźnieniem w przekazywaniu ciepła do wnętrza w zależności od potrzeb.
W lecie dogrzewanie ścian doprowadziłoby do znacznego przegrzania i dlatego efekt ten jest niwelowany przez odpowiednią budowę, sterowanie lub przesłanianie.
Ze względu na problemy montażowe, elewacje transparentne najczęściej występują w postaci płyt w ramie, z zewnętrzną szybą osłonową.
Jest wiele firm zajmujących się ich produkcją i sporo różnych rozwiązań i propozycji. Są i takie elewacje, które współpracują z przegrodami przezroczystymi, zapewniając bezpośredni transfer ciepła i światła do wnętrza.
Najciekawszą pasywną elewacją transparentną, jaką poznałem, jest propozycja firmy Masa Therm SA. Nie tylko transportuje ciepło z ogrzewanej słońcem powierzchni do ściany, ale również stanowi świetną izolację, gdy słońce przestaje świecić. Działa jak silna dioda cieplna. W jedną stronę grzeje, a w drugą izoluje. W bardzo słoneczne dni, panele tej izolacji doprowadzają ponad 100 razy więcej ciepła do muru, niż przepuszczają w drugą stronę.
Rozwiązanie to jest przeznaczone do ogrzewania w zimie południowych masywnych ścian w ciągu słonecznego dnia i akumulacji w nich energii cieplnej na noc. W połączeniu z odpowiednim posadowieniem i bryłą domu, dobrą izolacją pozostałych ścian, dużymi południowymi oknami, które również tworzą pułapkę dla ciepła słonecznego, oraz właściwą rekuperacją, zapewnia znikome zużycie energii na ogrzewanie.
W lecie firma proponuje zakrywać panele żaluzjami odbijającymi promienie słoneczne, aby nie doprowadzić do przegrzania budynku.
Istnieją również izolacje transparentne aktywne, które nie tylko dogrzewają domy w zimie, ale jeszcze dzięki współpracy z uzupełniającymi systemami, wspomagają z bardzo dobrym skutkiem podgrzewanie ciepłej wody użytkowej i klimatyzację w czasie lata.
Mnie osobiście zdecydowanie bardziej odpowiadają rozwiązania, w których energia słoneczna jest pozyskiwana i wykorzystywana przez cały rok, a nie takie, w których w najlepszym okresie trzeba przed nią się chronić.
Piotr Waydel
---
Piotr Waydel
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz