Materiały budowlane: gazobeton Ytong
Autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski
Beton komórkowy produkowany jest w dwóch odmianach – szarej z dodatkiem popiołów lotnych i białej – z dodatkiem piasku i wapnia.
Budownictwo jednorodzinne preferuje ten drugi ze względu na o wiele niższą radiację naturalną a także krótszy czas odsychania. Jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych tego typu jest gazobeton Ytong. Charakteryzuje się on oprócz wysokiej jakości także trochę innymi rozmiarami niż w przypadku standardowych bloczków. Typowe bloczki z gazobetonu mają najczęściej 24 cm wysokości i 59 cm długości, rozmiary Ytonga to 20 cm na 60 cm. Oprócz bloczków beton komórkowy służy też do produkcji nadproży, kształtek, płyt stropowych i dachowych.
Beton komórkowy jest materiałem niepalnym, o dobrych właściwościach izolacyjnych. Gazobeton Ytong może służyć do stawiania ścian jednowarstwowych przy zachowaniu obowiązujących norm termoizolacyjnych. Ma przy tym dużą wytrzymałość na ściskanie i jest mrozoodporny. Jego główne wady to kruchość oraz bardzo niska wytrzymałość na rozciąganie, co koniecznie trzeba uwzględnić w projekcie budynku jeśli nie chcemy mieć problemów. Nie jest to też materiał o wysokiej izolacyjności akustycznej. Kolejna sprawa to podatność na zawilgocenie, dlatego też w czasie murowania ściany trzeba chronić przed deszczem, gdyż wilgotny gazobeton traci swoje właściwości termoizolacyjne należy też pamiętać że materiały budowlane tego typu są bezużyteczne przy stawianiu fundamentów i ścian piwnic. Beton komórkowy powoduje korozję stali zbrojeniowej, dlatego też budując z niego dom należy ją odpowiednio zabezpieczyć.
Beton komórkowy jest bardzo łatwy w obróbce, co wydatnie skraca czas prac murarskich. Do tego materiały lepszej klasy, takie jak gazobeton Ytong, którego parametry można znaleźć na stronie www.xella.pl, dzięki zastosowaniu systemu pióro-wpust oraz identycznym wymiarom każdego z bloczków (odchyłka od normy wynosi około +/- 2 mm) zmniejszają pracochłonność o mniej więcej 15%. Także ilość zużytej zaprawy jest mniejsza, choć należy nakładać ją za pomocą specjalnych narzędzi, tak by miała jednakową grubość. Beton komórkowy używany do stawiania ścian pozwala na cienkie tynki zewnętrzne, co także przyczynia się do niższych kosztów inwestycji. Beton komórkowy najczęściej łączy się na zaprawę klejową lub ciepłochronną, szczególnie polecaną przy stawianiu muru jednowarstwowego. Wprawdzie jest ona droższa niż tradycyjne zaprawy, ale za to skutecznie eliminuje możliwość powstawania mostków termicznych.
---Więcej na temat budownictwa znajdziesz tutaj
Inne moje artykuły znajdziesz w moim profilu na artelis.pl oraz tutaj
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz