niedziela, 18 grudnia 2011

Materiały budowlane - pustaki poryzowane

Materiały budowlane - pustaki poryzowane

Autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski



Pustaki poryzowane to ceramiczne materiały budowlane stosowane na świecie od niemal ćwierćwiecza, jednak w Polsce ciągle jeszcze niedocenianie. Choć wyglądem przypominają inne materiały ceramiczne, tajemnica ich właściwości kryje się w porowatej strukturze.

Pustaki poryzowane produkuje się z gliny z dodatkiem trocin, granulek styropianu lub pyłu drzewnego. W procesie wypalania domieszki te ulegają spaleniu, dzięki czemu na całej grubości materiału powstają mikropory. Właśnie dzięki temu te materiały budowlane są o wiele lżejsze i mają lepsze właściwości termoizolacyjne niż tradycyjna ceramika.

Na rynku dostępne są dwa typy pustaków poryzowanych – łączone na pióro i wpust oraz z kieszenią. Oba rodzaje można łączyć zarówno na zaprawę tradycyjną jak i ciepłochronną, choć większość producentów, by uniknąć powstawania mostków termicznych i tym samym nie pogarszać izolacyjności cieplnej ścian, zaleca stosowanie tej drugiej. Poryzowane materiały budowlane, w przeciwieństwie do większości materiałów ceramicznych, nadają się do stawiania jednowarstwowych ścian zewnętrznych, które będą spełniały normy ochrony cieplnej budynków. Dzięki wysokiej odporności na ściskanie można z nich budować ściany nośne do wysokości 6 kondygnacji. Materiały budowlane z ceramiki poryzowanej charakteryzują się też dobrą izolacyjnością akustyczną, niepalnością oraz zdolnością do bardzo szybkiego uzyskiwania tzw. wilgotności nominalnej. Niestety, podobnie jak inne materiały budowlane, te także nie są bez wad. Najważniejsza z nich to cena, gdyż najtańsze pustaki poryzowane to wydatek przynajmniej 8 PLN za sztukę. Kolejna, mająca głównie znaczenie przy transporcie i rozładunku, to ich kruchość.

Poryzowane materiały budowlane, mimo wysokich cen, są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób stawiających własny dom na raty. Postawione ściany mogą pozostawać nieotynkowane nawet przez kilka sezonów bez szkody dla ich właściwości. Także niższe koszty dodatkowej izolacji oraz też fakt, że ściany z pustaków poryzowanych renomowanych firm, takich jak POROTON czy POROTHERM buduje się znacznie szybciej niż przy użyciu tradycyjnych materiałów budowlanych stanowi zachętę do ich stosowania.

Więcej informacji na temat materiałów budowlanych można znaleźć na stronie http://materialybudowlane.cybra.pl

---

Inne moje teksty znajdziesz tutaj: moje artykuły do przedruku


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

Budowa i remont domu - porównaj ceny