sobota, 9 marca 2013

Szklane balustrady – dlaczego ludzie się ich boją?

Szklane balustrady – dlaczego ludzie się ich boją?

Autorem artykułu jest Piotr Szklany


W nowoczesnej architekturze nie bez powodu wykorzystuje się elementy szklane. Dodają one nieruchomości niepowtarzalnego stylu i lekkości. Jednakże projektanci, którym zależy na estetycznym wyglądzie budynku oraz bezpieczeństwie jego użytkowania powinni mieć na uwadze kilka czynników przy wyborze rozwiązań.

W przypadku balustrad całoszklanych grubość i technologia wykonania szkła ma wielkie znaczenie, dlatego że tafla stanowi w nich konstrukcję nośną. Do wykonania takiej balustrady powinno stosować się bezpieczne szkło laminowane, czyli dwie tafle szkła hartowanego o minimalnej grubości 6 mm każda, połączone ze sobą folią PVB, całość ma wtedy 14 mm grubości.

Odpowiednio zamontowane balustrady tego typu są bardzo stabilne i bezpieczne, można je umieszczać na schodach, tarasach, a także w miejscach użyteczności publicznej.

Balustrady szklane instalowane są za pomocą mocowań ze stali nierdzewnej w sposób punktowy bądź liniowy, w zależności od preferencji inwestora. Oba te rozwiązania są bezpieczne i niezawodne.

Pochwyty mogą być mocowane punktowo z boku tafli bądź też nakładane na taflę. Krawędzie szkła są wyprofilowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo użytkownikom, co umożliwia stosowanie balustrad bez konieczności dodawania pochwytów, w przypadku gdy chce się uzyskać efekt szczególnej lekkości.

Brak zaufania do elementów ze szkła hartowanego jest nieuzasadniony, szkło bezpieczne laminowane nawet po rozbiciu pozostaje w jednym kawałku, taką taflę można z powodzeniem zdemontować i wymienić na nową. Warto zaznaczyć, że uszkodzenie tafli wymagałoby mocnego uderzenia twardym i ciężkim przedmiotem w jej krawędź. Nie zapominajmy także, że standardowe balustrady – drewniane czy też stalowe, ulegają zniszczeniu lub korozji natomiast balustrady szklane przez dziesięciolecia spełniają swoją funkcję, zachowując swój elegancki wygląd.

Odpowiednio przemyślane i sprawdzone sposoby wykorzystania szkła hartowanego i stali nierdzewnej mogą być bardzo bezpieczne, solidne i wygodne.

---

Novaglas Mateusz Rozmus

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

3 komentarze:

Budowa i remont domu - porównaj ceny