Wybór firmy wykonawczej
Autorem artykułu jest Wiola T
Wiem jak ciężko jest załatwić jakiekolwiek formalności, jak trudno jest wybrać firmę budowlana, co w ogóle powinno się wiedzieć na temat budowy i od czego w ogóle zacząć, skoro zupełnie nie ma się pojęcia na ten temat.
To jaka firma będzie budowała Nasz dom jest bardzo ważne. Ale ważniejsze są uzgodnienia z dana firmą o czym inwestorzy często nie maja pojęcia, a firmy, to wykorzystują.
Trzeba zwrócić uwagę na cenę jaką dana firma proponuje za metr2 i porównać je z innymi firmami. Oczywiście, im taniej tym lepiej, ponieważ o jakości domu decydują zupełnie inne czynniki niż cena. Jeżeli budujemy dom w stanie surowym otwartym, zamkniętym lub deweloperskim, należy uzgodnić z firmą co wchodzi tak naprawdę w skład danej oferty i co jest bardzo ważne należy sporządzić umowę, która zawierać będzie wszystko to, co dana firma ma zamiar wykonać dla danego inwestora za taką, a nie inna kwotę. Różni np. deweloperzy pod pojęciem stanu deweloperskiego mogą mieć na myśli różne standardy wykończenia. Aby się nie zdziwić należy przeczytać dokładnie umowę. Jest, to bardzo ważne, ponieważ często okazuję się, że firma życzy sobie dopłaty za np. drugi komin, który jak się okazuje jest w projekcie, a firma tłumaczy się, że nie uwzględniła tego w wycenie początkowej. Żeby uniknąć takich sytuacji trzeba być na, to przygotowanym i temu zapobiec- najlepszą metodą jest zapoznanie się dokładnie z umową przed jej podpisaniem, najlepiej jak pokażemy ja komuś, kto się na tym zna.
Ważne jest również ustalenie z firmą harmonogramu prac i płatności oczywiście niepodpisany nie ma żadnej wartości, istotne jest to w momencie, gdy firma nie wywiązuje się np. z terminu zakończenia budowy, możemy się, wtedy ubiegać o obniżenia 5% (w zależności jaka kwota bądź % podany jest w umowie) ostatniej wpłaty lub zwrotu, jeśli została ona już wpłacona. Ważny jest również fakt, czy na działce znajdują się media, jeśli nie, a firma zapewnia, że nie ma, to żadnego znaczenia, ponieważ posiadają agregaty i beczki na wodę, również należy zatwierdzić, to pisemnie. Należy wszystkie uzgodnienia z firma potwierdzić umową, wiemy o tym z własnego doświadczenia, a wszelkie ustalenia ustne w razie potrzeby, nie maja żadnego znaczenia.
Jednak moim zdaniem ważniejszy niż firma wykonawcza jest kierownik budowy, ponieważ to On sprawdza całą prace jaka została wykonana przez firmę, to on prowadzi dziennik budowy, to On zatwierdza wszelkie zmiany w projekcie- jeśli mają miejsce i to On zatwierdza każdy etap budowy. Np. wylanie fundamentów to bardzo ważny etap, który ma wpływ na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji. Kierownik budowy musi sprawdzić czy wszystko zostało wykonane tak jak powinno i czy zgadza się wszystko z projektem, jeśli nie, musi zarządzić przerwanie budowy i nanieść poprawki , i tak do końca budowy, więc jak widać ma bardzo odpowiedzialne zadanie.
W Naszym przypadku było tak, że firma zaproponowała Nam swojego kierownika budowy za opłata- zgodziliśmy się ponieważ nie znaliśmy nikogo, a tym bardziej kogoś zaufanego, więc było Nam łatwiej zdać się zupełnie na firmę i jak się okazało - to był błąd.
Mieliśmy sporo usterek na budowie, a najważniejsza z nich to kruszenie się wylewki betonowej. Nie wiedzieliśmy co z tym zrobić. Zgłosiliśmy się do Inspektora Nadzoru Budowlanego, który sprawdził całą budowę i doszukał się jeszcze parę błędów i niezgodności z projektem, wiele się od niego nauczyliśmy i wiele dowiedzieliśmy. Byliśmy źli na Siebie, że jako inwestorzy nie posiadamy tak istotnych informacji. W każdym razie Inspektor Nadzoru zajął się Naszą sprawą w całości i teraz jest Naszym przedstawicielem, nie mamy już bezpośredniego kontaktu z firmą, co jest dla Nas dużym ułatwieniem.
Myślę, że jeśli firma zaproponuje kierownika budowy w cenie to jak najbardziej należy zgodzić się na ich propozycja, jeśli za opłatą odrzucić, a w zamian wynająć sobie inspektora nadzoru budowlanego, który dopilnuje wszystkiego w 100 %. Oczywiście jeśli przyjmiecie kierownika od firmy i tak warto jest wynająć Inspektora, który będzie sprawdzał poczynania kierownika, który współpracując z firmą, często działa na jej korzyść.
Pamiętajcie projekt dla inwestora jest jak biblia. Cała budowa musi się na nim opierać.
http://taktbudowa.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
montaż paneli podłogowych
OdpowiedzUsuńukładanie parkietu
budowa fundamentów
budowa domu pod klucz
remont pokoju
remont domu
rozbudowa domu
wykonanie gładzi
malowanie sufitów
układanie parkietu
ocieplenie elewacji
instalacje gazowe
klimatyzacja
wentylacja
malowanie ścian
gładź
przybudówka
remont kuchni
układanie płytek ceramicznych
montaż sufitów podwieszanych
docieplenie elewacji
wymiana instalacji elektrycznych
wykańczanie wnętrz pod klucz
Ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńWartościowe informacje
OdpowiedzUsuń