sobota, 28 czerwca 2014

Malowanie i gruntowanie ścian zewnętrznych

Malowanie i gruntowanie ścian zewnętrznych


Autor: Tomasz Galicki


Pierwsze i najważniejsze to odpowiednie przygotowanie powierzchni, którą zamierzamy pomalować. Należy upewnić się, że ściana jest czysta i sucha, że nie ma na niej śladu grzybów, pleśni czy porostów.


Przez samym malowaniem, gdy ściana jest już czysta, należy rozprowadzić specjalny impregnat, który zapobiegnie rozwojowi wspomnianych wcześniej, nieestetycznych zanieczyszczeń.

Jeżeli podłoże nie było wcześniej malowane, jest bardzo chłonne lub też dopiero co ściągnięto z niego stara warstwę farby, konieczne będzie jego zagruntowanie. Czynność tę wykonać można za pomocą wygodnego wałka, jednak o wiele bardziej efektywne będzie naniesienie gruntu za pomocą szerokiego pędzla, tak zwanego ławkowca.

Z dostępnych rodzajów gruntu wybrać możemy ten rozpuszczalnikowy, który wytwarzany jest na bazie żywicy. On najlepiej sprawdzi się jako podkład pod farbę wodorozcieńczalną. Nie należy stosować jednak odwrotnego sposobu, czyli... nie nakładamy wodorozcieńczalnego gruntu pod rozpuszczalnikowe farby.

Szczegółowe informacje na temat dostępnych produktów do malowania elewacji, odnaleźć można na stronach producentów lub forach budowlanych.

Jeżeli malujemy powierzchnie znajdujące się na zewnątrz, należy pamiętać o tym, iż prace te należy przeprowadzić w sprzyjających warunkach pogodowych. Zdecydowanie odradza się malowania, gdy na zewnątrz panują wilgotne i wietrzne warunki. Najlepiej, gdy elewacja zdąży wyschnąć przed tym, jak spadnie pierwszy deszcz. Wilgotność powietrza podczas malowania nie powinna przekraczać 75% (możemy to sprawdzić za pomocą higrometru). Malowanie w pełnym słońcu również nie jest wskazane. Najlepiej gdy temperatura nie jest niższa niż 5°C i wyższa niż 35°C.

Jeżeli elewacja, którą zamierzamy pomalować, nie należy do nowych, konieczne będzie skontrolowanie jej stanu. Jeżeli zaobserwujemy pęknięcia czy warstwy łuszczące się, należy je usunąć. Fragmenty zniszczone wymagać więc będą zaszpachlowania, wyrównania i zagruntowania.

Przygotowując materiały do malowania czy gruntowania, należy zadbać o to, aby grunt czy farba właśnie, były dokładnie wymieszane, tak aby nie było w nich żadnych grudek.

Malowanie rozpoczynamy zawsze od góry ściany, przechodząc do coraz niższych partii. Aby na ścianie nie pojawiły się widoczne ślady rozpoczynania malowania, nie należy przerywać pracy, przez zamalowaniem całej ściany. Elementy takie, jak ramy okienne, okiennice itp. malujemy dopiero wówczas gdy cała elewacja będzie już gotowa.

Jeżeli nie malujemy elewacji farba kryjącą, a zależy nam jedynie na tym, aby utrwalić i zabezpieczyć naturalny wygląd elewacji, używamy do tego celu bezbarwnych impregnatów do fasad. Ten sam produkt stosować można również do zabezpieczenia warstwy farby na elewacji przez wilgocią.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dach płaski czy dach stromy? Który z nich jest lepszy?

Dach płaski czy dach stromy? Który z nich jest lepszy?


Autor: toffu


Na jaki dach się zdecydować? Otóż nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wybór powinien zależeć od wielu czynników, a najważniejsze z nich to rodzaj nieruchomości, której ma dotyczyć dach.


W domach jednorodzinnych preferowany jest obecnie stromy kształt dachu, natomiast jeśli mówimy o biurowcach to zdecydowanie dach płaski będzie lepszym rozwiązaniem.

Dach płaski musi pełnić podwójną funkcję: dachu i ostatniego stropu, dlatego nazywa się go powszechnie stropodachem. Bez uszkodzeń musi przetrwać upały, deszcze i wszelakie gwałtowne zmiany temperatury. Dachy płaskie powinny być zatem nie tylko dobrze zaizolowane przed przeciekami, ale też solidnie ocieplone. Swoje pochodzenie zawdzięczają krajom śródziemnomorskim, w których występują raczej łagodne warunki klimatyczne i nie stwarzają zagrożeń dla domu. Dachami są tam często niczym nie zaizolowane stropy żelbetowe nad ostatnią kondygnacją.

Dach płaski nierzadko pełni również funkcję tarasu. Różnice temperatur, jakim poddawany jest dach mogą bardzo różnic się w ciągu doby. Szczególnie szkodliwe są dla dachu są zachodzące przemiany typu: zamarzanie i odmarzanie.

Dla niektórych osób bardzo ważna jest sama uroda dachu. Do decyzji, by dom jednorodzinny pokryć płaskim stropodachem, skłaniają zazwyczaj względy właśnie architektoniczne. Taki dach mają na przykład domy inspirowane architekturą śródziemnomorską lub modernistyczną lat dwudziestych.

W Polsce budowało się najwięcej domów jednorodzinnych z płaskimi dachami, w latach sześćdziesiątych i ma to swoich zwolenników i w dzisiejszych czasach - szczególnie jeśli chodzi o nowoczesne budynki.

Dachy strome natomiast są mimo wszystko bardziej zakorzenione w naszej tradycji budowlanej, bo dawne, nie do końca szczelne pokrycia lepiej się na takich dachach sprawdzały. Na pewno to rozwiązanie ma dużo korzyści. Połać dachowa jest w tym wypadku dość mocno pochylona, a deszcz i śnieg dzięki temu spływają z niego szybko.

Ale dla tych konstrukcji istnieją również pewne zagrożenia np. silne wiatry (coraz częściej się pojawiające), które mogą z nich nie tylko zrywać pokrycie, ale możliwe, że nawet cały dach.
Dachy płaskie świetnie się sprawdzą zatem tam, gdzie nie mamy nie będziemy za często mieli do czynienia z obfitymi opadami, a wszędzie tam, gdzie obfite opady śniegu czy kilkudniowe deszcze nie są rzadkością, za najpewniejsze uchodziły zazwyczaj dachy o stromych połaciach, które lepiej zabezpieczają dom przed zamakaniem niż dach całkowicie płaski.

Jednak warto wziąć pod uwagę, że obecnie sytuację nieco zmieniły współczesne techniki i każdy kto je stosuje, ma możliwość skonstruowania całkowicie płaskiego dachu, który nawet w naszym klimacie niezawodnie ochroni każdy dom przed skutkami opadów.

Prawda jest jednak taka, że większość budujących - nawet gdy próbuje sugerować się praktycznymi argumentami - przywiązuje jednak największą wagę do wyglądu dachu. Decyduje on w istocie o kształcie i charakterze całego domu, ważne są nie tylko jego kształt i wielkość, ale także rodzaj i kolor pokrycia.

Innym z kolei wyznacznikiem będą koszty. Dachy płaskie na pewno wymagają mniejszego wkładu finansowego. Dachy strome, szczególnie te o tzw. skomplikowanych kształtach będą niestety narażone na problemy z wentylacją ocieplenia i w większej ilości miejsc, mogą wystąpić przecieki i zawilgocenia konstrukcji.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zabezpieczenie okien przed włamaniem

Zabezpieczenie okien przed włamaniem


Autor: Bartek


Większość włamań dokonywana jest po wejściu do nieruchomości przez źle zabezpieczone okna. Zobacz, jakie są najważniejsze elementy, które pomogą zabezpieczyć okna przed włamaniem.


Z danych prezentowanych przez firmy zajmujące się bezpieczeństwem mienia wynika, że blisko 90% włamań zakończonych kradzieżą dóbr ruchomych dokonywana jest po wejściu na teren nieruchomości poprzez źle zabezpieczone okna. Dotyczy to zarówno nieruchomości mieszkalnych jak i biurowych oraz związanych z szeroko pojętą działalnością gospodarczą. W dużej mierze związane jest to z błędami ludzkimi takimi jak niezamknięcie okien, lecz najczęściej złodzieje dostają się do wnętrz przez źle zabezpieczone okna.

Rolety antywłamaniowe

Najważniejszym elementem służącym zabezpieczeniu okien przed włamaniem są rolety zewnętrzne. Sama ich obecność drastycznie zmniejsza ryzyko kradzieży, gdyż nawet najbardziej nieodpowiednie z nich stanowią przeszkodę wymagającą czasu na pokonanie, a to właśnie czas jest największym wrogiem złodzieja. Lepsze systemy rolet mogą nawet całkowicie uniemożliwić wejście, a przynajmniej bardzo mocno spowolnić włamywacza i zmusić go do użycia hałaśliwych metod usuwania rolet.

Skuteczne rolety antywłamaniowe wykonywane są najczęściej ze wzmacnianego aluminium i wypełnia się je odpowiednio twardymi żywicami zabezpieczającymi przed łatwym ich zniszczeniem. Konieczne jest ponadto wzmacnianie ich prowadnic oraz tworzenie zabezpieczeń przed wyważeniem. Najlepsze efekty można osiągnąć, gdy roleta wsunięta jest we wnękę okienną.

Zintegrowany system alarmowy

Pełne zabezpieczenie mienia przed kradzieżą wymaga połączenia rolet z systemem alarmowym. Jego czujki powinny mieć dwustopniowe działanie – pierwsza ich grupa musi wykrywać ingerencję w samą roletę, a kolejna próby otworzenia okna. Tego typu system jest bardzo łatwy w montażu, stosunkowo tani, a jego skuteczność jest imponująca. Warto tylko instalować go w porozumieniu z profesjonalną firmą zajmującą się ochroną mienia, gdyż łatwo jest popełnić proste błędy niemal całkowicie znoszące spodziewane bezpieczeństwo.


www.dopler.pl - rolety okienne i bramy garażowe

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Odnawiamy elewację budynku

Odnawiamy elewację budynku


Autor: Tomasz Galicki


O tym, że nasz dom jest naszą wizytówką, nie trzeba nikogo przekonywać. Ludzie oceniają nas często bardzo powierzchownie, również, o dziwo, po fasadzie budynku, w którym mieszkamy.


Choćby miał piękne wnętrza, a elewacja będzie brzydka i odrapana, każdy pomyśli, że nie jesteśmy dobrymi gospodarzami.

To jeden z powodów, dla którego dbanie o elewację jest bardzo ważne. Jest jednak jeszcze jeden. Elewacja, oprócz dostarczania walorów estetycznych, zapewni nam jeszcze ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych – przed śniegiem, deszczem, promieniami słonecznymi. Da również warstwę, która pozwoli na zatrzymanie ciepła. Jak wiadomo, ściana zewnętrzna budynku z czasem niszczeje, dlatego co kilka lat warto ją odświeżać. Jak się do tego zabrać? Czy będziemy w stanie wykonać odnowienie samodzielnie, czy będzie nam potrzebna pomoc profesjonalisty?

Zanim zaczniemy odnawianie, musimy wykonać usuwanie różnych zanieczyszczeń, które na przestrzeni lat zbierała ściana. Są to różnego rodzaju naloty, w tym mchy, zwłaszcza od strony północnej, ale też bakterie i grzyby pleśniowe. Do tego wszystkiego dochodzi kurz i brud. Czyszczenie można wykonać na wiele sposobów. Najtańsze byłoby użyć ostrej szczotki, jednak będzie to działanie pochłaniające spory zapas energii. Popularna jest też metoda piaskowca, jednak najczęściej elewację czyści się za pomocą preparatów chemicznych lub myjki ciśnieniowej, również z dodatkiem jakiegoś preparatu – kurz powinien zostać usunięty bardzo szybko.

Ścianę możemy pomalować specjalną farbą do elewacji, najlepiej taką z efektem perlenia. Jej zaletą jest fakt, że może się samoczynnie czyścić. Jeśli jednak myślimy o czymś bardziej eleganckim i mamy zgromadzone na to środki, zdecydujmy się na kamień elewacyjny. Dom nim wyłożony wygląda rewelacyjnie. Do wyboru mamy kilka rodzajów kamieni, z czego najpopularniejsze to granit, piaskowiec i gnejs. Do ich najważniejszych właściwości należą odporność na mróz, uszkodzenia mechaniczne, działanie warunków atmosferycznych. Kamienie dostępne są w różnych gamach kolorystycznych – można jest stosować zarówno jako wykończenie poszczególnych elementów, jak i całych elewacji.

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, musimy pamiętać o odnawianiu elewacji, ale też dbaniu o okolicę wokół domu. Zadbany ogród będzie doskonale współgrał z mieniącym się w słońcu kamieniem, tworzącym elewację.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak bezboleśnie wybudować dom

Jak bezboleśnie wybudować dom


Autor: Martyna Wasiak


Można dociekać, czy teza postawiona w tytule ma związek z rzeczywistością. Zatem zastanówmy się, czy możliwa jest bezproblemowa budowa domu i pozytywne wspomnienia z tego okresu życia? Odpowiedź brzmi: TAK. Jednak, aby stało się po naszej myśli powinniśmy mieć dobry plan. Drugim czynnikiem jest realizacja tego planu. I dom gotowy.


Trudno w to uwierzyć, prawda? W Internecie znajdziemy wiele historii ludzi, którzy podjęli się przedsięwzięcia budowy domu i udało im się to z różnym skutkiem. Natkniemy się na historie mniej i bardziej zawiłe. Niektóre kończą się rozpadem więzi rodzinnych lub prowadzą do zaskakujących zwrotów akcji. Inne opatrzone są przepięknymi zdjęciami zadowolonych właścicieli stojących przed domem lub we wnętrzach swoich „świątyń”.

Analizując dzienniki budowy domu możemy dojść do wniosku, ze pozytywne wspomnienia z takiego okresu, jak budowa domu pod klucz nie są dziełem przypadku czy przeznaczenia. Charakterystycznym elementem jest początkowy plan działania, według którego posuwano się do przodu. Czasami rozpisany plan nie był potrzebny. Dotyczyło to wyjątkowych sytuacji, kiedy autor przedsięwzięcia był na stale związany z branżą budowlaną i specjalizował się w budowach domu. Taka okoliczność występuje jednak nie często, zatem już powinniśmy rozplanowywać podpunkty naszej strategii. Warto rozważyć zakupienie kosztorysu według wybranego przez nas projektu domu. Wytyczy nam to wstępny plan działania i rozjaśni wszelkie wątpliwości, które pojawiać się będą na każdym z etapów budowy domu pod klucz.

Planu nie wykonuje się tylko po to, aby nabrać ogólnego wyobrażenia celów i działań, jakie niesie za sobą budowa domu. Robi się to przede wszystkim po to, aby każdy podpunkt w wyznaczonym czasie wprowadzać w życie. Oczywiste jest, że nigdy nie uda nam się stworzyć takiej rozpiski, która będzie precyzyjnie trafiać w terminy i zadania. Jednak nadając ramy naszym działaniom jesteśmy w stanie sukcesywnie zbliżać się do upragnionego końca prac. Trud włożony na początku planowania budowy oraz podczas jej trwania zaowocuje później.


Oferteo.pl znajdzie dla Ciebie najlepszych Wykonawców i Dostawców z Twojego regionu!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Remonty na zimę

Remonty na zimę


Autor: Irena Zobniów


Zazwyczaj remonty mieszkań, domów, czy obiektów znajdujących się na zewnątrz planuje się w okresie między wiosną a jesienią. Ma to związek z warunkami pogodowymi, a przede wszystkim temperaturą. Gdy jest ona zbyt niska, wiele remontów nie może być wykonanych.


Warto zatem wiedzieć, jakie remonty możemy planować w zimie, a z jakimi musimy się wstrzymać aż do wiosny.

Ocieplenie budynku

Remontowanie elewacji należy zaplanować najpóźniej na jesień. Jest to istotne dlatego, iż tego rodzaju prace wymagają odpowiednich warunków atmosferycznych, a w szczególności temperatury minimum 5 stopni Celsjusza. Niższa temperatura może całkowicie zniszczyć efekt prac ociepleniowych i narazić nas na dodatkowe koszty związane wymianą pokrycia ścian.

Remont dachu

Jak doskonale wiemy, dach chroni nasze mieszkanie przed opadami atmosferycznymi przez cały rok. Ten rodzaj prac remontowych należy wykonać przed zimą , aby nie zaskoczył nas śnieg, deszcz oraz niska temperatura. Ważne jest bowiem, aby pod powierzchnię pokrycia dachowego nie dostała się wilgoć, która może być przyczyną powstania pleśni.

Układanie oraz remont kostki brukowej

Prace brukarskie powinno się wykonywać w temperaturze większej niż 0 stopni Celsjusza, natomiast jeśli chodzi o konserwację i impregnację bruku za pomocą specjalnych impregnatów to niektóre z nich schną dość długo, a jak wiadomo, im wyższa temperatura, tym krótszy czas schnięcia.

Remont w mieszkaniu

Remont mieszkania w zimie może okazać się bardzo złym pomysłem. Jest to związane z czasem schnięcia poszczególnych materiałów. Na przykład gładzie gipsowe potrzebują wysokiej dość wysokiej temperatury, aby dobrze przepchnęły. Jeśli już przeprowadzamy remont ścian w zimie, możemy przyspieszyć schnięcie za pomocą ogrzewania centralnego.

Zalety remontów zimowych

Warto jednak popatrzeć na kwestię zimowych remontów z drugiej strony. Otóż w okresie tym łatwiej jest dotrzeć do firmy, która wykonuje zlecenia remontowe, gdyż remonty w zimie są mniej popularne i większość z nas odłoży ich przeprowadzenie na wiosnę.

Kolejnym argumentem może być niższa cena materiałów budowlanych, gdyż składy budowlane na zimę organizują wyprzedaże.

Remont w zimie nie musi być skazany na niepowodzenie pod warunkiem, iż dobrze zaplanujemy prace i uwzględnimy wszelkie czynniki mają wpływ na remont.


Irena Zobniów

Marketing internetowy

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dla kogo posadzki przemysłowe?

Dla kogo posadzki przemysłowe?


Autor: Budowniczy


Posadzki przemysłowe wielu z nas kojarzy z obiektami takimi jak hale, magazyny, warsztaty. Choć są to miejsca, gdzie najczęściej spotykamy betonowe podłogi, to ostatnio posadzki przemysłowe zyskują na popularności również w budynkach mieszkalnych. Gdzie jeszcze warto wykonać posadzkę przemysłową?


Posadzka przemysłowa to najczęściej po prostu ostatnie 1-3 cm płyty betonowej, która to płyta tak jest elementem podłogi niemal każdego budynku murowanego (od domku na działce o powierzchni 40 m2 po supermarket). Zatem w każdym budynku murowanym możemy sobie wykonać posadzkę przemysłową już na etapie wylewania betonu na podłogi. Nie potrzebujemy wtedy parkietu, paneli, ani kafelków i oszczędzamy na kosztach ułożenia podłogi drewnianej czy ceramicznej.

Do jakich miejsc (oprócz tradycyjnych hal) nadają się posadzki przemysłowe?

W domu jednorodzinnym przede wszystkim do garażu, szczególnie jeśli zamierzamy w nim naprawiać samochód lub majsterkować. Posadzka betonowa zniesie naprawdę spore obciążenia. Wyobraź sobie, że upuszczasz młotek na podłogę garażu. Kafel mógłby nie wytrzymać i pęknąć, posadzka betonowa nie pęknie.

Coraz większą popularność zyskują posadzki przemysłowe również w innych częściach domów mieszkalnych. Niektórzy wykładają betonem architektonicznym nie tylko podłogi, ale i ściany salonu. Gładkość, surowość betonu przekonuje osoby ceniące prostotę. Nie da się jednak ukryć, że posadzki przemysłowe w domu warto robić wtedy, gdy mamy do pokrycia dużą powierzchnię. Do wykonania posadzki potrzebujemy bowiem specjalnych urządzeń, których nie opłaci nam się ściągać na miejsce, gdy chcemy wyłożyć betonem spiżarnię. Z drugiej strony oszczędzamy na kaflach, parkietach i innych kosztownych materiałach. Wydaje się, że kilkadziesiąt metrów kwadratowych to minimalna powierzchnia, przy której warto rozważyć wykonanie posadzki z betonu.

Teraz rozumiemy, gdzie naprawdę warto wykonywać posadzki przemysłowe. Agrobudownictwo (budownictwo inwentarskie, obory, chlewy, fermy, stodoły), garaże straży pożarnej czy pogotowia, supermarkety i sklepy, studia a nawet kościoły są idealnymi miejscami do wykonania posadzek przemysłowych. Są to bowiem budynki o stosunkowo dużych powierzchniach podłogi (opłacalność ściągnięcia maszyn do wykonania posadzki) i dużym ruchu osób i pojazdów (odporność posadzki przemysłowej na ścieranie i uderzenia).

Autor jest pracownikiem firmy Bautech - producenta nawierzchni - posadzki przemysłowe betonowe, posadzki cienkowarstwowe, posadzki epoksydowe - nawierzchnie na parkingi. www.bautech.pl/pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

4 zasady przystępowania do wyboru projektu domu

4 zasady przystępowania do wyboru projektu domu


Autor: krystian Kowalski


Z poniższego artykułu dowiesz się o kilku istotnych sprawach, o których warto pamiętać decydując się na budowę domu i wybierając jego projekt. Czytaj zatem uważnie, bo ta wiedza może się przydać.


Myśląc o rozpoczęciu budowy domu stajemy przed wieloma pytaniami i decyzjami do podjęcia. Począwszy od rodzaju domu jaki chcemy mieć i miejsca na działkę przez to, jakie biuro projektów wybierzemy po samą budowę. W tym artykule poznasz kilka ważnych zasad, które warto znać i przestrzegać w momencie, gdy zabieramy się za pierwsze kroki prowadzące do powstania własnego domu.

Zasada pierwsza to otwartość na wiedzę. Jeśli nie jesteś specjalistą to tym bardziej bądź chłonny wiedzy, jaka do Ciebie dociera. Rozmawiaj z ludźmi, którzy dom już budowali, pytaj znajomych choćby o rady, czy znają dobre biura projektowe, a które zdecydowanie odradzają. Czytaj opinie użytkowników (nie instalatorów i sprzedawców) o materiałach i instalacjach – dzięki temu dowiesz się, jak jest w rzeczywistości z ich użytkowaniem.

Zasada druga – bardzo dokładnie przekalkuluj potrzebny budżet. Czy na pewno potrzebne jest Ci drogie biuro projektów, czy może warto poszukać innego tańszego – nie dlatego, że gorsze, ale często lokalizacja biura decyduje o jego cenach. To tak jak ze sklepami – sklepy w drogich dzielnicach też są drogie mimo, że wcale nie lepsze od sklepów w zwykłych dzielnicach. Zainwestuj w droższe materiały, które potem przyniosą Ci oszczędności. Może zrezygnuj z dużego metrażu na rzecz ogrodu?

Zasada trzecia. Nigdy nie oceniaj oglądanego domu po jego wyglądzie zewnętrznym. Najczęściej rodzaj materiałów wykończeniowych można zmienić, podobnie z elementami konstrukcyjnymi – można je schować albo wyeksponować.

Zasada czwarta. Wiąże się ona nieco z zasadą trzecią. Otóż, pamiętaj, że każdy dom i projekt może mieć ukryty potencjał. Nie odrzucaj projektów, które na pierwszy rzut oka wydają się nietrafione. Są biura projektowe, które chętnie podejmą się przeprojektowania i sam się zdziwisz co można było wyczarować.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wybrać najlepszy projekt domu?

Jak wybrać najlepszy projekt domu?


Autor: krystian Kowalski


Z poniższego artykułu dowiesz się i kilku istotnych sprawach, o których warto pamiętać decydując się na budowę domu i wybierając jego projekt. Czytaj zatem uważnie, bo ta wiedza może się przydać.


Stajesz przed wyborem projektu na swój dom. Zapewne pojawia się wiele pytań jak na przykład, jakie biuro projektów wybrać, jaki powinien być twój przyszły dom – czy kierować się wygodą, funkcjonalnością, zachciankami, tym jaki styl budownictwa jest w okolicy…? Takich pytań można mnożyć wiele. W tym artykule chcemy nieco przybliżyć Ci proces wyboru projektu. Dowiesz się między innymi, jakie biura projektowe brać pod uwagę, a jakie nie – jak się zapewne domyślasz, nie każde biuro projektów jest dobre. Dowiesz się również, czym powinien charakteryzować się dobry projekt domu. Zatem zaczynajmy.

Po pierwsze bądź otwarty na różne możliwości i wiedzę, jaką możesz zdobyć podczas poszukiwań projektu – na pewno Ci się ona przyda. Pomoże zdecydować, które biura projektowe nie nadają się, na wykonanie projektu dla Ciebie. Zweryfikujesz też swoje własne potrzeby i oczekiwania – być może okaże się, że coś o czym myślisz lepiej odpuścić, gdyż poza tym, że ładnie wygląda, przysparza wielu kłopotów. Oglądając projekty, czy tez gotowe domy, nigdy nie oceniaj ich pod kątem wyglądu zewnętrznego – ten niemal zawsze można zmienić. To zwykle tylko kwestia materiałów wykończeniowych.

Pamiętaj, że dom idealny nie istnieje. Zawsze będzie w nim coś co „można poprawić”. Zatem miej świadomość, że nie wszystko od razu osiągniesz. Wybierając projekt wiedz, że nie jest to ostateczność – niemal zawsze można wprowadzić zmiany i własne poprawki. Weź pod uwagę budżet jakim dysponujesz i, czy będziesz w stanie utrzymać dom po jego wybudowaniu. Może warto zdecydować się na nieco mniejszy metraż albo gotowy projekt zamiast indywidualnego? Pomyśl też o inwestycji w rodzaj ogrzewania – dzisiaj zapłać więcej, ale potem ciesz się oszczędnościami. Na pewno nie oszczędzaj decydując o materiałach konstrukcyjnych i izolacyjnych. Raz porządnie wykonana i dobrze ocieplona konstrukcja służy na wiele lat.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów montując ogrzewanie podłogowe?

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów montując ogrzewanie podłogowe?


Autor: krystian Kowalski


Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi, czym jest ogrzewanie podłogowe i jakie błędy popełnia się najczęściej podczas instalacji takiego typu ogrzewania.


Ogrzewanie podłogowe cieszy się w ostatnich latach coraz większym powodzeniem. Zawdzięcza to swoim zaletom takim jak: oszczędność energii, wyjątkowy komfort cieplny i brak kaloryferów na ścianach (estetyka). Ogrzewanie podłogowe bowiem, polega na tym, że zamiast kaloryferów, rurek i innych takich urządzeń grzewczych jest… podłoga oddająca ciepło, w której za pomocą specjalnej wylewki zatopiona została instalacja grzewcza. Instalacja taka składa się z sieci rur, w których płynie ciepła woda lub z sieci elektrycznych przewodów oporowych. Montaż takiej podłogi nie należy do najłatwiejszych i łatwo popełnić różne błędy. Poniżej przeczytasz o tych najczęstszych i o tym, jak możesz ich uniknąć.

Jednym z błędów jest zaczynanie instalacji podczas, gdy budynek jest jeszcze w stanie surowym otwartym. Wiąże się to z tym, że w otwartym budynku jest utrudnione prawidłowe wysychanie i wiązanie wylewki. Kolejny z błędów to źle przygotowane podłoże nośnie. Niezwykle ważne jest, aby beton był wylany w taki sposób, aby osiągnąć równy poziom. Jest to istotne ze względu na konieczność dokładnego przylegania płyt nośnych do podłoża. Dzięki temu można zapewnić stabilne oparcie dla instalacji. Poza tym, nierówne podłoże to ryzyko popękania wylewki, a wraz z nią rur grzewczych.

Równie istotne jest także użycie dobrych materiałów do izolacji i ich prawidłowe ułożenie. Tu ważny jest współczynnik przewodzenia ciepła przez materiał izolacyjny, poziom tłumienia dźwięków oraz zakres przenoszenia obciążeń. Poza tym bardzo ważna jest izolacja przeciwwilgociowa, szczególnie na podłodze przylegającej do gruntu. Wilgoć może spowodować powyginanie płyty nośnej, a to grozi zniszczeniem instalacji. Kolejnym elementem, o który trzeba zadbać jest tzw. dylatacja przyścienna. Czyli takie ułożenie instalacji, aby nie przylegała do elementów nośnych (konstrukcyjnych) budynku. Chodzi tu o uniknięcie naprężeń wynikłych np. z osiadania budynku, które mogą zniszczyć instalację.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Moda na wykładziny i dywany

Moda na wykładziny i dywany


Autor: Hubert Napierała


Dywan na całą podłogę – to już dawno niemodne. Dziś ma on za zadanie głównie podkreślać urodę wnętrza i dodawać mu wyjątkowego charakteru.


Dywany pokrywające wybrane fragmenty podłogi chronią je oraz wizualnie wyróżniają poszczególne strefy pomieszczenia. Kładąc dywan na przykład w kąciku wypoczynkowym dodajemy mu ciepła, zarówno w przenośni, jak i wprost. Dotyk puszystego dywanu lub wykładziny dywanowej to dla bosych stóp bardzo miłe doznanie.

Nie bez znaczenia jest również fakt wygłuszania hałasu. Kładąc w pokoju dziecięcym wykładzinę dywanową zapewniamy sobie znacznie więcej spokoju od odgłosów rzucanych zabawek, niż na przykład w przypadku drewnianego parkietu. A przy okazji możemy wybrać wykładzinę o atrakcyjnym dla dzieci wzorze, co z pewnością ich ucieszy.

Wybierając dywan, lub wykładzinę dywanową musimy zwrócić uwagę na szereg ważnych czynników.

Technika wykonania

Mimo, iż w dalszym ciągu niektórzy młodzi projektanci wnętrz wybierają dywany tkane ręcznie (nierzadko wykonywane techniką ludową), to największy wybór kolorów i wzorów znajdziemy wśród tkanych maszynowo – zarówno w włókien wełnianych jak i syntetycznych.

Wykładziny i dywany wełniane – w przeciwieństwie do syntetycznych są odporne na plamy i ogień, lecz wrażliwe na wilgoć. Dobrym rozwiązaniem mogą być tkaniny o mieszanym składzie, które łączą zalety oby typów.

Szeroki wachlarz wzorów i kolorów

Obecnie, dzięki zastosowaniu maszynowych technik tkania oraz zastosowaniu sztucznych włókien, mamy niezwykle szeroki wybór kolorów, wzorów i faktur wykładzin dywanowych. Możemy zdecydować się na bardziej stonowaną kolorystykę zachowując prostą – tradycyjną formę, lub odważnie przebierać w nowoczesnych połączeniach ostrych barw z nowatorskimi fakturami.

Wykładziny dywanowe a cena

Wykładziny z włókiem sztucznych są przeważnie tańsze od tych pochodzenia naturalnego. Ponadto istotnym czynnikiem wpływającym na cenę wykładziny jest jej gramatura. Rozpiętość gramatury runa w dywanowych wykładzinach jest bardzo duża: od ok. 400g/m2 do 2500g/m2. Im jest ona wyższa, tym wykładzina jest wytrzymalsza, bardziej odporna na zaplamienie i zużycie, lecz niestety również droższa.


Wykładziny dywanowe, wykładziny PCV
Ampel Group Wykładziny Obiektowe

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Ogrzewanie piecami wolnostojącymi

Ogrzewanie piecami wolnostojącymi


Autor: Agnieszka Wasilewska


Zapraszam serdecznie do zapoznania się ze specyfiką pieców wolnostojących. W ostatnim czasie piece zwane potocznie "kozami" wracają do łask. Jakie korzyści niesie ich użytkowanie? Przeczytaj artykuł w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.


"Koza" - czy tak nazywany potocznie piec może być elegancki i gustowny? Odpowiedź brzmi "tak". Nie jest to moje subiektywne zdanie. Coraz częściej ludzie budujący swój nowy dom decydują się na ogrzewanie powierzchni mieszkaniowej przy pomocy pieca wolnostojącego. Dlaczego klienci decydują się na tego rodzaju urządzenia grzewcze?

Wielu ludzi marzy o tym by w ich mieszkaniu było ciepło i nie chodzi tu wyłącznie o temperaturę ale i o nastruj. Przyjemny, rodzinny klimat możemy uzyskać stawiając w pomieszczeniu piecyk wolnostojący w klasycznym stylu.

Piece wolnostojące mogą mieć zarówno charakter klasyczny, jak i nowoczesny. Osoby pragnące, by ich wnętrze miało innowacyjny design wybierają piece wykonane w nowoczesnym stylu. Piece wolnostojące znajdzuemy wśród asortymentu firm: Jotul, Supra, czy też Parkanex. W związku z tym, że piecyki nie wymagają zabudowy ich finalna cena jest niższa niż ma to miejsce przy budowie kominka.

Nowoczesne piece wolnostojące charakteryzuje efektowna stylistyka. Duża wizja ognia oraz szyby boczne pozwalają na uzyskanie szerokiego widoku żarzących się polan. Niektóre modele pieców wolnostojących można wyposażyć w dodatkowe elementy ze szkła lub steatytu. Opalanie odpowiednim drewnem zapewnia wysoką sprawność urządzeń grzewczych. Ważne jest, by pamiętać o tym, że należy używać wysuszonych polan. Najlepszy efekt otrzymamy przy wykorzystaniu do ogrzewania dębu, brzozy lub drewna bukowego. Średnia wydajność cieplna pieców wolnostojących kształtuje się w granicach 5,5 kW.


HABZA Kominki

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

W pracowni stolarskiej

W pracowni stolarskiej


Autor: Beata Ł


Odwiedzając profesjonalną pracownię stolarską, każda osoba niewtajemniczona w tego rodzaju działalność, będzie zaskoczona ilością różnorodnych maszyn, które służą do obróbki drewna.


Każda bardziej specjalistyczna i precyzyjna czynność wymaga bowiem zastosowania odpowiedniego urządzenia. Głównym i najbardziej znanym narzędziem jest oczywiście pilarka, potocznie zwana piłą. Spotykamy również różnego rodzaju pilarki (kątowe, formatowe, itp.), które mogą posłużyć do cięcia zarówno mniejszych, jak i większych kawałków drewna. Do pracy z materiałami stosunkowo bardziej miękkimi wykorzystywane są zazwyczaj szlifierki.

Maszyny stolarskie, które umożliwią nam uzyskanie lepszego kształtu to m.in. frezarki czy też strugarki, które przeznaczone są do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich . Tokarka z kolei to obrabiarka przeznaczona do obróbki poprzez skrawanie przedmiotów, najczęściej o powierzchni brył obrotowych (takich, jak: wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne). Tradycje stolarstwa sięgają bardzo odległych czasów.

Niezmiernie interesującymi narzędziami mającymi ogromny wpływ na wynik pracy stolarza są elektronarzędzia do drewna. Prace, jakie się realizuje w warsztacie stolarskim to przede wszystkim rzeźbienie i scalanie komponentów z płyt drewnianych lub drewnopodobnych adekwatnie z szkicem technicznym bądź wedle własnego projektu. Inne wykonywane prace to wygładzanie, uszlachetnianie, lakierowanie bądź oklejanie różnorakimi gotowymi okładzinami a potem scalanie elementów. Pośrednie prace wykonywane w zakładzie to zestawianie półproduktów, klejów, narzędzi, ocena jakości surowca.


zagęszczarki, maszyny stolarskie

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Remont dla początkujących

Remont dla początkujących


Autor: Beata Ł


Kto z nas lubi przeprowadzać remont w mieszkaniu? Przypuszczam, że niewiele osób odnajduje w tym przyjemne zajęcie. Zwłaszcza, jeśli nie za dobrze orientujemy się w tej branży.


Oczywiście zmiany na lepsze przyjmujemy z radością, jednak cały ogrom pracy, który czeka nas przy tym zabiegu może napawać lekkim przerażeniem. Najczęściej oczywiście decydujemy się na pomalowanie ścian. Zabieg wydawałoby się, że najbardziej prosty. Warto jednak zadbać o to, żeby dobór odpowiedniego odcienia ścian był przemyślany. Harmonijny kolor nie tylko daje możliwość odpoczynku naszym oczom, ale również wprawia nas w przyjemny nastrój. Jeżeli nie podobają nam się odcienie pastelowe, to powinniśmy jednak i tak starać się jakoś ożywić wnętrze bardziej wyrazistymi elementami dekoracyjnymi.

Jednym z bardziej nowoczesnych sposobów urozmaicenia stonowanego wnętrza są tzw. szablony malarskie, które umożliwiają umieszczenie ciekawego ornamentu, pasującego do ogólnego wystroju. Możemy zdecydować się także na różnego rodzaju tynki dekoracyjne. Wybór farby jednak to nie tylko przeglądanie kolejnych kolorów i odcieni. Istotny jest również wybór samego rodzaju farby.

Najczęściej stosowane są oczywiście farby akrylowe, produkowane na bazie żywic akrylowych. Ich cechą charakterystyczną jest dość wysoka przepuczczalność pary. Są również stosunkowo odporne na zabrudzenia. Kolor jest trwały i co ważne farby te nie wymagają rozcieńczania, więc mogą z powodzeniem być stosowane również przez niedoświadczonych. Lepiej przepuszczają parę wodną farby silikonowe, których powierzchnia jest matowa i odporna na zmywanie. Silikony są również odporne na kurz i brud.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

piątek, 27 czerwca 2014

Domy jednorodzinne

Domy jednorodzinne


Autor: Jan Wentynski


Planujesz budowę domku lub też kupno mieszkania? Zapoznaj się zatem z naszym artykułem: odnajdziesz tutaj wskazówki dotyczące wznoszenia domków jednorodzinnych w technologii szkieletowej. Najnowsze techniki i porady budowlane w zasięgu ręki!


Jeśli chcemy postawić sobie własne domostwo, musimy po pierwsze przeanalizować jakiego rodzaju chcemy mieć mieszkanie. Czy będzie to dom prefabrykowany, czy zbudowany z pustaków, czy chcemy posiadać dom energooszczędny czy też lokal postawiony przez developera. Wszystkie te wymogi są szczególnie istotne, przede wszystkim jeśli pragniemy budować dom wytrzymały, w atrakcyjnej cenie i energooszczędny. Zwięźle mówiąc taki, który będzie funkcjonalny.

Jeśli postanowimy ulokować pieniądz w montaż domu prefabrykowanego, powinniśmy wziąć pod rozwagę wszystkie pozytywne i negatywne wymiary tego typu inwestycji. Domy prefabrykowane nie różnią się szczególnie pod względem właściwości energooszczędnych od domów jednorodzinnych budowanych drogą konwencjonalną. Jednak ich niekwestionowaną zaletą jest błyskawiczność budowy, a raczej instalacji. Wyselekcjonowany przez nas koncept architektoniczny domu szkieletowego może być już gotowy w sto dwadzieścia dni, a zainstalowany na miejscu przeznaczonym pod budowę w zaledwie dwa dni.

Współcześnie ciekawą alternatywą, dla przyszłych właścicieli, którzy nie mogą samodzielnie zajmować się budową domu jest skorzystanie z pomocy dewelopera, i zaczerpnięcie pomysłu co do kształtu i kolorytu budynku z jednego z wielu z powszechnie dostępnych na rynku projektów gotowych na przykład domków prefabrykowanych. Są to szczególnie błyskawiczne i efektywne metody, które obecnie z sukcesem wypierają konwencjonalne sposoby wznoszenia budynków mieszkalnych.

Drewniane domy kanadyjskie, w inny sposób nazywane szkieletowymi czy prefabrykowanymi, swoją nazwę zaczerpnęły od sposobu stawiania domów w Kanadzie. Wznoszenie domów z gotowych elementów wyśmienicie zdaje egzamin głównie w tych obszarach na świecie, gdzie uwarunkowania atmosferyczne szczególnie utrudniają wybudowanie budynku drogą tradycyjną. Mam tu na myśli zwłaszcza niskie temperatury, które znacznie przeciągają czas wysychania cementu, a czasem powodują nawet jego wzmożone pękanie.

Energooszczędny dom jest bardzo funkcjonalny w obecnych czasach. Z jednej strony tego rodzaju domy są niezwykle przyjazne dla środowiska, ponieważ do ich ogrzania, potrzebne jest mniej tzw. brudnej energii, czyli tej otrzymanej w konwencjonalny sposób. Z kolejnej zaś strony są po prostu tańsze w eksploatowaniu. Z tej przyczyny opłaca się wykonać długofalowe inwestycje w baterie słoneczne czy termoizolację ścian, ponadto rekuperator w domu jest bardzo opłacalnym posunięciem.

Interesującym sposobem lokowania pieniędzy w dziedzinę budowlaną jest skorzystanie z wsparcia developera. Po pierwsze nie musimy od razu posiadać kompletnej sumy na budowę naszego wyimaginowanego domu, gotówkę wpłacamy w częściach, zależnie od etapów budowy. Główną mocną stroną tego typu inwestycji jest to, że cena naszego przyszłego domu, jest nieco niższa niż późniejsza prawdziwa wartość domu. Toteż nieraz można zyskać na tego rodzaju inwestycji. Opłaca się przyjrzeć się bliżej w jaki sposób pracują deweloperzy w Warszawie, w stolicy tego typu budowlane inwestycje są niezwykle zyskowne dla nabywców.

Budując dom opłaca się zakomponować także jego otoczenie. Mam tu na myśli zwłaszcza stosowne dobranie krzewów i drzew do ogrodu, a w przypadku osiedli mieszkaniowych potencjalny deweloper winien się zadbać o sąsiedztwo terenów zielonych, które to mogą się stać ekstra walorem i niejednokrotnie mogą być kartą przetargową w trakcie decydowania się na lokum. Równie istotna jest kostka brukowa otaczająca nasz domek czy osiedle mieszkalne. Jej barwa i fason może być perfekcyjnym uzupełnieniem krajobrazu.


Gąbki

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Duże zapotrzebowanie na nowoczesne piece centralnego ogrzewania

Duże zapotrzebowanie na nowoczesne piece centralnego ogrzewania


Autor: Suprry


Dobre towary sprzedają się same, rola sprzedawcy przy ich zbywaniu ogranicza się jedynie do wystawienia paragonu. Sprzedanie pieca za kilka tysięcy złotych nie jest łatwe, ale też i nie jest nieżmoliwe.


Pomimo panującego wszech i wobec globalnego kryzysu gospodarczego jakoś nie widać, by w sklepach nagle zniknęły kolejki. Poza typowymi codziennymi zakupami ludzie stają niekiedy przed o wiele ważniejszymi dylematami, szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi dobre kilka tysięcy złotych. Dokonywanie zakupów elementów wyposażenia domu takich, jak piece co nie jest wcale takie łatwe.

Jak dobrze wiemy sprzedawca już nie w każdym wypadku stara się nam o pomóc, tylko sprawić, by w magazynie sklepowym nie zalegał dany towar. W tym celu taki człowiek może nam polecać towar, który nawet w jego oczach jest kompletnym niewypałem, jednak przeszkolenie marketingowe każe mu mówić coś sprzecznego z własnym sumieniem. Jednak świadomych klientów, chcących zakupić kotły co nie brakuje. Takie osoby przy doborze sprzętu biorą pod uwagę czynniki takie jak: jakość wykonania, parametry techniczne, a dopiero na samym końcu cenę.

Co prawda w sklepach po piece co nie ustawiają się kilometrowe kolejki, jednak niektóre modele z racji tego, że cieszą się niesłabnącym powodzeniem, ciężko jest sprzedawcom sprowadzić z hurtowni, gdyż te też nie posiadają ich na stanie w obliczu takiej koniunktury. W mało którym domu można uświadczyć widoku starego, niezbyt wydajnego sprzętu. Ludzie szybko przekonali się, że inwestycja w nowoczesne kotły co może zwrócić się już po kilku latach. Dopóki nikt nie wpadnie na jakiś alternatywny pomysł ogrzewania domów, dopóty klasyczne urządzenia grzewcze będą nadal cieszyć się niesłabnącym powodzeniem.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Bardzo wydajne piece centralnego ogrzewania

Bardzo wydajne piece centralnego ogrzewania


Autor: Suprry


Współczesne urządzenia mają to do siebie, że pod względem wydajności wyprzedzają znacznie poprzednią epokę. Na przykładzie pieców centralnego ogrzewania można łatwo dostrzec tą zależność.


Przed wieloma laty nasi dziadkowie musieli bardzo ciężko przygotowywać się do zimy, jako że w tamtym czasie nierzadko bywało tak, że człowiek miał problemy nawet ze zdobyciem jakiegokolwiek opału. Młodym pokoleniom ciężko pojąć taką sytuacje zważywszy na fakt, że od najmłodszych lat domy, w których mieszkali były ogrzewane za pomocą pieców co na węgiel.

Nie ma wątpliwości, że komunizm odcisnął niezaprzeczalne piętno na naszych przodkach. Z tej przyczyny spoglądają oni z jakimś nieufnym spojrzeniem na wszelkiego rodzaju nowinki techniczne, szczególnie te pochodzące z zachodu. Szkoda, jako że warto porzucić stare przyzwyczajenia na rzecz nowoczesnych kotłów co, które są klasą same w sobie. W pełni zautomatyzowane urządzenia są tak wygodne, że nawet osoba niebędąca u szczytu sprawności fizycznej powinna poradzić sobie z ich obsługą.

Jednak to, co najbardziej zachwyca we współczesnych piecach co, to ich wydajność. Ze stosunkowo niewielkiej ilości drewna, miału bądź węgla potrafią zrobić nie lada pożytek. Dodatkowym plusem większości modeli jest niewiarygodnie wydajne wytwarzanie ciepła. W takim układzie posiadane przez nas kotły co będą każdej zimy o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem od starych, niezbyt wydajnych sprzętów. W obliczu nieustannie wzrastających cen węgla jest to argument, który przemawia do kieszeni nie tylko średnich warstw społeczeństwa. Bogaty człowiek nie lubi przepłacać, woli daną kwotę pieniędzy przeznaczyć na zupełnie odmienny cel, bądź na inwestycje.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co zrobić, aby nie zmarznąć w zimie?

Co zrobić, aby nie zmarznąć w zimie?


Autor: Suprry


Prędzej, czy później spadnie w końcu pierwszy śnieg, a wraz z nim nadejdą pierwsze siarczyste mrozy. Co zrobić, by w tym roku zima dokuczała nam mniej niż w poprzednim?


Polska leży w klimacie, który niekoniecznie sprzyja tutejszej ludności. Okresy letnie bywają tu iście gorące, a zimy potrafią na chwilę przenieść nas w syberyjskie wręcz klimaty. Z tej przyczyny każdej jesieni przyglądamy się czy będziemy mieli się, w co ciepłego ubrać, oraz czy nasz dom zapewni nam dostatecznie ciepłą temperaturę. Piece co mają w tym wypadku fundamentalne znacznie, bo to właśnie od ich wydajności zależy, czy energia cieplna będzie sprawnie przemieszczać się do wszystkich pomieszczeń.

Firmy produkujące kotły co nie spoczywają na laurach. Na kolejnych targach techniki możemy niejednokrotnie ujrzeć takie patenty, o jakich nasi dziadkowie mogli tylko pomarzyć. Dzisiaj ogrzewanie w domu można w jakimś stopniu porównać z obsługą komputera. Samo wrzucenie węgla do środka nie pozwoli nam na uruchomienie całego systemu. Trzeba wiedzieć co i jak, bo inaczej można doprowadzić do katastrofy, czyli wysadzenia kotłowni z hukiem.

Współczesna technika posunęła się tak daleko do przodu, że obsługiwanie pieca co bardzo często oznacza to, że nie będziemy mieli nawet bezpośrednio do czynienia z wrzucaniem opału, bo maszyna wykona to czynność samoczynnie, bez naszego udziału. Oznacza to, że nawet będąc w ubraniu wyjściowym, możemy śmiało uruchomić system grzewczy. Kiedyś kotły co nie posiadały takich udogodnień, przez co praca z nimi oznaczała ubrudzenie się węglem czy miałem po pachy. Należy mieć nadzieję, że z czasem systemy grzewcze będą jeszcze bardziej zautomatyzowane, a ponadto w pełni niezawodne.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co warto wiedzieć decydując się na dom drewniany szkieletowy?

Co warto wiedzieć decydując się na dom drewniany szkieletowy?


Autor: krystian Kowalski


Jezli mysliasz o własnym domu to ten artykuł może być dla Ciebie. Przeczytasz w nim o kilku ważnych aspektach zwiazanych z budowaniem domów drewnianych szkieletowych.


Wielu z nas myśli o własnym kącie. Niektórzy chcą by było to mieszkanie nad morzem, inni w górach lub na wsi. Coraz częściej uciekamy z miast na rzecz spokojnego miejsca i coraz popularniejsze, również w Polsce, stają się domy drewniane szkieletowe. Mimo, że jeszcze do niedawna raczej unikano ich budowy z różnych względów, teraz cieszą sporym zainteresowaniem. Wynika to głównie z tego, że ich technologia rozwinęła się na tyle, iż wady zaczęły znikać. Na co zwracać uwagę decydując się na dom oparty o drewniany szkielet? O tym przeczytasz w tym artykule.

Pierwsza z ważnych kwestii to dostępność projektu. Dzięki temu, że ta technologia nie jest jeszcze bardzo popularna w Polsce, to o odpowiedni projekt jest dość trudno. Przeważa typowa murarka, a nie domy drewniane szkieletowe. Zatem, jeśli chcemy mieć dokładnie taki dom, jak sobie wymarzyliśmy, niezbędne może być zlecenie indywidualnego projektu, a to niestety kosztuje. Zatem warto poświecić nieco więcej czasu na znalezienie odpowiedniego projektu, by potem nie musieć przepłacać.

Kolejna kwestia to możliwości projektowe. Niewątpliwą zaletą takich domów jest to, że ściany nie muszą być zbyt grube (zyskujemy dodatkowy metraż), a mimo to zachowują podobne lub lepsze parametry cieplne niż domy murowane. Powodem jest drewno - ma ono lepszy współczynnik przenikania ciepła.

Dalej, należy przemyśleć wybór wykonawcy. A ten niestety zbyt szeroki nie jest. Stąd ważne jest by zlecać budowę firmie, która sie w tym specjalizuje - bo ona będzie wiedziała lepiej, jak taki budynek postawić niż firma robiąca to “od święta” lub wcale. Tutaj też ważny jest czas budowy. Jest on niezwykle krótki. Często wystarczy tylko kilka miesięcy (3-6), aby taki dom powstał. Dzięki temu w ciągu 1 sezonu można już zamieszkać. Wynika to z innej technologii budowy, zastosowanych materiałów i braku prac dodatkowych.



Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Projekty domów – droższy nie znaczy lepszy

Projekty domów – droższy nie znaczy lepszy


Autor: Zbigniew L


Z zamiarem budowy własnego domu nosi się wiele osób. Przepaść, która dzieli sam zamysł od jego zrealizowania szybko odstrasza tych, którzy boją się ryzyka. Zwyciężają osoby zdecydowane i konsekwentnie zmierzające do celu. Rozpoczęcie budowy domu wymaga bowiem podejmowania decyzji, które będą rzutować na długie lata.


Podczas prac związanych z budową domu często zdarzają się nieprzewidziane trudności. Nawet w najlepiej przemyślanej inwestycji mogą pojawić się niemiłe niespodzianki. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek przeszkód, warto skrupulatnie przygotować się do budowy domu. Niezwykle istotną kwestią jest wybór projektu domu na miarę własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Wiele osób rezygnuje z zamawiania projektów indywidualnych, a w zamian kupuje katalogowe plany architektoniczne.

Gotowe projekty domów cieszą się ogromnym zainteresowaniem co najmniej z kilku powodów. Dla wielu nabywców zachęcająca jest przede wszystkim cena. Koszt wykonania projektu na zamówienie może być nawet kilkakrotnie większy, niż cena projektu gotowego. Nie oznacza to jednak, że tak zwany projekt powtarzalny jest gorszy jakościowo od tych wykonywanych indywidualnie. Błędem jest również założenie, że gotowe, masowo sporządzane projekty są pospolite, mało ciekawe i oklepane.

Wielość i rozmaitość dostępnych w sprzedaży projektów katalogowych jest tak duża, że nie sposób znaleźć dwóch identycznych domów w bliskim sąsiedztwie. Podstawą trafnego wyboru projektu jest sprecyzowanie własnych wymagań. Wstępne wyobrażenie można idealnie doszlifować przeglądając jak największą ilość przykładowych prac architektonicznych. Inspiracje zaczerpnięte z poszczególnych projektów można wykorzystać przy formułowaniu wizji własnego domu.

Osoby wciągnięte w wir poszukiwań i naglone czasem z łatwością idą na ustępstwa i niejednokrotnie decydują się na zakup projektu, który tylko częściowo odpowiada ich wyobrażeniom. Taki stan rzeczy często prowadzi do niezadowolenia z końcowych efektów. Jeśli chcemy czuć się komfortowo w swoich czterech ścianach, musimy uzbroić się w cierpliwość, uodpornić na presję czasu i naciski ze strony otoczenia. Każdy krok ku spełnieniu marzeń o posiadaniu własnego domu musi być starannie przemyślany. Tylko zawziętość i roztropność umysłu nie pozwolą nam znaleźć się w grupie przegranych, których wchłonęła przepaść dzieląca zamiar od celu.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Ciasny, ale własny

Ciasny, ale własny


Autor: Jerzy T


W dzisiejszych czasach posiadanie domu z ogrodem to dla przeciętnego człowieka luksus. Rozpatrując ceny mieszkań w zestawieniu do kosztów budowy domu, można dojść do zaskakująco oczywistego wniosku. Jeśli weźmiemy pod uwagę budowę małego domu, wcale nie będzie to dużo droższa inwestycja, niż kupno mieszkania w bloku.


Budowa domu to inwestycja, którą warto dokładnie przemyśleć i solidnie zaplanować. Jeśli chcemy uniknąć rozczarowań i przykrych niespodzianek na jakimkolwiek etapie budowy, powinniśmy robić wszystko w myśl zasady lepiej uczyć się na cudzych, niż na własnych błędach. Ryzyko podjęcia złych decyzji będzie tym mniejsze, im więcej zdobędziemy wartościowych informacji. Wszelkie niejasności z zakresu szeroko rozumianego budownictwa, warto wyjaśnić podczas spotkania z doświadczonym i wykwalifikowanym architektem.

Pierwszym poważnym krokiem ku realizacji marzeń o własnym domu jest zakup działki budowlanej. Kiedy staniemy się już posiadaczami gruntu, możemy przystąpić do wyboru projektu. Jest to bardzo trudne, aczkolwiek kluczowe zadanie. Trafnie dobrany plan architektoniczny musi wyróżniać się pewnymi cechami. Przede wszystkim powinien on uwzględniać specyfikę trybu życia przyszłych mieszkańców. Musimy pamiętać, że jako taki podział na dobre i złe projekty domów po prostu nie istnieje. Tylko sprecyzowanie własnych wymagań pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru.

Często popełnianym błędem jest kupno projektu domu, którego budowa przewyższa realne możliwości finansowe. Brak funduszy jest równoznaczny z wydłużeniem czasu budowy. W rzeczywistości dom, który chcieliśmy uczynić symbolem naszego prestiżu i bogactwa, przypomina nam jedynie o naszej zachłanności i nieudolności. Jeśli dysponujemy ściśle określoną sumą pieniędzy, powinniśmy uwzględnić to przy wyborze projektu i sporządzaniu wstępnego kosztorysu. Warto zrezygnować z budowy wykańczanego latami i drogiego w utrzymaniu kolosa na korzyść niedużego, ale funkcjonalnego i ładnego domu.

Małe domy z poddaszem użytkowym mają wiele zalet. Na uwagę zasługuje nie tylko niski koszt budowy i eksploatacji. Ważne są również walory użytkowe i estetyczne. Organizowanie własnej przestrzeni życiowej na stosunkowo niewielkiej powierzchni sprawia, że każdy szczegół aranżacyjny jest w pełni dopracowany. Dzięki temu dom zyskuje wyjątkową atmosferę i swoisty klimat, który sprawia, że czujemy się świetnie w swoich czterech ścianach.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czym jest audyt energetyczny i świadectwo energetyczne?

Czym jest audyt energetyczny i świadectwo energetyczne?


Autor: krystian Kowalski


W poniższym artykule przedstawiono pokrótce, czym jest audyt energetyczny - po co się go wykonuje i co jest jego efektem. Dowiesz się również, czym jest tak zwane świadectwo energetyczne i jakimi wskaźnikami sie posługuje.


Audyt energetyczny to rodzaj dokumentu, który zawiera analizę ekonomiczno-techniczną budynku oraz rekomendacje co do jej optymalizacji. W ich ramach określone jest co można zrobić (co należy zrobić), wyszczególnione są parametry techniczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a także ekonomiczne jak koszty, zyski, czas zwrotu kosztów itp. Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku, kosztów uzyskania ciepłej wody użytkowej, a także kosztów klimatyzacji/wentylacji. W wyniku audytu wystawiane jest też świadectwo energetyczne, które określa po prostu klasę energetyczną budynku. Więcej o nim w drugiej części artykułu.

Audyt energetyczny wskazuje działania, jakie należy i warto wykonać, aby zoptymalizować efektywność energetyczno-ekonomiczną budynku, czyli mówi co zrobić, aby zaoszczędzić i z jakim kosztem się to wiąże. Celem audytu jest zatem wskazanie konkretnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych oraz formalnych i organizacyjnych, aby inwestycja termomodernizacyjna była jak najbardziej efektywna (opłacalna).

W audycie powinno zawierać się przede wszystkim wyszczególnienie danych, które identyfikują dany budynek, tych dotyczących lokalnego źródła ciepła (lokalnej sieci ciepłowniczej i jej właściciela) oraz ocenę obecnego stanu technicznego danego budynku i źródła ciepła, a także opis metod i możliwości realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz ze wskazaniem metody optymalnych.

Z kolei świadectwo energetyczne, wystawiane przez uprawnionego audytora, określa wielkość zużycia energii na potrzeby grzewcze/chłodnicze, wentylacji, oświetlenia oraz użytkowej wody ciepłej. W tym dokumencie podawany jest tak zwany wskaźnik EP, który mówi o jakości energetycznej budynku lub lokalu. Mówi też o ilościowej i jakościowej ocenie zużycia energii. Drugim wskaźnikiem, jaki określa, jest wskaźnik EK, czyli wyrażający zapotrzebowanie na energię dostarczaną w budynku.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co to jest audyt energetyczny?

Co to jest audyt energetyczny?


Autor: krystian Kowalski


Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest audyt energetyczny, kto go wykonuje i po co. Dowiesz się też, w jakim celu przeprowadza się taki audyt i co jest jego efektem.


Audyt energetyczny to rodzaj ekspertyzy (wglądu eksperta na daną sprawę), która wiąże się z podejmowaniem oraz wykonywaniem przedsięwzięć związanych z energetyką cieplną. Stąd też nazwa - audyt energetyczny. Audyt przeprowadza się w celu sprawdzenia stanu aktualnego budynku i wytypowaniu szeregu konkretnych zaleceń co do rozwiązań technicznych, formalnych i organizacyjnych związanych z realizacją projektu. Audyt zawierać też może szacunki kosztów i opłacalności przedsięwzięcia. Audyt jest zatem pewnego rodzaju doradztwem z zakresu podejmowania i realizacji inwestycji, w których jednym z celów (lub celem głównym) jest optymalizacja zużycia energii np. cieplnej.

Audyt przeprowadzany jest przez niezależnego eksperta, który przeprowadza obiektywną analizę i w swojej opinii stwierdza, co należy zmodernizować w budynku, bo jest to konieczne, opłacalne i/lub najkorzystniejsze z punktu widzenia inwestycji. Audyt energetyczny powinien zawierać takie elementy, jak inwentaryzację instalacji grzewczej, ocenę właściwości cieplnych danego budynku wraz z określeniem charakterystyki cieplnej tego budynku. Ponadto zawiera również wytyczne co do sposobu wykonania tak zwanej termomodernizacji budynku oraz ocenę opłacalności sugerowanych technik, a także wskazanie tej/tych optymalnej/ych dla budynku, który podlega audytowi.

Audyt może być przeprowadzony tylko przez wykwalifikowanego i certyfikowanego audytora. Dokładne informacje na ten temat zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. (Dz.U. z 2009 r. Nr 43, poz. 346). Procedura przeprowadzania audytu nie jest prosta, a w jej efekcie otrzymuje się informacje dotyczące kosztów i zysków inwestycji oraz czasu zwrotu kosztów, a także inne wskaźniki właściwe dla danego audytowanego przypadku. Na potrzeby audytu wykonuje się również tzw. świadectwo energetyczne.

Świadectwo energetyczne zawiera takie informacje, jak wielkość energii zużywanej na potrzeby, ogrzewania i wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody oraz oświetlenia wbudowanego.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co robić, gdy sufit wali się na głowę?

Co robić, gdy sufit wali się na głowę.


Autor: Paulina Ch


W chwilach kryzysowych człowiek ujawnia swoje prawdziwe oblicze. Najczęstszą reakcją na sytuacje, które wymykają się nam spod kontroli jest panika. Ta niechlubna cecha nie pozwala nam działać racjonalnie. Trudno wprawdzie zachować spokój, gdy nasze mieszkanie tonie w wodzie. Warto jednak wiedzieć, jak należy wtedy postąpić.


Nadmiar długo nieusuwanej wilgoci w budynkach może doprowadzić do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Stopniowemu zniszczeniu najpierw ulegają zalane lub zwilgotniałe ściany, następnie podłogi i wreszcie meble oraz sprzęty stanowiące wyposażenie danego wnętrza. Najczęstszą przyczyną zalania mieszkania są awarie sieci kanalizacyjnych. Istnieje jednak mnóstwo udokumentowanych przypadków, w których wilgoć pojawiła się na skutek nieszczelnych izolacji fundamentów.

W pierwszej z przedstawionych sytuacji szanse na uniknięcie zalania budynku są bardzo znikome. W drugiej natomiast, można przeciwdziałać gromadzeniu się wilgoci poprzez odpowiednie zabezpieczanie budynków. Prace związane z wykonywaniem izolacji fundamentów zawsze należy zlecić doświadczonym w tym zakresie specjalistom. Powinny być poprzedzone fachową ekspertyzą w zakresie wykrywania nieszczelności oraz nieprawidłowości powstałych na skutek błędnego montażu, uszkodzenia lub starzenia się izolacji.

Zalanie mieszkań, domów jednorodzinnych, obiektów handlowych, usługowych i innych powoduje duże straty finansowe. Aby zminimalizować koszty związane z usuwaniem zniszczeń, niezbędna jest natychmiastowa reakcja. Czas działa tu bowiem na niekorzyść osób poszkodowanych. Najlepsze efekty przynosi profesjonalne osuszanie budynków. Jest to wieloetapowa i czasochłonna czynność, która w każdym przypadku wymaga zastosowania innych metod i środków. Dobiera się je w zależności od zaistniałej sytuacji i stopnia zalania obiektu.

Dzięki innowacyjnym sposobom oraz nowoczesnym urządzeniom wykorzystywanym podczas osuszania budynków, możliwe jest trwałe niwelowanie wilgoci nawet w obiektach dotkniętych powodzią. Długotrwałe utrzymywanie się wilgoci przyczynia się do szkód znacznie poważniejszych niż tylko materialne. Woda wnikająca do ścian, stropów i podłóg tworzy idealne warunki rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii. Przebywanie w zagrzybionych i zapleśniałych pomieszczeniach ma bardzo niekorzystny wpływ na stan ludzkiego zdrowia i samopoczucia.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wyremontuj łazienkę przed zimą

Wyremontuj łazienkę przed zimą


Autor: Irena Zobniów


Łazienka jest często niedocenianym pomieszczeniem w naszych domach. Dzieje się tak dlatego, że przegrywa ona z innymi pomieszczeniami pod względem wielkości, a przecież to w niej spędzamy sporo czasu przed wyjściem do pracy, a wracając z niej odpoczywamy w wannie z gorącą wodą.


Dobrze jest więc pomyśleć jak możemy lepiej zagospodarować tą małą przestrzeń tak, abyśmy my i nasza rodzina czuli się w niej dobrze.

Zanim rozpoczniemy remonty musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań odnośnie doboru kolorystyki, praktycznego rozmieszczenia mebli i innych przedmiotów, które pozwolą nam z większą przyjemnością korzystać z naszego zakątka. Należy również oszacować wkład i rodzaje prac wykończeniowych, aby szybko i sprawnie przebrnąć przez remont.

Niezwykle ważną cechą każdej łazienki jest jej barwa. Często stosowaną techniką na wizualne powiększenie przestrzeni jest przemalowanie jej na jaśniejszy kolor. Używanie ciemnych barw spowoduje skurczenie się pomieszczenia. Dodatkowo, aby wzbogacić wizualnie i powiększyć głębie znajdujących się w niej detali, możemy zastosować techniki oświetleniowe, LED-y i lampy punktowe, które rozpromienią i nadadzą nowoczesny wygląd naszej łazience.

Instalacje

Problemem w czasie przeorganizowywania i remontu pomieszczenia jest usytuowanie instalacji, które często utrudnia nam pole manewru. Niestety nie zawsze można obejść ten problem w prosty sposób, i bywa, że musimy się posiłkować pomocą wykwalifikowanej ekipy wykonującej remonty również w tym zakresie.

Jeśli decydujemy się na taką reorganizację, dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowej przestrzeni jest umiejscowienie tzw. białego montażu w jednym z narożników pomieszczenia, a jeśli nie jesteśmy miłośnikami długich kąpieli, zamianę wanny na prysznic.

Dobór materiałów

Jednym z podstawowych i najczęściej stosowanych materiałów wykończeniowych dla ścian i posadzek w łazienkach są niezmiennie od wielu lat kafelki. Różnorodność kształtów, rozmiarów, kolorów oraz ich faktury zwiększa się jednak z roku na rok, co pozwala nam na większą personalizację naszego pomieszczenia i sprawienie że będzie się ono wyróżniać na tle całego mieszkania. Warto też wspomnieć, że kafelki są doskonałym materiałem sprawdzającym się w trudnych warunkach, przez co idealnie znajdują zastosowanie w tak wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienki. Ważne jest, aby wybierać produkty wysokiej jakości, gdyż jest to z reguły inwestycja na lata.

Aranżacja

Zbyt duża ilość elementów dekoracyjnych zaburza harmonię i psuje wizerunek czystej i nowoczesnej łazienki. Pamiętajmy więc, aby to co ma być dekoracją było nią w rzeczywistości. Drobne kosmetyki możemy trzymać w eleganckich w pojemnikach lub też w szufladach.

Remont

Często prace związane w przeprowadzeniem remontu w naszej łazience przerasta nasze możliwości. Dlatego też wart zadbać o dobór odpowiedniej i wykfalifikowanej ekipy, która szybko i profesjonalnie wykona zlecenia remontowe i tym samym sprosta naszym oczekiwaniom. Firmy remontowej szukajmy w lokalnych ogłoszeniach, kierując się za razem opiniami i referencjami z wykonanych wcześniej prac.


Irena Zobniów

http://remontowanie.com.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czym ogrzewać mieszkanie?

Czym ogrzewać mieszkanie?


Autor: Anna Kowalik


Dobór odpowiedniego systemu grzewczego to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podjąć musi inwestor planujący budowę, czy remont budynku. Od jego wyboru zależy nie tylko koszt inwestycji, ale i wysokość rachunków za energię przez najbliższych kilkanaście lat.


Zacząć należy od wyboru właściwego źródła ciepła, w większości przypadków będzie nim kocioł grzewczy, dostosowany do poziomu dostępności i ceny wybranego rodzaju paliwa.
Do najpopularniejszych należą kotły gazowe, pracujące bezobsługowo, w większości przypadków zasilane gazem ziemnym, który emituje najmniej zanieczyszczeń spośród paliw kopalnych.
Sam gaz płynny stosunkowo łatwo zastąpić gazem ziemnym, w przypadku dobrych jakościowo kotłów nie wymaga to większych przeróbek. Największy problem tutaj może sprawiać jednak brak przyłącza gazu do budynku, którego indywidualne podciągnięcie może sporo kosztować.

Stosunkowo najtańszym źródłem ciepła są kotły na paliwo stałe, zasilane drewnem, węglem, słomą czy nawet ziarnami zbóż. Tego typu kocioł powinien być opatrzony w widoczny sposób tabliczką znamionową określającą jego efektywność energetyczną. Każdy z nich posiadać powinien m.in.: wentylator z regulatorem, króciec wody zasilającej i powrotnej, drożne kanały dopływu powietrza. Jednak ze względu na rodzaj stosowanego paliwa piece takie wymagają wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia magazynowego, w którym przechowywać można jego zapas.

Kotły olejowe podobnie jak gazowe nie wymagają obsługi, jednak zazwyczaj koszty użytkowania są tutaj wyższe, a jego ceny podlegają dość dużym wahaniom w ciągu roku i tutaj również potrzebna będzie dodatkowa powierzchnia służącego za magazyn paliwa.

Wybierając najodpowiedniejszy rodzaj ogrzewania uwzględnić należy nie tylko koszty montażu samej inwestycji, ale i przewidywane przyszłe opłaty za paliwo niezbędne do prawidłowego użytkowania.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak uszczelnić okna?

Jak uszczelnić okna?


Autor: Tomasz Galicki


Jeżeli nie posiadamy zbyt szczelnych okien, przed zimą konieczne będzie ich dodatkowe zabezpieczenie. Najwięcej ciepła bowiem uciekać będzie właśnie przez szpary znajdujące się między oknami, szybami, a framugami.


Powstawać będą nieprzyjemne ciągli zimnego powietrza, a także zdecydowanie wzrosną rachunki za ogrzewanie. Jak możemy się przed tym ustrzec, gdy nie mamy możliwości wymiany okien?

Istnieje kilka sposobów uszczelniania, a to który z nich zostanie przez nas zastosowany, zależny jest od tego, jaki element w naszych oknach wymaga uszczelnienia. Najczęstszym problemem jest zły docisk futryn lub nieszczelność przy samych szybach. Jakich uszczelniaczy użyć?

Aby uszczelnić okna na szybach należy zacząć od zakupienia silikonu. Dawniej okna uszczelniano kitem. Silikon jest jednak o wiele skuteczniejszy i zdecydowanie łatwiejszy w użyciu. Potrzebować będziemy więc również specjalnego pistoletu, w którym umieszczamy puszkę sylikonu. Z jego użyciem sylikon wstrzykiwany będzie bezpośrednio w szczeliny.

Przy zakupie puszki sylikonu zawsze dołączony jest specjalny lejek. Montujemy go na tubę i całość wkładamy w pistolet. Silikon wprowadzamy na styk szyby z futryną, powolnym jednostajnym ruchem, dociskając pistolet i rozprowadzając sylikon wzdłuż łączenia.

Do tego celu najlepiej wybrać sylikon bezbarwny albo biały. Wysychanie trwać będzie około dwadzieścia minut i gotowe.

Jeżeli mamy nieszczelne futryny, sylikon nie wystarczy. Tu zastosować będzie trzeba inne techniki. Niezbędne będą uszczelki do okien. W sklepie zorientujemy się, że do wyboru mamy tu dwa rodzaje uszczelek – piankowe i gumowo-sylikonowe. Uszczelnienia okien na futrynach także nie jest czynnością skomplikowaną, z łatwością więc poradzimy sobie z nią sami. Zacząć należy od dokładnego umycia futryn, tak aby nie znajdowały się na nich kurz i brud, które zmniejszyły by przyczepność uszczelki.

Uszczelki posiadają warstwę kleju, zabezpieczoną specjalną folią. Należy ją więc zdjąć, a następnie okleić całą futrynę na łączeniu z oknem. Warto zapoznać się wcześniej z instrukcją producenta, którą z pewnością znajdziemy na opakowaniu uszczelek.

Zdecydowanie lepiej sprawdzają się uszczelki sylikonowo-gumowe. Wystarczają na kilka lat i nie ma konieczności ściągania ich po zakończeniu zimowego sezonu.

Dobrze zamontowane uszczelki do okien poprawić mogą również ich wygląd. Dostępne są w kilku kolorach, który oczywiście należy dobrać odpowiednio do barwy framug.

Korzyści więc są zauważalne nawet gołym okiem. Za niewielkie pieniądze i przy niewielkim wkładzie pracy uzyskujemy lepiej wyglądające okna i oszczędzamy na ogrzewaniu, ponieważ zmniejszymy utratę ciepła. Rozwiązanie godne polecenia. Zaznaczamy jednak, że inwestycja w nowe, szczelne okna to oczywiście jeszcze lepsze wyjście.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dobrze wybudowany komin

Dobrze wybudowany komin


Autor: Tomasz Galicki


Co znaczy „dobrze wybudowany komin”? Znaczy to, że komin spełniać będzie wszystkie cechy bezpieczeństwa, odporności na wysoką temperaturę, a także będzie miał dobry ciąg.


Zaczynamy od samych fundamentów. Komin murujemy z kamienia lub pełnych cegieł, najczęściej jednak wykorzystuje się tu beton zbrojony. Kształt to zazwyczaj prostopadłościan, o wysokości co najmniej trzydziestu centymetrów. Jego długość i szerokość natomiast dopasowujemy odpowiednio do reguły przynajmniej piętnastu centymetrów poza obrys komina. Pamiętaj należy również o zastosowaniu odpowiedniej otuliny głównego zbrojenia. Odpowiednio pięć centymetrów, gdy ta wykonana jest z chudego betonu klasy B 7,5 i siedem centymetrów, gdy fundament nie posiada izolacji.

Na fundamencie budujemy trzon komina z zaprawy cementowej. (Uwaga! Jeżeli zastosowaliśmy cegłę klinkierową konieczne będzie użycie specjalnej zaprawy.) Wykorzystanie trasu, czyli materiału pochodzenia wulkanicznego, zapewni ochronę przed pojawianiem się wykwitów na wymurowanych powierzchniach.

W momencie samego murowania komina nie można zapomnieć o tym, że minimalny wymiar przewodów to 14x14 cm. Większy przekrój stosuje się w zależności od przeznaczenia i wysokości komina (14x20, 20x27, 20x20). Zalecane są przewody o kształcie kwadratu, ewentualnie prostokąta, którego stosunek boków wynosi 2:3.

Przewody komina powinny być gładkie, dlatego też najczęściej wykonuje się je przy użyciu szablonów (metalowych lub drewnianych). Poza tym należy zwrócić uwagę na to, aby przegrody pomiędzy nimi miały grubość przynajmniej połowy cegły.

Dobry ciąg?

Tu istnieją kolejne zasady, których należy przestrzegać. Po pierwsze, zależnie od tego czy komin to konstrukcja samonośna lub będąca fragmentem ściany nośnej. W pierwszym przypadku komin musi być oddylatowany od stropu, w przypadku drugim można na kominie przeć belki stropowe, jednak powinny to poprzedzić statystyczne obliczenia. Część komina znajdująca się ponad dachem o kącie nachylenia dwunastu stopni powinna wynosić co najmniej sześćdziesiąt centymetrów ponad kalenicę. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku większego nachylenia dachu. Wyjątkiem od niej jest jedynie okoliczność, w której dach pokryty jest trudnopalnym materiałem, takim jak blacha czy dachówka ceramiczna. Wówczas wystarczy trzydzieści centymetrów, ale... odległość pozioma od obudowy do powierzchni dachu musi wynosić co najmniej metr.

Na samym szczycie komina powinna znajdować się tak zwana czapa. Jej funkcją jej ochrona komina przed opadami atmosferycznymi. Nakładamy więc najpierw warstwę asfaltowej papy, a dopiero na niej czapę. Z każdej strony komina pozostawiamy kilkucentymetrowe kapinosy. Czapę wykonuje się z betonu ze stalowym zbrojeniem. Nie można zapomnieć tu również o pozostawieniu otworów dymowych i spalinowych.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Izolacja domu – styropian czy wełna?

Izolacja domu – styropian czy wełna?


Autor: Twardy


Planując budowę nowego domu najczęściej największą uwagę skupiamy przede wszystkim na wyborze odpowiedniego dla nas projektu oraz na kilku najbardziej istotnych kwestiach budowlanych takich jak materiały z jakich wykonany będzie dach czy rodzaj podłóg.


Jednak budując nowy dom musimy zdawać sobie sprawę również z tego, jak ważna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian. Ocieplanie ma na celu chronić budynek przed wpływem czynników zewnętrznych oraz możliwie najefektywniej zatrzymać ciepło w jego wnętrzu. Planując ocieplenie domu zazwyczaj mamy do wyboru dwa warianty: ocieplenie styropianem lub ocieplenie wełną mineralną.

Styropian

Styropian posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jest także materiałem odpornym na wchłanianie wody, ale jednocześnie nie przepuszcza powietrza, w związku z tym ściany ocieplane styropianem „nie oddychają”. Styropian cechuje się niską odpornością na wysoką temperaturę, dlatego też jego powierzchnia nie powinna być wystawiana na oddziaływanie promieni słonecznych. Właściwości akustyczne styropianu są dosyć niskie ze względu na strukturę płyty styropianowej, która przewodzi dźwięki. Za to jest materiałem wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne i łatwym
w montażu.

Pamiętać jednak należy, aby styropian chronić przed działaniem słońca, by nie doprowadzić do jego degradacji.

Wełna mineralna

Z kolei wełna mineralna, pomimo tego, że również posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, to w momencie zawilgocenia traci je niemalże całkowicie. W przeciwieństwie do styropianu, wełna jest paroprzepuszczalna, dzięki temu wilgoć z budynku przepływa na zewnątrz.

Zwrócić należy również uwagę na fakt, iż wełna jest materiałem niepalnym (jej włókna topią się dopiero przy temperaturze 1000 stopni) oraz ma lepsze właściwości akustyczne niż styropian. Niestety jej wytrzymałość na uszkodzenia jest bardzo niska, a jej montaż jest zdecydowanie trudniejszy.

Jak widzimy obydwa materiały do ocieplenia domów mają swoje zalety i wady, znajdują inne zastosowanie i różnią się ceną (wełna jest materiałem droższym). Zatem budując nowy dom powinniśmy dobrze przemyśleć wszystkie kwestie związane z jego izolacją, odpowiedzieć sobie na pytanie na czym nam najbardziej zależy, a następnie dokonać odpowiedniego wyboru.


Twardy.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wykładziny dywanowe - jak wybrać właściwą

Wykładziny dywanowe - jak wybrać właściwą


Autor: Hubert Napierała


Wykładziny dywanowe są doskonałym rozwiązaniem na uzyskanie nowoczesnej, estetycznej i praktycznej podłogi w biurze, hotelu, restauracji i wielu innych obiektach użyteczności publicznej. Lecz niełatwo jest dokonać dobrego wyboru spośród bardzo wielu wykładzin dostępnych na rynku.


Budowa wykładziny dywanowej
Wykładzina dywanowa zbudowana jest z runa, czyli wierzchniej okrywy i podłoża, w którym runo jest osadzone.
Runo czyli wierzch wykładziny dywanowej może mieć kształt charakterystycznych pętelek, gęstych sterczących włókien lub bardzo splątanych ubitych włókien. Nazywamy je wtedy odpowiednio: pętelkowymi, ciętymi (inaczej - welurowymi) lub igłowanymi.

Wykładziny pętelkowe mają postać zwykłych pętelek, pętelek o różnych wysokościach tworzących tzw. wzór strukturalny, pętelek bucle – z grubych nici, pętelek naciętych lub skręconych – typu saxony. Częste określenietych wykładzin to „loop pile”. Najpowszechniej stosowane w biurach.
Wykładziny cięte to mniej lub bardziej gęsto tkane pojedyncze włókna tworzące okrywę przypominającą zamsz lub welur. Na wzornikach często opisane jako „cut pile”. Typowe zastosowanie to hotele, biura.

Wykładziny igłowane mają strukturę przypominającą filc – bardzo gęsto splątane i ubite włókna. Stosowane są zarówno w biurach jak i na powierzchniach handlowych w dużych sieciach.

Typ włókna
Surowcem, z którego zbudowane jest runo może być włókno polipropylenowe, poliamidowe lub wełna. Spotyka się też mieszanki tych włókien.

Polipropylen to najstarszy typ włókna, cechuje się mniejszą wytrzymałością niż poliamid i nieco mniejszą trwałością barw. Z uwagi na budowę nici trudniejszy do utrzymania w czystości.

Poliamid – najpopularniejsze obecnie włókno, nowoczesne o najlepszych własnościach trudnopalności. Włókna są gładkie co ułatwia czyszczenie. Często produkowane z nici barwionych na wskroś co powoduje bardzo trwałe barwy nawet przy częstym czyszczeniu. Poliamid jest sprężysty i niełamliwy co oznacza dla użytkownika że wykładzina poliamidowa nie odkształca się i nie ugniata. W zależności od producenta poliamid ma fabryczne nazwy takie jak Antron, Imprel itd.

Wełna – materiał tradycyjny, drogi i najtrudniejszy w codziennym utrzymaniu. Z tych powodów stosowany rzadko. Występuje w mieszankach z innymi włóknami np. w wykładzinach hotelowych typu „axminster”.

Wykładziny dywanowe mają postać rolek lub płytek. W zależności od tego, runo jest osadzone w tzw. sztucznej jucie (tzw. action back) mającej wygląd siatki od spodu wykładziny - w przypadku rolek lub sztywnym podłożu bitumicznym - w przypadku płytek. Rzadziej spotykane są podłoża filcowe lub inne.

Wykładziny w płytkach 50 cm x 50 cm
Rolki to rozwiązanie tradycyjne. Od kilku lat coraz większą popularność mają płytki dywanowe, idealne rozwiązanie dla podłóg obiektowych. Modularna budowa umożliwia np. łatwe uzyskanie ciekawego wzoru , szybką wymianę pojedynczej płytki, szybki demontaż podłogi bez jej uszkodzenia w przypadku remontu. Wykładzina osadzona w podłożu bitumicznym jest bardzo trwała i ma doskonałe własności tłumiące dźwięk.


Klasyfikacja trudnopalności
Niezwykle ważnym parametrem jest klasyfikacja trudnopalności opisująca zachowanie wykładziny w razie pożaru. Informację tę możemy znaleźć w deklaracji zgodności lub certyfikacie CE, który każda wykładzina powinna bezwzględnie posiadać. Wyróżniamy dwie klasy charakteryzujące bezpieczne materiały: Bfl-s1 oraz Cfl-s1. Oba typy zapewniają najbezpieczniejsze z możliwych parametry wydzielanego dymu i kontrolowane rozprzestrzenianie płomieni. W przypadku wykładzin o gorszych klasyfikacjach lub nie posiadających badań pożarowych nie będzie zapewnione podstawowe bezpieczeństwo przeciwpożarowe osób w budynku. Niemożliwe będzie także uzyskanie odbioru technicznego. Dlatego już na etapie wyboru należy sprawdzić, czy wykładzina ma wymagane atesty i certyfikaty i czy będzie odpowiadała wymaganym przepisom ppoż.

Waga runa
To najpowszechniej rozważana cecha charakteryzująca wykładzinę. Minimalne gramatury wykładzin obiektowych to około 450 g/m2 -500 g/m2, jednak doradzamy gramatury wyższe. Dobrym standardem jest 700-800 g/m2. W przypadku np. wykładzin hotelowych, w zależności od miejsca zastosowania (halle, korytarze czy pokoje) stosuje się gramatury z przedziału 800- 1300 g/m2. Należy rozróżnić wagę runa (najbardziej istotną) od wagi całkowitej.

Gęstość
To często pomijany parametr a ściśle wiąże się z wagą runa. Dopiero odpowiednio gęsto tkane włókno będzie odporne na ruch osób, mebli itd. Wykładzina o wysokiej gramaturze lecz z niską gęstością może oznaczać produkt o wysokim łamliwym runie, nieprzydatny w intensywnym użytkowaniu. Gęstości obiektowe zaczynają się od ca 150.000 tzw. przetkań na 1 m2 i sięgają ponad 200.000. W wyjątkowych wypadkach, przy wykładzinach welurowych wykładzina może mieć nawet 300.000 przetkań.

Inne cechy wykładzin
Większość wykładzin obiektowych jest antystatyczna co minimalizuje pojawianie się ładunków elektrostatycznych które np. sprzyjają kurzowi. Ważne jest, aby wykładzina obiektowa byłą odporna na ruch mebli biurowych na kółkach. W wielu wypadkach istotny jest parametr wygłuszania dźwięku, który w przypadku wykładzin dywanowych przekracza najczęściej 20 dB. Część wykładzin posiada dodatkowe zabezpieczenie przeciwbrudowe, najczęściej na bazie teflonu. Niektóre są dostosowane do układania na schodach. Wszystkie te cechy odróżniają wykładziny obiektowe od tanich produktów przeznaczonych do zastosowania domowego, z reguły o niskiej trwałości.


Wykładziny obiektowe Ampel Group
Wykładziny dywanowe, wykładziny PCV

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wybierz technologię budowy domu dla siebie

Wybierz technologię budowy domu dla siebie


Autor: Aleksandra Cyndler


Badania potwierdzają, że coraz więcej osób zamiast kupować mieszkanie w mieście, podejmuje decyzję o przeniesieniu się poza jego granice, zakupie gruntu i budowie własnego domu. Jednak kiedy przychodzi czas realizacji zamiaru, często gubimy się w nadmiarze informacji i mamy problemy z wyborem odpowiedniego projektu domu i technologii budowy.


Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wybranych metod budownictwa. Ich znajomość, a także świadomość plusów i minusów każdej z nich, powinna pomóc wielu osobom w wyborze technologii pozwalającej na budowę tego jedynego, wymarzonego domu.

Technologia murowana

Najbardziej tradycyjna i popularna technologia budowy domów w Polsce. Domy murowane to domy na pokolenia, są wytrzymałe, niepalne oraz odporne na działanie pleśni, owadów i gryzoni. Konstrukcje murowane umożliwiają uzyskanie znacznych rozpiętości stropów, co daje praktycznie nieograniczone możliwości architektoniczne oraz dowolność w aranżacji wnętrza. Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są mury, wyróżnić można ściany: ceramiczne, z gazobetonu (beton komórkowy), silikatowe i keramzytowe.

Dodatkową zaletą budowy domów w tej technologii jest fakt, że na rynku dostępna jest olbrzymia liczba gotowych projektów domów murowanych, a ich różnorodność pod względem architektonicznym i funkcjonalnym ułatwia znalezienie domu spełniającego nasze wszystkie oczekiwania. Należy ponadto podkreślić łatwość dostępu i bogaty wybór materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych czy wykończeniowych dla domów murowanych.

Technologia prefabrykowana

W celu usprawnienia procesu budowy, skrócenia czasu jego realizacji, a tym samym obniżenia kosztów wykonawstwa, w technologii prefabrykowanej wszystkie elementy domu zostają przygotowane w fabryce i jako gotowe prefabrykowane części przyjeżdżają na plac budowy.

Montaż gotowych elementów naszego domu zajmuje nie dłużej niż dwa tygodnie. Po tym okresie dom stoi gotowy do dalszych prac wykończeniowych. W zależności od wymagań, elementy ścian, stropów i dachów mogą być przygotowane w różnym stopniu zaawansowania. Jeśli klient decyduje się skorzystanie z prefabrykacji modułowej, w której fabrycznie przygotowane są już całe moduły przestrzenne domu, czas budowy można skrócić nawet do 2-3 dni.

Technologia szalunku traconego

Domy wykonane w tej technologii powstają z trwałej, betonowej konstrukcji, odpowiednio wzmocnionej zbrojeniem. Jako element szalunku najczęściej wykorzystuje się bloczki styropianowe, zastawiane jak klocki lego, dzięki czemu konstrukcja powstaje niezwykle szybko. Ściany budynku tworzą zatem elementy styropianowe, odpowiednio uzbrojone i wypełnione wewnątrz betonem. Po związaniu mieszanki powstaje rdzeń żelbetowy (element konstrukcyjny budynku) ocieplony z dwóch stron styropianem, a tym samym o wysokich parametrach izolacyjnych i bez występowania mostków termicznych. Grubość rdzenia wynosząca od kilku do kilkunastu cm pozwala wznosić budynki do 25 m wysokości.

Niewątpliwą zaletą budowania domu w technologii szalunku traconego, jest prosta realizacja, która nie wymaga zatrudniania dużej liczby robotników i ponoszenia wysokich kosztów związanych z transportem materiałów czy wywozem gruzu.

Technologia szkieletowa

Domy w technologii szkieletowej powstają w oparciu o szkielet drewniany lub stalowy, będący wyjątkowo trwałą i szybką w montażu konstrukcją. Od momentu przygotowania fundamentów uzyskanie stanu surowego zamkniętego jest możliwe już w 14 dni. Do budowy drewnianych domów szkieletowych wykorzystuje się wyselekcjonowane gatunki drewna, czterostronnie strugane, przemysłowo suszone oraz odpowiednio zaimpregnowane chemicznie. W przypadku domów powstających na lekkiej konstrukcji stalowej – szkielet nośny stanowią wyjątkowo sztywne i wytrzymałe elementy wykonane z zimnogiętych, ocynkowanych kształtowników stalowych.

Budowa domów szkieletowych może być prowadzona w każdej porze roku, nawet zimą - o ile wcześniej są postawione fundamenty, których postawienie musi się odbywać w temperaturze dodatniej. Technologia szkieletowa pozwala szybko zrealizować marzenie o swoim domu, a jednocześnie jest bardziej dostępna poprzez niższe koszty realizacji.

Domy z bali

Domy wykonane z bali są trwałe oraz niezwykle ciepłe i zdrowe ze względu na właściwości samoregulacyjne drewna, które pochłania lub oddaje część wilgoci zawartej w powietrzu, tworząc wewnątrz pomieszczeń specyficzny, sprzyjający człowiekowi mikroklimat.

O domach wykonanych z bali mówi się, że mają "klimat". Mają one niezwykłą, charakterystyczną estetykę, są przyjazne środowisku oraz jednoczą ludzi z otaczającą przyrodą. Budowane z najlepszych gatunków drewna iglastego stanowią najbardziej cenioną i najszlachetniejszą technologię budowy wśród domów o konstrukcji drewnianej.

Do budowy używa się bali okrągłych o grubości od 16 do 32 cm, naturalnie okorowanych lub wytaczanych. Nowością są konstrukcje imitujące bale pełne składające się z desek wypełnionych wełną mineralną bądź pianką poliuretanową.

Podsumowanie

Wybierając technologię, w której będziemy budowali nasz dom, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy zależy nam na szybkiej budowie, czy też czas nie gra tak istotnej roli? Czy chcemy postawić dom w nowoczesnej, innowacyjnej technologii, czy też standardowej, sprawdzonej i tradycyjnej? Czy sama bryła domu ma być nowoczesna, modernistyczna, czy też nasz dom ma być standardowy, lecz wygodny i funkcjonalny? Czy zależy nam na niepowtarzalnym klimacie, atmosferze i bliskości z naturą, czy też wolimy dom nowoczesny, wyróżniający się z otoczenia i przyciągający wzrok niestandardowymi rozwiązaniami architektonicznym? Dodatkowo należy zawsze brać pod uwagę typowe warunki panujące na działce przeznaczonej pod budowę, jak nachylenie terenu, czy wilgotność gruntu, a także wymogi i ograniczenia prawne - mówi Piotr Latek, właściciel firmy Veris Investments Solutions.


http://vertis-investments.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wybrać okna i na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać okna i na co zwrócić uwagę?


Autor: Oscar Klus


Wymiana okien lub wstawienie ich do nowego domu to spory wydatek, który wymaga odpowiedniego przemyślenia i odpowiedniego wyboru. Jest to ważna inwestycja, z której korzystać będziemy latami. Dlaczego dobór okien PCV jest tak istotny?


Dzisiejsze technologie dają nam ogromny wybór. Na rynku znaleźć można ciekawe rozwiązania zarówno do bloków mieszkalnych jak i domów jednorodzinnych. Projekty najnowszych okien skupiają się na ich funkcjonalności (ochrona przed zimnem, hałasem, włamaniami) i estetyce (piękne okna to nieodłączny element domu). Również ekologia nie jest pustym słowem w procesie produkcji okien – stąd okna bezołowiowe przyjazne środowisku i alergikom. Na co zwrócić uwagę przy wyborze spośród tak wielu możliwości?

Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest odpowiednia termoizolacja domu lub mieszkania. Nieszczelne, wypaczone okna są powodem nie tylko chłodu, ale również większych rachunków za ogrzewanie. Inne działania termomodernizacyjne, takie jak na przykład zewnętrzne ocieplanie budynku, nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli nie zadbamy najpierw o okna, przez które ucieka ciepło. Należy dobrze dobrać cenę stolarki okiennej do parametrów – ta najdroższa może nam się nie zwrócić, do tej najtańszej możemy szybko zacząć dopłacać.

Kolejnym istotnym elementem jest szczelność okien PCV.

Nowoczesne uszczelki to element gwarantujący szczelność i trwałość okien bezołowiowych, a także wpływający na ich walory estetyczne. Prawidłowe uszczelnienie zapewniają uszczelki z materiałów, które wolno się "starzeją" i są prawidłowo zamontowane. Stawiając na szczelność nie można jednak zapomnieć o mikrowentylacji – odpowiednia cyrkulacja powietrza jest istotna zarówno dla mieszkania jak i dla domowników. Dlatego kupując okna nie zapomnij o funkcji rozszczelniania. Odpowiednia zabudowa i szczelność to również czynniki, które mają wpływ na izolację od hałasu. W okna, które znajdują się od strony drogi lub dojazdu do domu warto zainwestować w rozwiązania o zwiększonej izolacji akustycznej.

Okna to nie tylko niezbędny element budynku chroniący przed zimnem, ale również jego ozdoba i element estetyki. Producenci okien bezołowiowych proponują obecnie niezliczone rozwiązania kolorystyczne, a także klasyczne i oryginalne kształty ram okiennych. Dzisiejsze rozwiązania architektoniczne promują duże przestrzenie i powierzchnie przeszklenia. Zapewnia to ogromną ilość naturalnego światła a także oszczędzanie energii poprzez nagrzewanie energią słoneczną. Takie rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza na południowej ścianie budynku.

W ekonomicznych produktach producentów okien znajdziemy różne pomocne rozwiązania techniczne, które na pierwszy rzut oka wydają się nieistotnymi detalami. Montowane obecnie szersze zaczepy okuciowe zwiększają odporność okien PCV na potencjalne włamania. Właściwie dobrany skos krawędzi gwarantuje optymalne spływanie wody a gładkie powierzchnie sprawiają, że mycie i konserwacja są szybkie i przyjemne. Odpowiednie komory i użyte materiały zapewniają oknu statykę i stabilność.

Coraz większą uwagę zwraca się również na eliminowanie szkodliwych substancji z naszego otoczenia. Okna PCV - bezołowiowe pozbawione są szkodliwych substancji, nadają się do stosowania w domach, mieszkaniach, szpitalach, stosowane są również w pomieszczeniach, w których przebywają astmatycy i alergicy. Brak ołowiu lub kadmu ma jednak największe znaczenie w procesie produkcji i utylizacji ram okiennych. Wybierając takie okna przyczyniamy się do promowania ekologicznych rozwiązań.

Gdzie kupić dobre okna?

Możemy udać się do producenta lub dealera okien PCV. Najważniejsze jest to, abyśmy dostali fachową poradę i okna dostosowane do naszych potrzeb. Nie każdy potrzebuje antywłamaniowych okien, które niemal całkowicie wyciszają odgłosy z zewnątrz. Koszty tego typu okien są bardzo wysokie, dobrze jest więc dostosować okna i cenę do naszych warunków. Dodatkowy atut to montaż wykonywany przez firmę, w której kupujemy okna PCV. Odpowiednie dopasowanie i montaż są równie ważne jak jakość ich wykonania.


Okna PCV -

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Budowa i remont domu - porównaj ceny