Dla kogo posadzki przemysłowe?
Autor: Budowniczy
Posadzki przemysłowe wielu z nas kojarzy z obiektami takimi jak hale, magazyny, warsztaty. Choć są to miejsca, gdzie najczęściej spotykamy betonowe podłogi, to ostatnio posadzki przemysłowe zyskują na popularności również w budynkach mieszkalnych. Gdzie jeszcze warto wykonać posadzkę przemysłową?
Posadzka przemysłowa to najczęściej po prostu ostatnie 1-3 cm płyty betonowej, która to płyta tak jest elementem podłogi niemal każdego budynku murowanego (od domku na działce o powierzchni 40 m2 po supermarket). Zatem w każdym budynku murowanym możemy sobie wykonać posadzkę przemysłową już na etapie wylewania betonu na podłogi. Nie potrzebujemy wtedy parkietu, paneli, ani kafelków i oszczędzamy na kosztach ułożenia podłogi drewnianej czy ceramicznej.
Do jakich miejsc (oprócz tradycyjnych hal) nadają się posadzki przemysłowe?
W domu jednorodzinnym przede wszystkim do garażu, szczególnie jeśli zamierzamy w nim naprawiać samochód lub majsterkować. Posadzka betonowa zniesie naprawdę spore obciążenia. Wyobraź sobie, że upuszczasz młotek na podłogę garażu. Kafel mógłby nie wytrzymać i pęknąć, posadzka betonowa nie pęknie.
Coraz większą popularność zyskują posadzki przemysłowe również w innych częściach domów mieszkalnych. Niektórzy wykładają betonem architektonicznym nie tylko podłogi, ale i ściany salonu. Gładkość, surowość betonu przekonuje osoby ceniące prostotę. Nie da się jednak ukryć, że posadzki przemysłowe w domu warto robić wtedy, gdy mamy do pokrycia dużą powierzchnię. Do wykonania posadzki potrzebujemy bowiem specjalnych urządzeń, których nie opłaci nam się ściągać na miejsce, gdy chcemy wyłożyć betonem spiżarnię. Z drugiej strony oszczędzamy na kaflach, parkietach i innych kosztownych materiałach. Wydaje się, że kilkadziesiąt metrów kwadratowych to minimalna powierzchnia, przy której warto rozważyć wykonanie posadzki z betonu.
Teraz rozumiemy, gdzie naprawdę warto wykonywać posadzki przemysłowe. Agrobudownictwo (budownictwo inwentarskie, obory, chlewy, fermy, stodoły), garaże straży pożarnej czy pogotowia, supermarkety i sklepy, studia a nawet kościoły są idealnymi miejscami do wykonania posadzek przemysłowych. Są to bowiem budynki o stosunkowo dużych powierzchniach podłogi (opłacalność ściągnięcia maszyn do wykonania posadzki) i dużym ruchu osób i pojazdów (odporność posadzki przemysłowej na ścieranie i uderzenia).
Autor jest pracownikiem firmy Bautech - producenta nawierzchni - posadzki przemysłowe betonowe, posadzki cienkowarstwowe, posadzki epoksydowe - nawierzchnie na parkingi. www.bautech.pl/pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Podoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuń