piątek, 27 czerwca 2014

Wybierz technologię budowy domu dla siebie

Wybierz technologię budowy domu dla siebie


Autor: Aleksandra Cyndler


Badania potwierdzają, że coraz więcej osób zamiast kupować mieszkanie w mieście, podejmuje decyzję o przeniesieniu się poza jego granice, zakupie gruntu i budowie własnego domu. Jednak kiedy przychodzi czas realizacji zamiaru, często gubimy się w nadmiarze informacji i mamy problemy z wyborem odpowiedniego projektu domu i technologii budowy.


Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wybranych metod budownictwa. Ich znajomość, a także świadomość plusów i minusów każdej z nich, powinna pomóc wielu osobom w wyborze technologii pozwalającej na budowę tego jedynego, wymarzonego domu.

Technologia murowana

Najbardziej tradycyjna i popularna technologia budowy domów w Polsce. Domy murowane to domy na pokolenia, są wytrzymałe, niepalne oraz odporne na działanie pleśni, owadów i gryzoni. Konstrukcje murowane umożliwiają uzyskanie znacznych rozpiętości stropów, co daje praktycznie nieograniczone możliwości architektoniczne oraz dowolność w aranżacji wnętrza. Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są mury, wyróżnić można ściany: ceramiczne, z gazobetonu (beton komórkowy), silikatowe i keramzytowe.

Dodatkową zaletą budowy domów w tej technologii jest fakt, że na rynku dostępna jest olbrzymia liczba gotowych projektów domów murowanych, a ich różnorodność pod względem architektonicznym i funkcjonalnym ułatwia znalezienie domu spełniającego nasze wszystkie oczekiwania. Należy ponadto podkreślić łatwość dostępu i bogaty wybór materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych czy wykończeniowych dla domów murowanych.

Technologia prefabrykowana

W celu usprawnienia procesu budowy, skrócenia czasu jego realizacji, a tym samym obniżenia kosztów wykonawstwa, w technologii prefabrykowanej wszystkie elementy domu zostają przygotowane w fabryce i jako gotowe prefabrykowane części przyjeżdżają na plac budowy.

Montaż gotowych elementów naszego domu zajmuje nie dłużej niż dwa tygodnie. Po tym okresie dom stoi gotowy do dalszych prac wykończeniowych. W zależności od wymagań, elementy ścian, stropów i dachów mogą być przygotowane w różnym stopniu zaawansowania. Jeśli klient decyduje się skorzystanie z prefabrykacji modułowej, w której fabrycznie przygotowane są już całe moduły przestrzenne domu, czas budowy można skrócić nawet do 2-3 dni.

Technologia szalunku traconego

Domy wykonane w tej technologii powstają z trwałej, betonowej konstrukcji, odpowiednio wzmocnionej zbrojeniem. Jako element szalunku najczęściej wykorzystuje się bloczki styropianowe, zastawiane jak klocki lego, dzięki czemu konstrukcja powstaje niezwykle szybko. Ściany budynku tworzą zatem elementy styropianowe, odpowiednio uzbrojone i wypełnione wewnątrz betonem. Po związaniu mieszanki powstaje rdzeń żelbetowy (element konstrukcyjny budynku) ocieplony z dwóch stron styropianem, a tym samym o wysokich parametrach izolacyjnych i bez występowania mostków termicznych. Grubość rdzenia wynosząca od kilku do kilkunastu cm pozwala wznosić budynki do 25 m wysokości.

Niewątpliwą zaletą budowania domu w technologii szalunku traconego, jest prosta realizacja, która nie wymaga zatrudniania dużej liczby robotników i ponoszenia wysokich kosztów związanych z transportem materiałów czy wywozem gruzu.

Technologia szkieletowa

Domy w technologii szkieletowej powstają w oparciu o szkielet drewniany lub stalowy, będący wyjątkowo trwałą i szybką w montażu konstrukcją. Od momentu przygotowania fundamentów uzyskanie stanu surowego zamkniętego jest możliwe już w 14 dni. Do budowy drewnianych domów szkieletowych wykorzystuje się wyselekcjonowane gatunki drewna, czterostronnie strugane, przemysłowo suszone oraz odpowiednio zaimpregnowane chemicznie. W przypadku domów powstających na lekkiej konstrukcji stalowej – szkielet nośny stanowią wyjątkowo sztywne i wytrzymałe elementy wykonane z zimnogiętych, ocynkowanych kształtowników stalowych.

Budowa domów szkieletowych może być prowadzona w każdej porze roku, nawet zimą - o ile wcześniej są postawione fundamenty, których postawienie musi się odbywać w temperaturze dodatniej. Technologia szkieletowa pozwala szybko zrealizować marzenie o swoim domu, a jednocześnie jest bardziej dostępna poprzez niższe koszty realizacji.

Domy z bali

Domy wykonane z bali są trwałe oraz niezwykle ciepłe i zdrowe ze względu na właściwości samoregulacyjne drewna, które pochłania lub oddaje część wilgoci zawartej w powietrzu, tworząc wewnątrz pomieszczeń specyficzny, sprzyjający człowiekowi mikroklimat.

O domach wykonanych z bali mówi się, że mają "klimat". Mają one niezwykłą, charakterystyczną estetykę, są przyjazne środowisku oraz jednoczą ludzi z otaczającą przyrodą. Budowane z najlepszych gatunków drewna iglastego stanowią najbardziej cenioną i najszlachetniejszą technologię budowy wśród domów o konstrukcji drewnianej.

Do budowy używa się bali okrągłych o grubości od 16 do 32 cm, naturalnie okorowanych lub wytaczanych. Nowością są konstrukcje imitujące bale pełne składające się z desek wypełnionych wełną mineralną bądź pianką poliuretanową.

Podsumowanie

Wybierając technologię, w której będziemy budowali nasz dom, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy zależy nam na szybkiej budowie, czy też czas nie gra tak istotnej roli? Czy chcemy postawić dom w nowoczesnej, innowacyjnej technologii, czy też standardowej, sprawdzonej i tradycyjnej? Czy sama bryła domu ma być nowoczesna, modernistyczna, czy też nasz dom ma być standardowy, lecz wygodny i funkcjonalny? Czy zależy nam na niepowtarzalnym klimacie, atmosferze i bliskości z naturą, czy też wolimy dom nowoczesny, wyróżniający się z otoczenia i przyciągający wzrok niestandardowymi rozwiązaniami architektonicznym? Dodatkowo należy zawsze brać pod uwagę typowe warunki panujące na działce przeznaczonej pod budowę, jak nachylenie terenu, czy wilgotność gruntu, a także wymogi i ograniczenia prawne - mówi Piotr Latek, właściciel firmy Veris Investments Solutions.


http://vertis-investments.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

Budowa i remont domu - porównaj ceny