Kuchnia w stylu minimalistycznym. Styl skandynawski wciąż na topie – dlaczego?
Autor: Tymoteusz Szymański
Każdy bez problemu jest w stanie wskazać cechy stylu minimalistycznego – prostota wykonania, wysoka funkcjonalność, brak niepotrzebnych ozdób czy detali, a jednocześnie duża przestronność i harmonia. Skandynawia dorzuca do tego jeden, istotny składnik: nawiązywanie do natury. Jak to wygląda na polskim gruncie?
Styl skandynawski na dobre zadomowił się w polskich domach – kuchnie na zamówienie, które mają w sobie elementy minimalizmu i skandynawskiej prostoty, są niezmiennym trendem, który na dobre zagości u nas co najmniej przez kilka, jeśli nawet nie kilkanaście lat. Czym tak wszystkich ujmuje?
Jasne i „ciepłe” ściany
Biel, beż, ewentualnie jasne odcienie szarości – to kolory, które najczęściej będą pojawiać się w kuchniach robionych w skandynawskim stylu. Czasem może pojawić się tapeta, ale jeśli się pojawi, z pewnością zawierać będzie delikatny, subtelny, surowy wręcz wzór. Nowoczesne meble kuchenne i nowoczesny design skupia się na posiadaniu grafik, na przykład nad zlewem kuchennym – styl skandynawski tego unika, maksymalnie stawiając na prostotę; na przykładzie przestrzeni nad zlewem, najczęściej znajdziemy tam jasne, nie rzucające się w oczy kafelki bądź zwykłą ścianę pomalowaną wodoodporną farbą.
Drewniana podłoga – naturalnie!
Skandynawska kuchnia nawiązuje w sposób maksymalny do natury – wybór drewnianych paneli jest więc naturalnym krokiem. Często takie panele są dodatkowo obielane, co dodaje uczucia przestrzenności w pomieszczeniu, bądź lakierowanie paneli, co również pozytywnie i „ciepło” nas nastraja. Jeśli ktoś nie jest przekonany do drewna, może pokusić się o jasne, stonowane płytki podłogowe bądź naturalny kamień.
Meble na wymiar
Projektowanie kuchni obejmuje nie tylko dobór ścian i podłóg, ale przede wszystkim dopasowanych i dobranych mebli. Najczęściej – ze względu na zróżnicowane przestrzenie i osobiste preferencje – decydujemy się na meble kuchenne na wymiar”. W przypadku mebli skandynawskich – zazwyczaj są wykonane z naturalnych elementów, a jeśli nie jest to możliwe, w ostateczności naturalny powinien być blat: wykonany albo z drewna, albo z kamienia. Meble te pozbawione są jakichkolwiek ozdobników – ich prawdziwą ozdobą i urokiem jest perfekcyjne wykończenie, prosta forma i surowy design. Najczęściej występują w jasnych kolorach, idealnie komponując się z otoczeniem i użytymi materiałami.
Dodatki wisienką na torcie
To, co jest charakterystyczne dla skandynawskiego designu, to zamiłowanie do licznych schowków oraz niecodziennych rozwiązań – krajalnicy jako pierwszej, wysuwanej szuflady czy suszarki do naczyń w półce nad zlewem, a konkretniej półce pozbawionej spodu, aby woda mogła swobodnie spływać. Kuchnia w stylu minimalistycznym wiąże się z wielką pomysłowością – jeśli chcemy mieć wszystkie nasze produkty spożywcze i artykuły kuchenne tak ułożone w kuchni, aby nie zakłócały minimalistycznego charakteru całości, musimy użyć naszej wyobraźni i kreatywności.
Artykuł napisany dzięki specjalistom z ABC Kuchnie
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz