wtorek, 31 maja 2016

Przygotowanie gruntu do malowania elewacji

Przygotowanie gruntu do malowania elewacji


Autor: Marek Zegarek


Odpowiednie przygotowanie podłoża ściany przed malowaniem to kluczowa kwestia, która będzie miała ogromny wpływ na jakość i trwałość naszej pracy. Samo malowanie jest bowiem tylko jej zwieńczeniem i nadaniem elewacji pożądanego przez nas koloru czy faktury. Dobrze zagruntowana ściana pozwoli nam cieszyć się wybranym przez nas kolorem i jakością przez długie lata.


W przypadku gdy tynk na elewacji jest świeży, zanim przystąpimy do przygotowywania go do malowania musimy odczekać przynajmniej 4 tygodnie. Nie ma tutaj znaczenia czy jest to tynk mineralny, akrylowy czy krzemianowy bowiem musi on dobrze osiąść na elewacji i dokładnie pokryć całą ścianę.

Samo gruntowanie elewacji jest czynnością bardzo łatwą i przynosi wymierne korzyści, dlatego z reguły nie warto na siłę oszczędzać na tanich gruntach niewiadomego pochodzenia. W zależności od producenta gruntu i zaleceń rozcieńczamy go z wodą (najczęściej są to proporcje: pół na pół) i nanosimy na ścianę. Po naniesieniu gruntu na elewację możemy szybko stwierdzić czy jest to produkt dobry, bowiem powinien się on od razu wchłaniać. Należy odczekać także kilka godzin, aby całą ściana dobrze wyschła, a w razie konieczności nanieść drugą warstwę gruntu (np. w przypadku bardzo chłonnych cementowo-wapiennych tynków). Dzięki temu zabiegowi nasz tynk nie będzie się kruszył czy pylił i znacznie ułatwi nam malowanie.

Następnie na ścianę powinna zostać naniesiona farba do elewacji podkładowo-gruntująca, która wzmocni malowaną powierzchnię, poprawi jej chłonność i ułatwi nanoszenie i uzyskanie odpowiedniego koloru na ścianie. Warto po tym zabiegu odczekać przynajmniej jeden dzień, zanim zabierzemy się za nakładanie farby nawierzchniowej. Tak przygotowaną ścianę, kiedy zarówno grunt do elewacji jak i farba podkładowa dobrze się wchłoną i wyschną możemy zacząć malować wybraną przez siebie farbą akrylową, silikonową, krzemianową czy inną, która odpowiadać będzie naszym wymaganiom i będzie dobrze współgrać z tynkiem położonym na elewacji.

Warto także pamiętać, że chcąc pomalować ścianę na ciemny lub dosyć jasny i żywy kolor zalecane jest malowanie warstwowe z zastosowaniem podkładu w jaśniejszym kolorze niż ten, który docelowo chcemy uzyskać na ścianie. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko czas ale i pieniądze bowiem powłoka farby wykonana w ten sposób jest znacznie bardziej trwała. Istotne jest również zastosowanie techniki tworzenia minimum trzech warstw, dzięki którym elewacja będzie zabezpieczona przed nadmiernym promieniowaniem UV, zmienną temperaturą i pogodą oraz kurzem i ogólnie brudem.

Jeżeli ścianę przemalowujemy na inny kolor to należy także zwrócić uwagę na wszelkie możliwe powstałe ubytki i uszkodzenia. Istotne jest, aby wszelkich napraw elewacji dokonywać tym samym materiałem, którym pokryte są ściany, np. tynk akrylowy uzupełniamy mieszanką akrylową, itd.

Jak widać gruntowanie elewacji nie jest czynnością skomplikowaną, a może bardzo nam pomóc i oszczędzić wielu kłopotów w przyszłości, dlatego warto jest poświęcić chwilę i odpowiednio przygotować elewację przed położeniem na nią farby.


Wysokiej jakości farby elewacyjne i produkty gruntujące do elewacji znajdziecie w ofercie producenta Farby Kabe

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Budowa i remont domu - porównaj ceny