sobota, 7 stycznia 2017

Tynki mozaikowe - charakterystyka i sposób nakładania

Tynki mozaikowe - charakterystyka i sposób nakładania


Autor: Marek Zegarek


Wśród produktów i materiałów budowlanych przeznaczonych na elewacje, wykorzystywanych w renowacji i budownictwie na szczególną uwagę zasługuje tynk mozaikowy.


Tworzony z połączonego żywicą kruszywa doskonale prezentuje się na ścianach zewnętrznych i chroni je przed wpływem czynników atmosferycznych czy uszkodzeń mechanicznych.

Coraz większa popularność tynków mozaikowych skutkuje ich łatwą dostępnością w wielu sklepach budowlanych, w których znajdziemy tynki o różnych kolorach i rodzajach faktur. Wybierając gotową mieszankę mozaiki lub przygotowując ją na zamówienie powinniśmy zakupić odpowiednią ilość tynku na zapas, bowiem w przypadku braku materiału i konieczności dokupienia nieco innego, dopasowanie innego gatunku mozaiki może być nieco kłopotliwe.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Kluczem do sukcesu podczas korzystania z tynków mozaikowych jest również odpowiednie przygotowanie ściany, czyli podłoża pod tynk. Najlepiej do tego sprawdzi się podłoże trwałe, suche i bez pęknięć, np. betonowe, gipsowe, z zaprawy cementowej czy płyta kartonowo-gipsowa.

Zanim zabierzemy się za tynkowanie to warto przygotować sobie podłoże by wyrównać i zwiększyć jego chłonność. W przypadku gruntowania, zawsze powinniśmy wybierać preparaty gruntujące przystosowane pod tynki mozaikowe. Źle dobrany grunt może powodować złe wiązanie masy tynkarskiej i w efekcie jej pękanie czy kruszenie się. Pamiętajcie również, że zagruntowana powierzchnia musi dobrze wyschnąć, a czas jej schnięcia zależny jest od panujących warunków atmosferycznych i wahać może się od 4 do nawet 12 godzin. Aby mieć całkowitą pewność, że powierzchnia nadaje się do tynkowania, warto zatem poczekać i zacząć pracę w dniu następnym.

NAKŁADAMY TYNKI MOZAIKOWE

Pierwszym wyznacznikiem do nakładania tynku mozaikowego na elewacje jest pogoda. Przez cały okres nakładania i wiązania tynku wymagane są co najmniej 10-15 stopni Celsjusza. Przy temperaturach skrajnych dla tynku mozaikowego, spadającej poniżej 5 stopni lub wzrastającej powyżej 25 stopni ryzykujemy możliwość pojawienia się pęknięć.

Jeżeli warunki atmosferyczne są sprzyjające to rozpoczynamy od przygotowania tynku mozaikowego, przez połączenie w wiadrze kruszywa z żywicą i dokładnym wymieszaniu. Zaraz po wymieszaniu, nasz tynk nie będzie prezentował się zbyt atrakcyjnie, bowiem mozaika ma to do siebie, że swoich walorów estetycznych nabiera po stężeniu żywicy, która tworzy piękne refleksy.

Tynki mozaikowe nakładamy na ścianę przy pomocy stalowej pacy oraz łopatki. Technika nakładania mozaiki nie różni się zasadniczo od nakładania gładzi czy innych tynków cienkowarstwowych. Tynk mozaikowy nabieramy za pomocą szpachelki na pacę, którą przesuwamy po powierzchni ściany. Warto zapamiętać by ruch pacą odbywał się tylko w jedną stronę, a nadmiar masy tynkarskiej zbieramy z pacy i odkładamy z powrotem do wiaderka z tynkiem.

Nakładanie tynku mozaikowego to praca ciągła i nie powinniśmy robić sobie przerwy. Zbyt długa przerwa może doprowadzić do zaschnięcia warstwy już wygładzonej i pozostawić widoczne krawędzie połączeń warstw, co nie będzie się dobrze prezentować. Tynki mozaikowe nadają się także do nakładania metodą natryskową, a wyprawa tynkarska schnie od 4 do 12 godzin.

Tynki mozaikowe poza swoimi walorami estetycznymi i ochronnymi posiadają również inną niewątpliwą zaletę – są one bardzo wydajne wg zużycia na 1 m2.

Powłoka tworzona przez tynk mozaikowy jest elastyczna i trwała, a jej estetyka pozwoli wyróżnić się na tle innych domów, dlatego jej walory są coraz częściej doceniane i wykorzystywane zarówno w budownictwie pierwotnym jak i renowacyjnym.


Tynki mozaikowe z oferty polskiego producenta Farby KABE to doskonała jakość w przystepnych cenach.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Budowa i remont domu - porównaj ceny