sobota, 9 marca 2013

Tarcze diamentowe i ich zastosowanie

Tarcze diamentowe i ich zastosowanie

Autorem artykułu jest Wojciech Kubiak


Czy zastanawiałeś się kiedyś, do czego tak naprawdę służą tarcze diamentowe? Jeśli tak, to poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. Opiszemy podstawowe rodzaje i podpowiemy, jak efektywnie używać tego narzędzia.

Zastosowanie tarcz diamentowych jest ściśle związane z ich wielkością i rodzajem użytych segmentów diamentowych. Wielkoformatowe tarcze o średnicy od 1600 do 4000 mm znajdują główne zastosowanie przy cięciu różnych rozmiarów bloków granitu, marmuru, piaskowca, kamienia polnego itp. Tarcze diamentowe o średnicach 800-1600 mm służą do rozcinania małych brył kamiennych i oflisów. Znajdują powszechne zastosowanie przy produkcji elementów budowlanych z granitu i piaskowca. Często używane są również w wielopiłach gdzie wykorzystywane są przy produkcji cienkich płytek modułowych. Tarcze diamentowe o średnicach 200-900 mm używane są we wszelkiego typu przecinarkach stolikowych. Tarcze o średnicy od 200 do 400 mm używane są głównie w małych przecinarkach, w których tniemy gres, ceramikę, kafle, kostkę betonową itp. Używane są do tego celu piły zarówno z obrzeżem ciągłym jak i segmentowe.

Tarcze diamentowe stosuje się najczęściej z przecinarkami stolikowymi bądź szlifierkami kątowymi. Przecinarki stolikowe z tarczami fi 650-900 mm używane są głównie w budownictwie do cięcia wszelkich materiałów budowlanych, często również do cięcia kamienia polnego.

Dla zadowalającego cięcia, wszystkie tarcze diamentowe, niezależnie czy to mała przecinarka stolikowa do cięcia gresu, czy wielkoformatowa piła do cięcia bloków muszą mieć odpowiednio dobrany segment w stosunku do ciętego materiału.

Podsumowując, zawsze dobieraj odpowiednio rozmiar i segment, nie ma bowiem uniwersalnych tarcz diamentowych.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Fajny artykuł.Ciekawe kiedy ludzie nauczą się w końcu dobierać odpowiednie tarcze diamentowe do określonego materiału.
    Jak słusznie podkreślił autor uniwersalne tarcze diamentowe nie istnieją.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Budowa i remont domu - porównaj ceny