piątek, 27 czerwca 2014

Zacieraczki do tynków – czym różnią się tanie od droższych?

Zacieraczki do tynków – czym różnią się tanie od droższych?


Autor: Jan Sadlok


Każdy tynkarz doskonale wie o tym, że praca z tynkami cementowo wapiennymi do prostych nie należy. O ile gips zaciera się łatwo i nie jest to męczące zajęcie o tyle tynk daje poważny wycisk. Dlatego najlepiej jest stosować zacieraczki do tynku, które znacząco ułatwiają pracę. Jak wybrać najlepszą zacieraczkę, aby służyła dobrze i długo?


Wybór zacieraczek na polskim tynku jest coraz większy. Można wśród nich spotkać w największych ilościach zacieraczki włoskie (uznawane za najlepsze), niemieckie oraz produkcji polskiej. Inne należą do rzadkości. Nie jest to sprzęt tani i dlatego przed dokonaniem zakupu dobrze jest poznać różnice pomiędzy poszczególnymi typami zacieraczek.

Jakie typy zacieraczek można znaleźć na rynku?

Najłatwiej jest dokonać podziału według ceny – są dostępne zacieraczki zarówno w przedziale cenowym pomiędzy 2000 – 3500 zł brutto jak i zacieraczki w cenach zaczynających się około 5000 zł brutto. Nie trzeba się specjalnie wysilać żeby się domyślić, że te droższe są znacznie lepsze od tańszych – na czym jednak polegają różnice? Głównym powodem ceny niskiej lub wysokiej jest rodzaj zastosowanego silnika.

Tanie zacieraczki - charakterystyka

Tańsze modele są zaopatrzone we wbudowany w jednostkę roboczą zacieraczki silnik o uniwersalnym zastosowaniu do różnego rodzaju maszyn budowlanych. Wyróżnia się on dużą mocą (co wielu sobie chwali) jednak w związku z tym, że napędza on bezpośrednio tarczę zacieraczki do tynków to posiada ona dużą ilość obrotów na minutę (w zależności od modelu nawet do 2400 RPM) – zbyt dużą jak na potrzeby tynkarza (całkowicie wystarcza 110 RPM). W związku z ilością obrotów oraz mocą tynkarz odczuwa duży dyskomfort z powodu znacznych wibracji i hałasu podczas pracy. Taka praca szybko męczy i dzienna wydajność tynkarza jest znacznie mniejsza. Dodatkowo obudowa i elementy konstrukcyjne zacieraczki są narażone na duże obciążenia, które prowadzą do częstych usterek tych maszyn. To z kolei związane jest z częstymi przestojami podczas serwisowania maszyny.

zacieraczka UFGRG

Droga zacieraczka – charakterystyka

Każda droga zacieraczka do tynku charakteryzuje się posiadaniem skrzynki sterowniczej z silnikiem oraz transformatorem, który przekazuje na jednostkę roboczą dużo mniejszą moc. W zacieraczce znajduje się niesamowicie cichy silnik pracujący na napięciu zazwyczaj 37V (włoskie zacieraczki) napędzający tarczę do prędkości w zależności od modelu nawet 120 RPM. Praca tym urządzeniem jest niezwykle komfortowa. Dzięki mniejszej ilości obrotów z łatwością można operować zacieraczką i nie odczuwa się nieprzyjemnych i męczących wibracji, a konstrukcja jest wytrzymała i serwis często nie jest wymagany przez lata ciągłej pracy.

zacieraczka ELECTRA

Powyżej została opisana zasadnicza różnica pomiędzy tanimi i drogimi zacieraczkami. Każdy kto chce zaoszczędzić na tym zakupie powinien się poważnie zaoszczędzić czy mniejsze pieniądze wydane w momencie zakupu nie oznaczają stale pojawiających się w przyszłości kosztów związanych z naprawą kiepskiego jakościowo sprzętu.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Budowa i remont domu - porównaj ceny