wtorek, 31 maja 2016

Pęknięcia tynku na elewacji – główne przyczyny

Pęknięcia tynku na elewacji – główne przyczyny


Autor: Artelis - Artykuły Specjalne


Prawidłowo nałożony tynk na dom wykonany zgodnie z projektem nie powinien pękać ani odpryskiwać. Gdy jednak dość szybko widoczne są na nim rysy, pęknięcia oraz odspojenia, w takim przypadku konieczne jest znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy, aby w ten sposób zapobiegać tym usterkom w przyszłości.


Obecnie do tynkowania wykorzystuje się różnego rodzaju masy, między innymi akrylowe, mineralne, silikonowe czy silikatowe, a także hybrydowe, które są ich mieszankami. Podstawą do uzyskania estetycznych i trwałych ścian są wobec tego odpowiednie tynki dobrane zależnie od lokalizacji budynku i wykorzystanych do ich konstrukcji materiałów. Gdy jednak wszystko wydaje się być prawidłowo dobrane i wykonane, przyczyna może leżeć jeszcze gdzieś indziej – oto najpopularniejsze przyczyny pęknięć tynku na elewacji.

1.Narożniki otworów drzwiowych i okiennych

Najczęściej powodem są nie tynki zewnętrzne, a nieprawidłowo wykonana konstrukcja budynku. Zazwyczaj pęknięcia pojawiają się wtedy, gdy dom został otynkowany jeszcze zanim przestał osiadać.

2.Górna część elewacji

Zwykle powodem jest źle ocieplony stropodach oraz powstające naprężenia w wyniku jego rozszerzalności termicznej. Również pęknięcia mogą pojawiać się w miejscach, w których nie wykonano szczelin dylatacyjnych.

3.Styk różnych materiałów elewacyjnych

Zwykle materiały te pracują inaczej, dlatego też dochodzi do miejscowego naprężenia i pęknięcia. Rozwiązaniem może być wykonanie dylatacji czy założenie siatki wzmacniającej.

4.Odspojenia, odpadanie tynku

Zazwyczaj jest to wynik nadmiernego zawilgocenia elewacji lub murów, dlatego też mogą być wtedy potrzebne złożone prace mające na celu likwidację nadmiernego zawilgocenia tych elementów konstrukcji budynku.

Oczywiście, to tylko kilka powodów, które powodują, że tynki pękają – jest ich znacznie więcej, dlatego też jeżeli nie sposób dociec przyczyny danego problemu, w takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistami, którzy dokładnie zbadają pęknięcia i wskażą, jak można je naprawić i zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się.


Praktyczna i dobra wiedza w sieci - Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Budowa i remont domu - porównaj ceny