piątek, 23 września 2016

Wybierasz firmę budowlaną? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Wybierasz firmę budowlaną? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!


Autor: Marta Michałek-Machniewska


O solidności domu jednorodzinnego, jego wytrzymałości na wpływ negatywnych czynników zewnętrznych, czy też o bezawaryjności działania poszczególnych instalacji, decyduje wybór doświadczonej i rzetelnej ekipy budowlanej. Jak wybrać taką firmę?


1. Decyzja o trybie budowy domu

W pierwszej kolejności inwestor musi się zdecydować, czy będzie budował dom systemem gospodarczym, czy też zdecyduje się na zlecenie kompleksowego wykonania projektu jednej firmie. System gospodarczy polega na sprawowaniu osobistego nadzoru nad każdym etapem budowy i dużego zaangażowania ze strony inwestora. Koszt ostateczny budowy będzie zależał od tego, ile czasu poświęci on na szukanie najtańszych i zarazem solidnych wykonawców kolejnych robót budowlanych w jego domu. Eksperci wyliczają, że jest to opłacalne rozwiązanie, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów budowy nawet o 20 proc., względem budowy domu w całości przez jedną firmę budowlaną.

W przypadku zatrudnienia ekipy budowlanej inwestor ma jednak ten komfort, że niczym nie musi zajmować się osobiście, jeśli nie ma czasu lub chęci.

2. Czynniki wyboru firmy budowlanej

O wyborze firmy budowlanej do budowy naszego domu jednorodzinnego nie może decydować wyłącznie cena za taką usługę. Wybór taniej, niesprawdzonej ekipy może pociągnąć za sobą wiele negatywnych skutków. Dom może nie spełniać wymogów technicznych i nie przejdzie inspekcji budowlanej, przez co będzie trzeba wprowadzać często bardzo kosztowne poprawki.

Dla spokoju i gwarancji tego, że dom spełni nasze oczekiwania, lepiej zatrudnić firmę budowlaną z doświadczeniem, której profil działania będzie spójny z planami budowy naszego domu. Jeśli więc decydujemy się na wzniesienie domu w tradycyjnej technice murowanej, poszukajmy ekipy, która postawiła w swojej karierze już co najmniej kilka domów murowanych.

Dobrze jest znaleźć opinie o interesujących nas firmach budowlanych - wśród rodziny, znajomych i przyjaciół czy kolegów z pracy. Rekomendacji można poszukać na tematycznych, budowlanych forach internetowych. Innym sposobem na sprawdzenie solidności i trybu działania pracowników firmy budowlanej jest odwiedzenie ich na placu budowy. Jeśli panuje na nim chaos, będzie to działało na niekorzyść danej firmy.

3. Zatrudnienie kierownika budowy

Obowiązkiem inwestora przy budowie domu będzie zatrudnienie kierownika budowy, co wynika bezpośrednio z prawa budowlanego. Odpowiada on za porządek i wykonywanie prac zgodnie z harmonogramem. Wymagane jest, aby kierownik budowy codziennie był na miejscu inwestycji. Koszt jego zatrudnienia średnio wynosi 3 tys. zł, a zatrudniana przez nas ekipa budowlana może zaproponować wprowadzenie własnego kierownika, co prawdopodobnie pozwoli nam zaoszczędzić. Znaleźć można kierowników budów, którzy za swoje usługi liczą sobie od 1500 do nawet 4000 zł miesięcznie.

Wybierając kierownika, trzeba sprawdzić, czy posiada on wszelkie niezbędne uprawnienia budowlane i doświadczenie w budowie. Dobry kierownik może nam pomóc również przy wyborze firmy budowlanej.

4. Zatrudnienie inspektora nadzoru

Inwestor może, ale nie ma obowiązku zatrudnienia na budowie inspektora nadzoru. Nie musi on być obecny na budowie cały czas, a wystarczy, żeby przyjeżdżał na nią co kilka tygodni. Odpowiada on za pilnowanie interesów inwestora. Kontroluje pracę ekipy budowlanej, a jeśli pomimo jego starań dojdzie do pewnych błędów, ocenia ich wpływ na bezpieczeństwo domu oraz znajduje sposoby zniwelowania ich skutków. Inspektorowi nadzoru należy się wynagrodzenie rzędy około 2 proc. wartości robót budowlanych.

Najlepiej na początek wybrać kilka różnych firm budowlanych i skupić się na sprawdzeniu ich opinii w branży. Później, o ile okażą się doświadczone i kompetentne, można wybrać konkretną ekipę, kierując się kryterium ceny.


http://www.oferteo.pl/baza-wiedzy/wybor-firmy-budowlanej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

9 komentarzy:

  1. Budowa domu to z pewnością ciężki kawałek chleba. Szczególnie u nas w Polsce. Ale jaka radość czeka na samym końcu, to już wiedzą tylko Ci, którzy takiego domu się doczekali :)

    Deski tarasowe kompozytowe

    OdpowiedzUsuń
  2. Wynajem dobrej ekipy budowlanej to nie lada wyzwanie, podczas szukania "tej jedynej" odrzuciliśmy z mężem 5 ekip, a na wybraną czekamy rok bo terminy są straszne!

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli będziecie na dalszym etapie budowy to bardzo serdecznie polecam wysokiej jakości, nowoczesne tabliczki adresowe na dom.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pracowałem w firmie budowlanej jako project manager i muszę powiedzieć, że nawet przy dużej skali znalezienie dobrych fachowców to jest problem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Znalezienie dobrej ekipy budowlanej to spore wyzwanie, to jedno. Jednak pozostaje też szereg innych rzeczy związanych z kosztami. Czy zdecydować się na garaż znajdujący się przy domu, czyli tak zwany blaszak czy dobudować? Wszystko trzeba brać pod uwagę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wybór firmy budowlanej często wiąże się z ryzykiem dlatego odpowiednie rozpoznanie jest konieczne.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  8. Niezwykle pouczający jest ten wpis.

    OdpowiedzUsuń

Budowa i remont domu - porównaj ceny