poniedziałek, 23 maja 2011

Instalacje c.o.

Instalacje c.o.

Autorem artykułu jest Łukasz Stanios



Instalacje c.o. Radom dystrybuują ciepło w całym kompleksie budowlanym. Podwyższona temperatura bierze się z przetworzenia odpowiedniego paliwa w jednym, specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu jakim jest kotłownia.
Instalacje c.o. Radom dystrybuują ciepło w całym kompleksie budowlanym. Podwyższona temperatura bierze się z przetworzenia odpowiedniego paliwa w jednym, specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu jakim jest kotłownia. W całym tym systemie piec nazywamy kotłem centralnego ogrzewania, a elementy rozprowadzające ciepło w pomieszczeniach to grzejniki.
Do dystrybucji ciepła wykorzystywane są trzy podstawowe nośniki: woda, para wodna lub powietrze. Instalacje c.o. Radom różnią się zasięgiem i wielkością. Zastosowanie mają systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek (centralne ogrzewanie grawitacyjne), kilka budynków (systemy c.o. z wymuszonym obiegiem).
Grzejniki stanowią jeden z elementów składających się na instalacje c.o. Są to wymienniki cieplne typu woda – powietrze, a używa się ich powszechnie w różnego typu pomieszczeniach dostosowując ich wielkość i formę do wymagań danego wnętrza. Działanie grzejników opiera się o przepływ gorącej wody lub pary.
Ze względu na sposób ogrzewania wyróżniamy:
· grzejniki gazowe
· grzejniki konwekcyjne – zasilane prądem elektrycznym lub gorącą wodą, ogrzewają pomieszczenie za pomocą grawitacyjnego przepływu masy powietrza
· grzejniki radiatorowe
· grzejniki nadmuchowe – połączenie grzejnika konwektorowego z wentylatorem napędzanym energią elektryczną
Wpływ na wybór grzejnika mają między innymi parametry instalacji Najczęściej stosowanymi grzejnikami w instalacjach centralnego ogrzewania są grzejniki stalowe płytowe i grzejniki konwektorowe. Te dwa konkretne rodzaje charakteryzują się małą pojemnością wodną, małą bezwładnością cieplną, estetycznością oraz możliwością łatwego montażu. Grzejniki płytowe zalecane są do instalacji, w której jest wymuszony obieg wody. Można je stosować również w instalacjach grawitacyjnych, ale należy wówczas pamiętać o tym, że wszystkie zamontowane grzejniki powinny być płytowe. Grzejniki można łączyć z instalacją wykonaną ze stali, miedzi lub tworzywa. Dzięki małej bezwładności cieplnej, szybko po włączeniu kotła odczuwalny jest wzrost temperatury. Niewielka głębokość zabudowy i możliwość stosowania grzejników o tej samej mocy ale różnej wielkości pozwala na dowolną aranżację wnętrz.
Grzejniki konwektorowe należą do urządzeń ogrzewania bezpośredniego. Dają one możliwość szybkiego ogrzania pomieszczenia zaraz po włączeniu pieca. Zawdzięczają to zastosowaniu wewnątrz elementu grzejnego, który ogrzewa bezpośrednio powietrze, a to następnie unosząc się w górę ogrzewa otoczenie. Ich zaletą są również niewielkie wymiary, mała waga, łatwość montażu. Mają małą pojemność wodną, dzięki której doskonale sprawdzają się ze zautomatyzowaną instalacją grzewczą. Nowoczesne konwektory posiadają też na wyposażeniu regulatory umożliwiające utrzymanie nastawionej temperatury. Konwektory mogą być stosowane przede wszystkim jako dodatkowe źródło ogrzewania np. w korytarzach, sklepach oraz jako główne źródło ogrzewania w domkach działkowych, gdzie świetnie spełniają swoją rolę.
Specyficzną, ale coraz bardziej popularną formą ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku ciepło emitowane jest poprzez całą powierzchnię podłogi, co gwarantuje najbardziej optymalne warunki w danym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe dzieli się na elektryczne i wodne.
Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są grzejniki, można podzielić je na: grzejniki aluminiowe, oraz stalowe.
Marka Hydrostar, jako czołowy dystrybutor systemów zawierających instalacje c.o. Radom oraz wysokiej klasy elementów składowych, ma w swojej ofercie najwyższej jakości grzejniki znanych i cenionych na rynku producentów. Dysponujemy nowoczesnymi oraz eleganckimi grzejnikami aluminiowymi marki Ferroli i Faral; grzejnikami łazienkowymi Luxor, Purmo, Instal Projekt, Gorgiel i Enix. Nasza oferta obejmuje także estetyczne grzejniki stalowe Radson, Zehnder oraz Purmo – przeznaczone do stosowania w obiektach służby zdrowia o podwyższonych wymaganiach higienicznych i Ratec – przydatne przy ogrzewaniu pomieszczeń o dużym lub całkowitym przeszkleniu (salony, sklepy czy restauracje).

---

www.hydrostar.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. W przepisach z roku na rok sporo się zmienia, za kilkanaście lat prawdopodobnie nie będzie można ogrzewać domów piecami na węgiel i na gaz. Konieczne będzie zastosowanie ogrzewania na prąd, warto wcześniej dlatego zadbać o to aby do tego sposobu ogrzewania się przygotować. Dopóki są przewidziane wysokie dotacje na taki cel.

    OdpowiedzUsuń

Budowa i remont domu - porównaj ceny