Przeprowadzka bez stresu cz. 2
Autorem artykułu jest Katarzyna Trzcińska
Przychodzi czas na przeprowadzkę Twojego mieszkania, domu, biura, a może nawet firmy. Mimo sporej ilości firm oferujących bezstresowe przenosiny Twoja decyzja brzmi: „nie potrzebuję do pomocy nikogo!”. Nawet jeśli to prawda poniższe wskazówki z pewnością dodatkowo pomogą...
Przychodzi czas na przeprowadzkę Twojego mieszkania, domu, biura, a może nawet firmy. Mimo sporej ilości firm oferujących bezstresowe przenosiny Twoja decyzja brzmi: „nie potrzebuję do pomocy nikogo!”. Nawet jeśli to prawda poniższe wskazówki z pewnością dodatkowo pomogą...
Transport
Sytuacją idealną jest gdy kolega posiadający pojazd transportowy jest nam winny przysługę. Sprawa odrobinę się komplikuje, w przypadku gdy musimy taki transport wynająć. Podczas przeprowadzki trudno o planowy przebieg przedsięwzięcia, a firmy transportowe liczą sobie za nieoczekiwany postój. Niezbędna jest więc prawidłowa synchronizacja w czasie usługi transportowej i naszej pracy związanej z zapakowaniem i przygotowaniem mienia do przeprowadzki. Pamiętajmy także o tym, że kierowca nie ma obowiązku udzielenia pomocy przy znoszeniu i załadowywaniu, warto więc taką opcję ustalić wcześniej wraz z wysokością dodatkowej zapłaty.
Koszty transportu zależne są przede wszystkim od przejechanych kilometrów oraz ewentualnych przestojów. Ze względu na ten pierwszy aspekt ważny jest dobór odpowiedniego samochodu, tak by ograniczyć ilość kursów do niezbędnego minimum. Ceny za kilometr są dość zróżnicowane, więc wskazane jest wcześniejsze rozeznanie w rynku firm transportowych.
Pakowanie i załadunek
Najczęściej trywializowany element przeprowadzki przysparza jednocześnie najwięcej kłopotów i szkód. Wbrew pozorom prawidłowe zapakowanie przedmiotów wymaga od nas zmysłu strategicznego i planowania wzorem generałów na polu bitwy. Niezbędne jest wcześniejsze zaopatrzenie się w kartony o różnych wielkościach, folię bąbelkową, taśmę klejącą, sznurki oraz naklejki do oznaczania zawartości pudeł. Ostatnią rzeczą jakiej byśmy chcieli jest z pewnością sytuacja, w której pomagający nam znajomy myli pudło wypełnione szkłem z kartonem na odzież lub inne przedmioty niewrażliwe na wstrząsy i uderzenia.
Osobną kwestią jest troska o meble - tak podczas znoszenia, załadunku i rozładunku, jak i podczas zabezpieczenia na powierzchni auta transportującego. Szafki lądujące na wartościowch przedmiotach podczas pokonywania zakrętu nie są z pewnością wizją optymistyczną, dlatego istotne jest wcześniejsze rozplanowanie ułożenia naszego mienia w samochodzie firmy transportowej. W celu zabezpieczenia mebli przed zarysowaniem i przesuwaniem warto zastosować specjalne filcowe koce, dokładnie takie jakie stosują profesjonalne firmy przeprowadzkowe.
Rozładunek
Nawet jeśli wszystko znalazło się już na pokładzie auta transportującego okazji do wpadnięcia w pułapkę nieprzemyślanych decyzji wciąż nie brakuje. Często popełnianym błędem przy rozładunku jest... rozładunek wszystkich przedmiotów na raz w celu wcześniejszego rozliczenia się z ekipą transportową (jak wiadomo postój kosztuje). Niestety często w takich przypadkach wartościowe meble i elektronika zapakowana w pudła stoją pod gołym niebem czekając na swoją kolej we wnoszeniu do lokalu docelowego. Pogoda jednak lubi płatać figle, a nieoczekiwany deszcz może nie tylko utrudnić samą przeprowadzkę, ale też uszkodzić wartościowe mienie, za którego stan odpowiadamy tylko my.
Osobną kwestią są uszkodzenia wynikłe podczas wnoszenia mienia do nowego lokum. Znów jesteśmy zdani tylko na siebie i w przypadku nieprzewidzianych wypadków koszty naprawy lub remontu obciążą tylko nasz budżet.
Antyki
Jak ważne jest zabezpieczenie mebli o wyjątkowej wartości wspominać specjalnie nie trzeba. Zaznaczyć za to należy problem z przewozem tych przedmiotów przez granicę. Mimo, że od czasu porozumienia z Schengen sprawa może wydawać się mało aktualna to w przypadku kontroli musimy wykazać specjalne zezwolenie z Muzeum Narodowego. Dotyczy to antyków wytworzonych 50 lat temu lub wcześniej. Takie zezwolenia może za nas zorganizować firma przeprowadzkowa, jeśli jednak decydujemy się na przeprowadzkę samodzielną pozostajemy z tym problemem sami.
Jak widać przeprowadzka samodzielna może często przysporzyć wielu kłopotów i nieplanowanych wydarzeń, dlatego w przypadku większego przedsięwzięcia warto zaplanować każdy nawet najdrobniejszy szczegół lub po prostu wynająć profesjonalną firmę. Początkowo zakładane oszczędności szybko mogą stopnieć w konfrontacji z rzeczywistością i narastającymi trudnościami, a w przypadku niektórego mienia szkody mogą wykraczać poza wartość materialną.
---
Autorem tekstu jest Katarzyna Trzcińska prowadząca firmę Ablo-Trans, oferującą dla firm i klientów indywidualnych przeprowadzki w Warszawie i okolicach.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Przeprowadzka to zawsze jest stres, ale dysponując odpowiednimi środkami transportu przestaje to być takie stresujące :)
OdpowiedzUsuńW dzisiejszych czasach, transport towarów odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu większości firm. Właśnie dlatego, warto zainwestować w usługi transportowe, które są nie tylko niezawodne, ale również efektywne pod względem kosztów. Na stronie https://transport-gdansk.pl/ znajdziecie Państwo wiele informacji na temat dostępnych usług transportowych, które mogą spełnić wszystkie Państwa oczekiwania. Bez względu na to, czy potrzebujecie transportu krajowego, czy międzynarodowego, ta firma ma coś dla każdego.
OdpowiedzUsuń