piątek, 9 października 2015

Budujemy energooszczędnie – co zyskujemy od razu?

Budujemy energooszczędnie – co zyskujemy od razu?


Autor: rapperg


Do niedawna – nic. Smutna prawda obowiązywała do końca ubiegłego roku. Aby czerpać wymierny zysk z budownictwa energooszczędnego, potrzeba było dekad. Dopiero po nich zwracać się zaczną koszty w inwestycje, bez których nie było możliwe budowanie ze statusem „energooszczędności”.


Co się zmieniło w 2014 roku? Na pozór wszystko jest podobnie – materiały do budowy nie staniały, firmy budowlane nie pracują za darmo (ani półdarmo), projekty domów wciąż są w cenie… Zmieniły się za to przepisy i chociaż w przeważającej ilości przypadków nie wróży to dobrze, tym razem jest inaczej. I będzie lepiej.

Od początku tego roku nie można już postawiać domu, na ogrzanie którego pójdzie majątek. Od razu można spytać – a kogo obchodzi czym palę w piecu? Oczywiście można palić diamentami jeśli kogoś to interesuje i jeśli kogoś na to stać, ale chodzi o coś innego – od początku 2014 roku zapotrzebowanie na energię naszego domu nie może przekroczyć pewnego limitu. Liczy się to w kilowatogodzinach zużytych w ciągu 1 roku na ogrzanie 1 m² powierzchni.

Oto kilka przykładowych liczb. 120 kWh/m²/rok to górny pułap, poza który już teraz nie możemy wyjść projektując dom. Za cztery lata będzie tego jeszcze mniej, bo 90. A za siedem – 70! Budownictwo energooszczędne nie jest już ewentualnością, jaką możemy brać pod uwagę, a koniecznością. Aby zmotywować zainteresowanych do budowy domu energooszczędnego, tak zwane odpowiednie czynniki postanowiły takie inwestycje dofinansować. Kto płaci, ile i komu?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo chcemy oszczędzać energię. Na konkretnym przykładzie – budujemy dom o powierzchni 150 m² i zamierzamy zużytkować energię nieodnawialną na ogrzanie, wentylację czy ogrzanie wody do górnej granicy 40 kWh/m²/rok, możemy liczyć na dopłatę w wysokości 36 000 zł. Jeśli wyśrubujemy zakładany wynik do 15 kWh/m²/rok, możemy uzyskać więcej, bo 50 000 złotych. I są to kwoty, które realnie zyskujemy szybko w porównaniu do lat oczekiwania na zwrot inwestycji włożonych w odpowiedni projekt czy materiały użyte do budowy.

Gdzie tkwi haczyk? Jeśli już szukamy dziury w całym, znajdziemy ją na poziomie weryfikacji czy nasz projekt i budowa spełniają określone wymogi nałożone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Weryfikacja kosztuje i to niemało, a dodatkowo jest wieloetapowa. Sprawdzany jest projekt, proces budowy i finalny efekt, co w sumie kosztować może nawet 12 000 złotych! Weryfikacji dokonywać będą ochotnicy upoważnieni przez NFOŚiGW, ich lista jest obecnie kompletowana.

Decyzja o budowie domu energooszczędnego będzie brzemienna w skutki i finanse przez pokolenia. Do uzyskania ewentualnej zapomogi ze strony Narodowego Funduszu niezbędne będzie oprócz właściwego projektu domu uzyskany na jego postawienie bankowy kredyt (bo rzadko kto dysponuje tak dużą gotówką). Do jego uzyskania przyda się dodatkowa pomoc przy kredycie – im więcej rękojmi, tym lepiej będziemy chronieni w gąszczu niezbędnych przepisów.


Przeczytaj jak uzyskać dodatkową pomoc przy kredycie

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Układanie kostki brukowej - poradnik

Układanie kostki brukowej - poradnik


Autor: Mateusz Mielewczyk


Przy mniej skomplikowanych projektach każdy z nas może ułożyć kostkę brukową samemu. Artykuł oferuje podstawową wiedzę z zakresu takich prac budowlanych.


Nawierzchnie brukowane poprawiają nasze otoczenie wizualnie oraz przede wszystkim sprawiają że staje się one przyjazne w użytkowaniu. Kilka porad zawartych poniżej pozwoli Ci wykonać nie skomplikowane prace na "własną rękę".

Zacznijmy od narzędzi które będziesz potrzebował na początek

  • Zagęszczarka (tą najlepiej wypożyczyć)
  • Szlifierka kątowa z tarczą do betonu.
  • Łopata, gumowy młotek, sznurek,
  • Metalowe rurki 2 cm średnicy bądź kątowniki, płaskowniki (muszą być proste)
  • Taczka
  • Poziomica
  • Łata murarska lub prosta deska

Musimy również zamówić materiał na podbudowę oraz kostkę. Podbudowę robimy z tłucznia o frakcji około 20-30 cm oraz piasku czasem wymieszanego z cementem.

Pierwszą fazą prac brukarskich jest przygotowywanie terenu. Kopiemy w ziemi na około 40 cm. Głębokość jest zmienna w zależności od kilku czynników

  • Podłoże jest gliniaste - kopiemy głębiej, piaszczyste kopiemy płycej
  • Przyszły nacisk na nawierzchnię z kostki brukowej. Samochody osobowe/ ciężarowe/ piesi

Kiedy mamy 40 cm, warstwy wyglądają następująco:

  • kostka brukowa np. 6 cm
  • piasek 3 cm
  • tłuczeń 31 cm

Pierwszym krokiem jest wysypanie tłucznia, oraz jego ubicie odpowiedniej wagi zagęszczarką. Na tak przygotowany plac wysypujemy piasek (może być zmieszany z cementem).

Następnie wytyczamy spadki. Podstawowym aspektem nawierzchni jest odprowadzenie wody z pod domu. Wbijamy w kilku miejscach (najczęściej rogi placu który mamy do ułożenia) szpilki. Korzystając z sznurka, możemy łatwo wytyczyć wysokości kostki brukowej. Zawiązujemy sznurki przy domu na wysokości gdzie chcemy by była kostka brukowa. Korzystając z poziomicy i sznurka wytyczamy poziom na szpilkach które znajdują się po drugiej stronie placu. Optymalnym spadkiem jest 1 cm/2m. Np. układając plac o długości 10 m, po oznaczeniu poziomu powinniśmy obniżyć sznurek o 5 cm.

Pod sznurkami na długość łaty montujemy rurki (6 cm w dół), będzie to poziom spodu kostki brukowej. Przesuwając łatą po rurkach usuwamy nadmiar piasku oraz tworzymy gładką nawierzchnię na której będziemy układać kostkę brukową.

Ostatnim etapem prac jest wyznaczenie lini kostki brukowej. Za pomocą winklówki bądź pitagorasa (60 cm oraz 80 cm przyprostokątne - 1 m przeciw prostokątna) oraz sznurka wyznaczamy kąt prosty. Będą to linie kostki których będziemy się trzymać przy układaniu .

Po zakończeniu prac fugujemy nawierzchnię piaskiem, kostkę brukową należy ubić zagęszczarką (do płyty zagęszczarki powinna być przymocowana guma)


Układanie kostki brukowej

MielBet Mateusz Mielewczyk

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Mycie ciśnieniowe - korzyści w naszym domu

Mycie ciśnieniowe - Korzyści w naszym domu


Autor: PiotrF


Większość z nas ma podstawową wiedzę na temat zasad mycia ciśnieniowego. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, myjki ciśnieniowe są coraz łatwiej dostępne dla nas. Możemy je nabyć w większości dużych sklepów oraz profesjonalnych sklepach specjalizujących się sprzedażą takich urządzeń.


Większość z nas, nie zdaje sobie sprawy, że są ogromne różnice między profesjonalnym sprzętem i maszynami klasy podstawowej. Musimy wiedzieć, że do prawidłowego działania wymagana jest znajomość do ich obsługi.

Mycie wysokim ciśnieniem wymaga od nas znajomości czyszczonych powierzchni, środków chemicznych i obsługi myjki ciśnieniowej . Są to urządzenia fenomenalne w naszej stałej walce przeciwko szkodliwym wpływem grzybów i pleśni, ale aby wszystko działo w zgodzie ze sobą, musisz zrozumieć wszystkie aspekty dotyczące czyszczenia. Trzeba wiedzieć jaki jest optymalny poziom ciśnienia wody potrzebnej dla danego zadania, a także jakiej chemii użyć. Ponadto, specjaliści wiedzą, jaką dysze można użyć (w zależności do rodzaju czyszczonej powierzchni), oraz zastosować właściwą technikę mycia.

Jest to szczególnie ważne podczas mycia ciśnieniowego domu. Nawet przy stałym utrzymaniu w dobrym stanie zewnętrznej elewacji w twoim domu, są miejsca, które porastają mchem czy pleśnią. Farba na elewacji pomaga na krótką metę utrzymać niepożądane zanieczyszczenia z dala od muru. Najprostszym rozwiązaniem pozbycia się tych rzeczy jest, czyszczenie elewacji naszego domu poprzez mycie ciśnieniowe. W ten sposób usuniemy wszystkie zanieczyszczenia atmosferyczne, pleśń i mech, które mogłyby spowodować szkody w kolejnych latach. Ponadto, poprzez mycie elewacji, można zachować piękny wygląd estetyczny swojego domu i zapobiec przed niepotrzebnym kolejnym malowaniem zewnętrznej elewacji. Najprostszą analogią tej sytuacji może być para naszych ulubionych spodni. Wyobraź sobie, jeśli tylko raz w roku przemywa się je. W jakim stanie one by były? Nie jest inaczej jeśli chodzi o Twój dom. Przy właściwej pielęgnacji i konserwacji, możemy wyeliminować mech oraz pleśni. Te dwie rzeczy to główne problemy dla właścicieli domów. Grzyby i pleśń, mogą zniszczyć farbę na elewacji, a w konsekwencji strukturę ścian domu. Jeśli tak, poważne remonty bez wątpienia staną się konieczne.

Mycie ciśnieniowe, jest najprostszym rozwiązaniem w naszym domu, aby zapobiec poważnym problemom spowodowanym przez takie rzeczy jak np. pleśń. Poprzez zapewnienie, regularnego czyszczenia elewacji w naszym domu, pomagamy utrzymać również jej piękno. Brud nie będzie miał czasu, aby osadzony na powierzchni farby, mógł spowodować trwałe uszkodzenia, a farba na elewacji będzie w „dobrej kondycji” znacznie dłużej. Jeśli czyszczenie elewacji zostanie przeprowadzone prawidłowo z zastosowaniem odpowiednich środków chemicznych i przy użyciu odpowiedniego sprzętu, przywróci wygląd naszego domu do stanu pierwotnego.


Czyszczenie elewacji łańcut

Czyszczenie elewacji rzeszów

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nowe warunki techniczne dla nowoprojektowanych budynków

Nowe warunki techniczne dla nowoprojektowanych budynków


Autor: Stasiu


Od dnia 01 stycznia 2014 weszły w życie nowe uregulowania prawne odnośnie nowoprojektowanych budynków. Zostały zaostrzone wymogi dotyczące energochłonności budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i budynków gospodarczych.


Z pierwszym dniem nowego roku weszły w życie nowe przepisy obniżające dopuszczalne (maksymalne) wartości energii pierwotnej, którą to budynek może zużywać na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody. Tą wyliczoną dla danego budynku wartość energii pierwotnej znajdziemy w dwóch miejscach: projektowanej charakterystyce energetycznej (od 01/01/2014 projekt budowlany każdego budynku musi zawierać projektowaną charakterystykę energetyczną) oraz w świadectwie energetycznym (wykonuje się je po zakończeni budowy, gdy chcemy oddać budynek do użytku).

Warto objaśnić pojęcie energii pierwotnej, która niewiele mówi przeciętnemu inwestorowi budującemu domek jednorodzinny. Częściowe wyjaśnienie pojęcia energii pierwotnej znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej. Mowa jest w nim o zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną budynku. To zapotrzebowanie, to hipotetyczne zużycie przez budynek energii, która w przyrodzie jest energią nieodnawialną. Oblicza się ją mnożąc rzeczywistą energię potrzebną do ogrzania, wentylacji i przygotowania cieplej wody (tzw. energię końcową) przez podane w rozporządzeniu wskaźniki. Wskaźniki te są > 1, gdy wykorzystujemy do ogrzania, wentylacji i podgrzania wody energię nieodnawialną w przyrodzie np. węgiel, gaz. Natomiast wskaźniki te są < 1, gdy wykorzystujemy np. biomasę, energię słoneczną, czyli energie odnawialną. Działają one zatem w taki sposób, że zwiększają nam lub zmniejszają energię, którą potrzebujemy do ogrzania, wentylacji i wytworzenia ciepłej wody uzyskując w wyniku ilorazu hipotetyczne (wirtualne) zużycie energii, która nazywana jest energią pierwotną (nieodnawialną).

Skoro wiemy już co oznacza energia pierwotna i w jakich dokumentach możemy odnaleźć informację na jej temat możemy przejść do nowo wprowadzonych wymogów dla budynków. Ustawodawca nakazał, aby każdy budynek nowoprojektowany po 01/01/2014 zużywał nie więcej niż 120 kWh/m2*rok. Dodatkowo od 01/01/2017 poziom dopuszczalnego zużycia energii pierwotnej został obniżony do 95 kWh/m2*rok, a od 01/01/2021 do 70 kWh/m2*rok. Tym samym po roku 2020 nie będą mogły być budowane budynki inne niż takie, które według dzisiejszych standardów uważamy za energooszczędne.

Warto dodać, iż obecnie standardowe budynki (ocieplenie przegród zewnętrznych zgodne jest z normami technicznymi), w których głównym źródłem energii jest najbardziej popularny gaz ziemny, a wentylacja jest typowa - grawitacyjna zużywają od 100-120 kWh/m2*rok. Dlatego też dla obecnej sytuacji wejście nowych uwarunkowań tak naprawdę niewiele zmieni. Zużycie energii pierwotnej na poziomie 120 kWh/m2*rok odpowiada stosowanym technologiom w budownictwie i praktyce budowlanej. Jednakże już za trzy lata musi zostać dokonany skok w zakresie większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii lub też lepszych technologii izolacji cieplnej, czy też wykorzystania mechanicznych systemów odzysku ciepła w systemach wentylacji. Bez tego bowiem nie będzie można osiągnąć parametrów zapisanych w rozporządzeniu.

Wejście w życie od 01/01/2014 nowych norm zużycia energii jest konsekwencją długofalowej polityki Unii Europejskiej - ograniczenia zużycia energii nieodnawialnej. Dla inwestorów oznacza to iż zwiększą się koszty budowy nieruchomości, które częściowo zwrócą się dzięki mniejszym wydatkom na energię w trakcie eksploatacji budynku.


Stanisław Kwieciński

świadectwa energetyczne Poznań

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Szalunek perfekcyjny

Szalunek perfekcyjny


Autor: notabene


Materiał najlepiej nadający się na szalunek powinien być: idealnie gładki; posiadać właściwości adhezyjne (odporne na wilgoć i nienasiąkliwe); być sztywny i stabilny geometrycznie (nie odkształcać się ani przy zginaniu, ani przy rozciąganiu). Dokładnie tak jak płyta MFP.


Szalowanie betonu może się wydawać czynnością zupełnie nieskomplikowaną. Upraszczając całość do najbardziej ogólnej definicji – należy po prostu skutecznie wyeliminować możliwość rozlania się płynnej mieszanki betonowej szerzej niż to przewiduje projekt i umożliwić jej związanie. Teoretycznie nadaje się więc do tego niemal każdy materiał wystarczająco sztywny i nienasiąkliwy. Jednak jak można się dowiedzieć z przysłów – w szczegółach potrafią tkwić różne niemiłe rzeczy. Albo też, patrząc na to z bardziej optymistycznego punktu widzenia – wiele możliwości do usprawnień. Na przestrzeni czasu doskonalono więc technikę szalowania wielokrotnie, stosując coraz bardziej wymyślne metody - a także coraz doskonalsze materiały.

Wytrzymałość i... dekoracyjność

Pewnym skutkiem ubocznym tych działań było odkrycie betonu (a także jego szalunku) jako materiału dekoracyjnego. Pierwszym architektem który docenił ważność szalunku dla ostatecznego wyglądu budynku był sam Le Corbusier. Można to zresztą napisać znacznie odważniej – że mistrz odkrył beton dla architektury (w konstrukcji materiał ten znalazł oczywiście należne mu miejsce zdecydowanie wcześniej). W tym przypadku była to jednak wyłącznie kwestia estetyki. Chodziło o takie dobranie i ułożenie desek szalunku, aby rysunek odciśnięty w betonie był jak najlepszy. Efekt (imponujący) zobaczyć można chociażby na słupach i stropie przyziemia jednostki marsylskiej. To jednak architektura z początku lat pięćdziesiątych XX stulecia, z całą swoją fascynacją „szczerością” materiału i konstrukcji.

W architekturze współczesnej zdecydowanie częściej jednak pożądana jest idealnie gładka powierzchnia widocznych elementów betonowych. Aby to osiągnąć niezbędne są elementy szalunkowe o doskonałych właściwościach antyadhezyjnych, tak aby tężejąca mieszanka betonowa nie przyczepiała się do szalunku i mogła stworzyć perfekcyjną płaszczyznę. Niezbędny jest w tym celu oczywiście również odpowiedni skład mieszanki betonowej, to jednak pozostaje niejako poza zakresem niniejszych rozważań. Wracając jednak do szalunków – do tej pory radzono sobie z tym problemem głównie za pomocą środków chemicznych (na przykład olejowych) którymi smarowano elementy. Zmniejszały one przyczepność, a więc z jednej strony ułatwiały czyszczenie elementów szalunkowych, a z drugiej zapewniały możliwie gładką powierzchnię betonu. Genialnym w swej prostocie okazało się pojawienie się płyt szalunkowych MFP firmy Pfleiderer. Ich powierzchnia została fabrycznie przygotowana tak, aby zapewnić jak najlepsze właściwości antyadhezyjne. Dzięki temu płyty szalunkowe MFP najlepiej nadają się do wykonywania elementów z betonu architektonicznego, wymagających precyzji formy i idealnej powierzchni wykonanego elementu.

MFP – najlepsze tradycje i awangarda w jednym

Estetyka elementów żelbetowych (jakkolwiek istotna) – ciągle jednak nie jest podstawowym wymaganiem stawianym przed elementami szalunkowymi. Przede wszystkim mają one zapewniać maksymalnie dużą sztywność (aby nie wyginały się pod naciskiem masy płynnej mieszanki betonowej) i małą nasiąkliwość oraz łatwość czyszczenia (które umożliwią wielokrotne wykorzystanie tych samych płyt). Tu dopiero objawiają się w pełni wszystkie zalety płyt szalunkowych MFP. Zarówno pod względem sztywności, jak i stabilności geometrycznej stanowią absolutną awangardę na rynku. Nowością jest tu również fakt, że płyta MFP zachowuje jednakowe parametry wytrzymałości na zginanie i rozciąganie w obu osiach. Płyty charakteryzują się również ogromną odpornością na rozrywanie, dzięki czemu zapewnia ekstremalnie mocne trzymanie śrub, gwoździ i wkrętów, a więc zapewniają także doskonałą sztywność wszystkich połączeń. Pamiętać należy jedynie o odpowiednim zabezpieczeniu nowo wykonanych krawędzi (oryginalne krawędzie są fabrycznie zabezpieczone przed działaniem wilgoci). Można to zrobić używając wodoodpornego lakieru, farby akrylowej lub dowolnych innych środków zabezpieczających do drewna, a także tych tradycyjnie obecnych na budowie (jak chociażby bitumiczne preparaty do izolacji przeciwwilgociowej murów). Dzięki tym zabiegom płyty po 24 godzinach kontaktu z wilgotnym środowiskiem pęcznieją zaledwie do 6%. Wymienione już doskonałe parametry antyadhezyjne zapewniają z kolei łatwe czyszczenie płyty po jej użyciu. Należy jedynie pamiętać, aby nie używać do tego narzędzi mogących uszkodzić laminowaną powłokę. Dlatego zamiast metalowych przyrządów o ostrych krawędziach do czyszczenia płyt należy używać twardej szczotki z tworzywa sztucznego. Podobnie uważać należy przy układaniu zbrojenia wewnątrz szalunków. To w zupełności wystarczy aby zapewnić sobie perfekcyjny szalunek możliwy do użycia wiele razy. Ale to nie jedyna zaleta błękitnej powierzchni. Można po niej również bardzo precyzyjnie kreślić, co bardzo ułatwia przygotowania do wykonania bardziej skomplikowanych geometrycznie elementów.

***

A poza tym – płyty szalunkowe MFP są pięknie niebieskie. A zawsze miło jest wprowadzić barwny akcent na budowę.


Designerer, dodatek Budownictwo (www.designerer.com)

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dlaczego warto zamówić beton towarowy?

Dlaczego warto zamówić beton towarowy?


Autor: Marek Olas


Beton jest jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych. Od jego jakości w ogromnej mierze zależy trwałość całego budynku. Dlatego nie warto ryzykować złych proporcji czy niedoskonałości. Idealnym rozwiązaniem jest zamówienie betonu towarowego.


Profesjonalnie wykonany beton przebadany laboratoryjnie to materiał wysokiej klasy – trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych.

O czym pamiętać?
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, warto dobrać odpowiednie parametry. Beton przede wszystkim musi mieć odpowiednią gęstość. Poszczególne klasy przeznaczone są także na inne etapy budowy. Podpowiedzi warto również poszukać w samym planie architektonicznym. To tutaj bowiem jednym z uwzględnionych czynników jest sugestia, co do użycia odpowiedniego betonu. Zwykle w planie konstrukcji umieszcza się więc klasę betonu, od której zależy przecież wytrzymałość całego budynku. W planie budowlanym dokładnie określona jest również zdolność przenoszenia obciążeń, na którą wybrany beton towarowy ma ogromy wpływ. Kolejną kwestią, którą znajdziemy w projekcie jest również eksploatowanie konstrukcji. Dzięki temu będziemy mogli określić bowiem, na jakie czynniki zewnętrzne beton będzie narażony (np. wyższa klasa betonu niezbędna jest w przypadku budynku powstałego na działce o wysokim poziomie wód gruntowych).

Zwróć uwagę na przeznaczenie
Kolejną kwestią, której w żadnym wypadku nie możemy pominąć podczas wybierania betonu jest także jego przeznaczenie. Chodzi tutaj o to, że poszczególne elementy konstrukcyjne budynku pełnią inną rolę – dlatego wymaga się od nich innych parametrów. I tak wybierając beton towarowy na fundamenty, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego wytrzymałość. Fundamenty przenoszą bowiem cały ciężar budynku na grunt. W przypadku, gdy wybieramy beton na ścianki piwniczne najważniejszym parametrem jest zaś odporność mieszanki na zawilgocenia. W przypadku posadzek na zewnątrz budynku ważną cechą jest zaś odporność materiału na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie.

Dlaczego beton towarowy?
Beton zrobiony w małej betoniarce na placu budowy jest mniej wytrzymały od betonu towarowego wykonanego w profesjonalnych betoniarniach. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że beton towarowy charakteryzuje się wysoką jednorodnością. Tutaj także mamy gwarancję stałych parametrów – dzięki specjalnym dozownikom producenci dodają bowiem właściwą ilość domieszek oraz plastyfikatorów.


Włodar Wiesław Włodarczyk s. j.
ul. Gminna 42
42-200 Częstochowa

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wydatki na remont łazienki w nowej kawalerce w Warszawie w stanie deweloperskim

Wydatki na remont łazienki w nowej kawalerce w Warszawie w stanie deweloperskim


Autor: wojt1974r


Z jakim uszczupleniem portfela musi liczyć się potencjalny nabywca kawalerki w Warszawie jeśli chodzi jedynie o samo wykończenie łazienki? Poniżej zamieszczono relację z wykończenia przykładowej łazienki o metrażu 3,58m2


Całkowite wydatki na remont składają się z pomniejszych opłat, zależnych od złożoności i elementarnych zadań takich jak układanie płytek, malowanie ścian, montaż gniazdek czy sufit podwieszany led, z których każde wymaga określonej pracochłonności i materiałów przekładających się na ich szczegółową wycenę i tym samym koszt całkowity. W poniższej relacji z prac wykończeniowych nad łazienką w stanie deweloperskim, przedstawiono znaczące wydatki w podziale na robociznę i materiały, obrazując ich wpływ na całkowity koszt oraz wynikające z tego przełożenie ceny wykończenia na m2 łazienki.

Projekt aranżacji wnętrza łazienki stan deweloperskiŁazienka na zdjęciu była początkowo w stanie developerskim, a do zrobienia były: aranżacja łazienki, dobór materiałów i kolorystyki, wykucie w ścianie bruzd dla rur pod odpływy kanalizacyjne, położenie gresu, układanie płytek naściennych z dekorami, sufit podwieszany led, zabudowa stelażu wc oraz wanny z podstopnicą i ułożenie na nich płytek ze szlifami, montaż wanny, syfonów, montaż gniazdek, umywalki, muszli wc, lustra, oświetlenia, gładzie, malowanie ścian i sufitu.

Kalkulacja wydatków związanych z wykończenie łazienki, wyglądała następująco:

Robocizna wykończenia
aranżacja, dobór materiałów, kolorów 0zł (w ramach darmowych porad)
wykucie w ścianie bruzd dla rur 223zł
układanie płytek, dekory, gres , szlify 739,2zł+68,8zł+166,35zł+533,5zł
zabudowa led 256zł
montaż stelażu wc 187zł
zabudowa i montaż wanny 329zł
montaż umywalki, wc, baterii 99zł+63zł+142zł
montaż oświetlenia, lustro, wieszak 162zł+142,5zł
gładzie 173,95zł
malowanie ścian i sufitu (biel) 36,98zł
Razem cena wykończenia 3322,28zł netto

Materiały
stelaż WC + muszla 478,05zł+91,06zł
umywalka 60 + wanna stalowa 170cm 203,25zł+216,26zł
baterie chrom Grohe, syfony, kraniki 195,13zł+97,56zł+34,60zł
płytki(11,2m2), gres(2,67m2), dekory(8szt) 862,31zł+146,35zł+108,55zł
rury kanalizacyjne pcv 59,75zł
oświetlenie sufitu podwieszanego led 146,34zł+ 55,61zł
klej, fugi, gładź, tynk gipsowy 195,13zł+38,54zł+14,60zł
profile alu, płyty karton gips 16,26zł+73,17zł
biała farba(2,5l) 77,24 zł
Razem cena materiałów 3109,76 złnetto

Wykończona łazienka, ułożone płytek, biały montażPodsumowując: robocizna wykończenia - 3322,28zł netto, materiały - 3109,76zł netto. W powyższym przykładzie łazienki, usługa wykończeniowa była dostarczana wraz z materiałami, stąd (na podstawie art. 41 ust 12 ustawy o VAT), końcowa opłata była obłożona 8% podatkiem VAT. Całkowita cena za remont, wykończenie łazienki wyniosła: 6946,61 zł brutto , co w przeliczeniu dało remont z ceną za m2 - 1940,40 zł/m2 brutto. Potwierdza to fakt, iż wydatek na remont łazienki w całkowitym koszcie wykończenia mieszkania jest znaczący i w ogólności zawyża średnią wykończenia mieszkania per m2. (na zdjęciu łazienka po wykończeniu). Należy jednak przypuszczać, że w ogólności cena za m2 będzie różnić się zależnie od metrażu i standardu użytych materiałów.


Wojciech Jakubowski www.remontorium.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Tanie grzanie

Tanie grzanie


Autor: Joanna Sokołowska


Za oknami ciągle zima, a więc czas, który nie ma litości dla domowego budżetu – sezon grzewczy. Podpowiemy, w jaki sposób gospodarować ciepłem w domu lub mieszkaniu, żeby wiosną nie zostać niemile zaskoczonym rachunkiem z elektrociepłowni.


Regulator pokojowy

Pokojowe regulatory temperatury pozwalają na widoczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Temperatura niższa o 1 stopień Celsjusza oznacza rachunek niższy o kilka procent, a w przeliczeniu na złotówki to czasem, w zależności o wielkości domu czy mieszkania i upodobań cieplnych domowników, niemała suma. Aby regulator rzeczywiście spełniał swoją funkcję i dobrze służył, niezwykle istotne jest miejsce jego montażu. Przede wszystkim powinna to być wewnętrzna ścianka działowa, 1,5 m od podłogi, z dala od grzejnika, okien, drzwi oraz urządzeń RTV i AGD, które również emitują ciepło. Niezwykle istotne jest także zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza w pobliżu regulatora – zasłanianie go zasłonami, meblami itp. jest absolutnie niewskazane. Warto za to umieścić urządzenie w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy, ale jeśli jest to salon, to z daleka od kominka.

Automatyka pogodowa

Nowoczesne kotły kondensacyjne dają możliwość uzyskania znacznie większych oszczędności niż znane nam od lat i często wykorzystywane przez projektowanie wnętrz kotły gazowe. Regulacja kotła kondensacyjnego dostosowana do aury panującej na zewnątrz domu sprawia, że we wnętrzu panuje cały czas zbliżona temperatura, ale kocioł kondensacyjny w zależności od tego, czy na dworze jest siarczysty mróz, czy panuje wczesnowiosenna odwilż, zużywa mniejszą lub większą ilość ciepła do ogrzania budynku. Architekt czy biuro projektowe nie musi chyba nikogo przekonywać o oszczędnościach dla domowego budżetu, które wynikają z takiego rozwiązania. Pamiętajmy również, że automatyka pogodowa przy kotle kondensacyjnym oznacza nie tylko oszczędności, ale także maksymalne wykorzystanie funkcjonalności kotła. Automatykę pogodową poleca się szczególnie w obiektach, których powierzchnia przekracza 100 m2.

Pompa powietrzna

Nowoczesne rozwiązania sprawiły, że pompy powietrzne dotąd niestosowane w naszym klimacie coraz częściej ogrzewają polskie domy. Pompa powietrzna to dość prosty mechanizm, który najpierw pobiera powietrze z zewnątrz, potem je ogrzewa i buforem przesuwa ciepło do odbiorników ciepła w domu, np. do grzejników. Wbrew pozorom rozwiązanie to pozwala na zmniejszenie kwoty na rachunku, bo choć sam mechanizm nie należy do najtańszych, to jednak surowiec, czyli powietrze, jest bezpłatną alternatywą drogiego węgla kamiennego czy drewna.


Jnk-Studio

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Izolacja poddasza pianką PUR

Izolacja poddasza pianką PUR


Autor: Tomasz


Pianka poliuretanowa jest dobrym, szczelnym materiałem wykorzystywanym do izolacji, jednak nie jest popularna ze względu na wyższą cenę względem innych technik.


Pianka ma nie tylko dobre właściwości techniczne, ale także tworzy warstwę o dowolnie wybranej grubości i po natrysku nie tworzy spoin. Ponadto pianka nie starzeje się, nie zanika, w odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych.

Po nałożeniu pianka rozpręża się i zwiększa swoją objętość nawet 120 razy, dzięki temu dociera do trudno dostępnych miejsc. Oszczędza to wykonawcy konieczności docierania do tych miejsc. Skorzystanie z pianki poliuretanowej pozwala wyeliminować mostki termiczne, czyli miejsca nieciągłości warstwy cieplnej, w których ucieka ciepło. Inne metody izolacji nie są tak szczelne jak izolacja pianką.

Pianka na poddasze.

Najlepszym rozwiązaniem izolacji poddasza jest wybór otwartokomórkowej pianki poliuretanowej. Zatrzymuje ona ciepło w budynku nie gromadząc wilgoci. Jej równie ważną cechą jest dobra przyczepność do podłoża, pianka nie zsuwa się nawet z najbardziej stromych powierzchni. Rodzaj powierzchni także nie ma znaczenia, może to być cegła, beton, drewno, a i tak pianka będzie się dobrze trzymać przez długi czas. Ten rodzaj izolacji jest odporny także na wszelkiego rodzaju pleśnie i grzyby.

ikona_izolacja_dachu

Kolejną zaletą pianki, przemawiającą za tym, aby użyć jej na poddaszu jest to, że nie obciąża ona konstrukcji budynku. Nie musimy się zatem obawiać o uciekające ciepło i o to, że konstrukcja naszego budynku będzie zagrożona. Metr kwadratowy ocieplenia waży, w zależności od grubości izolacji, od 2 do 6 kg. Co ciekawe pianka jest także dobrym filtrem powietrza. W pomieszczeniach zaizolowanych tym materiałem stwierdzono lepszą jakość powietrza i dobre wygłuszenie.

Koszty pianki

Koszty izolacji pianką zależą od wybranego rodzaju tego materiału. Na rynku jest wielu producentów pianek oferujących różne opcje izolacji do wyboru, a takżę pomagające wybrać odpowiedni typ po analizie naszego budynku. Cena za metr kwadratowy dobrej izolacji zaczyna się już od 55 zł. Wystarczającą grubością dobrej izolacji na poddaszu jest 15 cm. Izolowanie pianką jest szybkim procesem, w przeciągu jednego dnia można zaizolować nawet 200 m2.

ikona_izolacja_dachu_3

Piana poliuretanowa posiada wiele zalet, jest odporna na grzyby i bakterie, wnika w najmniejsze szczeliny, nie potrzeba jej dużej warstwy, aby dobrze zaizolować powierzchnię ale trzeba pamiętać, aby chronić ją przed działaniem promieni UV. Idealnie nadaje się do izolacji poddaszy.


Best Point - skuteczne izolacje natryskowe.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wykończenia wnętrz po remoncie – malowanie ścian.

Wykończenia wnętrz po remoncie – malowanie ścian.


Autor: Tomasz


Malowanie ścian jest jednym z końcowych etapów remontu. Jednocześnie jest to czynność, którą możemy wykonać samodzielnie. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, które musielibyśmy zapłacić firmie wykonującej remonty. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać podczas malowania:


Przygotowanie wnętrz do wykończenia

Przed przystąpieniem do pracy, powinniśmy zabezpieczyć wnętrze pomieszczenia, które będziemy malować. O ile to możliwe – wynosimy meble do innego pokoju. Jeśli jest to utrudnione bądź niemożliwe, należy odsunąć je od ścian i dokładnie przykryć folią ochronną. Folią zabezpieczamy również podłogę. Do przymocowania folii idealnie nada się zwykła taśma samoprzylepna. Kolejnym etapem przygotowania pomieszczenia do malowania będzie demontaż lamp i żyrandoli oraz zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, które to również okrywamy folią. Pamiętajmy też o osłonięciu folią okiem oraz ram okiennych. Skrzydła – o ile to możliwe – powinniśmy zdemontować całkowicie.

Przygotowanie malowanych powierzchni

Przed przystąpieniem do właściwego malowania, musimy sprawdzić stan powierzchni, które będziemy pokrywać farbą. Jeśli jest ona stara i zniszczona a farba, która się na niej znajduje odstaje, należy ją namoczyć a następnie usunąć. Po tym zabiegu możemy przystąpić do czyszczenia ścian. W zupełności wystarczy nam do tego woda z szarym mydłem. Teraz już możemy przystąpić do gruntowania ścian. Używamy do tego środka specjalnie przeznaczonego do konkretnego typu podłoża. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz asortymentu środków gruntujących, podkładowych i specjalnych farb do gruntowania. Ich odpowiedni wybór jest bardzo ważny i od niego zależy jakość oraz trwałość efektów naszej pracy.

Malowanie

Do wyboru mamy szerokie spektrum narzędzi do malowania. Farbę najczęściej nakładamy pędzlem, wałkiem lub pistoletem. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem malowania, dokładnie ją wymieszać. Nie może ona zawierać grudek i musi mieć jednolitą konsystencję. ikona_malowanie_sciany

Przed jej nałożeniem na powierzchnię, jej nadmiar na pędzlu lub wałku należy odsączyć. Sposób nakładania farby będzie się różnić w zależności od jej typu. I tak, farbę emulsyjną możemy nakładać poziomo lub pionowo, farbę rozpuszczalnikową – tylko pionowo. Aby nie powstawały zacieki, pasy barwnika nakładajmy od góry do dołu. Nie powinniśmy też robić przerw podczas malowania danej ściany – w innym przypadku miejsce łączenia wyschniętej farby ze świeżą może być widoczne.

Dużo łatwiejsze jest malowanie za pomocą pistoletu. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, by współczynnik lepkości farby nie przekraczał tego, zalecanego przez producenta pistoletu. Metodą natryskową malujemy tylko w pomieszczeniach z dobrą wentylacją. Przed przystąpieniem do malowania w taki sposób, farbę powinniśmy dokładnie przecedzić celem usunięcia ewentualnych grudek i zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.


Malowanie wnętrz

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wybrać odpowiednią bramę?

Jak wybrać odpowiednią bramę?


Autor: aneta.rozga


Jeśli chcemy, by nasz samochód był naprawdę bezpieczny na terenie naszej posesji, to należałoby się zastanowić nad zainwestowaniem w bramę albo wjazdową, albo jeśli posiadamy garaż, to garażową.


Bramy dzielą się na różne typy, są np.: rolowane, segmentowe, szybkobieżne, przeładunkowe. Czym się różnią?

Brama rolowana:

Brama rolowana przeznaczona jest do garażu. To idealne rozwiązanie do miejsc, gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni na montaż. Produkowane są w dowolnym wymiarze, nie wymagają miejsca przed garażem do otwierania i zamykania. Zbudowane są z profili aluminiowych wypełnionych pianką, co zapewnia izolację termiczną.

Brama segmentowa:

To kompleksowe wykorzystanie przestrzeni, nie zajmuje miejsca w garażu i nie zabiera miejsca na zewnątrz, dzięki czemu swobodnie możemy manewrować samochodem. Te bramy także mają swój podział ze względu na tłoczenia, są: poziome, pionowe, szerokie, wąskie, nietypowe. Posiadają pełną gamę kolorystyczną, a także wzorów.

Bramy skrzydłowe:

Są to bramy zewnętrzne, które posiadają obecnie wiele funkcji, np.: automatyczne wykrywanie przeszkody, fotokomórkę - dzięki czemu brama zatrzymuje się przed końcem oraz przed przeszkodą, możliwość sterowania pilotem, a nawet telefonem komórkowym. Jest to dobra opcja dla osób posiadających dużą powierzchnię, ponieważ ta brama potrzebuje miejsca na otworzenie się i zamknięcie.

Bramy przesuwane:

Bramy te odpowiednie są dla osób, które nie mają tak dużej posesji. Posiadają automatyczne zatrzymywanie się po napotkaniu przeszkody, sterowanie automatyczne, zabezpieczenie alarmowe. Brama sama się zamyka, nie jest potrzebny dodatkowy zamek. Jest możliwość zrobienia na zamówienie, o dowolnej wysokości i szerokości, wzór bramy także jest przedstawiany klientowi do wyboru.

Bramy, jakie możemy zamontować na naszej posesji, są różne. O wiele bardziej skomplikowane są bramy przemysłowe, ale o tym może innym razem…


Trymer - automatyka bram

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Drewniane domy z bali - Ponadczasowa technologia.

Drewniane domy z bali - Ponadczasowa technologia.


Autor: mkamin


Budowa domu to jedno z najfajniejszych a zarazem najbardziej finansowo oraz czaso-chłonnych przedsięwzięć w naszym życiu. Wybór technologii budowy w dobie dzisiejszych możliwości jest ogromny. W tym wszystkim jednak jedna z najstarszych tradycji budowlanych ma się całkiem dobrze. Przedstawiam Państwu - Dom z Drewna.


Budowa domów drewnianych, to jedna z najstarszych technologii budowy.

Domostwa z drewna powstawały już przed Naszą Erą a wczesno-średniowieczne grody i wiejskie osady zbudowane były głównie z drewna. Setki lat rozwoju budownictwa przyniosło techniki szybsze, czasem tańsze ale drewno do dziś cieszy się ogromnym powodzeniem i bynajmniej nie zostało wyparte.

Na przestrzeni lat wyodrębniły się 3 najważniejsze technologie budowy z drewna:

- Domy z bali

- Domy szkieletowe

- Domy ryglowe

W ostatnich latach w Polsce coraz częściej stawia się domy kanadyjskie - szkieletowe lub domy z bali. Budowa jest stosunkowo tania w porównaniu do domu murowanego.

Domy z bali cechują się wysoką izolacyjnością cieplną, można je przenosić, a ich trwałość zależna jest od umiejętności budowniczych i materiału użytego do produkcji. Bale powinny być sezonowane oraz dobrze dopasowane, a najczęściej wykorzystywanym drewnem jest sosna, świerk lub jodła.

Przy wyborze materiału musimy zastanowić się również nad rodzajem i grubością bala.

Aby osiągnąć odpowiedni poziom izolacyjności cieplnej, mamy do wyboru 2 rozwiązania.

Bale grube, jednak według wymagań ministerstwa infrastruktury, aby spełnić standardy, bale powinny być grubości ok. 61 cm (!), a co za tym idzie, potrzebujemy odpowiednio dużo miejsca na tego typu budowę.

Drugim rozwiązaniem jest budowa z bali cieńszych, dodatkowo ocieplonych, co rozwiązuje problem z ilością zajętej działki spełniając przy tym standardy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy podobną do wersji murowanej powierzchnię użytkową a zarazem kawał solidnej chałupy.

Nastrój jaki otrzymujemy od nasze wdzięcznej konstrukcji jest nieopisany. Zimowy świąteczny wieczór w rodzinnym gronie lub po całym dniu szaleństwa na śniegu, przesiadywanie przy cieplutkim kominku.

Wybierając rodzaj domu, musimy jednak mieć na uwadze sąsiadów, by idealnie wpasować się w okoliczną architekturę. Dlatego też domy z bali idealnie komponują się w górach. Najlepiej lokalizowane budynki posadowione są na górskich pochyłościach z widokiem na pasma górskie czy jeziora w nizinach.

Jaka jest trwałość domów z drewna?

Domy drewniane to domy długowieczne i reszta(jak z resztą w każdym domu) tak naprawdę zależy od gospodarza. Wystarczy spojrzeć na domki w Zakopanem gdzie tu i ówdzie znaleźć można budowle różnej wielkości przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wspaniałe kościółki zapierają dech w piersiach dzięki kunsztowi z jakim zostały wykonane.

Jeśli mamy ochotę dobrze zagospodarować swoją działeczkę w górach a nadal gryziemy się z dylematem jaki dom postawić. Czy ma to być zwykły domek letniskowy na zimowe lub wakacyjne wypady a może chcemy postawić solidny dom który posłuży nam i naszej rodzinie przez długie lata.

Dobrze usytuowany Dom z Bali jest jedną z najpiękniejszych i zarazem najtrwalszych konstrukcji w której spędzimy niezapomniane chwile i zawsze z chęcią będziemy chcieli do niego wracać.


Domy z bali

Domy drewniane

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Oświetlenie wnętrz – dlaczego jest tak ważne?

Oświetlenie wnętrz – dlaczego jest tak ważne?


Autor: Joanna Sokołowska


Właściwe oświetlenie wnętrz zapewnia dobry nastrój, sprawia, że nasz wzrok jest dodatkowo chroniony, sprzyja również koncentracji.


Wprawdzie znacznie lepsze jest naturalne światło, pod wpływem którego ludzki organizm produkuje witaminę D, ale jesienią i zimą musimy zadowolić się tym, co mamy, czyli sztucznym światłem.

Plastyczne wnętrze, czyli cuda zrobione światłem

Światło wpływa również na wnętrze, które, podobnie jak właściwie użytymi kolorami i wzorami, można lampami dowolnie modyfikować. Architekt doskonale wie, jak kształtować przestrzeń za pomocą lamp. Doświetlenia górnych części ścian i sufitu dodaje wysokości, a skierowanie światła na podłogę i dolną cześć ścian ujmuje wysokości. Kinkiety rozszerzają wnętrze. Prostokątne pokoje, często porównywane z korytarzami ze względu na swój długi i wąski kształt, stają się zgrabniejsze, kiedy subtelnie podświetlamy krótsze ściany, na których możemy powiesić na przykład zdjęcia czy obrazy i to właśnie je skąpać w delikatnej świetlnej poświacie.

Jakie pomieszczenie, takie oświetlenie

Indywidualne projekty wnętrz wymagają równie indywidualnego podejścia do kwestii oświetlenia. W zależności od swojej funkcji, pomieszczenie wymaga silnego lub słabego oświetlenia.

Najbardziej widne muszą być aranżacje wnętrz dla dzieci, a miejscem najsilniej oświetlonym – biurko, na którym przedszkolak rysuje lub uczeń odrabia zadanie domowe i przygotowuje się do klasówek. Zasada umieszczania lampki na biurku jest jedna: dla dzieci praworęcznych – po lewej stronie, dla leworęcznych – po prawej. Ważne jest też wyraziste oświetlenie do czytania i delikatne, na przykład kinkiet, przydatne podczas zasypiania.

Łazienka to wystój wnętrz przeciwny do dziecięcego królestwa. Tutaj biuro projektowe zdecyduje się na wyraziste, ale nie oślepiające oświetlenie wokół lustra i subtelne oświetlenie główne – na przykład halogeny umieszczone w suficie, kinkiet lub półkinkiet.

W korytarzu projektowanie i aranżacje oświetlają lampy wiszące zamontowane przy suficie i delikatne światło przy lustrze. Dodatkowo warto zamontować jedno niewielkie, ale silne źródło światła, które ułatwi poruszanie się po mieszkaniu wieczorem i w nocy.

Sypialnia jako miejsce relaksu i odpoczynku ukochało sobie nastrojowe oświetlenie. Projekty wystroju opierają się głównie na dekoracyjnych lampach na stolikach nocnych, przy których można zanurzyć się w lekturze lub przed zaśnięciem chwilę pobujać w obłokach. Kiedy w sypialni mamy telewizor albo minigarderobę, koniecznie pomyślmy o dodatkowym źródle silniejszego światła.


Jnk-Studio

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wygląda nowoczesny dom?

Jak wygląda nowoczesny dom?


Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna


Nowoczesne domy – czy to tylko hasło reklamowe, czy może jednak za tymi dwoma słowami kryje się coś więcej? Niestety, wielu projektantów używa chwytliwych sloganów, ale nieszczególnie chyba je rozumie: nowoczesne domy istnieją, ale znaleźć taki w większości katalogów jest naprawdę trudno.


Nowoczesne domy – czy to tylko hasło reklamowe, czy może jednak za tymi dwoma słowami kryje się coś więcej? Niestety, wielu projektantów używa chwytliwych sloganów, ale nieszczególnie chyba je rozumie: nowoczesne domy istnieją, ale znaleźć taki w większości katalogów jest naprawdę trudno.

Nowoczesne domy to dużo więcej niż budynki o nietypowym, ekstrawaganckim rzucie i dziwacznym projekcie. W istocie sama estetyka nie odgrywa tu większej roli: oczywiście nadal decyduje o popularności projektu, ale nowoczesny dom to nie jest po prostu dom wyglądający dziwnie, ale taki, który powstał z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, nowoczesnych technik budowlanych i technologii, a przede wszystkim taki, który dzięki złożonym i innowacyjnym rozwiązaniom technicznym będzie domem przyjaznym, bezpiecznym i ekonomicznym, a więc tanim w eksploatacji.

Nowoczesne domy są często domami energooszczędnymi. Nie oszukujmy się: dom z przemarzającymi ścianami to nie jest żadna nowoczesność. Do tego, aby jakiś projekt można było nazwać nowoczesnym, potrzebne są innowacyjne rozwiązania. Może to być projekt inteligentnego domu, ale może to być po prostu projekt budynku ekonomicznego: wyposażonego w pompy ciepła, rekuperatory, automatyczną klimatyzację: wszystko to musi działać na najwyższym poziomie bezpieczeństwa i dawać wymierne oszczędności.

Co zaś tyczy się estetyki czy samego projektu, to spotyka się nowoczesne domy o niestandardowych projektach, ale bardzo często nowoczesność przybiera formę klasyczną, tradycyjną, a projekt bazuje na znanych od lat i lubianych wzorcach: proste, ponadczasowe bryły, dwuspadowe dachy, typowa lokalizacja otworów okiennych i drzwiowych. Na pierwszy rzut oka nowoczesność nie jest wtedy widoczna. Ekstrawagancja jest raczej domeną rezydencji, natomiast nowoczesność sprowadza się do poprawy walorów funkcjonalnych, estetyką zajmując się dopiero w drugiej kolejności. Dzięki temu zresztą nowoczesne domy nie są przesadnie drogie: połączenie nowoczesnych technologii z klasyczną formą daje zawsze jakieś oszczędności.


MG Projekt pracownia architektoniczna. Gotowe projekty domów jednorodzinnych i garaży.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nietypowe projekty na nietypowe działki

Nietypowe projekty na nietypowe działki


Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna


Przeciętny Polak śmieje się z „kartonowych domów” pokazanych na amerykańskich filmach – u nas tego rodzaju konstrukcje praktycznie się nie pojawiają, a przyczyną wcale nie jest klimat czy warunki geologiczne.


Przeciętny Polak śmieje się z „kartonowych domów” pokazanych na amerykańskich filmach – u nas tego rodzaju konstrukcje praktycznie się nie pojawiają, a przyczyną wcale nie jest klimat czy warunki geologiczne. Fakt, że w Polsce buduje się trwałe domy, wynika jedynie z wysokich cen działek: mało kogo stać na to, aby po kilku latach przeprowadzić się gdzieś indziej, gdzie kupi się nową działkę. Co więcej – z tego samego powodu często budujemy domy na działkach dość trudnych: płytkich lub bardzo wąskich.

Projekty domów na wąskie działki są wciąż marginalizowane: wielu projektantów bagatelizuje problem, co kończy się koniecznością postawienia płotu półtora metra od muru (a czasem nawet bliżej). Cierpi na tym estetyka, ale cierpi przede wszystkim funkcjonalność budynku. Nowoczesne projekty domów na wąską działkę są przemyślane i dają możliwość takiego ustawienia budynku, żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Koncepcji architektonicznych, które uwzględniają potrzeby wąskich działek, jest kilka, ale przede wszystkim chodzi o odpowiednie zlokalizowanie otworów okiennych, drzwi i wjazdu do garażu, jeśli projekt przewiduje jego wybudowanie.

Jeśli zaś chodzi o płytkie działki, sprawa wygląda podobnie. Wiele jest projektów, które zakładają, że głębokość działki wynosi na przykład 14-15 metrów, co bardzo poważnie przecież ogranicza swobodę projektantów: szerokość elewacji frontowej może być wtedy kilka razy większa od szerokości elewacji szczytowej. Także wyjścia na taras lub do ogrodu często będą mieściły się właśnie na ścianach bocznych, ponieważ to będzie wynikało z typowego rozkładu przestrzeni na działce.

Trudnych działek w Polsce jest naprawdę wiele. Zwykle powstają one przez podział większych działek i sprawiają wrażenie „wciśniętych” przy typowych działkach, choć jeśli chodzi o powierzchnię, to zdarzają się również dość spore. Jeśli jednak ktoś by zechciał na wąskiej działce wybudować typowy dom, to – zakładając optymistycznie, że w ogóle się zmieści – będzie fatalnie wyglądał, a i funkcjonalność tego rozwiązania będzie pozostawiała wiele do życzenia.


MG Projekt pracownia architektoniczna. Gotowe projekty domów jednorodzinnych i garaży.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dom z paczki

Dom z paczki


Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna


Jest wiele różnych technologii budowy domów, ale bez wątpienia jednym z najbardziej zdumiewających produktów są domy z paczki. Są to przeważnie niewielkie konstrukcje samonośne, których głównymi zaletami są: niska cena, łatwość montażu oraz ekonomia eksploatacji.


Jest wiele różnych technologii budowy domów, ale bez wątpienia jednym z najbardziej zdumiewających produktów są domy z paczki. Są to przeważnie niewielkie konstrukcje samonośne, których głównymi zaletami są: niska cena, łatwość montażu oraz ekonomia eksploatacji.

Konstrukcja samonośna daje przyszłemu właścicielowi domu coś, czego gotowe projekty dać nie mogą, a mianowicie możliwość w pełni dowolnego zaplanowania rozkładu pomieszczeń. Nie ma żadnych ograniczeń, które by tę swobodę tamowały: każdy może kierować się swoim własnym widzimisię, projektując własne domy z paczki. Zmiany konstrukcyjne można często wprowadzać również później, na etapie realizacji inwestycji.

Skoro już o inwestycjach mowa: budowa domu z paczki jest zdecydowanie jedną z najtańszych technologii. Za gotowy dom płaci się zwykle od 40 do 100 tysięcy złotych, w zależności oczywiście od powierzchni i ilości elementów, a także zakresu prac, które będzie wykonywała firma montująca dom. Aby osiągnąć tak niskie ceny, należy stworzyć dom optymalny: każdy koszt musi znajdować solidne uzasadnienie, a pod uwagę bierze się nie tyle cenę, ile opłacalność alternatywnych rozwiązań. Szczególnie kłopotliwe jest dobranie odpowiedniego typu i sposobu montażu instalacji, ale klient nie musi się tym martwić – załatwia to producent.

Pomysł budowy domów z paczki pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale szczególnie chętnie wykorzystywany jest w Kanadzie. To od razu może sprowadzić nas na trop jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie czasu: budowa domu z paczki trwa ledwie kilka tygodni. Wszystkie elementy konstrukcyjne są do siebie dopasowane, praktycznie unika się tutaj powstawania odpadów budowlanych, ponieważ każda część domu z paczki jest już przygotowana tak, jak wynika to z konkretnego projektu.

Z zewnątrz domy z paczki wyglądają podobnie – powstają na podstawie tego samego projektu bazowego – ale wewnątrz każdy może być zupełnie inny dzięki temu, że rozkład pomieszczeń planuje sam właściciel. To kompromis między projektem gotowym a indywidualnym.


MG Projekt pracownia architektoniczna. Gotowe projekty domów jednorodzinnych i garaży.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wybór domu z katalogu

Wybór domu z katalogu


Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna


Ponieważ zakup nowego projektu domu, przygotowanego specjalnie na indywidualne zamówienie, jest dość kosztowny i – nie oszukujmy się – nie zawsze najlepszy, zwykle korzystamy z gotowych projektów domów zebranych w katalogach. Przyjrzyjmy się im bliżej.


Ponieważ zakup nowego projektu domu, przygotowanego specjalnie na indywidualne zamówienie, jest dość kosztowny i – nie oszukujmy się – nie zawsze najlepszy, zwykle korzystamy z gotowych projektów domów zebranych w katalogach. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Pierwsze, co na pewno rzuca się w oczy, to fakt, że katalog projektów domów jest maksymalnie uniwersalny. Kiedy zlecasz wykonanie indywidualnego projektu, skupiasz się zwykle na swoich szczególnych potrzebach lub pewnej wizji, ale bardzo indywidualnej. W katalogach natomiast projekty są przede wszystkim uniwersalne. To zrozumiałe: tworzenie masy wyjątkowo ekstrawaganckich projektów mogłoby co prawda przynieść rozgłos, ale klientów raczej nie zapewni. Oczywiście to tylko taka ogólna zasada i każdy architekt od czasu do czasu w katalogu umieszcza bardziej egzotyczne i nietypowe projekty domów.

Czy korzystanie z katalogów z projektami domków jest błędem? Wiele osób twierdzi, że tak, ponieważ projekty te są do siebie często podobne. To nie wynika oczywiście ze złośliwości architektów, ale przede wszystkim z wymagań, jakie stawia przed budowniczymi określona technologia, a przed projektantem – moda, trend lub po prostu ogólne kanony estetyki. In bardziej projekt jest uniwersalny, tym bardziej przypomina pozostałe. Nie jest jednak tak, że katalogi projektów domów jednorodzinnych to zbiór wariacji na temat jednej bryły czy jednego „modelu głównego”. Umiejętność dostrzegania różnic i wykorzystywania ich w procesie indywidualizacji projektu jest czymś niezmiernie ważnym.

Pamiętaj, że wybierając projekt, decydujesz się tak naprawdę na pewien ramowy plan – plany budynków można modyfikować, oczywiście w pewnych ustalonych granicach, można też wzbogacać je poprzez urozmaicenie otoczenia: nawet bardzo podobne domy, jeśli zostaną inaczej wykończone i otoczone innym typem ogrodu, choćby i niewielkiego, wyglądały będą zupełnie inaczej. Żeby to zrozumieć, warto przyjrzeć się kilku typowym aranżacjom domów powstałych na bazie tego samego projektu.

Wszystko to, co napisaliśmy, jest prawdą, pod jednym jednak warunkiem: że trzymasz w ręce dobry katalog projektów, renomowanej pracowni, a nie pierwsze próby projektowe początkującego architekta. Każdy musi się nauczyć tworzyć dobre projekty domów, ale mija sporo czasu, zanim projektant odnajdzie swój styl i stworzy linię projektów, które będą ze sobą spójne, ale jednocześnie wyraźnie różne od innych. To kwestia wprawy i pewnych umiejętności, dlatego, jeśli korzystasz z katalogu domów, rób to z głową, a na pewno nie pożałujesz swojego wyboru. Jeśli jednak wybierzesz kiepski katalog, nie dziw się później, że znajdujesz jedynie mierne projekty.


MG Projekt pracownia architektoniczna. Gotowe projekty domów jednorodzinnych i garaży.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zalety stosowania płyt gipsowo-kartonowych w wykańczaniu wnętrz.

Zalety stosowania płyt gipsowo-kartonowych w wykańczaniu wnętrz.


Autor: andrzej.pj


Zastosowanie nowoczesnej technologii suchej zabudowy w remontowaniu mieszkania, lub domu, pozwala ograniczyć potencjalne koszta zakupu, montażu i eksploatowania, w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami, oraz znacząco skraca czas potrzebny do wykończenia wnętrza. Poza ogólnymi korzyściami warto szerzej omówić zalety płyt G-K


Zalety wynikające z parametrów technicznych
(Standardowa płyta to ta postulowana w punkcie 1. )

1. Płyty karton gipsowe są lekkie. Standardowa płyta (1200mm x 2600mm x 12,5 mm) waży około 25 kg sztuka, czyli 8kg / m2. Zastosowanie tej technologii w starym budownictwie nie obciąża stropów.

2. Ognioodporność

  • Gips jest materiałem niepalnym, a płyty karton gipsowe, czyli gips i domieszki, jest sklasyfikowany jako materiał niepalny.

  • Gips wykorzystany w płytach G-K jest materiałem zawierającym około 20 % wody. Zgodnie z tym standardowa płyta posiada w sobie około 2- 2,5 l wody krystalicznej na m2. Wzrost temperatury w pomieszczeniu wykończonym płytami G-K powoduje w pierwszej kolejności przemiany chemiczne struktury krystalicznej, a później przemiany fizyczne, czyli odparowanie związanej wody.

  • Płyty powszechnie znane jako ognioodporne ważą minimum 10kg /m2

  • Szczegółowe informacje dotyczące ognioodporności zawiera norma PN-EN 520+ A1:2010

3. Wysokie parametry termoizolacyjne, czyli niska przewodność cieplna wynosząca dla gipsu 0,51 (W / m * K), a dla płyt G-K 0,3-0,4 (W/ m*K)

4. Wysokie parametry akustyczne, które muszą być zgodne z normą PN-B-02151-3:1999

Zalety techniczne

1. Płyty gips kartonowe są stabilne, wytrzymałe i nie ulegają odkształceniom. Dzięki temu można je swobodnie malować, tapetować, a także układać na nich glazurę.

2. Płyty G-K są łatwe w obróbce, przez co większość prac można wykonać bez pomocy specjalistycznych narzędzi.

3. Szybkie i łatwe w zamontowaniu.

4. W konstrukcjach z płyt gipsowo-kartonowych z łatwością można ukryć elementy instalacji elektrycznej i hydraulicznej.

5. W zakładaniu płyt G-K nie pojawiają się żadne prace mokre.

6. Pod płytami G-K można ukryć wszystkie ubytki i niedoskonałości ścian.

7. Prace związane z zakładaniem płyt gipsowo-kartonowych nie powodują przerw technologicznych (jak np. z wylewką - oczekiwanie na stwardnienie wykorzystanych materiałów)

8. Uszkodzone płyty można bardzo łatwo wymienić na nowe.

Inne zalety

1. Są łatwo dostępne. Oferuje je wielu producentów.

2. Ogromna różnorodność występowania (wodoodporne, ognioodporne itp)

3. Suche tynki można montować o każdej porze roku.

4. Płyty G-K są ekologiczne. Pochodzą wyłącznie z naturalnych minerałów uformowanych w płyty i oklejone papierem.

5. Swoisty mikroklimat.

W pomieszczeniach wykończonych płytami odbywa się stała cyrkulacja wody. W przypadku dużej wilgotności powietrza woda jest wiązana w sieci krystalicznej, a sytuacji gdy powietrze jest suche, oddaje do atmosfery część związanej wody.

6. Posiadają niemal idealnie równe powierzchnie.

7. Drobne naruszenia powierzchni nie powodują osłabienia konstrukcji. Mówiąc inaczej można w nich swobodnie montować na przykład oświetlenie i wiercić otwory (sufity podwieszane), oraz zakładać lekkie szafki. Cięższe elementy należy jednak montować bezpośrednio w suficie lub z wykorzystaniem specjalnych płyt lub wzmocnień konstrukcji.

8. Demontaż płyt G-K powoduje powstanie niewielkiej ilości pyłów i gruzów.

Zalety w aranżacji wnętrz.

1. Ze standardowych płyt lub płyt giętych można wykonywać powierzchnie łukowe.


2. Niewielka minimalna szerokość zabudowy (np. ścianki działowej) oraz ogromne możliwości regulacji grubości.


3. Spora różnorodność występowania po raz drugi, czyli np. (dekoracyjne panele ścienne)

Jasne już skąd ta popularność płyt gipsowo-kartonowych. :)


Zapraszam do zapoznania się z innymi moimi publikacjami, dostępnymi na stronie lazienki.radom.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Klasyka kontra nowoczesność

Klasyka kontra nowoczesność


Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna


Nowoczesność ma różne oblicza. Dobrze sprawdzają się nowoczesne technologie w budownictwie i to nie tylko przy budowie osiedli, ale także przy budowie domów jednorodzinnych. Nowoczesne projekty domów to nie tylko innowacyjne formy, ale także nowoczesne materiały i koncepcje architektoniczne.


Nowoczesność ma różne oblicza. Dobrze sprawdzają się nowoczesne technologie w budownictwie, i to nie tylko przy budowie osiedli, ale także przy budowie domów jednorodzinnych. Nowoczesne projekty domów to nie tylko innowacyjne formy, ale także nowoczesne materiały i koncepcje architektoniczne.

Dziś budować można z materiałów tradycyjnych lub nowoczesnych. Wybór oczywiście zależny jest od wielu rozmaitych czynników, których nie będę teraz wymieniał, natomiast to, co w nowatorskich materiałach jest najbardziej niesamowite, to chyba możliwość tworzenia niespotykanych, wręcz niewykonalnych wcześniej form i układów przestrzennych – takie właśnie są nowoczesne projekty domów.

Oczywiście mówi się, że klasyczne piękno jest ponadczasowe, ale przecież z tradycyjnych projektów domów można czerpać inspirację również przy tworzeniu tych bardziej nowoczesnych planów. Dziś można zbudować dom prefabrykowany z gotowych modułów stworzonych z tworzyw sztucznych, a ile niewielka waga, dobre właściwości termoizolacyjne oraz łatwość montażu sprawiają, że tego rodzaju projekty modułowe są wybierane coraz chętniej, mimo wciąż dość wysokiej ceny.

Czy taka nowoczesność ma sens z ekonomicznego punktu widzenia? Obecnie nowoczesne domy to cały czas spory wydatek, natomiast patrzenie na projekty domów jedynie z punktu widzenia ekonomii placu budowy mija się z celem, ponieważ głównie należy się zainteresować kosztami eksploatacji. Ponieważ domy są użytkowane po kilkadziesiąt lat, w tym okresie z pewnością można mówić o opłacalności (lub braku opłacalności) pewnych posunięć projektowych. Nowoczesne domki są projektowane w taki sposób, aby minimalizować straty energii cieplnej i maksymalnie uprościć proces budowy. Rzecz jasna pewne problemy wymagają rozwiązać tradycyjnych, na przykład w przypadku ukośnej działki należy stosować asymetryczne podbudowy fundamentów, ale i tutaj można zastosować metody innowacyjne. Jeśli zaś chodzi o pozostałą część projektu, liczy się przecież nie tylko ekonomia, ale i estetyka. Nowoczesne materiały mogą być obrabiane na wiele sposobów. Pozwala to na naśladownictwo form klasycznych, ale także na tworzenie zupełnie nowych koncepcji architektonicznych i dekoratorskich. Nie ma większych problemów ze stworzeniem wiernej repliki klasycznego kamienia elewacyjnego na powierzchni płyt syntetycznych, natomiast montaż nowoczesnej elewacji zdecydowanie jest prostszy. Opłacalność to pojęcie, które każdy zdefiniuje według własnych kryteriów, ale nowoczesne projekty domów to coś, co zawsze już warto mieć na uwadze.


MG Projekt pracownia architektoniczna. Gotowe projekty domów jednorodzinnych i garaży.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Technologia a koszt budowy domu jednorodzinnego

Technologia a koszt budowy domu jednorodzinnego


Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna


Swoimi reklamami producenci materiałów budowlanych próbują zakorzenić w nas przekonanie, że zawsze daje się wybrać idealną technologię budowy domu, czyli taką, która będzie jednocześnie bardzo tania, szybka, a także zapewni idealne warunki komfortu. Jeśli jeszcze w to wierzysz, to czas najwyższy przejrzeć na oczy.


Swoimi reklamami producenci materiałów budowlanych próbują zakorzenić w nas przekonanie, że zawsze daje się wybrać idealną technologię budowy domu, czyli taką, która będzie jednocześnie bardzo tania, szybka, a także zapewni idealne warunki komfortu. Jeśli jeszcze w to wierzysz, to czas najwyższy przejrzeć na oczy.

Czy materiał droższy musi być droższy?

Czy wydaje ci się, że pytanie postawione w nagłówku nie ma sensu? Otóż niekoniecznie. Oczywiście nawet w obrębie tradycyjnej technologii możesz korzystać do budowy domu jednorodzinnego z dość różnych materiałów: różne wymiary pustaków, nawet jeśli są one wykonane z tego samego materiału, mogą wpływać na koszt budowy domu. Im mniej elementów trzeba ułożyć, tym szybciej postępuje praca, więc wyższy koszt materiałów można zrównoważyć niższym kosztem robocizny. Podobnych dylematów podczas budowy domu jednorodzinnego będzie oczywiście zdecydowanie więcej i będą pojawiały się praktycznie przy każdym elemencie konstrukcyjnym.

Koszty rosną, nim postawisz ściany.

Są takie przypadki, kiedy nie koszt realizacji projektu decyduje o kosztowności całego przedsięwzięcia. Wystarczy sobie wyobrazić działkę o pochyłej powierzchni lub pokrytą dość luźnym materiałem skalnym. Każda zmiana struktury lub technologii fundamentów to wyraźne zmiany w kosztach budowy domku. Co więcej, zwykle zmiany te są jednymi z największych i najtrudniej jest je przewidzieć – wynikają z czynników zupełnie od nas niezależnych. W takim przypadku technologia wznoszenia budynku będzie miała często znikomy wpływ na koszt budowy domu.

Taniej, znaczy drożej.

Technologia budowy domu w naszym klimacie częstokroć sprowadza się jedynie do weryfikacji parametrów izolacyjności termicznej. Różne technologie pozwalają uzyskać podobny efekt różnym kosztem, ale pamiętaj, że czasem ekonomicznie uzasadniona będzie budowa sumarycznie droższego domu: ściana plus ocieplenie, niż po prostu ciepła ściana, ponieważ zwyczajnie tak jest taniej na danym etapie realizacji projektu. Wszystko zależy więc od tego, kiedy i ile możesz wydać na budowę.

Płaci się za niezwykłość.

Technologia technologią, ale wszelkie elementy dodatkowe będą podnosiły koszty budowy. Im bardziej wyrafinowany projekt domu, im więcej ozdobników i dodatkowych elementów, im więcej wymyślnych struktur będzie w projekcie, tym droższa będzie budowa w porównaniu z budową domu jednorodzinnego o prostej bryle. To wydaje się oczywiste, ale zwykle, kiedy myślimy o kosztach technologii, umyka nam fakt, że nie tylko one wpływają na koszt realizacji całego projektu.


MG Projekt pracownia architektoniczna. Gotowe projekty domów jednorodzinnych i garaży.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

System KNX

System KNX


Autor: Dominika


System KNX jest to nowoczesna metoda zarządzania urządzeniami w domu i ich automatyzacji. Może być zastosowany również w obiektach biurowych.


Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość sterowania oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym , ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami przy pomocy jednego panelu, który może być umieszczony, na przykład w naszej sypialni. Instalacja KNX pozwala używać światła w bardziej ekonomiczny sposób. System można zaprogramować tak, aby światło włączało się tylko wtedy, kiedy ktoś znajduje się w pomieszczeniu. Czujki mogą reagować na ruch. Oświetlenie KNX daje również możliwość ustawienia scen świetlnych lub ściemniania i rozjaśniania światła np. wieczorem w sypialni. Oświetleniem możesz również symulować swoją obecność jeżeli gdzieś wyjeżdżasz. Możesz również ustawić minimalne natężenie światła, np. na drodze do łazienki czy sypialni dla dzieci w nocy.

Możliwe jest również sterowanie ogrzewaniem w taki sposób, że pomieszczenia nagrzewają się do określonej temperatury tuż przed przyjściem właścicieli do domu, a w momencie kiedy nie ma ich w domu, temperatura jest niższa. Rozwiązanie grzewcze umożliwia również lokalne ustawienie temperatury tak, aby była niższa w rzadziej używanych pomieszczeniach. Jeżeli zmieniają się zapotrzebowania właściciela jest możliwość przeprogramowania systemu w prosty sposób tak, aby w danym momencie przycisk miał określoną funkcję, a w innym dniu inną.

Działanie systemu polega na tym, że ma on czujniki, wyłączniki, zegary sterownicze, przetworniki pomiarowe temperaturowe, oświetleniowe, które wysyłają rozkazy do wyrobników, którzy wykonują polecania w nich zawarte. System nadaje się do każdego rodzaju budynków od apartamentu w bloku do rezydencji, budynków komercyjnych, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych. Dzięki rozwiązaniu KNX nie musisz się już martwić o swój dom. Kiedy wychodzisz z domu przyciskasz tylko jeden przycisk i jesteś pewien, że wyłączyłeś wszystko to, co było konieczne. KNX to nie tylko oszczędność kosztów energii, dzięki której zwróci Ci się to, co zainwestowałeś w system, lecz również bezpieczeństwo i małe koszty zmian. Nie musisz kuć ścian, żeby zmienić funkcjonowanie instalacji, nie ponosisz dużych kosztów modernizacji, jakie są w przypadku zwykłej instalacji elektrycznej. Masz zapewnioną wygodę oraz komfort użytkowania.

Wygoda i komfort użytkowania systemu inteligentnego domu polega na tym, że możesz z określonego pomieszczenia sterować urządzaniami w całym domu oraz na zewnątrz. System daje Ci również możliwość monitorowania wszystkich pomieszczeń. W momencie włamania KNX może być ustawiony tak, aby włączał światła w całym domu i na zewnątrz, uruchamiając alarm. Jest to tak zwany system paniki. System umożliwia również sterowanie wentylacją, klimatyzacją oraz żaluzjami. Działanie żaluzji możesz ustawić według wcześniej ustalonych i zaprogramowanych godzin lub w zależności od warunków atmosferycznych wiatru, deszczu, nasłonecznienia. Wybór rozwiązania KNX pozwala na komfort i wygodę.


Jeżeli zdecydujesz sie na KNX zapewnisz sobie komfort i wygodę.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Najczęściej popełniane błędy przy zakupie i układaniu glazury

Najczęściej popełniane błędy przy zakupie i układaniu glazury


Autor: andrzej.pj


Wielu osobom wydaję się, że układanie płytek nie jest niczym specjalnym i praktycznie każdy może to zrobić. Zgoda. Na pierwszy rzut oka praca polega jedynie na przygotowaniu kleju, ułożeniu go na podłożu oraz położeniu płytki i opcjonalnie pojawia się konieczność puknięcia kafelka tu i ówdzie, gdyż pojawiły się jakieś nierówności.


Osobiście uważam, że praca ta jest nieco bardziej skomplikowana. Nieustannie należy sprawdzać poziom układanej podłogi, nakładać odpowiednią ilość kleju, zależną od kształtu, struktury i ewentualnych niedoskonałości podłoża, utrzymywać równą fugę, odpowiednio wyrównywać płytki do siebie, gdyż nie wszystkie są identycznych rozmiarów oraz dbać od estetykę wykonywanego zlecenia. Oczywiście, wraz z czasem poświęconym na pracę, można nauczyć się zawodu i pewne czynności wykonywać nieomal automatycznie, jednak wymaga to sporego poświęcenia, cierpliwości, wytrwałości i ogromnej ilości samozaparcia.

Poniżej postaram się przedstawić najczęściej popełniane błędy w układaniu glazury, pogrupowane w kategorie pod względem etapu prac.

Dobór materiałów

1. Zakup płytek z końcówki kolekcji.

Zdarzają się przypadki, że skuszony ceną klient kupuje płytki, które są ostatnimi na stanie w sklepie. W sytuacji, gdy liczba płytek oszacowana na ubytki jest niezgodna z rzeczywistością, pojawia się problem braku materiałów. Zamówienie dodatkowej partii płytek albo nie zawsze jest możliwe, albo będą się one różnić pod względem odcieni od tych już ułożonych.

2. Nieoszacowanie ubytków.

W zależności od umiejętności posadzkarza pojawi się więcej lub mniej ścinków. W przypadku zakupu płytek na styk i zbyt dużej ilości ścinków konieczny jest zakup dodatkowej partii materiału, co jest szczególnie problematyczne w przypadku omówionym w punkcie pierwszym. W najlepszym wypadku czas realizacji pracy przesunie się w czasie.

3. Przypadkowy zakup płytek różnego kalibru.

Płytki produkowane są w określonych wymiarach, o czym każdy wie, jednak posiadają one dodatkowy parametr, jakim jest kaliber. Kaliber to nic innego jak przedział liczbowy, w którym mieszczą się płytki odpowiednich rozmiarów. Zgodnie z obowiązującymi normami, kaliber stanowi 0,5% długości płytki i w przypadku większej różnicy kafelki muszą być segregowane jako partie różnego kalibru.
Przykład: Płytka kwadratowa ma bok długości 33,3 cm. Zgodnie z tym jej kaliber wynosi 1,6 mm.
Orientacyjna kalibracja naszych płytek to:
1 Kaliber 33,3cm – 33,46cm

2 Kaliber 33,46cm – 33,62cm

3 Kaliber 33,62cm – 33,78cm

4 Kaliber 33,78cm – 33,94cm

Jak łatwo wywnioskować, przypadkowy zakup płytek różnego kalibru może być ogromnym problemem w czasie układania. Jest to szczególnie widoczne np. dla 1 i 3 kalibru płytek z naszego przykładu. Dodatkowo proszę zauważyć, że bardzo często stosuje się fugę grubości 4 milimetrów, więc różnica długości płytek jest niewiele mniejsza od fugi.

4. Zakup płytek o nieodpowiedniej specyfikacji do miejsca ułożenia.

Płytki charakteryzowane są różnymi parametrami, między innymi:

- odpornością na ścieranie,

- nasiąkliwością wodną'

- antypoślizgowością,

- chemoodpornością.

Więcej na ten temat tu: Parametry płytek

Podłoże


1. Nierówna powierzchnia.

Tutaj pojawiają się dwie główne trudności:

Po pierwsze podłoże znacznie różni się poziomem w stosunku do innych pomieszczeń, przez co należy stosować więcej kleju, w celu zrównania się z obowiązującą wysokością.

Po drugie w powierzchni pojawiają się nieuzupełnione ubytki, które wypełnia się zaprawą klejącą tuż przed położeniem płytki. Problem, jaki tutaj może się pojawić to różnice w szybkości wiązania materiału, czego skutkiem jest pojawienie się "ząbków".

Nakładanie większej ilości kleju, jest szczególnie problematyczne dla początkujących

2. Brak gruntowania.

W trakcie remontu unosi się w powietrzu ogromna ilość kurzu i różnego rodzaju pyłów. Osiadają one na materiałach oraz na podłożu. Zastosowanie środka gruntującego powoduje związanie zanieczyszczeń i łatwiejsze wiązanie kleju. W innym przypadku po pewnym czasie, płytki mogą stracić swoją wytrzymałość i w skrajnych przypadkach zaczną odpadać od podłoża.

Sposób układania


1. Brak poziomu.

Często się zdarza, że fachowiec zapomina o nieustannym sprawdzaniu poziomu. Konsekwencje są dla wszystkich jasne.

2. Oszczędzanie na krzyżykach

Wiązanie płytek odbywa się w różnym tempie, a zależy to od ilości nałożonej zaprawy, temperatury otoczenia, wilgotności i innych czynników. Naturalnym procesem jest nieznacznie przemieszczanie się płytek pod wpływem sił wiążących. Brak kilku krzyżyków może spowodować przesunięcie się płytek, przez co powstaną fugi różnej grubości. Widać to szczególnie w przypadku niewielkich fug np 4 mm.

Oczywiście przedstawione błędy nie są całościowym omówieniem problemu. Chciałem jedynie wspomnieć o najczęściej popełnianych błędach, zwracając szczególną uwagę na efekt końcowy układania glazury. Mam nadzieję, że przedstawione wskazówki pozwolą uniknąć wielu nieprzyjemności podczas pracy.


Zapraszam do zapoznania się z innymi moimi publikacjami, dostępnymi na stronie lazienki.radom.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Funkcjonalne tapety z włókna szklanego

Funkcjonalne tapety z włókna szklanego


Autor: Konrad Ciesielski


Nowoczesne aranżacje mieszkań skłaniają architektów wnętrz do poszukiwania coraz to nowych materiałów mogących mieć zastosowanie podczas tworzenia projektu wnętrza. Popularne ostatnio tapety z włókna szklanego stanowią idealną bazę z uwagi na wielość zastosowań oraz możliwość malowania na nich farbami lateksowymi.


Tapety z włókna szklanego to nowość na rynku materiałów do dekoracji wnętrz. Ich budowa oparta jest w 100% na materiale syntetycznym, jakim jest włókno szklane. W odróżnieniu od tapet tradycyjnych ich wytrzymałość na starzenie oraz warunki atmosferyczne jest kilkukrotnie większa. Tapety z włókna szklanego stworzone zostały w odpowiedzi na zapotrzebowanie w obrębie nowoczesnych materiałów niepalnych. Wyposażając wnętrza nowych biurowców oraz innych nieruchomości komercyjnych, nie można było w wielu krajach stosować tapet na bazie papieru. Ich stopień palności powodował, że budynki takie nie przechodziły inspekcji straży pożarnej. Firmy produkujące inne materiały z włókna szklanego widząc tę lukę na rynku, wprowadziły nowość, czyli niepalną tapetę. Dodatkowym powodem takiej innowacji była potrzeba stosowania tapet w warunkach nieprzyjaznej temperatury i wilgoci, gdzie normalna tapeta mogłaby odpaść lub zgnić już po kilku dniach.

Tapety z włókna szklanego bywają także przydatne w domach

Poza niepalnością i wytrzymałością na skrajne warunki pogodowe tapety z włókna szklanego mają jeszcze jeden wielki atut – są ładne. Szybko dostrzegli je projektanci wnętrz i zaczęli wykorzystywać je w swoich aranżacjach. Niezwykle przydatne w ich stosowaniu jest to, że można je wielokrotnie malować farbami lateksowymi bez konieczności wcześniejszego przygotowania ścian. Jest to ich duży walor, bo nie istnieje ryzyko „namoczenia” tapety. Co ciekawe, wiele projektantów stosuje tapety z włókna szklanego jako swoistą bazę pod farbę, zastępując w ten sposób popularne do niedawana tynki strukturalne. Wachlarz zastosowań tapet z włókna szklanego może być naprawdę szeroki. Powstały także tapety mające całkowicie gładką powierzchnie. Stosuje się je często w halach produkcyjnych oraz w innych miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko zabrudzenia ścian.


więcej informacji: Textilglass - tapety z włókna szklanego

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) w istniejącym budynku jednorodzinnym z wentylacją grawitacyjną naprawdę się opłaca?

Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) w istniejącym budynku jednorodzinnym z wentylacją grawitacyjną naprawdę się opłaca?


Autor: marcincybiński


Zastosowanie wentylacji naturalnej w budynku powoduje duże straty ciepła, które muszą być poniesione w związku z potrzebą ogrzania świeżego, a zarazem zimnego powietrza zewnętrznego, jakie jest wprowadzane do budynku w celach wentylacji pomieszczeń.


Przyjmuje się, że około 30% wytworzonej energii cieplnej w budynkach wentylowanych naturalnie przeznaczane jest na ogrzanie zimnego powietrza wentylacyjnego. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala na odebranie ciepła z powietrza usuwanego i przekazanie go powietrzu wprowadzanemu do pomieszczeń. Działanie to pozwala zminimalizować stratę energii cieplnej z 30 do około 10%. Tak więc, funkcjonująca wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w naszym domu pozwoli nam zmniejszyć straty poniesione na ogrzanie powietrza wentylacyjnego o około 20%. Otrzymany wynik jest równoznaczny oszczędności, jaką możemy uzyskać na ogrzewaniu, czyli koszty związane z ogrzewaniem naszego budynku w przypadku funkcjonowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, będą mniejsze w przybliżeniu o 20% niż, gdy działała wentylacja naturalna.

Po przeprowadzeniu powyższej analizy możemy również określić szacunkowy roczny rachunek oszczędności jaki zyskamy dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu w którym istniej wentylacja naturalna. Załóżmy, że obliczenia wykonujemy dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 100-120m2, który ogrzewany jest kotłem miałowym i posiada przegrody zewnętrzne o współczynniku przenikania ciepła odpowiadającemu obowiązującej normie. Koszt ponoszony na cele ogrzewania takiego budynku mieszkalnego z działającą wentylacją naturalną w skali roku wynosi około 3.000 zł. Przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła koszt ten zmniejszyłby nam się o około 20%, czyli roczny koszt ogrzania budynku wyniósłby 2.400 zł. Oszczędność na kosztach związanych z ogrzewaniem budynku wyniosłaby 600 zł w skali roku. Biorąc pod uwagę w rachunku ostatecznym koszt wykonania instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, który wynosi około 12000zł. (dla naszego budynku), zwrotu kosztów inwestycji doczekalibyśmy się po 20 latach eksploatacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jednak zwrot kosztów inwestycji to jeszcze nie wszystko, gdyż trzeba zaznaczyć, że koszty eksploatacji wentylacji mechanicznej są dużo większe niż wentylacji naturalnej. Na koszty te składają się koszty energii elektrycznej w związku z zasilaniem centrali wentylacyjnej, koszty przeglądów okresowych i konserwacji instalacji oraz koszty części zamiennych.

Na podstawie przedstawionych szacunkowych wyliczeń można stwierdzić, że w przypadku, gdy w budynku istnieje już wentylacja naturalna nieopłacalne jest wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jednak zupełnie inaczej przedstawiłaby się kalkulacja naszych kosztów i opłacalność inwestycji, gdybyśmy dopiero projektowali nasz budynek i stali przed wyborem rodzaju wentylacji.

autor

mgr inż. Marcin Cybiński


http://www.pracowniaperspektywa.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – wady i zalety

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – wady i zalety


Autor: Paweł Pierożek


Rozwiązanie jest niezłe, choć nie dla każdego idealne. Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma swoje wady i zalety. Oto ich zestawienie.


Z punktu widzenia użytkownika końcowego najważniejsze jest to, że po naciśnięciu spłuczki w sedesie, wszystkie nieczystości znikają. Ci, którzy odpowiadają za przygotowanie odpowiednich warunków do tego zniknięcia, wiedzą, że wybór odpowiedniego rozwiązania jest kluczowy. Biologiczne oczyszczalnie ścieków są ciekawą opcją, która jednak ma pewne minusy.

Tam, gdzie kanalizacja nie dociera

Najważniejszą zaletą, która charakteryzuje przydomowe oczyszczalnie ścieków, jest możliwość ich instalacji w takich miejscach, w których brakuje kanalizacji komunalnej. To oznacza, że budujący domy mogą uniezależnić się od sieci, wybierając takie działki, które im pasują, a nie takie, do których doprowadzono przyłącze.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być więc wykorzystana przez kogoś, kto pragnie postawić dom letniskowy wysoko w górach lub w ustronnym miejscu pod lasem. Sprawdzi się również w okolicy, w której wprawdzie planowane jest wybudowanie wodociągów, jednak dopiero za kilka lub kilkanaście lat.

Uwaga: montaż kosztuje

Niezależnie od tego, gdzie znajduje się działka, trzeba pamiętać o tym, że przydomowa oczyszczalnia ścieków kosztuje. I to wcale nie mało, zważywszy na stosunkowo niskie koszty związane z wykonaniem przyłącza na działce już uzbrojonej, o wybudowaniu szamba nie wspominając. Ile konkretnie trzeba za to zapłacić?

W zależności od tego, czy chodzi o sam zestaw do samodzielnego montażu, czy pełną usługę, budowa przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków może kosztować od 6 do 12 tysięcy złotych. Ceny mogą wszakże różnić się, ponieważ różne firmy wykorzystują różne technologie. Wszystko zależy więc od konfiguracji. Więcej zapłacą także ci, którzy potrzebują oczyszczalni przeznaczonej dla większego gospodarstwa domowego.

Eksploatacja tańsza niż szambo

Chociaż przydomowa oczyszczalnia ścieków kosztuje kilka razy więcej niż szambo, per saldo jej eksploatacja może być bardziej opłacalna. Wynika to z prostego faktu: o ile za każdorazową wywózkę ścieków z szamba trzeba płacić, koszt obsługi oczyszczalni biologicznej jest minimalny (obejmuje jedynie zużycie energii elektrycznej wykorzystywanej do napędzania pompy znajdującej się w zestawie).

To ważna cecha charakterystyczna, która sprawia, że biologiczne oczyszczalnie wydają się być rozwiązaniem atrakcyjnym. Tym bardziej, że z ich eksploatacją nie wiążą się żadne nieprzyjemne zapachy, tak często kojarzone z szambem.

Kilka ważnych procedur biurokratycznych

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że niezależnie od korzyści dla użytkownika czy środowiska naturalnego, przydomowa oczyszczalnia ścieków nie może powstać ot, tak sobie. Przeciwnie, jej budowa obwarowana jest pewnymi warunkami.

Najważniejszy to konieczność uzyskania operatu wodno-prawnego, który pozwoli na odprowadzanie określonej ilości oczyszczonych nieczystości do gruntu. Dodatkowo, przed rozpoczęciem budowy trzeba ją zgłosić w odpowiednim urzędzie. Na szczęście budowa biologicznej oczyszczalni nie wymaga pozwolenia na budowę. Choć z drugiej strony nie można jej postawić tam, gdzie sieć wod-kan już istnieje.


Żródło: Aquaclear24.pl - przydomowe oczyszczalnie ścieków

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Steruj swoim domem na odległość

Steruj swoim domem na odległość


Autor: aneta.rozga


Automatyka bram, rolety – to wszystko może być sterowane przez Ciebie z jakiegokolwiek miejsca na świecie. Jest to możliwe za pomocą systemu sterowania GSM.


Czemu?

Coraz więcej osób decyduje się na innowacyjne rozwiązania w swoim domu. Dom inteligentny to przyszłość. Nic więc dziwnego, że zainteresowano się systemem sterowania GSM. Jest to idealny sposób, żeby zadziałała automatyka bram czy osłony wewnętrzne domu. Taki system to wygoda i komfort. Nie trzeba nawet dużo zarabiać, by wyposażyć się w takie cudo.

Na czym to polega?

System sterowania GSM polega na tym, że z każdego miejsca możemy zarządzać swoim domem. Możemy także sprawdzić, w jakim jest stanie i co się z nim aktualnie dzieje. To taki system bezpieczeństwa. Kontroluje, sprawdza i pomaga rozwiązać problemy. Wysyłając SMS do systemu, dostajemy zwrotną wiadomość o stanie naszej automatyki bram, rolet, ogrodzeń czy ogrzewania. Możemy w ten sposób zamknąć bramę garażową lub wjazdową oraz zasłonić okna. Wszystko zależy od systemu.

Dla kogo?

Dla wszystkich. Szczególnie dla tych, których nie ma często w domu, są zapracowani lub po prostu lubią wygodę. System ten jest coraz bardziej popularny. Najbardziej przypadł do gustu posiadaczom domów, gdzie rolet i żaluzji jest cała masa. Mimo to, ci którzy posiadają mieszkanie, też mogą pozwolić sobie na system sterowania. Jedyna różnica to taka, że do obsługi będzie miał mniej elementów.

Inne cechy

Możemy wybrać opcję automatycznego powiadamiania o stanie naszego domu. Co jakiś czas, w równych odstępach, przychodzi SMS powiadamiający o stanie automatyki bram, rolet i ogrzewania. Ta opcja jest bardzo przydatna, jeżeli ktoś wyjeżdża i boi zostawić dom bez opieki. Dzięki temu będzie miał wszystko pod kontrolą. Ponadto system wyśle nam wiadomość, jeżeli brama zostanie naruszona, otwarta siłą lub zostawiona niezgodnie z naszymi zaleceniami. Podobne SMS-y przyjdą odnośnie innych elementów. Każdy musi przyznać, że dzięki temu systemowi bezpieczeństwo naszego domu wzrasta.


Trymer - automatyka bram

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Bezpieczny kominek

Bezpieczny kominek


Autor: Michał Stajer


Decydując się na kominek, oprócz atrakcyjnego wyglądu, należy mieć na uwadze również kwestie bezpieczeństwa.


Budowa bezpiecznego kominka wymaga uwzględnienia kilku kwestii. Decydując się na jego budowę, najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce. Najważniejsze tutaj jest możliwie bliskie położenie względem komina, do którego odprowadzane będą spaliny. Druga ważna sprawa to wielkość pomieszczenia, w którym zostanie zbudowany kominek. Nagrzewając się przekazuje on większość energii do otoczenia i przy zbyt małej powierzchni pomieszczenia może się przegrzewać. Według rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa na 1 kW mocy kominka powinno przypadać 4 m3 kubatury pokoju i jego całkowita kubatura nie może być mniejsza niż 30 m3.

Również sam komin powinien być solidną konstrukcją zbudowaną z wysokiej jakości materiałów. Dym odprowadzany z kominka może mieć temperaturę nawet 400°C, więc materiały odporne na działanie wysokich temperatur to konieczność. Należy mieć także na uwadze, że w przypadku zapalenia temperatura sadzy rośnie do 1000°C, więc o pożar nietrudno, a dobre materiały to najlepsze zabezpieczanie przed większymi stratami. Komin powinien być również szczelny i musi mieć odpowiednią przepustowość.

Druga kwestia to konstrukcja. Tutaj ważny jest sposób konstrukcji oraz materiały. Kominek powinien być zbudowany przez fachowców lub powinien być przynajmniej sprawdzony pod kątem prawidłowej konstrukcji i działania. Kupując materiały, należy kierować się ich odpornością na działanie płomieni oraz wysokich temperatur. Materiały, które nie są przygotowane na duże ciepło, mogą szybko się wykruszać, pękać i rozszczelniać, co prowadzić może do zagrożenia pożarowego oraz niewłaściwej wentylacji i ulatniania się do pomieszczenia czadu.

Producenci materiałów izolacyjnych, jak np. Vitcas, mają w swojej ofercie pełen wybór materiałów, które pozwalają zbudować pełną obudowę kominka – zaczynając od cegieł szamotowych, poprzez płyty i obudowy akumulacyjne po tynki i gładzie, które pozwolą wykończyć kominek.

Odpowiednia wentylacja, o której wspomniałem powyżej, to odpowiedni dopływ i wypływ powietrza. Powietrze powinno napływać od dołu i uchodzić kominem. Aby część ogrzanego powietrza została w pomieszczeniu, należy wykonać otwory w górnej części okapu. Otwory powinny być zabezpieczone kratką z materiału odpornego na płomienie, np. z mosiądzu.

Budując kominek, należy również pamiętać, że elementy drewniane powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od wkładu i paleniska. Uwaga ta odnosi się również do późnego użytkowania.

Należy również zapoznać się ze wskazówkami bezpiecznego użytkowania kominków.


Materiały do budowy kominków oferuje Vitcas.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Budowa i remont domu - porównaj ceny