piątek, 9 października 2015

Drewniane domy z bali - Ponadczasowa technologia.

Drewniane domy z bali - Ponadczasowa technologia.


Autor: mkamin


Budowa domu to jedno z najfajniejszych a zarazem najbardziej finansowo oraz czaso-chłonnych przedsięwzięć w naszym życiu. Wybór technologii budowy w dobie dzisiejszych możliwości jest ogromny. W tym wszystkim jednak jedna z najstarszych tradycji budowlanych ma się całkiem dobrze. Przedstawiam Państwu - Dom z Drewna.


Budowa domów drewnianych, to jedna z najstarszych technologii budowy.

Domostwa z drewna powstawały już przed Naszą Erą a wczesno-średniowieczne grody i wiejskie osady zbudowane były głównie z drewna. Setki lat rozwoju budownictwa przyniosło techniki szybsze, czasem tańsze ale drewno do dziś cieszy się ogromnym powodzeniem i bynajmniej nie zostało wyparte.

Na przestrzeni lat wyodrębniły się 3 najważniejsze technologie budowy z drewna:

- Domy z bali

- Domy szkieletowe

- Domy ryglowe

W ostatnich latach w Polsce coraz częściej stawia się domy kanadyjskie - szkieletowe lub domy z bali. Budowa jest stosunkowo tania w porównaniu do domu murowanego.

Domy z bali cechują się wysoką izolacyjnością cieplną, można je przenosić, a ich trwałość zależna jest od umiejętności budowniczych i materiału użytego do produkcji. Bale powinny być sezonowane oraz dobrze dopasowane, a najczęściej wykorzystywanym drewnem jest sosna, świerk lub jodła.

Przy wyborze materiału musimy zastanowić się również nad rodzajem i grubością bala.

Aby osiągnąć odpowiedni poziom izolacyjności cieplnej, mamy do wyboru 2 rozwiązania.

Bale grube, jednak według wymagań ministerstwa infrastruktury, aby spełnić standardy, bale powinny być grubości ok. 61 cm (!), a co za tym idzie, potrzebujemy odpowiednio dużo miejsca na tego typu budowę.

Drugim rozwiązaniem jest budowa z bali cieńszych, dodatkowo ocieplonych, co rozwiązuje problem z ilością zajętej działki spełniając przy tym standardy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy podobną do wersji murowanej powierzchnię użytkową a zarazem kawał solidnej chałupy.

Nastrój jaki otrzymujemy od nasze wdzięcznej konstrukcji jest nieopisany. Zimowy świąteczny wieczór w rodzinnym gronie lub po całym dniu szaleństwa na śniegu, przesiadywanie przy cieplutkim kominku.

Wybierając rodzaj domu, musimy jednak mieć na uwadze sąsiadów, by idealnie wpasować się w okoliczną architekturę. Dlatego też domy z bali idealnie komponują się w górach. Najlepiej lokalizowane budynki posadowione są na górskich pochyłościach z widokiem na pasma górskie czy jeziora w nizinach.

Jaka jest trwałość domów z drewna?

Domy drewniane to domy długowieczne i reszta(jak z resztą w każdym domu) tak naprawdę zależy od gospodarza. Wystarczy spojrzeć na domki w Zakopanem gdzie tu i ówdzie znaleźć można budowle różnej wielkości przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wspaniałe kościółki zapierają dech w piersiach dzięki kunsztowi z jakim zostały wykonane.

Jeśli mamy ochotę dobrze zagospodarować swoją działeczkę w górach a nadal gryziemy się z dylematem jaki dom postawić. Czy ma to być zwykły domek letniskowy na zimowe lub wakacyjne wypady a może chcemy postawić solidny dom który posłuży nam i naszej rodzinie przez długie lata.

Dobrze usytuowany Dom z Bali jest jedną z najpiękniejszych i zarazem najtrwalszych konstrukcji w której spędzimy niezapomniane chwile i zawsze z chęcią będziemy chcieli do niego wracać.


Domy z bali

Domy drewniane

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Budowa i remont domu - porównaj ceny