Domy energooszczędne - zalety mieszkania w nim
Autor: Monika Dywijska
Energooszczędne budownictwo zaczyna być coraz bardziej popularne i staje się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych domów. Wyższe koszty budowy powoli przestają tak bardzo odstraszać od wyboru energooszczędnego domu, a zaczynają przeważać zalety takiej inwestycji.
Koszty utrzymania
Osoby, które zdecydowały się na budowę bądź zakup domu energooszczędnego mogą być pewne, że ich rachunki będą znacznie niższe niż w tradycyjnie postawionym budynku – a wszak na tym najbardziej zależy użytkownikom. Domy NF40 przeciętnie generują roczne zapotrzebowanie na energię w wysokości od 30 do 60 kWh/(m2), a więc 3 razy mniej niż te tradycyjne.
Ocieplenie
Okna pokoi, które użytkowane są najczęściej zwrócone są w tę słoneczną stronę, dzięki czemu pomieszczenia nagrzewają się bez konieczności uruchamiania grzejników. Ponadto dom w standardzie NF40 musi spełnić mnóstwo restrykcyjnych standardów dotyczących szczelności powietrznej i izolacyjności cieplnej przegród – jest to gwarancją, że dom będzie zawsze odpowiednio ocieplony. Obniżenie kosztów eksploatacji nie jest jedyną zaletą – dom ogrzewany w dużej mierze w naturalny sposób będzie znacznie zdrowszy dla organizmu człowieka.
Bezpieczeństwo
Domy NF40 stopniowo zacznie wypierać tradycyjne budownictwo – jest bardziej przyjazne środowisku. Mimo wszystko w Polsce nadal nie jest tak popularne jak być powinno. Dla użytkowników płynie z tego zasadnicza korzyść: każda firma podejmująca się zaprojektowania czy wybudowania energooszczędnego domu będzie starała się zrobić to z jak największą starannością i dokładnością, można więc być pewnym, że budynek nie będzie wymagał poprawek. Z bezpieczeństwem wiąże się również fakt, że energooszczędne budownictwo będzie się prężnie rozwijało, a więc stanie się doskonałą inwestycją na lata. Gdy tradycyjne budynki będą traciły na wartości, tak domy NF40 dzięki spełnianiu unijnych standardów będą tak samo cenne jak w momencie budowy.
Najbardziej przemawiające do ludzi są oczywiście niższe koszty utrzymania energooszczędnych domów, nie można jednak lekceważyć faktu, że dzięki maksymalnemu wykorzystaniu naturalnego ocieplenia są znacznie bardziej korzystne dla zdrowia.
Energooszczędne combo - szeregówka NF40
Tradycyjne domy szeregowe ze względu na swoją budowę również potrzebują mnie energii, np. w przypadku ogrzewania pomieszczeń. Wszak zwykle z dwóch stron dom jest niejako "dogrzewany" przez sąsiada. Ciekawą propozycją jest zatem inwestycja w standardzie NF40 w zabudowie szeregowej. To dobre rozwiązanie dla osób, które z jednej strony szukają relatywnie taniego domu, z jednoczesnym bliskim sąsiedztwem, a przy tym zależy im na prywatności i komforcie (tarasy przed wejściem czy nawet ogródki, zwykle odgrodzone od sąsiada). Inwestycja w taki dom z pewnością nie zwróci się na przestrzeni roku, ale na przestrzeni kilkudziesięciu jak najbardziej.
Więcej o domach energooszczędnych powiedzie Ci wrocławski deweloper z inwestycją http://www.6-dzielnica.pl.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Czy w takim energooszczędnym domu można zainstalować system inteligentny dom?
OdpowiedzUsuńFajnie, że co raz więcej się pisze o ekologicznych i energooszczędnych mieszkaniach - bardzo ważny temat :)
OdpowiedzUsuń