środa, 3 lutego 2016

Mieszkanie na strychu, czyli adaptacja poddasza

Mieszkanie na strychu, czyli adaptacja poddasza


Autor: Małgorzata Walcek


Adaptacja poddasza jest dla wielu osób doskonałym rozwiązaniem na powiększenie powierzchni swojego mieszkania czy możliwością na ciekawe i nowoczesne mieszkanie znajdujące się na strychu.


Aby jednak móc rozpocząć prace remontowe w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, jakie formalności należy spełnić oraz wiedzieć, jakie prace budowlane czy remontowe są niezbędne.
Pracę nad adaptacją poddasza mogą przebiegać od momentu, w którym właściciel uzyska zgodę na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń. W przypadku kiedy podczas prac remontowych nie zostanie naruszona konstrukcja budynku, nie potrzebne jest pozwolenie budowlane. Jeżeli natomiast właściciele zdecyduje się na przebudowę poddasza, musi sporządzić projekt, a następnie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Po otrzymaniu niezbędnych dokumentów można przystąpić do prac, dzięki którym będzie można zamieszkać na zaadaptowanym poddaszu. W pierwszej kolejności należy określić wysokość pomieszczenia głównego lub wszystkich pomieszczeń, jeżeli na poddaszu znajduje się ich więcej. Średnia wysokość poddasza powinna wynosić około 200 cm. Należy pamiętać, że wysokość, która jest niższa niż 190 cm nie jest zaliczana do danego pomieszczenia.

Przy adaptacji mieszkania niezbędna jest również konsultacja z konstruktorem. Określi on bowiem, że strop, który znajduje się na poddaszu jest odpowiedni do tego, aby utrzymać zmiany, które pojawią się w konstrukcji poddasza. Jeżeli strop znajdujący się na strychu jest drewniany, trzeba będzie go umocnić. Prac tych nie trzeba będzie przeprowadzać, jeżeli strop jest żelbetowy lub ceramiczny.

Decydując się na remont mieszkania na poddaszu należy sprawdzić również dach. Nie tylko jego konstrukcję, ale również ocieplenie. Jeżeli należy je umocnić, najpierw należy zdecydować się na izolację przeciwwilgociową, a następnie przystąpić do ocieplenia dachu. Można tego dokonać z pomocą płyt z wełny mineralnej lub z wełny szklanej. Ocieplenie powinno być wykonane starannie, szczególnie w miejsca, gdzie jest możliwa utrata ciepła, czyli w pobliżu komina, czy okien.

Podsumowując, prace przy adaptacji poddasza powinny wykonywane być w kolejności, od wykonania kanałów wentylacyjnych, wyrównanie stropu i ułożenie izolacji po wykonania ścian działowych, sufitu, a także ułożenie dodatkowego ocieplenia, położenie podłóg czy drobne prace wykończeniowe. Jeżeli właściciele poddasza nie znają się na budownictwie, warto wynająć do tego ekipę remontową, która ma doświadczenie w tego typu pracach. Mieszkania, w których znajduje się duża ilość skosów są bardziej wymagające, a do ich remontu warto używać mocniejszych materiałów, które sprawdzą się na wiele kolejnych lat.

Kiedy właściciel zdecyduje się na adaptację poddasza w większości, przy wykończeniu wnętrza, będzie pracował na płytach gipsowo-kartonowych. Należy zatem zwrócić uwagę nie tylko na konstrukcję, na której płyty zostaną zamontowane, ale również na elementy wykończeniowe i środki, które będą używane. Masy gipsowe, które będą pokrywać płyty powinny być dostosowane do podłoża. Tańsza gładź szpachlowa może spowodować w przyszłości pękanie na stykach, co głównie zaburzy efekt wizualny.


O ciekawych sposobach na adaptację mieszkania na poddaszu oraz niezbędnych praca, jakie należy wykonać, można przeczytać na portalu budpartneprzy gdzie znajduje się wiele przydatnych informacji z zakresu budownictwa.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Budowa i remont domu - porównaj ceny