wtorek, 23 stycznia 2018

Mieszkanie w MdM 2018 - najwyższy czas je znaleźć!

Mieszkanie w MdM 2018 - najwyższy czas je znaleźć!


Autor: Marta Kliś


W 2018 roku kończy się program Mieszkanie Dla Młodych. To ostatnie chwile żeby skorzystać z dofinansowania. Jest o co walczyć, bo na ostatnią pulę dopłat wygospodarowano 380 mln zł. Podpowiadamy, jak szukać mieszkania pod MDM, żeby zdążyć przed 2 stycznia – wtedy rusza nabór na ostatnią pulę środków.


Kto dostanie dopłatę w 2018? Wymogi formalne beneficjenta

Założeniem programu jest jednorazowa pomoc w kupnie pierwszego mieszkania, które ma zaspokajać potrzeby własne. Dlatego, jeśli ktoś posiada lub posiadał własne mieszkanie – dopłat nie otrzyma.

Program skierowany jest do singli, małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Nie można mieć ukończonych 35 lat (w małżeństwie wymóg ten musi spełniać co najmniej jedno z małżonków).

Wymogiem koniecznym jest posiadanie zdolności kredytowej. Żeby ją zbadać i poznać wszystkie warunki kredytowania, warto udać się na konsultację do jednego z czternastu banków współpracujących z programem. Sam kredyt musi być zawarty na minimum 15 lat, w złotych, w kwocie równiej co najmniej połowie ceny wybranego mieszkania. Te ograniczenia mają wyeliminować nadużycia programu przez osoby, które stać na kupno własnego M.

Program z założenia miał być pomocą przy uzupełnieniu lub pokryciu wkładu własnego do kredytu. Obecnie banki wymagają aż 20% wkładu własnego, więc dla osób nieposiadających sporych oszczędności, MDM może być jedyną szansą na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Na wielu ciąży też presja związana z zapowiadanym pogorszeniem warunków kredytowania. To strategicznie naprawdę dobry moment, aby postarać się o dofinansowanie.

Podsumowując, beneficjent musi mieć mniej niż 35 lat, nie posiadać wcześniej mieszkania, posiadać zdolność kredytową. Małżeństwa z minimum trojgiem dzieci nie muszą spełniać dwóch pierwszych warunków.

Jeśli beneficjent spełnia wymogi formalne, może przystąpić do poszukiwania odpowiedniego mieszkania.

Mieszkania pod MDM - wymogi formalne

Według prognoz w 2017 roku do użytku oddana zostanie rekordowa liczba mieszkań. To doskonała wiadomość dla osób szukających własnego M.

Niestety nie każde mieszkanie kwalifikuje się pod rządową dopłatę. MDM dużo oferuje, ale narzuca też ograniczenia. Limitom podlega powierzchnia i cena.

Program obejmuje nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Limit powierzchni dyskwalifikuje mieszkania powyżej 75 mkw. i domy powyżej 100 mkw. Przy czym dopłaty wyliczane są dla powierzchni maksymalnie 50 mkw. Dla rodziny wielodzietnych limity są zwiększone – mogą one kupić nieruchomość o 10 mkw. większą i uzyskać dopłatę do 65 mkw.

Limit ceny jest parametrem zależnym od lokalizacji, zmiennym, publikowanym raz na kwartał przez wojewodów. W ustawie limit ceny widnieje pod enigmatycznym pojęciem wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, które w praktyce oznacza przeciętny koszt wybudowania 1 mkw. mieszkania na danym terenie. Jest kluczowy, bo przekłada się na cenę mieszkania, w której trzeba się zmieścić, oraz wysokość samej dopłaty.

Wniosek o dopłatę składa się dla konkretnej nieruchomości. Wybranie mieszkania pod MDM zdecydowanie ułatwi znajomość wspomnianych wskaźników - innych dla rynku pierwotnego i wtórnego.

Łatwiej jest znaleźć mieszkanie z dopłatą na rynku pierwotnym - deweloperzy przygotowują specjalne oferty pod MDM oraz dostosowują harmonogramy spłat do wypłat z programu. Na rynku wtórnym ceny są niższe, ale praktycznie nie ma możliwości wielomiesięcznego zwlekania z zapłatą.

Po określeniu odpowiadających nam parametrów mieszkania najłatwiej skorzystać z internetowych serwisów ogłoszeniowych. Dysponują one zaawansowanymi wyszukiwarkami, więc szybko odrzucimy oferty, które nas nie interesują. Serwisy często tworzą gotowe zakładki z wyselekcjonowanymi mieszkaniami specjalnie pod MDM. Pomoc w poszukiwaniach mieszkania świadczą agencje nieruchomości, ale należy pamiętać, że ich praca zawsze będzie płatna. Warto spróbować samodzielnych poszukiwań.


Jeśli szukasz kredytu pod Mieszkanie dla Młodych sprawdź ranking kredytów MdM na Hipoteki.net

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

34 komentarze:

 1. Jaki jest popyt na te mieszkania? Jestem ciekawy, czy mam jakieś szanse

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj jest dość spory, z tego co czytałem to zapisów na 2018 już chyba nie ma. Wyczerpano już limity

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojacie, no to chętnych jest na prawdę dużo

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam stałem przed wyzwaniem remontu mieszkania. Koszta rzeczywiście bardzo duże, mi udało się dzięki firmie https://pawotex.com/ bardzo wiele zaoszczędzić. Warto spełniać swoje marzenia i za wszelką cenę do nich dążyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że już nie można brać udziału w tym programie, ale mogę się mylić..

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za rozwinięcie tematu, mnie też wydaje się że nie można już brać w tym udziału..

  OdpowiedzUsuń
 7. Mieszkanie dla młodych to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie !

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo przydatny wpis, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobre rozwiązanie, ale niestety nie udało mi się na nie załapać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki wielkie za przybliżenie tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny pomysł, żeby umożliwić młodym uzyskanie swojego dachu nad głową.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na prawdę dobry i ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
 13. my chcieliśmy się o to starac ale niestety w przypadku domów są straszne wytyczne

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja bardzo chciałam z tego skorzystać, ale ze względu na jeden z przepisów się nie udało..

  OdpowiedzUsuń
 15. Szkoda, że już za późno, a zastanawiałam się nad tym rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
 16. To był bardzo dobry projekt, młodzież trzeba wspierać!

  OdpowiedzUsuń
 17. Mi niestety przepisy nie pozwoliły i nie skorzystałam z tej na prawdę świetnej inicjatywy..

  OdpowiedzUsuń
 18. Ale jakie przepisy? Co masz na myśli?

  OdpowiedzUsuń
 19. Razem z chłopakiem chcieliśmy w tym roku wynająć mieszkanie, ale niestety, koszty nas trochę przerosły. Zastanawiam się nad możliwościami dofinansowania czy czegoś w tym typie. Bo branie kredytu na ten cel mi się nie uśmiecha...

  OdpowiedzUsuń
 20. Wynajęcie mieszkania czy budowa domu to naprawdę spory wydatek dla młodych. Wzięcie kredytu też nie zawsze okazuje się takie proste.
  Poczytaj o różnych zapomogach, dofinansowaniach, coś musi się znaleźć/ https://www.mieszkaniedm.pl/zasady-programu/ tu możesz sobie poczytać o zasadach pomocy. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 21. A jak długo trwa cały okres wnioskowania?

  OdpowiedzUsuń
 22. Super, dzięki za te wszystkie informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo przydatne info, mimo, że teraz się nie załapię na MdM to mam nadzieję, że to dofinansowanie szybko wróci bo ułatwi bardzo sprawę z kupnem mieszkania.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jej, duża garść przydatnych informacji! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ciekawe czy program kiedyś znowu będzie funkcjonował

  OdpowiedzUsuń
 26. Myślę, że jeśli nie ten to na pewno będzie działał inny

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo korzystny program i szkoda że znika.

  OdpowiedzUsuń
 28. Te wymogi na szczęście nie są aż tak trudne do spełnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Dziękuję autorowi!

  OdpowiedzUsuń
 30. szkoda, że już nie ma tego programu :(

  OdpowiedzUsuń