wtorek, 23 stycznia 2018

Mieszkanie w MdM 2018 - najwyższy czas je znaleźć!

Mieszkanie w MdM 2018 - najwyższy czas je znaleźć!


Autor: Marta Kliś


W 2018 roku kończy się program Mieszkanie Dla Młodych. To ostatnie chwile żeby skorzystać z dofinansowania. Jest o co walczyć, bo na ostatnią pulę dopłat wygospodarowano 380 mln zł. Podpowiadamy, jak szukać mieszkania pod MDM, żeby zdążyć przed 2 stycznia – wtedy rusza nabór na ostatnią pulę środków.


Kto dostanie dopłatę w 2018? Wymogi formalne beneficjenta

Założeniem programu jest jednorazowa pomoc w kupnie pierwszego mieszkania, które ma zaspokajać potrzeby własne. Dlatego, jeśli ktoś posiada lub posiadał własne mieszkanie – dopłat nie otrzyma.

Program skierowany jest do singli, małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Nie można mieć ukończonych 35 lat (w małżeństwie wymóg ten musi spełniać co najmniej jedno z małżonków).

Wymogiem koniecznym jest posiadanie zdolności kredytowej. Żeby ją zbadać i poznać wszystkie warunki kredytowania, warto udać się na konsultację do jednego z czternastu banków współpracujących z programem. Sam kredyt musi być zawarty na minimum 15 lat, w złotych, w kwocie równiej co najmniej połowie ceny wybranego mieszkania. Te ograniczenia mają wyeliminować nadużycia programu przez osoby, które stać na kupno własnego M.

Program z założenia miał być pomocą przy uzupełnieniu lub pokryciu wkładu własnego do kredytu. Obecnie banki wymagają aż 20% wkładu własnego, więc dla osób nieposiadających sporych oszczędności, MDM może być jedyną szansą na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Na wielu ciąży też presja związana z zapowiadanym pogorszeniem warunków kredytowania. To strategicznie naprawdę dobry moment, aby postarać się o dofinansowanie.

Podsumowując, beneficjent musi mieć mniej niż 35 lat, nie posiadać wcześniej mieszkania, posiadać zdolność kredytową. Małżeństwa z minimum trojgiem dzieci nie muszą spełniać dwóch pierwszych warunków.

Jeśli beneficjent spełnia wymogi formalne, może przystąpić do poszukiwania odpowiedniego mieszkania.

Mieszkania pod MDM - wymogi formalne

Według prognoz w 2017 roku do użytku oddana zostanie rekordowa liczba mieszkań. To doskonała wiadomość dla osób szukających własnego M.

Niestety nie każde mieszkanie kwalifikuje się pod rządową dopłatę. MDM dużo oferuje, ale narzuca też ograniczenia. Limitom podlega powierzchnia i cena.

Program obejmuje nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Limit powierzchni dyskwalifikuje mieszkania powyżej 75 mkw. i domy powyżej 100 mkw. Przy czym dopłaty wyliczane są dla powierzchni maksymalnie 50 mkw. Dla rodziny wielodzietnych limity są zwiększone – mogą one kupić nieruchomość o 10 mkw. większą i uzyskać dopłatę do 65 mkw.

Limit ceny jest parametrem zależnym od lokalizacji, zmiennym, publikowanym raz na kwartał przez wojewodów. W ustawie limit ceny widnieje pod enigmatycznym pojęciem wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, które w praktyce oznacza przeciętny koszt wybudowania 1 mkw. mieszkania na danym terenie. Jest kluczowy, bo przekłada się na cenę mieszkania, w której trzeba się zmieścić, oraz wysokość samej dopłaty.

Wniosek o dopłatę składa się dla konkretnej nieruchomości. Wybranie mieszkania pod MDM zdecydowanie ułatwi znajomość wspomnianych wskaźników - innych dla rynku pierwotnego i wtórnego.

Łatwiej jest znaleźć mieszkanie z dopłatą na rynku pierwotnym - deweloperzy przygotowują specjalne oferty pod MDM oraz dostosowują harmonogramy spłat do wypłat z programu. Na rynku wtórnym ceny są niższe, ale praktycznie nie ma możliwości wielomiesięcznego zwlekania z zapłatą.

Po określeniu odpowiadających nam parametrów mieszkania najłatwiej skorzystać z internetowych serwisów ogłoszeniowych. Dysponują one zaawansowanymi wyszukiwarkami, więc szybko odrzucimy oferty, które nas nie interesują. Serwisy często tworzą gotowe zakładki z wyselekcjonowanymi mieszkaniami specjalnie pod MDM. Pomoc w poszukiwaniach mieszkania świadczą agencje nieruchomości, ale należy pamiętać, że ich praca zawsze będzie płatna. Warto spróbować samodzielnych poszukiwań.


Jeśli szukasz kredytu pod Mieszkanie dla Młodych sprawdź ranking kredytów MdM na Hipoteki.net

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

59 komentarzy:

  1. Jaki jest popyt na te mieszkania? Jestem ciekawy, czy mam jakieś szanse

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj jest dość spory, z tego co czytałem to zapisów na 2018 już chyba nie ma. Wyczerpano już limity

    OdpowiedzUsuń
  3. Ojacie, no to chętnych jest na prawdę dużo

    OdpowiedzUsuń
  4. Sam stałem przed wyzwaniem remontu mieszkania. Koszta rzeczywiście bardzo duże, mi udało się dzięki firmie https://pawotex.com/ bardzo wiele zaoszczędzić. Warto spełniać swoje marzenia i za wszelką cenę do nich dążyć.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wydaje mi się, że już nie można brać udziału w tym programie, ale mogę się mylić..

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki za rozwinięcie tematu, mnie też wydaje się że nie można już brać w tym udziału..

    OdpowiedzUsuń
  7. Mieszkanie dla młodych to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie !

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo przydatny wpis, dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo dobre rozwiązanie, ale niestety nie udało mi się na nie załapać.

    OdpowiedzUsuń
  10. Dzięki wielkie za przybliżenie tego tematu.

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetny pomysł, żeby umożliwić młodym uzyskanie swojego dachu nad głową.

    OdpowiedzUsuń
  12. Na prawdę dobry i ciekawy temat.

    OdpowiedzUsuń
  13. my chcieliśmy się o to starac ale niestety w przypadku domów są straszne wytyczne

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja bardzo chciałam z tego skorzystać, ale ze względu na jeden z przepisów się nie udało..

    OdpowiedzUsuń
  15. Szkoda, że już za późno, a zastanawiałam się nad tym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń
  16. To był bardzo dobry projekt, młodzież trzeba wspierać!

    OdpowiedzUsuń
  17. Mi niestety przepisy nie pozwoliły i nie skorzystałam z tej na prawdę świetnej inicjatywy..

    OdpowiedzUsuń
  18. Ale jakie przepisy? Co masz na myśli?

    OdpowiedzUsuń
  19. Razem z chłopakiem chcieliśmy w tym roku wynająć mieszkanie, ale niestety, koszty nas trochę przerosły. Zastanawiam się nad możliwościami dofinansowania czy czegoś w tym typie. Bo branie kredytu na ten cel mi się nie uśmiecha...

    OdpowiedzUsuń
  20. Wynajęcie mieszkania czy budowa domu to naprawdę spory wydatek dla młodych. Wzięcie kredytu też nie zawsze okazuje się takie proste.
    Poczytaj o różnych zapomogach, dofinansowaniach, coś musi się znaleźć/ https://www.mieszkaniedm.pl/zasady-programu/ tu możesz sobie poczytać o zasadach pomocy. Powodzenia!

    OdpowiedzUsuń
  21. A jak długo trwa cały okres wnioskowania?

    OdpowiedzUsuń
  22. Super, dzięki za te wszystkie informacje :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo przydatne info, mimo, że teraz się nie załapię na MdM to mam nadzieję, że to dofinansowanie szybko wróci bo ułatwi bardzo sprawę z kupnem mieszkania.

    OdpowiedzUsuń
  24. Jej, duża garść przydatnych informacji! :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Ciekawe czy program kiedyś znowu będzie funkcjonował

    OdpowiedzUsuń
  26. Myślę, że jeśli nie ten to na pewno będzie działał inny

    OdpowiedzUsuń
  27. Bardzo korzystny program i szkoda że znika.

    OdpowiedzUsuń
  28. Te wymogi na szczęście nie są aż tak trudne do spełnienia :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Dziękuję autorowi!

    OdpowiedzUsuń
  30. szkoda, że już nie ma tego programu :(

    OdpowiedzUsuń
  31. A tam programu, wydaje mi się, że nie jest potrzebny

    OdpowiedzUsuń
  32. Własne mieszkanie to super sprawa, nawet gdyby trzeba było remontować i wymieniać wszystko. U nas remont idzie pełną parą. Będziemy wybierać włączniki i te różne gniazdka. Dobrze, że na https://interblue.pl/gniazda-wlaczniki-i-akcesoria,c,71/ można wszystko dostać i to niedrogo.

    OdpowiedzUsuń
  33. Jak najbardziej z takich programów trzeba korzystać, pozwala to na zaoszczędzenie sporej kwoty pieniędzy. O kredytach i mieszkaniach na http://magicznefinanse.pl/ czytałem jeszcze, o obliczaniu zdolności kredytowej między innymi. Bez niej ani rusz.

    OdpowiedzUsuń
  34. Czy dofinansowanie można również wziąć na budowę domu?

    OdpowiedzUsuń
  35. Mnie jakoś nie fascynują takie mieszkania niestety...

    OdpowiedzUsuń
  36. Całkiem fajny blog. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  37. Ja kupowałem mieszkanie do remontu, ale za to w atrakcyjnej cenie. Przynajmniej zrobię je po swojemu. Potrzebuję drzwi wewnątrzklatkowe i mam już w sumie upatrzone. Ważne, żeby na dobrą firmę trafić.

    OdpowiedzUsuń
  38. Zgadzam się z Panem Adamem

    OdpowiedzUsuń
  39. Czy ja wiem czy Pan Adam mówi tak dobrze...

    OdpowiedzUsuń
  40. Tak z ciekawości zapytam, jak wam się widzą domy drewniane całoroczne pod klucz ? Może ktoś was na taki właśnie się decydował. Żonie się one podobają, można się od razu wprowadzać. Takie domy też są zdrowe, a nasz synek jest alergikiem.

    OdpowiedzUsuń
  41. Nie znam statystyk, ile osób z tego programu skorzystało. Myślę jednak, że sporo. Takie dofinansowanie wkładu własnego dało szansę na możliwość wzięcia kredytu osobom, dla których bez tej pomocy było to niemożliwe.

    OdpowiedzUsuń
  42. Ja też nie znam tych statystyk!

    OdpowiedzUsuń
  43. Ja je kiedyś poznałem...

    OdpowiedzUsuń
  44. Też jestem ciekaw czy dofinansowanie dotyczy tylko mieszkań, czy również kupna działki/budowy domu?

    OdpowiedzUsuń
  45. Nie jestem pewna, ale chyba już teraz nie ma tego dofinansowania? Jeśli się mylę to mnie naprostujcie. Choć szkoda, bo przydałby się jakiś dodatek do kredytów hipotecznych

    OdpowiedzUsuń
  46. Ten program miał rzeczywiście swoich zwolenników i przeciwników. Jedne małżeństwa były zadowolone, inne dostrzegały wady rozwiązania. Bo w końcu nie każde mieszkanie się na dotacje kwalifikowało.

    OdpowiedzUsuń
  47. Czy ten program nadal funkcjonuje?

    OdpowiedzUsuń
  48. To jak ze wszystkim, jedni będą zadowoleni, a drudzy niekoniecznie. W ogóle dla wielu posiadanie własnego mieszkania jest możliwe dzięki zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Tylko to już wiele wymogów należy spełnić. Na http://domnaraty.com.pl/ o takich kredytach możecie się sporo przydatnych rzeczy dowiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  49. Nie wziełabym mieszkania w MDM ze względu na wysokie koszty kredytU. Wiedzieliście o tym?

    OdpowiedzUsuń
  50. teraz już tego programu chyba nie ma prawda? pozostaje zatem kredyt hipoteczny, ale on lepszy niż całe życie wynajmować

    OdpowiedzUsuń
  51. Teraz dużo łatwiej dorobić się swoich czterech kątów, ponieważ na rynku dostępne są tanie technologie np. budownictwo modułowe.
    https://mobile-development.pl/dom-bez-pozwolenia-mozliwosci-i-ograniczenia/

    OdpowiedzUsuń

Budowa i remont domu - porównaj ceny