środa, 23 marca 2011

Jakie warunki musi spełnić architekt by zaistnieć w sieci?

Jakie warunki musi spełnić architekt by zaistnieć w sieci?

Autorem artykułu jest Agnieszka Bartoszewska



XXI wiek to czas Internetu i prowadzenia biznesu w sieci www. Bez wątpienia możemy stwierdzić, że wszelkie możliwe transakcje biznesowe zachodzą przede wszystkim za pomocą świata wirtualnego. Każdy, kto chce sprzedać swoje usługi czy towary musi zadbać o odpowiednią reklamę w Internecie, by dotrzeć ...
XXI wiek to czas Internetu i prowadzenia biznesu w sieci www. Bez wątpienia możemy stwierdzić, że wszelkie możliwe transakcje biznesowe zachodzą przede wszystkim za pomocą świata wirtualnego. Każdy, kto chce sprzedać swoje usługi czy towary musi zadbać o odpowiednią reklamę w Internecie, by dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i skutecznie zachęcić ich do wyboru właśnie tych usług oferowanych na stronie www. Zarówno firmy jak i pojedyncze osoby muszą zdawać sobie sprawę, że reklama internetowa to w tej chwili podstawa. Posłużmy się przykładem architekta. Jakie warunki musi spełnić architekt (i jego strona), by zaistnieć w sieci i zdobyć klientów?

Przede wszystkim architektura jest dziedziną sztuki i wytwory architektury również mogą być nazywane sztuką. Strona internetowa, która ma reklamować sztukę także musi być w jakimś stopniu nawiązaniem do wybitnej twórczości. Oznacza to, że architekt musi zadbać o to, by osoba wykonująca jego stronę wykazała się nieszablonowymi rozwiązaniami i czymś, co zaskoczy klientów i pozwoli im wciągnąć się w treści strony i z zainteresowaniem chłonąć informacje o usłudze.

Drugą poważną kwestią są projekty na stronie. Każdy szanujący się architekt powinien zamieścić na swojej stronie przykłady swoich prac, zarówno szkice jak i wykonane już projekty, jeśli oczywiście takie się zdarzają. Klient lubi widzieć efekty pracy i mieć jasność co do jakości oferowanych usług. Nikt nie lubi kupować kota w worku, dlatego strona bezwzględnie powinna zawierać kilka przykładowych projektów, które pozwolą stworzyć klientowi obraz umiejętności i kompetencji danego artysty inżyniera. Oczywiście mogą to być prace wykonywane na studiach czy na stażu, ale ważne aby były oryginalne i należące do właściciela strony.

Kolejna ważna sprawa wiąże się z poprzednią. Mianowicie chodzi o portfolio zawierające projekty. Musi być ono ciekawie skonstruowane. Nie może ono przedstawiać monotonnych obrazów np. samych domów, a na koniec samych mieszkań. Dobrze by było, aby dostępne były dwie opcje: przeglądanie wszystkich prac w jednej galerii oraz przeglądanie tematyczne (podzielone na działy: domy, mieszkania, większe realizacje, makiety itp.). Klient musi wciągnąć się w oglądanie takich obrazów jak makiety, zdjęcia, domy, szkice itp. Co więcej, należy zamieścić idealnie dopracowane projekty, ale również ręczne zarysy czyli szkice ogólne, które robi się „na szybko, od ręki”.

Równie ważnym elementem jest to, aby architekt na swojej stronie informował o posiadanych umiejętnościach dodatkowych i znajomości różnych programów. Jeśli osoba ta zna się bardzo dobrze na programach autocad czy 3d studio należy o tym bezwzględnie wspomnieć. Dla niektórych klientów przygotowanie teoretyczne i obsługa programów znaczy dużo więcej niż umiejętność tworzenia pięknych projektów i rozbudowana wyobraźnia.

Jeśli strona architekta spełni powyższe kryteria to można być pewnym, że klienci będą chętnie zaglądać na stronę reklamową i korzystać z oferowanych usług. Należy zawsze pamiętać, że dobra reklama i rzetelność w jej tworzeniu to podstawa udanego biznesu.
---

Architekt


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Twój wymarzony dom - od czego zacząć?

Twój wymarzony dom - od czego zacząć?

Autorem artykułu jest Marek Skok



Każdy chce mieszkać w przyjemnym miejscu. Po ciężkim dniu pracy niewątpliwie potrzebujemy wypoczynku i dobrej atmosfery. Jesteśmy jednak różni i różne są nasze gusta – stąd trudno jednoznacznie określić, jak to domowe zacisze ma wyglądać.

Oczywistym jest za to jeden fakt – zdecydowanie wolimy mieszkać we własnym domu, niż w blokowisku. Ściśnięcie dużej grupy mieszkańców na małym obszarze nie sprzyja pozytywnej atmosferze, no i najczęściej nie ma możliwości zrelaksowania się w przydomowym ogródku...

Najlepszy byłby więc zakup lub budowa nowego domu, co przy obecnych cenach mieszkań, czyni ten pomysł zupełnie realnym.

Można kupić dom na rynku wtórnym, jednakże wtedy nie mamy możliwości ukształtowania samodzielnie choćby w części jego architektury – kupujemy go tak jak stoi.
Alternatywnie można więc rozważyć budowę nowego domu, gdzie będziemy mogli sami zadecydować jak ma wyglądać.

Jak się do tego zabrać? Niewielu z nas jest przecież architektami... a zacząć należy właśnie od projektu. Zostawmy więc ten temat zawodowcom – projekty domów można obejrzeć w sieci zupełnie za darmo, po czym wybrać te które nas interesują i zapytać o wycenę ich budowy. Wtedy dopiero, gdy już zdecydujemy się na konkretną realizację możemy zakupić projekt, wg którego zostanie zbudowany nasz wymarzony dom.

Betonowe blokowiska budzą niesmak estetyczny, stąd budując dom dobrze nieco rozluźnić swoje spojrzenie i postawić dom z drewna. Domki drewniane są coraz popularniejsze na naszym rynku – właściwie zbudowane będą służyć przez lata, a doznania estetyczne i przyjemność mieszkania w takim miejscu będzie dużo wyższa niż w standardowych „murowańcach”.

Niezależnie od Twojego wyboru – zacznij od projektu. Siądź z rodziną przed komputerem i wspólnie wybierzcie najlepszy Waszym zdaniem projekt – ta decyzja to już połowa sukcesu.
Potem pozostaje już tylko załatwienie formalności, budowa i... przeprowadzka!

---

Kapsel


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kiedy elektryka prąd dotyka

Kiedy elektryka prąd dotyka

Autorem artykułu jest Rafał Kościołowicz



Powszechne stosowanie energii elektrycznej we wszystkich dziedzinach techniki i w życiu codziennym niesie oprócz wielu korzyści również wiele zagrożeń

Powszechne stosowanie energii elektrycznej we wszystkich dziedzinach techniki i w życiu codziennym niesie oprócz wielu korzyści również wiele zagrożeń, zarówno dla człowieka, jak i dla jego środowiska pracy i życia.

Niewłaściwie eksploatowane urządzenia elektryczne mogą powodować porażenia, awarie, pożary i wybuchy.



W Polsce wskaźnik liczby wypadków śmiertelnych, spowodowanych porażeniem prądem elektrycznym w 2000 r. wyniósł 7,5 wielokrotnie zatem przewyższa wskaźniki w najbardziej uprzemysłowionych państwach Europy, które wynoszą od 1,3 do 2,0. Jest to spowodowane m.in. niedoskonałością technicznych rozwiązań instalacji elektrycznych i urządzeń w milionach mieszkań, zabudowań gospodarskich i innych obiektów budowlanych. Przyczyną jest również niedostateczna wiedza o występowaniu zagrożenia i sposobach jego ograniczania.

Poznaj jak pomóc osobie porażonej prądem...



Objawy porażenia prądem

- Ból

- Poparzenia skóry

- Zaburzenia w oddychaniu

- Utrata przytomności



Pierwsza pomoc

1 Nie wolno dotykać osoby porażonej prądem, zanim nie odłączy się jej od źródła prądu. Odłącz bezpieczniki (korki), wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego, które spowodowało porażenie. Użyj do tego przedmiotu który nie przewodzi prądu (np. drewnianego kija od szczotki), odsuń kabel elektryczny od poszkodowanego.

2 Sprawdź stan poszkodowanego

- Czy jest przytomny

- Czy oddycha

3 Wezwij Pogotowie Ratunkowe nr tel to 999 lub 112

4 Jeśli ratowany nie oddycha przystąp do reanimacji

5 Jeżeli poszkodowany ma obficie krwawiące rany należy je najpierw opatrzyć przed reanimacją.

6 Jeśli ratowany jest nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bocznej.

7 Załóż opatrunek na oparzone miejsce.

8 Zostań z poszkodowanym do czasu przybycia Pogotowia Ratunkowego i przejęcia opieki na poszkodowanym.



Więcej znajdziesz na http://www.PierwszaPomoc.net.pl

---

Rafał Kościołowicz – autor kilku popularnych serwisów internetowych głownie z zakresu zdrowia i medycyny, które tworzy na podstawie kilkuletniej wiedzy i praktyki ratowniczej. Zapraszam do zapoznania się z serwisami http://www.PierwszaPomoc.net.pl , http://www.ratownicy.com.pl , http://www.wypadki.oz.pl , http://www.dysleksja.PierwszaPomoc.net.pl , http://www.teczaserc.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Panele drewniane czy PVC?

Panele drewniane czy PVC?

Autorem artykułu jest Dariusz Włodarczyk



Porównanie - panele ścienne PVC a panele drewniane. Artykuł zawiera informacje o zastosowaniu paneli PVC przy wykończeniach wnętrz oraz jako podbitkę dachową.
Krawędzie połaci dachowej należy wykończyć przy pomocy podbitki dachowej, dzięki czemu uzyskujemy efekt niepowtarzalnego estetycznego dachu. Panele służą też do zabezpieczania ścian z zewnątrz przed przenikaniem wody z opadów oraz wiatru. Podbitka chroni również przestrzeń dachową przed ptakami i owadami. Dzięki zastosowaniu paneli poprawiają się również właściwości izolacyjne ściany. Podbitka dachowa posiada więc walory zarówno estetyczne jak i praktyczne ( bezpieczeństwa, izolacji, itp.).
Tradycyjnie do podbić dachowych stosowane były panele drewniane. Posiadają one jednakże szereg wad, które sprawiają, iż podbitka drewniana jest zarówno trudna w montażu i uciążliwa w utrzymaniu. Drewno dachowe jest narażone zarówno na zabrudzenie, gnicie jak i niszczące działanie szkodników. Efekt estetyczny paneli drewnianych jest więc ograniczony, a jednocześnie wymagają one stałej konserwacji.
Nowoczesnym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie paneli z tworzywa PVC. Panele wykonane z tego materiału są tanie i łatwe w montażu dzięki zastosowaniu licznych elementów, takich jak narożniki, łączniki czy panele wentylacyjne. W porównaniu do paneli drewnianych są zdecydowanie trwalsze, a przy tym nie wymagają malowania, lakierowania czy systematycznej konserwacji. Gama kolorystyczna paneli PVC jest bardzo szeroka, występują też kolory drewnopodobne. Dzięki zastosowaniu paneli wentylacyjnych uzyskuje się efekt bardzo dobrej cyrkulacji powietrza, co w znaczącym stopniu chroni przestrzeń dachową przed wilgocią i gniciem. Takie wykończenie ścian nie wymaga konserwacji i jest łatwe w utrzymaniu czystości. Zatrzaskowy system paneli PVC marki Westpan zabezpiecza konstrukcję przed działaniem silnego wiatru.

---

http://www.infiniti-web-media.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne

Autorem artykułu jest Adam Wolas



Kolektory słoneczne w Polsce maja już ugruntowaną pozycję - nie są postrzegane jako synonim luksusu ale jako alternatywne, ekologiczne źródło energii odnawialnej. W obecnie budowanych domach, coraz więcej osób decyduje się na montaż kolektorów po to by oszczędzać na kosztach utrzymania domu.
W Polsce ok.90% instalacji solarnych montowanych jest by pozyskać energię do podgrzania ciepłej wody użytkowej (CWU). Powodem tego jest to, że woda podgrzana nie musi mieć aż tak wysokiej temperatury jak woda stosowana w centralnym ogrzewaniu domu. Jeśli chodzi o wymogi podgrzewania wody, to im niższa wymagana temperatura wody, tym bardziej kolektory słoneczne spełniają swoją rolę. Dlatego kolektory najbardziej efektywnie sprawdzają się w ogrzewaniu podłogowym (stosunkowo niska temperatura grzania - ok. 30-40 stopni), podgrzewania wody w basenie (ok. 20-30 stopni).

Jaki kolektor wybrać - płaski czy próżniowy ?? Porównując instalacje solarne CWU dla domu jednorodzinnego (3-4 osobowa rodzina), podobne efekty dają kolektory słoneczne płaskie o powierzchni 5 m2, jak i 3 m2 kolektorów próżniowych. Pod względem kosztów zakupu jeszcze kilka lat temu, ceny kolektorów próżniowych nie były zbyt atrakcyjne. Obecnie cena wyrównała sie i bardzo zbliżyła się do płaskich (porównując efektywność czyli uzyskanie kWh/m2 rok). Obecne inwestycje, w instalacje solarne, w większości budowane są na bazie kolektorów słonecznych próżniowych.
Jednym z powodów jest mniejsza, wymagana powierzchnia instalacyjna dla kolektorów próżniowych.
Wybór kolektorów słonecznych zależy od konkretnych warunków w jakim przyjdzie im pracować, rodzaju instalacji CWU i celu przeznaczenia.
---

kolektory słoneczne


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Poszukiwania i przeprowadzka do nowego mieszkania

Poszukiwania i przeprowadzka do nowego mieszkania

Autorem artykułu jest Marek Skok



Jak znaleźć mieszkanie, które będzie wygodne i tanie w użytkowaniu? O czym pamiętać przy jego kupowaniu? Jak dobrze zaplanować przeprowadzkę? O tym wszystkim przeczytasz w artykule - zapraszam do lektury!

Mieszkania to modny ostatnio wśród Polaków temat - kupujemy, sprzedajemy, wynajmujemy... Szczególnie młodzi stając przed pierwszym w życiu poważnym zakupem nowego mieszkania nie bardzo wiedzą jak się za to zabrać i ogarnąć wszystkie ważne elementy.


Dobre, energooszczędne mieszkanie

Stare budownictwa są tańsze, ale najczęściej niezbyt wygodne i problematyczne pod względem mediów - ogrzewania, instalacji gazowych, itp. Nowe budownictwo w zasadzie nie powinno powodować tu problemów, ale niekiedy zdaża się, że bardzo ładnie wyglądające mieszkanie w praktyce może może wykazywać pewne wady. Do najczęstszych należą tutaj problemy z ogrzewaniem - rzecz się rozchodzi o odpowiednie docieplenie ścian budynku i dobrej jakości okna. Developer będzie oczywiście zapewniał, że wszystkie te elementy są zrealizowane na najwyższym poziomie, aczkolwiek wydając znaczną kwotę dobrze będzie zainwestować też kilkaset złotych w certyfikat energetyczny, który jasno określi nam standard w jakim wykonano docieplenie. Podobnie też z innymi instalacjami - warto zaprosić znajomego fachowca, żeby przyjrzał się całości i określił ewentualne błędy.
Takie usterki są potem kartą przetargową prowadzącą do obniżenia końcowej ceny mieszkania, więc warto w nie zainwestować.

Wszystkie kwestie finansowe i prawne przy zakupie nieruchomości trzeba koniecznie zawierać w formie pisemnej przy notariuszu. To oczywiście też kosztuje, ale widmo utraty kilkuset tysięcy złotych przez własne niedopatrzenie będzie zupełnie niewarte poniesionych dodatkowych kosztów.

Sprawdźmy też okolicę - sąsiedzi, dzielnica, dojazdy do sklepów, lekarza, szkoły, to wszystko istotne czynniki warunkujące nasze zadowolenie z zakupu mieszkania. To wszystko ważne, choć nierzadko pomijane kwestie i później okazuje się, że mamy śliczny dom, ale po poranne pieczywo musimy jechać pół godziny samochodem do najbliższego sklepu...

Gdy już zdecydujesz, gdzie zamieszkasz i dokonasz samego zakupu - pozostaje już tylko przeprowadzka! To zarazem przyjemna jak i stresująca akcja - z jednej strony cieszymy się ze zmiany, z drugiej zaś obawiamy się utraty naszych dóbr.
Rozwiązaniem na to jest wynajęcie firmy specjalizującej się w organizowaniu przeprowadzek. Jeśli mieszkasz w większym mieście, jak Wrocław czy Łódź, na pewno znajdziesz tam firmę organizującą przeprowadzki - za kilkaset złotych oszczędzisz sobie nerwów i utraty czy zniszczenia mebli wartych nierzadko wielokrotnie więcej.

Podsumowując - koszty zmiany lokum będą na pewno większe niż tylko sam zakup mieszkania, ale warto podnieść nieco całkowitą kwotę operacji, by nie mieć problemów i mieszkać w przyjaznym miejscu.

---

Studia podyplomowe audyt energetyczny - studiuj w CSD


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Grzejniki – nowe rozwiązania

Grzejniki – nowe rozwiązania.

Autorem artykułu jest Okazje info



Nadchodzi zima. Ciepły dom to podstawa. Rozwiązania mogą być różnego rodzaju. Poczynając od tradycyjnych metod, typu grzejniki olejowe, tradycyjne kominki, piece, co, termowentylatory, do tych nieco bardziej skomplikowanych. Z pewnością jednak grzejniki były, są i będą najczęściej spotykanym w naszych domach urządzeniem.
Grzejniki w każdym domu.

Era palenia ogniska i spania w nocy z termoforem pod grubą i ciężką pierzyną już przeminęła. Przeminęła również moda na popularne kilkanaście lat temu grzejniki olejowe, choć z pewnością wielu z nas ma je na wszelki wypadek. Grzejniki są w wyposażeniu każdego mieszkania z c.o. Ma je więc każdy, kto mieszka w blokach. Z uwagi na zmieniające się trendy w modzie, zmieniają się również grzejniki. Grzejniki były zwykle podłączane do systemu grzewczego z boku. Dziś jednak coraz popularniejsze stają się grzejniki płytowe z podłączeniem dolnym. Wiąże się to z innym typem systemu rozprowadzania rur. Kiedyś było to rozprowadzanie trójnikowe, dziś – rozdzielczowe. Grzejniki musiały zatem zmodyfikować swój wygląd. Inny system rozprowadzania rur nie jest jednak jedyną przyczyną, dla której grzejniki zmieniają się w swej formie.

Grzejniki w pogoni za nowymi trendami.

Głównym motorem zmian, jakie dotknęły grzejniki była zmiana trendów wystroju wnętrz. Grzejniki muszą być znacznie mniejsze, estetyczniejsze i mniej widoczne. Kiedyś grzejniki zasłonięte były za firanami i zasłonami. Dziś odchodzi się od takich rozwiązań. W oknach mamy żaluzje i firany nam są nie potrzebne. Grzejniki są więc widoczne. Projektanci starają się więc, by stanowiły ozdobę mieszkania, a przynajmniej nie szpeciły. Stąd grzejniki z dolnym podłączeniem. Rurki doprowadzające ciepło są wówczas mniej widoczne. Grzejniki z podłączeniem bocznym odchodzą zatem do lamusa. Czasy, gdy na rurkach, które miały grzejniki, suszyło się skarpetki bezpowrotnie przeminęły.

Termowentylatory – grzejniki i wentylatory w jednym

Dla osób, które lubią kompleksowe rozwiązania – termowentylatory są optymalną opcją. Łączą w sobie grzejniki i wentylatory. Zaletą jest to, że większość z nich daje nam możliwość ustawienia temperatury. Co więcej, wentylatory szybko rozprowadzają ciepło. Termowentylatory są więc efektywniejsze niż grzejniki. Wentylatory mogą również służyć jako klimatyzacja w upalne dni. Wszystko zależy, na jaką temperaturę zaprogramujemy nasze urządzenie. Tak zatem, zamiast wydawania pieniędzy osobno na grzejniki i osobno na wentylatory, być może lepiej kupić wszystko w jednym. Mam tu na myśli termowentylatory.

Piece CO – gdy potrzebujesz ogrzać dom

Coraz większy odsetek naszego społeczeństwa mieszka w domkach. Coraz więcej z nas musi zatem na własną rękę znaleźć rozwiązanie ocieplenia domu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są piece CO. Wówczas otrzymujemy efekt podobny do zastosowanego w blokach systemu CO. Piece montowane np. w komórkach rozprowadzają ciepło po całym domu. Piece CO przyrównać można więc do serca domu. Niewidoczne, pulsujące i trzymające go przy życiu. Piece CO stanowią podstawę całego systemu cieplnego. Piece CO różnią się znacząco między sobą. Potrafią mieć diametralnie różne ceny, ale nie tylko. Część z nich jest ogromna, za czym niestety nie idzie moc. Najnowsze piece CO mają dużą moc grzewczą i niewielkie rozmiary. Niestety w parze idzie również cena. Piece CO najnowszej generacji są zazwyczaj bardzo drogie i rzadko przypominają piece w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Bajka o piecu baby Jagi traci więc tu na znaczeniu.
---

Anna Deneka
okazje.info.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wkrętarki i wiertarki kontra kobiety

Wkrętarki i wiertarki kontra kobiety

Autorem artykułu jest Okazje info



Od jakiegoś czasu nowa sieć operatora komórkowego wprowadziła do spoty reklamowe. Widzimy w nich pełne seksapilu kobiety uzbrojone w akcesoria, typu wkrętarki czy wiertarki udarowe, piły , klucze samochodowe. Seksapil słabej płci wysmarowanej smarem dla niektórych jest wątpliwy...

Wiertarki jako atrybut seksownej kobiety

Od jakiegoś czasu nowa sieć operatora komórkowego wprowadziła do telewizji swoje spoty reklamowe. W każdym z nich widzimy pełne seksapilu kobiety uzbrojone w akcesoria, typu wkrętarki czy wiertarki udarowe, piły spalinowe, klucze samochodowe. Seksapil słabej płci wysmarowanej oliwką, smarem i dzierżącej w smukłych rączkach wkrętarki dla niektórych jest wątpliwy... Spójrzmy prawdzie w oczy! Rzadko kiedy realia przystają do takiego obrazu. No bo niby która kobieta, pracując w warsztacie samochodowym, ubiera się w krótkie spodenki i bluzkę rozmiarów stanika? A na dodatek smaruje się cała oliwką – tuż przed pójściem do pracy?! Nie zaprzeczam, że wiertarki lub wkrętarki to sprzęty bliskie kobietom. O nie! Wbrew pozorom jesteśmy dość obeznane z ich mechanizmem.

Obsługa wkrętarki to nic trudnego

Czasem w życiu prawdziwej kobiety przychodzi chwila, gdy musi sięgnąć po ukryte w garażu wiertarki lub wkrętarki. Panowie, nie tylko Wy znacie się na obsłudze wielofunkcyjnej wiertarki. Co prawda, zapoznanie się z nią i przyswojenie zajęło nam parę pokoleń i w niektórych rodzinach nadal wkrętarki dotyka wyłącznie mężczyzna, a dźwięk pracującej wiertarki można usłyszeć tylko podczas męskiej obecności w pomieszczeniu. Kobiety wyzwolone, walcząc o równouprawnienie, musiały jednak przejść także przez ten etap: żmudne przyswajanie mechanizmu, praw rządzących i zasad obsługi wkrętarki, a czasem również wiertarki. Nie było to bezcelowe lub tylko po to, by pokazać „silnej płci”, że wcale nie jest taka silna i niezastąpiona. Obsługa wkrętarki przydaje się czasem w życiu, podobnie rzecz ma się w przypadku wiertarki. Naszym babkom przydałyby się zapewne podczas mycia drewnianych okien. Pracochłonne rozkręcanie okiennic mogłoby trwać zaledwie minutę – wszystko dzięki pomocy wkrętarki. No ale nasze babcie nie miały tej przyjemności i raczej nie nauczyły się posługiwać mechanizmem wkrętarki. Wątpię również, aby kiedykolwiek dostąpiły zaszczytu ujrzenia profesjonalnej wiertarki, nie wspominając już o jej obsłudze ;) Za to my mamy taką szansę i nie zawahajmy się jej wykorzystać! Nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebna kobieta uzbrojona w sprzęt wkrętarki czy wiertarki ;) Może, płynąc jakimś statkiem, nagle dojdzie do poważnej awarii. Wszyscy mechanicy zostaną pożarci przez rekiny i pomóc będzie mógł tylko ktoś z pasażerów. Wyobraźcie sobie jaki podziw wzbudzi wtedy kobieta, która sięgnie po rączkę wiertarki i spyta: „co jest do zrobienia?”! Jeśli tylko nie poślizgnie się na smarze, nieopatrznie nie zrobi dziury w pokładzie i nie pozabija nikogo po drodze, a przy okazji uda jej się naprawić powody awarii, bez wątpienia stanie się bożyszczem mężczyzn! Zatem, drogie Panie! Po co tracić czas i marnować swoją karierę? Sięgnijmy po wiertarki, zróbmy pożytek z domowej wkrętarki – nauczmy się ich obsługi, a być może zwiększymy swoje szanse u mężczyzn... Kariera stoi otworem. Wystarczy tylko parę umiejętności, odpowiedni sprzęt pod ręką i nadarzająca się okazja ;) ...I nie musicie się nacierać oliwką ;)
---

Anna Deneka
okazje.info.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Opis zabezpieczenia podłogi drewnianej - parkietu

Opis zabezpieczenia podłogi drewnianej - parkietu

Autorem artykułu jest kornpp



Najpopularniejszym i ciągle najskuteczniejszym zabezpieczeniem podłogi drewnianej - parkietu, jest lakierowanie.

Po zakończeniu cyklinowania parkietu przychodzi kolej na zabezpieczenie podłogi drewnianej przez ścieraniem, działaniem światła i wody oraz trwałym zabrudzeniem. Dobrze zabezpieczony parkiet może na wiele lat zachować wysokie walory estetyczne.
Przygotowanie parkietu do lakierowania podkładowego

Samo cyklinowanie nie zapewnia wystarczająco gładkiej powierzchni parkietu, dlatego przed lakierowaniem podłogę parkietową należy najpierw dokładnie oczyścić (na sucho) z wszelkich pyłków pozostałych po cyklinowaniu, aby móc dostrzec wszelkie miejsca niewystarczająco wygładzone. ie zawsze ejst to konieczne, ale warto przed pokryciem parkietu lakierem podkładowym przetrzeć ją jeszcze papierem ściernym (szczególnie w trudnodostępnych miejscach).


Lakierowanie podkładem

Podstawowym zadaniem lakieru podkładowego jest zabezpieczenie pakietu przed zmianą koloru pod wpływem lakieru właściwego. Podkład ogranicza również wnikanie w głąb drewna kolejnych warstw lakieru. Nakładanie lakieru podkładowego najłatwiej w warunkach domowych zrealizować za pomocą pędzla. Warstwa podkładu nałożona na podłogę powinna być cienka, dlatego warto rozcieńczyć nieco lakier podkładowy zgodnie z zaleceniami producenta. Parkiet lakierujemy podkładem jeden raz. Po wyschnięciu podkładu na podłodze prawdopodobnie miejscami pojawią się sterczące włókna drewna. To normalne zachowanie pakietu pod wpływem pierwszej warstwy lakieru. Teraz konieczne już jest przetarcie podłogi papierem ściernym. Jeśli nierówności są znaczne można zastosować najpier nieco grubszy papiper ścierny, oczyścić poweirzchnię podłogi i ponowić zabieg papierem drobnoziarnistym. Po wyszlifowaniu całej powierzchni należy bardzo dokładnie usunąć z parkietu pył powstały w wyniku szlifowania.


Lakierowaniem lakierem właściwym

Lakier właściwy należy nakładać na parkiet cienkiwi warstwami. Optymalna ilość warstw podawana jest na opakowaniu przez producenta. Zazwyczaj są to 2 lub 3 warstwy w zależności od intensywności późniejszej eksploatacji podłogi. Bardzo wskazane jest powtarzanie zabiegu szlifowania i dokładnego odpylania parkietu po nałożeniu każdej warstwy z wyjątkiem ostatniej!


Uwagi dodatkowe

Bardzo ważne jest zapoznanie się przed rozpoczęciem nakładania lakieru z zaleceniami producenta lakieru takimi jak:

* odstęp czasowy między nakładaniem kolejnych warstw
* temperatura w której można nakładać lakier na parkiet
* szybkość schnięcia lakieru
* sposób nakładania lakieru


Warto również pamiętać o nakładaniu lakieru przy jednolitym i wystarczającym oświetleniu całej podłogi, aby uniknąć wrażenia plam. Nie należy przerywać lakierowania w trakcie nakładanie pojedynczej warstwy gdyż może to doprowadzić do powstania "odcięć".
---

Warto zobaczyć: Producent parapetów drewnianych Grabo - parapety


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kanalizacjia deszczowa czy sanitarna, obsługiwać czy nie?

Kanalizacjia deszczowa czy sanitarna, obsługiwać czy nie?

Autorem artykułu jest Piotr Wójcik



Nawet najlepsze projekty i wykonanie instalacji czy sieci kanalizacyjnej nie uchroni od konieczności dokonywania przeglądów okresowych, czy czyszczenia kanalizacji.
Podejmując wyzwanie budowy domu, spotykamy się z wieloma zagadnieniami, o których do tej chwili nie mieliśmy żadnej wiedzy.

Jedną z dziedzin jest hydrodynamika ponieważ właśnie te zagadnienia są ważne przy projektowaniu i wykonawstwie kanalizacji zarówno sanitarnej jak i deszczowej.
Większość inwestorów nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę po za odpowiednimi spadkami i materiałami używanymi do budowy kanalizacji,wykonana kanalizacja nie pozostaje tak do końca bezobsługowa. Szczególnie instalacja wod - kan w gospodarstwach domowych podatna jest na usterki, właśnie poprzez zarastanie przekroju instalacji. Nie tylko niewłaściwe użytkowanie kanalizacji powoduje te problemy, nawet dbając o to aby nie wrzuć odpadków do kanalizacji, żeby jej nie zapchać , instalacja taka może z czasem zarastać.Powodują to głównie tłuszcze dostające się do instalacji.


Zapobieganie polega głównie na instalowaniu w zlewach odpowiednich młynków ale także stosowanie co jakiś czas środków chemicznych do udrażniania kanalizacji. Jeżeli jednak doprowadzimy do poważnego zmniejszenia prześwitu rury konieczne jest zastosowanie metody mechanicznej poprzedzonej wprowadzeniem do instalacji odpowiednich bakterii, które ułatwią późniejsze mechaniczne URL=http://czyszczeniekanalizacji.blogspot.comczyszczenie kanalizacji/URL przy pomocy pospolitej żmijki.
Opisane metody są metodami stosunkowo prostymi, jednak w przypadku kanalizacji o większych przekrojach rur, sieciach kanalizacyjnych konieczne jest zastosowanie metody hydrodynamicznej.
Metoda ta charakteryzuję się koniecznością zastosowania specjalnego sprzętu wuko. Urządzenia zamontowane na pojeździe potrafią wytwarzać bardzo wysokie ciśnienie wody dzięki, któremu do kanalizacji wprowadza się odpowiednie dysze penetrujące,wycinające korzenie itp. Takie URL=http://www.wuko.rolnicze24.plczyszczenie kanalizacji/URL jest niestety dość kosztowne,ale jeżeli zrobi się bilans zysku i strat nie wychodzi to wcale tak drogo.Zapchana sieć kanalizacyjna może nawet w efekcie doprowadzić do osunięcia sięskarp przy drogach, czy nawet zapadnięcia naweirzchi bitumicznej pod którąprzebiega sieć kanalizacyjna.
---

Piotr Wójcik Ogłoszenia rolnicze


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pod jakie podłogi ogrzewanie wodne?

Pod jakie podłogi ogrzewanie wodne?

Autorem artykułu jest kornpp



Kilka wskazówek dotyczących stosowania ogrzewania podłogowego. Pod jakimi posadzkami warto je umieścić, a pod jakimi wręcz przeciwnie.
Stosowanie ogrzewania podłogowego powinno być odpowiednio wcześniej dokładnie przemyślane, gdyż nakłada ono pewne oganiczenia związane z możliwością wyboru typu podłogi. Również sam projekt domu powinien uwzględniać zastosowanie ogrzewania podłogowego i związane z tym zwiększone obciążenie konstrukcji budynku.

Materiałem z którego wykonana zostanie podłoga może być niemalże dowolny (ogrzewanie można zastosować pod każdą posadzką) - płytki, posadzki kamienne, parkiet, deska barlinecka, wykładziny, ale niekiedy pociąga to za sobą dosyć poważne konsekwencje głównie finansowe związane z obniżeniem sprawności grzejnej pewnych typów wykończenia podłogi.

Chcąc przekazać maksymalnie dużo ciepła z instalacji ogrzewania podłogowego do pomieszczenia należy zdecydować się na materiał o wysokiej przewodności cieplnej. Takimi materiałami są przede wszystkim posadzki kamienne (marmur, granit) lub płytki. Znacznie gorzej pod względem przewodzenia ciepła wypadają wykłdziny i podłogi drewniane. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie ogrzewania podłogowego pod drewnem lub wykładziną powinniśmy się liczyć z niekiedy znacznym wzrostem kosztów eksploatacji i/lub wykonania takiego systemu grzewczego. Wzrost kosztów może wynikać z konieczności:

* zagęszczenia ruru (większa ilość materiału)
* zwiększenia średnicy rur (większa ilość wody do ogrzania)
* dostarczenia większej ilości energii do instalacji niż byłoby to potrzebne w przypadku innego typu wykończenia podłogi


Zastosowanie ogrzewania podłogowego pod posadzką kamienna lub ceramiczną ma jeszcze jedną dość istotną zaletę, tj. równomierne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni posadzki (ograniczone występowanie cieplejszych i chłodniejszych miejsc).

Decydując się na wybór podłogi innej niż kamienna i ceramiczna na ogrzewanie podłogowe należy pamiętać o kilku podstawowych parametrach, które powinny spełniac wybrane przez nas materiały. Podłogi drewniane powinnny mieć grubość nie większą niż 10mm i wilgotność maksymalną: 9% parkiet, deska barlinecka 7%. W przypadku nie spełnienia tych parametrów ryzykujemy drastycznym wzrostem kosztów eksploatacji ogrzewania podłogowego lub zniszczeniem podłogi drewnianej.

Ważne! Produkty (kleje, panele, wykładziny i inne) przewidziane do stosowania razem z ogrzewaniem podłogowym oznaczane są zazwyczaj symbolem:
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Problemy z fundamentem domu

Problemy z fundamentem domu

Autorem artykułu jest Daniel Paluszek



Artykuł porusza kłopoty związane z fundamentami domów takimi jak: osiadanie, wilgoć oraz zimno.
Podstawowe problemy z fundamentami domu najczęściej wzajemnie na siebie wpływają dlatego też w artykule omówione zostaną trzy najczęściej występujące problemy : wilgoć, osiadanie oraz zimno. Właśnie te czynniki często występują razem.

Wilgoć
Częstym problemem wynikającym ze złych fundamentów jest wilgoć w podłodze. Mimo iż podłogi domów są najczęściej podnoszone ponad poziom gruntu nadal mogą występować z wilgocią. W tego typu przypadku powodem problemu może być niewłaściwy grunt lub nieprawidłowo wykonany drenaż. Pamiętajmy aby warstwa filtrująca pod betonową płytą wynosiła min 15 cm. Równie istotna jest także izolacja termiczna grubości min 20 cm położona pod całą płytą betonową.

Osiadanie budynku
Oznaką osiadania budynku są pęknięcia ścian. Nagłe pogorszenie się stanu drzwi oraz okien, które mogą się trudniej otwierać, może wskazywać na osiadanie budynku. Należy przy tym rozróżnić rysy powstałe w wyniku wysychania betonu od pęknięć powstałych w wyniku osiadania. Jeżeni pęknięcia po pewnym czasie się zatrzymały i się nie pogłębiają oznacza to, że pękanie zatrzymało się i może być naprawione. W przypadku dużych pęknięć konieczne jest rozebranie kawałka muru.

Zimno
Problem w podstacji zimna występuje najczęściej w wyniku niedopasowania fundamentów do konstrukcji budynków oraz w powstaniu szczelin w fundamentach które osiadają. W tych przysadkach zaleca się uszczelnienie powstałych pęknięć oraz obłożenie murów fundamentowych dodatkową izolacją
---

Więcej porad budowlanych na stronie www.domwarszawa.eu


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Docieplenie ścian metodą lekką - mokrą

Docieplenie ścian metodą lekką - mokrą

Autorem artykułu jest Artur Lewtak



Docieplanie ścian metodą lekką mokrą jest obecnie najczęściej stosowaną technologią termorenowacji budynków. Metoda ta daje szerokie możliwości zarówno strukturalnego i kolorystycznego kształtowania elewacji.
Metoda lekka - mokra znana jest w Polsce od ponad dwudziestu lat, lecz stan większości najstarszych realizacji, ze względu na brak materiałów odpowiedniej jakości, oraz kiepskiej jakości robót budowlanych pozostawia wiele do życzenia.
W latach 80 ubiegłego wieku stosowano głównie metodę lekką-suchą używając blachy trapezowej mocowanej do ściany za pośrednictwem drewnianego, bądź stalowego rusztu na okładzinę elewacyjną.Ściany docieplone w ten sposób miały dobre właściwości cieplne, lecz bardzo niską estetykę.
Obecnie podstawową metodą docieplania budynków jest metoda lekka-mokra. Inwestorzy mają dziś do wyboru całą gamę systemów dociepleń, oraz więcej fachowych ekip dociepleniowych niż kilkanaści lat temu.

Technologia lekka-mokra

Sposób wykonania docieplenia ścian metodą lekką mokrą, opisany jest szczegółowo w Instrukcji ITB 334/96-Ocieplanie ścian zewnętrznych budynków metodą "lekką"
Szczegóły dotyczące stosowania poszczególnych systemów, dostarczane są przez konkretnych producentów.

Materiały stosowane w technologii lekkiej mokrej

Materiałem najczęściej stosowanym jako izolacja cieplna jest styropian o gramaurze co najmniej 15 kg/m3, samogasnący (oznaczony symbolem FS), sezonowany przez co najmniej 8 tygodni od momentu wyprodukowania. Płyty styropianowe powinny mieć strukturę jednolitą, zwartą, bez załamań.

Jako warstwę zbrojną stosuje się siatki z włókna szklanego, które powiny się charakteryzować trwałym splotem i dzięki kąpieli poliuretanowej odpornością na alkalia.
Siatki dostarczane są w rolkach o szerokości 1 metra i długości 50 metrów.

Zaprawa klejowa
Najczęściej jest to sucha zaprawa mineralna, która powinna być mrozo- i wodoodporna, wytrzymała w zakresie temperatur od -20 do +60 stopni celsjusza.
Zaprawa powinna być dopuszczona do stosowania aprobatą Instytutu Techniki Budowlanej.
Stosuje się ją do klejenia płyt styropianowych i układania siatki z włókna szklanego.

Wyprawy tynkarskie

W przypadku wypraw silikatowych i akrylowych najczęściej jest to gotowa kompozycja lub zestaw komponentu suchego i ciekłego, do zmieszania w odpowiednich proporcjach.
W przypadku tynków mineralnych i żywicznych, tynk dostarczany jest w postaci suchej mieszanki do zarobienia z wodą w określonych proporcjach.
Zależnie od wymagań można uzyskać różne faktury, zarówno poprzez dobór wielkości wypełniacza, jak i sposób nakładania i zacierania.

Kolejność prowadzenia robót

- Prace przygotowaecze powierzchni ścian
- Przygotowanie zaprawy klejowej
- Przyklejenie do powierzchni ścian płyt styropianowych
- Mocowanie styropianu za pomocą kołków z tworzywa sztucznego
- Wyrównanie powierzchni styropianu za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego
- Naniesienie warstwy zaprawy klejowej na powierzchnię styropianu
- Ułożenie siatki zbrojnej z włókna szklanego (wciśnięcie siatki w klej za pomocą metalowej pacy)
- Uzupełnienie i wyrównanie warstwy klejowej skrywającej siatkę
- Ułożenie drugiej warstwy siatki w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne (ściana parteru, pas przy cokole, narożach i uskokach)
- Wykonanie zewnętrznej warstwy tynku po uprzednim zagruntowaniu podłoża właściwym preparatem

Do prac przygotowawczych należy: zmontowanie rusztowań, usunięcie starych obróbek blacharskich, oczyszczenie i naprawa powierzchni ścian.
Podłoże powinno być równe i nośne, wszystkie słabe fragmenty powinny zostać skute, a ubytki uzupełnione za pomocą zaprawy.
Resztki starych powłok malarskich należy zmyć pod ciśnieniem, lub zeskrobać. Podłoże słabe i pylące należy zagruntować odpowiednim preparatem.
Zaprawę klejową nakładamy na płytę styropianową pasmem po obwodzie i 6-8 miejscach wewnątrz. Płyty styropianowe należy układać "na styk", nie dopuszczelne są szczeliny między płytami większe niż 2 mm (w razie ich wystąpienia uzupełnić pskami styropianu, lub pianką poliuretanową). Wszystkie wystające krawędzie i nierówności pły należy wyrównać papierem ściernym. Płyty styropianowe dodatkowo mocujemy do podłoża za pomocą kołków plastikowych w ilości 6 szt/m2.

Podczas klejenia siatki zbrojnej najpierw nakładamy warstwę zaprawy, a następnie wtapiamy w nią siatkę przy pomocy stalowej pacy, następnie wyrównujemy warstwą kleju, aby siatka była całkowicie niewidoczna.
Grubość warstwy klejącej powinna wynosić nie mniej niż 3 mm i nie więcej niż 6mm.
Siatka musi być równomiernie napięta, bez sfałdowań. Sąsiednie pasy powinny być klejone na 10 cm zakład w pionie i w poziomie.
Do wykonania wyprawy elewacyjnej należy przystąpić nie wcześniej niż po dwóch dniach od zakończenia robót związanych z klejeniem siatki zbrojnej.

---

HYDROPEN Budownictwo


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 22 marca 2011

Jak mieć naprawdę ciepły dom?

Jak mieć naprawdę ciepły dom ?

Autorem artykułu jest Artur Lewtak



Jeżeli chcemy mało płacić za ogrzewanie domu, musimy budować cieplejsze ściany. Problem w tym, że ściany budowane zgodnie z obowiązującymi normami wcale ciepłe nie są.
Przed rokiem 1974 norma nakazywała by współczynnik przeniknia ciepła U dla ścian był nie większy niż 1,16. Dla domów z lat 1974-1982 był on równy o,75, w latach 1982-1991 poprawił się do 0,55 oraz 0,7 dla ścian jednowarstwowych. Po roku 1991 wartość współczynika U wynosi 0,3 oraz 0,5 dla ścian jednowarstwowych.
Obecnie jednak można i należy budować lepiej niż to przewidują przepisy budowlane.
Im lepiej ocieplone będą ściany, tym mniej ciepła ucieknie na zewnątrz i tym mniej będziemy potrzebować energii do ogrzania domu.
Wszystko to oczywiści przekłada się na stan naszego portfela, zwłaszcza przy stale rosnących cenach energii i paliwa grzewczego. Warto więc już na etapie projektowania domu zastanowić się w jaki sposób zabezpieczyć się przed drożyzną i podwyżkami.

Ideałem jest wybudowanie takiego domu, który będzie potrzebował jak najmniej energii. Wiąże się to jednak z większymi wydatkami na etapie budowy domu, jednak przeliczając przyszłe oszczędności - opłaca się.
Porównując:
dom budowany zgodnie z polską normą ma zapotrzebowanie na ciepło ok. 150-160 kWh/m2/rok, dom energooszczędny - 15-30 kWh/m2/rok.
Oczywiście same ściany to nie wszystko by uzyskać dom energooszczędny, potrzeba jeszcze dobrze ocieplić dach, podłogi na gruncie,zamontować bardzo cieple okna, zastosować nowoczesne technologie grzewcze i wentylacyjne oraz dobrać odpowiednie materiały. Mimo wszystko ciepłe ściany są czynnikiem najważniejszym do uzyskania energooszczędnego domu.

W tej chwili producenci materiałów ścienych oferują materiały znacznie przewyższające parametrami wymogi polskiej normy.
- pustaki z ceramiki poryzowanej gr. 44 cm - U= 0,31
- pustaki z ceramiki poruzowanej gr. 50 cm - U= 0,29
- bloczki betonu komórkowego gr. 40 cm - U= 0,23
- pustaki keramzytobetonowe gr. 36,5 cm - U= 0,38
- pustaki keramzytobetonowe z wkładką styropianową gr. 36 cm - U= 0,19

Należy również pamiętać aby ściany murowane były na zaprawę ciepłochronną np. z dodatkiem perlitu, albo keramzytu. Materiały dokładne wymiarowo (np. beton komórkowy), możemy murować na zaprawę klejową (warstwa zaprawy wynosi zaledwie 1-3 mm).

Jak widać nawet ściany jednowarstwowe mogą mieć zachowany dobry współczynnik przenikania ciepła, jednak naprawdę ciepła ściana musi być być docieplona.

W ścianach jednowrstwowych mur musi być nie tylko mocny i gruby, ale również musi chronić przed ucieczką ciepła. W ścianach warstwowych te funkcje są rozdzielone, dlatego mur nie musi być gruby (musi mieć grubość wynikającą z niezbędnej nośności).
Za ciepłochronność ściany odpowiada ocieplenie.
Ocieplenie będzie prawdopodobnie tak projektowane, aby współczynnik U miał przepisowe 0,3. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby zastosować większą grubość docieplenia, poprawiając tym samym energooszczędność domu.

Przed podjęciem decyzji o wyborze docieplenia domu, musimy obliczyć jaka grubość izolacji będzie optymalna. Pomóc na może w tym konstruktor, albo doradca producenta systemu dociepleń. Orientacyjnie można jednak przyjąć, że jeśli chcemy mieć ścianę o U= 0,2 to musimy ocieplić ją warstwą wełny, lub styropianu gr. :

12 cm - jeśli warstwa nośna zbudowana jest z bloczków z betonu komórkowego, o grubości 24 cm

17 cm - dla ściany z pustaków z ciepłej ceramiki, o grubości 18,8 cm, łączonych na pióro i wpust

16 cm - dla ściany z pustaków z ciepłej ceramiki, o grubości 25 cm, łączonych na pióro i wpust

14 cm - dla ściany z bloczków keramzytobetonowych, o grubości 24 cm

17 cm - dla ściany z bloczków wapienno-piaskowych, o grubości 18 cm

Podane wyżej wartości są oczywiście orientacyjne i nie uwzględniają wielu czynników.

Dobór materiałów izolacyjnych, oraz ich grubości najlepiej skonsultować z konstruktorem posiadającym odpowiednie uprawnienia.
---

HYDROPEN Budownictwo


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ogrodzenia z kamienia

Ogrodzenia z kamienia

Autorem artykułu jest Sebastian Miśniakiewicz



Jeżeli budujesz dom i planujesz wymianę lub budowę ogrodzenia, ewentualnie kamień na elewacji nowego domu - będziesz musiał zgłębić ten temat.
Jeżeli mamy gotowy projekt domu, działkę, przede wszystkim swoją uwagę skupiamy na budowie domu. Elewacje, wykończenia - to prace, które absorbuja nas najbardziej. W końcu nie dość, że są czasochłonne, to jeszcze pochłaniają znaczne sumy pieniędzy. Mozna spokojnie wydać dwa razy tyle na wykańczanie domu, co wyłożyliśmy na stan surowy zamknięty. Oczywiście, można i więcej :)

Z reguły dopiero wtedy, gdy powyższe prace mamy z grubsza zamknięte, nasza uwaga kieruje się ku otoczeniu - ogrodowi i ogrodzeniu. Ze względu na częste "przestrzelenie" inwestycji, z reguły rzadko zostają nam na to środki. Jeżeli jednak są, to w pierwszym rzędzie myślimy o budowie ogrodzenia - prostego, z siatki, z betonowych elementów, czy też, jak nas na to stać, rozpoczynamy budowę ogrodzenia z kamienia .

Średni jego koszt to około 280zł ma 1m2 powierzchni muru - cena, gdy decydujemy się w całości powierzyć temat firmie kamieniarskiej. Obejmuje ona zakup kamienia, transport na miejsce inwestycji oraz budowę samego ogrodzenia. osobno liczone jest impregnowanie muru - juz tańsze, około 20zł za 1m2. Warto jednak pamiętać o impregnacji i wydać tę drobną, w porównaniu z całą wartością inwestycji, kwotę. Często wydając kilkadziesiąt tysięcy złotych "żałujemy" 2.000 zł i po roku ponosimy, obok impregnacji, dodatkowe koszty związane z czyszczeniem kamienia.... Zanieczyszczenie środowiska sprawia, że impregnacja coraz częściej staje się konieczna.

Z innych prac, związanych z kamieniem, warto jeszcze wymienić elewacje z kamienia . Nie są one jeszcze tak popularne w Polsce.

Warto na koniec wspomnieć, że w przypadku ogrodzenia z kamienia największym zainteresowaniem cieszą się ogrodzenia z piaskowca .
---

Dom i Ogród


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 10 marca 2011

Działka budowlana - kryteria wyboru

Działka budowlana - kryteria wyboru

Autorem artykułu jest Ryszard Szymanowski



Jakimi kryteriami powinniśmy kierować się wybierając działkę pod budowę domu?
Kiedy dojrzewa w nas decyzja o budowie domu to powinniśmy zacząć penetrować rynek działek budowlanych. Nie należy tego odkładać, ponieważ zakup działki pochłania naprawdę dużo czasu. Zanim podejmiemy decyzję powinniśmy obejrzeć jak najwięcej działek i ocenić je według własnych kryteriów. Przyjrzyjmy się tym kryteriom:

1. Pierwsze kryterium to okolica, w której będziemy chcieli wybudować dom. Działka powinna być położona na terenie przeznaczonym pod zabudowę jednorodzinną, to możemy sprawdzić w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego. W czasie tej wizyty warto sprawdzić przeznaczenie terenów przyległych. Chodzi o to, żeby nie budować domu w bliskiej odległości od planowanej trasy szybkiego ruchu albo hałaśliwej dzielnicy przemysłowej. Dalej oceniamy okolicę, czy jest przyjemnie, czy slumsy i rudery, sprawdzamy bezpieczeństwo, jak daleko do lasu, do jeziora, do kina, sklepu itp. Ustalmy wcześniej, na czym nam zależy i pod tym katem oceniajmy działkę. Jeżeli zależy nam na szybkiej budowie, kupujmy działkę "uzbrojoną", w przeciwnym wypadku możemy wybudować dom, którego nie będziemy mogli zasiedlić.

2. Z położeniem działki wiąże się istotna sprawa, jaka jest komunikacja. Czy jest sprawna komunikacja z centrum miasta, czy w godzinach szczytu tworzą się ogromne korki? Jak nasze dziecko dojedzie i wróci ze szkoły. Te sprawy oceniamy indywidualnie, nie każdy ma przecież dzieci w wieku szkolnym, nie każdy dojeżdża autobusem do pracy.

3. Sąsiedztwo jest istotne, bo zły sąsiad to przekleństwo psujące radość zamieszkania w nowym domu. Czasem tak niestety bywa i jak są jakieś niepokojące sygnały to lepiej zrezygnować. Sąsiedzkie imprezy do późnej nocy to nic przyjemnego. Ponadto zwróćmy uwagę jak w nowym otoczeniu będzie się czuło nasze dziecko i my sami.

4. Walory "techniczne" , czyli kształt działki, jej wymiary mają kolosalne znaczenie. Działka może być wąska, leżeć na pochyłości, mieć nieregularne kształty - to wszystko zawęża możliwości dobrego zagospodarowania. Wąska działka, na przykład 14m, umożliwia zbudowanie domu o szerokości tylko 8m i to w przypadku, gdy nie będzie okien od strony sąsiadów. W rzeczywistości przepisy te są bardziej skomplikowane, ale podany przykład pokazuje jak bardzo zawęża się pole manewru, kiedy zaczniemy wybierać projekty domów. Działka na pochyłości w praktyce wymusza budowę głębokich fundamentów, a to skłania nas do zbudowania piwnicy, na którą wcześniej nie mieliśmy ochoty. Równie istotne jest to, w którą stronę nachylona jest działka i jak jest zorientowana wobec stron świata.
Ten obszerny podpunkt warto zakończyć stwierdzeniem, że działkę i projekt domu, trzeba wybierać jednocześnie i mieć przygotowanych kilka wariantów budowy domu. Może kupimy działkę nieco za wąską, ale w pięknej okolicy?

5. Dochodzimy powoli do ceny działki, na którą mają wpływ wszystkie powyżej wymienione czynniki. Przed zakupem należy sprawdzić, czy działka nie ma wad prawnych, np. jej hipoteka jest obciążona kredytem.

Podane kryteria to oczywiście nie wszystko, co powinniśmy brac pod uwagę w trakcie zakupu działki. Artykuł sygnalizuje niektóre z nich i powinien skłonić przyszłych inwestorów do spisania własnych kryteriów. Ułatwi to późniejsze dyskusje w gronie rodzinnym i pomoże w podjęciu optymalnej decyzji.

---

Ryszard Szymanowski - reklama w internecie


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wełna mineralna

Wełna mineralna

Autorem artykułu jest Radosław Witek



Wełna mineralna to materiał izolacyjny stosowany w budownictwie. Jest pochodzenia mineralnego. Używa się jej do izolacji termicznych i akustycznych stropów i podłóg, dachów i stropodachów, ścian wewnętrznych i zewnętrznych, a także ciągów izolacyjnych.

Wełna mineralna ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu posiada dużą izolacyjność termiczną. Jest niepalna i ognioodporna, sprężysta i wytrzymała , wodoodporna i paroprzepuszczalna, odporna na zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne. Cechuje ja też zdolność pochłaniania dźwięków, stabilność kształtu i wymiaru.

Współczynnik przewodności cieplnej (tzw. lambda) wełny mineralnej jest niski. Waha on się od ok. 0,034 do 0,050 W/m*K. Jego wysokość zależy od technologii produkcji ( splątania włókien), a także od gęstości własnej.

Nie jest materiałem idealnym, ponieważ koszt jej montażu jest wyższy od innych materiałów izolujących ze względu na wysoki ciężar własny. Druga wada wełny to higroskopijność i nasiąkliwość.

Wełna mineralna ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu posiada dużą izolacyjność termiczną. Jest niepalna i ognioodporna, sprężysta i wytrzymała , wodoodporna i paroprzepuszczalna, odporna na zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne. Cechuje ja też zdolność pochłaniania dźwięków, stabilność kształtu i wymiaru.

Wcześniej produkowano w Polsce wełnę mineralną z żużli wielkopiecowych, ale miała ona gorsze parametry użytkowe.

Kilka właściwości wełny mineralnej:

* zdolność pochłaniania dźwięków
* izolacyjność termiczna (niski współczynnik przewodzenia ciepła)
* odporność biologiczna i chemiczna
* stabilność kształtu i wymiaru
* niepalność i ognioodporność
* wodoodporność i paroprzepuszczalność
* sprężystość i wytrzymałość mechaniczna


---

Biopaliwa


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Lato i zima na poddaszu - wybierz mądrze

Lato i zima na poddaszu - wybierz mądrze

Autorem artykułu jest Adam Nowak



Czy zimą na Twoim poddaszu jest przyjemnie ciepło? Jaki klimat będzie panował we wnętrzach, gdy zaczną się upały?

Poddasza w naszych domach są coraz częściej adaptowane do celów mieszkalnych. Ważne jest, aby o możliwych niedogodnościach, jakie mogą spotkać zamieszkujących poddasze pomyśleć już na etapie projektowania domu. Klimat w Polsce zmienia się, lata są coraz gorętsze, a zimy coraz sroższe. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów izolacyjnych, które mają nas ustrzec przed wpływem kapryśnej aury. Większość dostępnych materiałów rzeczywiście ociepla poddasze w zimie, jednak który daje gwarancję, że latem w pomieszczeniach będzie przyjemnie chłodno i komfortowo? Naprawdę dobra izolacja poddasza musi nas chronić nie tylko przed chłodem w zimie, ale także przed nagrzewaniem się wnętrz latem. Mało kto wie, że pod powierzchnią dachu, w przypadku ciemnego pokrycia, temperatura w upalny dzień może wzrosnąć nawet do 100 stopni Cesjusza! Łatwo można sobie wyobrazić, jak duszno jest wtedy w pomieszczeniach.
Czy którykolwiek materiał izolacyjny może Cię przed tym uchronić? Być jednocześnie doskonałym izolatorem, niewpuszczającym zimna do Twoich wnętrz, oddychać razem z Tobą i dawać wytchnienie w czasie upałów? Wyobraź sobie sytuację, że w południe, gdy temperatura na zewnątrz dochodzi do 30 stopni, Ty na swoim poddaszu cieszysz się komfortowowym chłodem. Wieczorem, z opóźnieniem kilku do kilkunastu godzin, stopniowo z warstwy izolacji ciepło przechodzi do mieszkania. Ile zaoszczędziłbyś na klimatyzacji poddasza?
Jest taki materiał izolacyjny. I nie jest to żadna kosmiczna technologia ani supernowoczesne tworzywo. To coś, czego zalety znasz i co jest Ci bliskie. Najbardziej naturalne z możliwych - czyste drewno. W formie lekkich i sztywnych, łatwych w montażu płyt jest chyba najbardziej optymalnym materiałem do izolacji domu, jaki można sobie wyobrazić. Aż dziwne, że choć powszechnie stosowany w Europie Zachodniej, tak mało jeszcze znany jest w Polsce. Już wkrótce jednak z pewnością docenimy zalety tego produktu, bez którego idea naturalnego, zdrowego i ekologicznego domu jest praktycznie niemożliwa do zrealizowania (czy nie jest niedorzeczne, że niektórzy budowniczowie domów z drewna ocieplają je styropianem!?)
Gorąco zachęcamy do dokładnego przemyślenia i rozważnej decyzji dotyczącej izolacji poddasza. Gdy zaufasz sprawdzonemu przez tysiąclecia materiałowi, nie sposób byś się zawiódł czy rozczarował. Natura dała nam drewno - szlachetny budulec z całym wachlarzem zalet, musimy tylko jej zaufać i wykorzystać dobrodziejstwa, które nam oferuje.
---

ekologiczne materiały izolacyjne
blog


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jakich materiałów użyć do ocieplenia domu?

Jakich materaiałów urzyć do ocieplenia domu??

Autorem artykułu jest Radosław Witek



Wełna mineralna to jeden z podstawowych materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, jest pochodzenia mineralnego. Używa się jej do izolacji termicznych i akustycznych stropów i podłóg, dachów i stropodachów, ścian wewnętrznych i zewnętrznych, a także ciągów izolacyjnych.

Wełna mineralna to jeden z podstawowych materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, jest pochodzenia mineralnego. Używa się jej do izolacji termicznych i akustycznych stropów i podłóg, dachów i stropodachów, ścian wewnętrznych i zewnętrznych, a także ciągów izolacyjnych.
Wełna mineralna produkowana jest z kamienia bazaltowego. Wyrób może być w postaci płyt, mat, filcu, otulin lub luzem.
Ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu posiada dużą izolacyjność termiczną. Współczynnik przewodności cieplnej (tzw. lambda) wełny mineralnej jest niski. Waha on się od ok. 0,034 do 0,050 W/m*K. Jego wysokość zależy od technologii produkcji (splątania włókien), a także od gęstości własnej.
Jest niepalna i ognioodporna, sprężysta i wytrzymała , wodoodporna i paroprzepuszczalna, odporna na zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne. Cechuje ja też zdolność pochłaniania dźwięków, stabilność kształtu i wymiaru.
Wcześniej produkowano w Polsce wełną mineralną z żużli wielkopiecowych, ale miała ona gorsze parametry użytkowe. Był to materiał silnie chłonący wodę, często zawierał liczne zanieczyszczenia.

Nie jest materiałem idealnym, ponieważ koszt jej montażu jest wyższy od innych materiałów izolujących ze względu na wysoki ciężar własny. Druga wada wełny to higroskopijność i nasiąkliwość.

Współczynnik przewodności cieplnej (tzw. lambda) wełny mineralnej jest niski. Waha on się od ok. 0,034 do 0,050 W/m*K. Jego wysokość zależy od technologii produkcji ( splątania włókien), a także od gęstości własnej.
Wcześniej produkowano w Polsce wełnę mineralną z żużli wielkopiecowych, ale miała ona gorsze parametry użytkowe.

---

http://www.budownictwoprzemysl.info/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Panele podłogowe - a może by tak...

Panele podłogowe - a może by tak...

Autorem artykułu jest Łukasz Stanios



Panele drewniane
Mają duże walory estetyczne. Charakteryzują się trwałością i funkcjonalnością. Wykonane są najczęściej z trzech warstw. Wierzchnia warstwa to polakierowane drewno, środkowa to płyta wiórowa, drewno lub sklejka natomiast dolna wykonana jest najczęściej ze sklejki.

Panele podłogowe stały się bardzo popularne w ostatnich latach w Polsce. Za ich wyborem przemawia wiele zalet mianowicie to że, są ładne, estetyczne i szybkie w montażu. Jednak to nie wszystkie ich atuty. Panele podłogowe są odpowiednie dla alergików a ich pielęgnacja jest łatwa i tania. Nie można jednak pominąć ich wad aczkolwiek jest ich niewiele. Należą do nich łatwopalność takich paneli, podatność na wilgoć oraz możliwość łatwego uszkodzenia. Na rynku istnieje kilka rodzajów paneli podłogowych, warto by było dobrze zastanowić się nad wyborem jednego z nich. W podjęciu decyzji mogą pomóc firmy oferujące usługi w tym zakresie lub strony internetowe poświęcone tej tematyce. W celu zawężenia pola poszukiwań można wpisać w wyszukiwarce przykładowo panele Radom by zapoznać się z lokalnymi firmami. Panele podłogowe można podzielić na drewniane, laminowane, o powierzchni antybakteryjnej oraz na deski podłogowe.

Panele drewniane
Mają duże walory estetyczne. Charakteryzują się trwałością i funkcjonalnością. Wykonane są najczęściej z trzech warstw. Wierzchnia warstwa to polakierowane drewno, środkowa to płyta wiórowa, drewno lub sklejka natomiast dolna wykonana jest najczęściej ze sklejki. Na rynku istnieje bardzo duży wybór tych paneli zarówno ze względu na rodzaj drewna jak i na wzornictwo. Panele drewniane są stosunkowo tanie i bardzo łatwe w montażu i co najważniejsze wykonane w 100% z drewna.

Panele laminowane
Składają się również z trzech podstawowych warstw. Warstwa wierzchnia wykonana najczęściej z laminatu, środkowa wykonana z płyty wiórowej i spodnia składająca się z laminatu najczęściej tego samego co warstwa wierzchnia. Zaletami tych paneli jest to że można je łatwo utrzymać w czystości i nie wymagają specjalnej konserwacji. Są odporne na plamy i uderzenia.

Panele o powierzchni antybakteryjnej
Zwalczają bakterie, ich działanie nie zanika wraz z kolejnym myciem i upływem lat. Najczęściej wykorzystywane są przy budowie budynków socjalnych czy też szpitali ze względu na ich właściwości.

Deski podłogowe
Jest to połączenie paneli z parkietem. Wykonane są z naturalnego drewna. Ich zaletami jest prosty montaż, łatwe dostosowywanie się do zmian temperatury, w razie uszkodzenia desek możliwość ich wymiany bez konieczności zrywania całej podłogi. Mają duże walory estetyczne i wizualne.

Przy wyborze paneli należy mieć na uwadze dostosowanie ich do późniejszego sposobu użytkowania aby móc zachować ich naturalny wygląd i cieszyć się nimi przez lata. Bardzo ważna jest ich regularna konserwacja i zapewnienie odpowiedniej wilgotności. W przypadku posiadania zwierząt warto pomyśleć nad wyborem paneli, które w jak największym stopniu są odporne na ścieranie i zadrapania.

---

Informacje dzięki: www.podlogidrzwi.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jakie drzwi przeciwpożarowe wybrać?

Jakie drzwi przeciwpożarowe wybrać?

Autorem artykułu jest Andrzej Matorski



Wymogi przeciwpożarowe nakładają na przedsiębiorców kolejny wymóg. Obiekt musi być zabezpieczony pod kontem pożaru. Drzwi przeciwpożarowe to jeden z wymogów.

Rynek oferuje szeroki wachlarz drzwi przeciwpożarowych. Drzwi p.poż mogą być wykonane z blachy (tzw. drzwi płaszczowe), drewna bądź profili aluminiowych bądź stalowych.
Drzwi płaszczowe stosowane są najczęściej jako boczne wejście do budynku, bądź w pomieszczeniach, gdzie wygląd drzwi nie odgrywa tak istotnego znaczenia.
Drzwi przeciwpożarowe, płaszczowe zazwyczaj wypełnione są watą szklaną. Są tańsze od drzwi drewnianych oraz profilowych.
Drzwi drewniane przeciwpożarowe najczęściej stosowane są w takich miejscach jak hotele, restauracje, gdzie wygląd drzwi wpływa na wystrój w sposób znaczny.
Profilowe drzwi przeciwpożarowe wykonane są z profili aluminiowych bądź stalowych. Zwykle są przeszklone szkłem ognioodpornym bądź szyldem. Stosowane najczęściej w takich instytucjach jak przychodnie lekarskie, apteki, szpitale oraz podobnego działania organizacje.

Drzwi p.poż mogą być stosowane jako drzwi wewnętrzne oraz zewnętrzne.
Zwykle drzwi zewnętrzne wyposażone są dodatkowo w listwę opadającą. Jej zadaniem jest ograniczenie możliwości przedostania się ognia z zewnątrz do wewnątrz i odwrotnie.
Drzwi p.poż aby spełnić swoją funkcję w 100% powinny być wyposażone w samozamykacz, który jak nazwa wskazuje powoduje, iż drzwi samoistnie zamkną się po ich otwarciu. Często drzwi płaszczowe wyposażone są w zawias sprężynowy. Zawias ten po naciągnięciu go powinien spowodować samoistne zamknięcie drzwi. Wadą tego zawiasu jest to, że po wielokrotnym otwieraniu i zamykaniu drzwi sprężyna wyciąga się i drzwi nie chcą się domykać. Zawias sprężynowy wyeliminowuje koszty związane z zakupem samozamykacza jednak od czasu do czasu należy go podregulować.

---

draft drzwi przeciwpożarowe


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Murujemy łuk

Murujemy łuk

Autorem artykułu jest Leon Lasa



Wymurowanie łuku z cegieł wydaje się techniką z wyższej półki, jednak wbrew temu poglądowi możemy sami taki łuk wymurować, oczywiście stosując się do pewnych ogólnych zasad konstrukcji łuku.
Murujemy łuk
Niektóre prace wykończeniowe w moim nowo wybudowanym domu postanowiłem wykonać sam. Szczególnie zależało mi na oryginalnym rozplanowaniu poddasza, chciałem wymurować ścianki działowe z otworami na drzwi w kształcie łuku. Zdecydowałem się na zakup cegieł k3, czyli jakby 3 cegły w jednym bloczku. Potrzebna jeszcze była cegła klinkierowa do murowania samego łuku, no i oczywiście zaprawa murarska, którą mieszałem za pomocą wiertarki ze specjalną końcówką. Ścianki działowe budowałem z pojedynczych cegieł, natomiast otwory na drzwi były wzmocnione jeszcze jedną warstwą cegieł tak, aby później łuk mógł spocząć na pełnej szerokości cegły. Nadszedł czas na zbudowanie konstrukcji, na której powstanie łuk. Do wykonania konstrukcji wykorzystałem sklejkę o grubości 3mm, oraz deski. Zmierzyłem szerokość drzwi i takiej samej szerokości narysowałem na sklejce okrąg przy pomocy kawałka sznurka, gwoździa i ołówka. Następnie wyrzynarką wyciąłem okrąg, przeciąłem go na pół i takie dwie połówki połączyłem listwami z desek, szerokość tej konstrukcji zrobiłem mniejszą o 1-2 cm od szerokości cegły klinkierowej, tak, aby przy murowaniu łuku cegła mogła się cała oprzeć na konstrukcji. Podstawę łuku wzmocniłem zeskosowanymi na końcach deskami dłuższymi o 2 cm od długości łuku tak, aby mogły się oprzeć na murze. Tak przygotowaną konstrukcję osadziłem na podmurowanym otworze drzwiowym, podparłem całość dodatkowo palikami i przystąpiłem do murowania łuku. Cała technika murowania łuku sprowadza się do umiejętnego w kształcie klina nakładania zaprawy murarskiej, dlatego zaprawa musi być dosyć gęsta, aby możliwe było ułożenie takiego klina. Kliny z zaprawy po wyschnięciu pełnią rolę takich wsporników, na, których opiera się konstrukcja łuku. Warto przypomnieć, że dawniej łuki budowano z kamieni ociosanych w kształcie klina tak, że po złożeniu razem te kliny z kamienia tworzyły idealny łuk. Murując z cegły te kliny musimy zrobić z zaprawy. Ważne jest przy murowaniu łuku ciągłe kontrolowanie czy cegły idealnie przylegają spodnim bokiem do naszej konstrukcji, oraz sprawdzanie poziomnicą pionu. Grubość zaprawy powinna być po każdej cegle taka sama, aby łuk wyglądał w miarę estetycznie. Łuk murujemy z każdej strony po jednej cegle, powinien nam się zejść idealnie u góry, jeżeli utrzymaliśmy pion, ostatnią cegłę w łuku najpierw pasujemy czy jest wystarczająco dużo miejsca na zaprawę z każdej strony. Jeżeli jest za mało możemy szlifierką z diamentową tarczą przyciąć trochę cegłę. Po wymurowaniu łuku musimy jeszcze oczyścić mokrą szmatką boki cegieł z nadmiaru zaprawy, ponieważ pozostawienie zanieczyszczonego klinkieru przysporzy nam potem pracy, gdy będziemy wykańczać łuk. Po około dwóch tygodniach możemy zdjąć konstrukcję i podziwiać nasze, niezwykłe dzieło!. Zdjęcia z budowy łuku można zobaczyć na moim blogu. http://samocieplam.blogspot.com/
---

O Lwowie


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Alternatywne paliwa do ogrzewania domu

Alternatywne paliwa do ogrzewania domu

Autorem artykułu jest Leon Lasa



Czym najlepiej ogrzewać dom? Węglem, olejem, gazem czy może jakimś paliwem alternatywnym?
Alternatywne paliwa

Mam wybudowany dom w stanie surowym, powoli zaczynam robić pracę wykończeniowe. Przede mną ciągle nie podjęta decyzja dotycząca ogrzewania. Oczywiście najłatwiej byłoby kupić kocioł na ekogroszek i sprawa byłaby rozwiązana. Ale palenie węglem nie do końca mnie satysfakcjonuje, perspektywa przerzucania łopatą, co sezon kilku ton węgla nie jest zbyt ciekawa. Zastanawiam się ciągle nad innym źródłem paliwa, odpada gaz, bo magazynowanie gazu w ogromnej butli przed domem też mnie nie cieszy. Zostaje olej, ale to paliwo jest paliwem strategicznym, paliwem, którego ceny są niewiadomą, obecnie cena oleju jest bardziej atrakcyjna niż była jeszcze niedawno, gdy ropa szła mocno w górę, ale jak długo ta tendencja się utrzyma, czy gdy się zdecyduje na to praktycznie bezobsługowe paliwo, więc uzależnię się od oleju i będę skazany na niego przez kilkadziesiąt najbliższych lat, nie okaże się, że ceny znowu pójdą gwałtownie w górę i zostanę z bardzo drogim paliwem.
Alternatywą dla tych źródeł kopalnych jest energia elektryczna niestety bardzo droga, drewno i opalanie kominkiem, również wiąże się z dużym nakładem pracy w przygotowanie opału, przewiewnym miejscem na magazynowanie, poza tym opalanie kominkiem musi być połączone z innym źródłem energii. Energia solarna ciągle droga instalacja i niestety mało efektywna zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy jest najbardziej potrzebna i też musi być połączona z drugim źródłem energii. To są źródła energii ogólno dostępne dzisiaj, istnieją do każdego z nich sprawdzone, choć drogie rozwiązania.
Czas na przegląd niestety ciągle jeszcze futurystycznych rozwiązań ogrzewania domu.
Wierzba energetyczna według obliczeń koszt ogrzewania jest najtańszy ze wszystkich obecnie paliw. Jednak uprawa tej rośliny, której przyrost jest 14 krotnie większy niż lasu naturalnie rosnącego, a z jednego hektara uprawy można uzyskać 20 ton suchej masy wierzby, co jest równowartością 12 ton węgla, jest ciągle w fazie eksperymentalnej. Nie ma rynku tego paliwa, niewiadomo gdzie można i za ile je kupić, a samodzielna uprawa wymaga posiadania minimum 1ha pola dobrze nawodnionego i oczywiście sprzętu. Słyszałem jeszcze o paleniu owsem, brykietami ze słomy, ale to są już paliwa typowo regionalne i niedostępne na szerokim rynku.
Po tych wszystkich dywagacjach, coraz bardziej jestem skłonny w stronę kominka wspartego energią solarną do podgrzewania wody plus energia elektryczna w postaci kotła trójfazowego, oraz mat grzejnych w łazience i kuchni. Gdy rynek paliw alternatywnych się bardziej rozwinie pomyślę o kotle na biomasę. Masz inne pomysły na ogrzewanie domu? Podaj swoje rozwiązania.

Blog związany z budową domu
---

O Lwowie


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mnogość systemów BSO

Mnogość systemów BSO

Autorem artykułu jest Waldemar Mulhstein



Popularne od kilku lat tzw. docieplanie budynków w systemie BSO (bezspoinowy system ociepleń), dawniej nazywany metada lekka mokra, to nic innego jak oklejenie budynku materiałem termoizolacyjnym, pokrycie go siatką i otynkowanie.
Popularne od kilku lat tzw. docieplanie budynków w systemie BSO (bezspoinowy system ociepleń), dawniej nazywany metada lekka mokra, to nic innego jak oklejenie budynku materiałem termoizolacyjnym, pokrycie go siatką i otynkowanie.

O konieczności docieplania nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Oszczędność w wydatkach w trakcie użytkowania budynku, wchodzący na rynek budowlany system certyfikacji, ekologia – to chyba najlepiej przekonuje niejednego inwestora.

Większość producentów chemii budowlanej oferuje takie systemy na bazie swoich materiałów (z wyłączeniem materiału termoizolacyjnego). Mnogość oferowanych systemów może przyprawić o zawrót głowy.

Chemia budowlana jest w tym temacie mocno rozbudowana. Każdy z systemodawców oferuje kleje do termoizolacji, (w zależności od rodzaju systemu) proponuje typ termoizolacji, masę do zamocowania siatki, siatkę (lub proponuje jej typ), oraz zależny od wymagań środowiskowych i projektowych rodzaj tynku.

Oferty rynku ogólnie można podzielić na systemy oparte na wełnie mineralnej i styropianie. Wybór odpowiedniego systemu, warunkuje zastosowanie odpowiedniej chemii budowlanej. Wśród oferty systemowej najwięcej jest opcji na bazie styropianu. Uwarunkowane jest to tym, że dla indywidualnego inwestora oferta jest tańsza i łatwiejsza do wykonania. W obiektach użyteczności publicznej oraz co do których są specjalne zalecenia projektanta lub inwestora, montuje się systemy na bazie wełny mineralnej. System jest nieco droższy.

Na jaki system BSO się zdecydować? W czym dokładnie tkwią różnice? Styropian czy wełna? Jakie błędy najczęściej są popełniane przez wykonawców i inwestorów? Na te pytania odpowiem na w kolejnym materiale.

Więcej informacji przeczytasz na stronie: www.chemiabudowlana.info w dziale BSO

Waldemar Mulhstein
---

Portal wiedzy na temat chemii budowlanej - chemia budowlana .INFO


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak zbudować dom, zasadzić drzewo i się przy tym nie zmęczyć?

Jak zbudować dom, zasadzić drzewo i się przy tym nie zmęczyć?

Autorem artykułu jest Sebastian Słomski



Moja próba odpowiedzi na pytanie które często zadają sobie osoby myślące o budowie domu.
Witam Państwa,
Wszyscy znamy powiedzenie, że prawdziwy mężczyzna musi w swoim życiu zbudować dom, zasadzić drzewo i spłodzić syna. W młodości to powiedzenie do nas nie dociera, ale z wiekiem staje się coraz bardziej namacalne. W moim artykule
postaram się wyjaśnić, jak można zbudować dom i zasadzić drzewo. Nie będę wspominał jak spłodzić syna chyba, że ktoś o to zapyta. Wtedy postaram się to opisać i zaproponuję proste rozwiązania. :D

Pierwsze pytanie:
Jak zbudować dom ?(i się specjalnie nie napracować)

Zacznę od takiej opowieści którą pewnie każdy z nas słyszał podczas niejednej imprezy rodzinnej. Są młodzi, pobierają się i szukają własnego "M". Jedni znajdują mieszkanie a inni budują dom. Chcący zbudować dom są tym faktem podekscytowani, czują się świetnie, są pełni wiary w powodzenie. Rodzina dzielnie dopinguje i po długim czasie spędzonym w Internecie, na forach i portalach budowlanych, dochodzi do wyboru i zakupu projektu. Zdobywanie tej wiedzy jest może mozolne i czasochłonne, ale większość z nas wie, że uczymy się przez całe życie i dodatkowa porcja wiedzy rekompensuje godziny spędzone przed komputerem.

Po wybraniu projektu zaczyna się poszukiwanie ekip które wykonają to za jak najmniejsze pieniądze w jak najkrótszym czasie i z jak najdłuższą gwarancją. Ta sztuka udaje się nielicznym, ale lepiej jak nie cieszą się szczerze na głos bo los może z nich zakpić. Na przykład, może się okazać, że ekipa wprawdzie najtańsza i dała gwarancję na 3 lata, ale już po roku od wybudowanie słuch po niej zaginął. Przykłady można mnożyć, fora są tego pełne.

Jak widać już na początkowym etapie, młodzi inwestorzy tracą trochę ze swojej wagi na bieganie, załatwianie i ustalanie. Przyjdzie jeszcze czas na pilnowanie, kierowanie i opieprzanie, ale o tym za chwilę. Już teraz można się pokusić o stwierdzenie, że gdyby pracowali w firmie dla której mieliby zająć się tym samym procesem, to bez porządnej pensji raczej by tego nie zrobili. Ale nasi młodzi inwestorzy to robią za darmo, nie doliczają tego do kosztorysu. Dlaczego? Bo chcą się nauczyć nowego fachu, pomimo ze wykorzystają tą wiedzę tylko raz. Chyba że są z "betonu" to może dwa razy w swoim życiu.

Opowieść o młodych już pewnie troszkę się nudzi, bo słyszeliśmy tą opowieść na niejednym rodzinnym przyjęciu, dlatego pozwolę sobie pominąć około roku bijania ich własnej wagi poprzez: bieganie w czasie wolnym na budowę, bieganie po urzędach i składach budowlanych, architektach, poszukiwanie nowych ekip w miejsce starych, pilnowanie materiałów budowlanych, zadośćuczynienie sąsiadom za szkody powstałe z wyniku budowy i inne. Wg. teorii Darwina, przetrwają najsilniejsi i tak właśnie się dzieje. Przetrwają najsilniejsi, związki się ubogacają, bo już znają się lepiej.

Minęło już trochę czasu w mojej historii, jest już rok od momentu jak kupili projekt. Ona już wie, że on nie potrafi negocjować z Panami budowlańcami i nie zna się na budowlance. Często mu o czymś mówiła, bo jej koleżanka sama tak miała i o jej tym powiedziała, a on nie chciał o tym słyszeć.On wie, że nie można jej wypuścić do Urzędu bo niczego nie załatwi, za to na budowie ma takie "branie", że harmonogram się wydłuża bo budowlańcy nie mogą się skupić na robocie.

Oni wiedzą, że zmarnowali rok czasu, ale każde boi się to przyznać. A przecież były możliwości, żeby pojechać na wakacje, była mała fucha tylko przeszła koło nosa z braku czasu. Wszystko było, nie było tylko czasu w ich związku.

Jeśli zmęczyliście się już tym tekstem to wiedzcie że wasze zmęczenie to tzw."pikuś" w porównaniu z tym jak oni się męczą.
Dla zniecierpliwionych powiem, że ciąg dalszy o tym jak mieli ciężko może nastąpić, a żeby odpowiedzieć na wcześniej zadane pytanie, należy zadać sobie drugie pytanie pomocnicze:
Czy w ramach doskonalenia własnej jednostki, jest im potrzebna wiedza z dziedziny budowlanej skoro świetnie się czują i zarabiają pieniądze jako finansiści, managerowie lub informatycy?

Jeśli już wszyscy odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie, to przejdę do meritum:
Jak zbudować dom i się specjalnie nie napracować?
Odpowiedź może być tylko jedna: Oddać sprawy w dobre ręce i zabezpieczyć się dobrą umową.

Drugim pytaniem jest:
Jak zasadzić drzewo?

Tym razem nie zacznę od żadnej opowieści. Gdybym tak zaczął, to pewnie już nikt tego nie przeczyta. Przejdę od razu do proponowanej odpowiedzi: Oddać aranżację terenu w dobre, fachowe ręce i zabezpieczyć się stosowną umową. Po tym jak już mamy dom, a wszystkie nasze włosy są jeszcze na głowie i zachowały swój naturalny kolor możemy przystąpić do sadzenia. Z firmą od zieleni umawiamy się na osobiste sadzenie konkretnego drzewa w wykopanym już dołku, za pomocą firmowej łopaty.

Do puenty brakuje tylko syna. Mam nadzieję, że najważniejszej rzeczy nie zostawiacie Panowie na koniec i pewne działania zostają z przyjemnością wcześniej przedsięwzięte. Jeśli tak jest, to możemy się już wyluzować.
onas
Z kolejnym, miarowym i głębokim oddechem można już poczuć upragniony stan osobistego spełnienia i harmonii z naturą.


Sebastian Słomski
www.arde.pl
---

strona ARDE na której znajdują się nasze projekty


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rola drzwi oraz okien podczas odpowiedniej izolacji domu

Rola drzwi oraz okien podczas odpowiedniej izolacji domu.

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Odpowiednia izolacja domu, jest bardzo ważnym czynnikiem, który w istotny sposób przyczynia się do oszczędności energii cieplnej.
Podczas projektowania domu jednym z ważniejszych czynników jest odpowiednia izolacja, ale i również wentylacja pomieszczeń, dlatego bardzo ważna jest rola drzwi zewnętrznych oraz okien.
Dodatkowo są one podstawowymi elementami każdego domu, które dopełniają cały projekt, dzięki nim bowiem mamy przecież wejście oraz światło naturalne w domu. Drzwi zewnętrzne oprócz najważniejszej roli jaką pełnią, czyli wejścia do domu, są również bardzo ważnym elementem izolacji domu, od tego bowiem jakie drzwi zewnętrzne wstawimy, zależy w dużej mierze odpowiednio dopracowana izolacja wejścia, czyli całego ganku.
Okna natomiast w głównej mierze spełniają funkcję oświetleniową podczas dnia, będąc zarazem izolacją i wentylacją poszczególnych pomieszczeń. Izolacja to oczywiście ochrona przed zbędnymi stratami ciepła, natomiast wentylacja to odpowiedni przepływ powietrza pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami, aby ściany w domu nie „pociły się”, czyli nie powstawał na nich grzyb, pleśń oraz inne „choroby ścian”.
Jeżeli chodzi o funkcje izolacyjną naszych drzwi zewnętrznych oraz okien, powinny być one odpowiednio zamontowane i dopasowane, aby nie uciekało przez niepotrzebne ciepło, które w okresie grzewczym gromadzi się w domu. Dlatego podczas zakupu drzwi zewnętrznych oraz okien, powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić ich jakość właśnie pod względem ochrony ciepła w domu.
Przy czym okna muszą być z jednej strony szczelne, a z drugiej powinny mieć funkcję ustawiania wentylacji, czyli cyrkulacji powietrza, zaś drzwi zewnętrze powinny być bardzo dobrze uszczelnione a ich konstrukcja składać się z materiałów nie wypuszczających ciepła z domu.
Inna funkcję jaką spełniają drzwi zewnętrzne i okna, to ochrona przed hałasem. Szczególnie kiedy mieszkamy blisko ruchliwej ulicy, warto podczas zakupu nowych drzwi zewnętrznych oraz okien sprawdzić w parametrach ich poziom wytłumienia hałasu.
Jeżeli wybierzemy odpowiednie produkty, będziemy zadowoleni przez wiele lat, będą one bowiem stanowiły nie tylko podstawowe funkcje wejścia oraz oświetlenia, ale również będą izolacją, wentylacją i zabezpieczeniem przed hałasem z zewnątrz.
---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Budowa i remont domu - porównaj ceny