Opis zabezpieczenia podłogi drewnianej - parkietu
Autorem artykułu jest kornpp
Najpopularniejszym i ciągle najskuteczniejszym zabezpieczeniem podłogi drewnianej - parkietu, jest lakierowanie.
Po zakończeniu cyklinowania parkietu przychodzi kolej na zabezpieczenie podłogi drewnianej przez ścieraniem, działaniem światła i wody oraz trwałym zabrudzeniem. Dobrze zabezpieczony parkiet może na wiele lat zachować wysokie walory estetyczne.
Przygotowanie parkietu do lakierowania podkładowego
Samo cyklinowanie nie zapewnia wystarczająco gładkiej powierzchni parkietu, dlatego przed lakierowaniem podłogę parkietową należy najpierw dokładnie oczyścić (na sucho) z wszelkich pyłków pozostałych po cyklinowaniu, aby móc dostrzec wszelkie miejsca niewystarczająco wygładzone. ie zawsze ejst to konieczne, ale warto przed pokryciem parkietu lakierem podkładowym przetrzeć ją jeszcze papierem ściernym (szczególnie w trudnodostępnych miejscach).
Lakierowanie podkładem
Podstawowym zadaniem lakieru podkładowego jest zabezpieczenie pakietu przed zmianą koloru pod wpływem lakieru właściwego. Podkład ogranicza również wnikanie w głąb drewna kolejnych warstw lakieru. Nakładanie lakieru podkładowego najłatwiej w warunkach domowych zrealizować za pomocą pędzla. Warstwa podkładu nałożona na podłogę powinna być cienka, dlatego warto rozcieńczyć nieco lakier podkładowy zgodnie z zaleceniami producenta. Parkiet lakierujemy podkładem jeden raz. Po wyschnięciu podkładu na podłodze prawdopodobnie miejscami pojawią się sterczące włókna drewna. To normalne zachowanie pakietu pod wpływem pierwszej warstwy lakieru. Teraz konieczne już jest przetarcie podłogi papierem ściernym. Jeśli nierówności są znaczne można zastosować najpier nieco grubszy papiper ścierny, oczyścić poweirzchnię podłogi i ponowić zabieg papierem drobnoziarnistym. Po wyszlifowaniu całej powierzchni należy bardzo dokładnie usunąć z parkietu pył powstały w wyniku szlifowania.
Lakierowaniem lakierem właściwym
Lakier właściwy należy nakładać na parkiet cienkiwi warstwami. Optymalna ilość warstw podawana jest na opakowaniu przez producenta. Zazwyczaj są to 2 lub 3 warstwy w zależności od intensywności późniejszej eksploatacji podłogi. Bardzo wskazane jest powtarzanie zabiegu szlifowania i dokładnego odpylania parkietu po nałożeniu każdej warstwy z wyjątkiem ostatniej!
Uwagi dodatkowe
Bardzo ważne jest zapoznanie się przed rozpoczęciem nakładania lakieru z zaleceniami producenta lakieru takimi jak:
* odstęp czasowy między nakładaniem kolejnych warstw
* temperatura w której można nakładać lakier na parkiet
* szybkość schnięcia lakieru
* sposób nakładania lakieru
Warto również pamiętać o nakładaniu lakieru przy jednolitym i wystarczającym oświetleniu całej podłogi, aby uniknąć wrażenia plam. Nie należy przerywać lakierowania w trakcie nakładanie pojedynczej warstwy gdyż może to doprowadzić do powstania "odcięć".
---
Warto zobaczyć: Producent parapetów drewnianych Grabo - parapety
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Świetny wpis
OdpowiedzUsuń