Kiedy elektryka prąd dotyka
Autorem artykułu jest Rafał Kościołowicz
Powszechne stosowanie energii elektrycznej we wszystkich dziedzinach techniki i w życiu codziennym niesie oprócz wielu korzyści również wiele zagrożeń
Powszechne stosowanie energii elektrycznej we wszystkich dziedzinach techniki i w życiu codziennym niesie oprócz wielu korzyści również wiele zagrożeń, zarówno dla człowieka, jak i dla jego środowiska pracy i życia.
Niewłaściwie eksploatowane urządzenia elektryczne mogą powodować porażenia, awarie, pożary i wybuchy.
W Polsce wskaźnik liczby wypadków śmiertelnych, spowodowanych porażeniem prądem elektrycznym w 2000 r. wyniósł 7,5 wielokrotnie zatem przewyższa wskaźniki w najbardziej uprzemysłowionych państwach Europy, które wynoszą od 1,3 do 2,0. Jest to spowodowane m.in. niedoskonałością technicznych rozwiązań instalacji elektrycznych i urządzeń w milionach mieszkań, zabudowań gospodarskich i innych obiektów budowlanych. Przyczyną jest również niedostateczna wiedza o występowaniu zagrożenia i sposobach jego ograniczania.
Poznaj jak pomóc osobie porażonej prądem...
Objawy porażenia prądem
- Ból
- Poparzenia skóry
- Zaburzenia w oddychaniu
- Utrata przytomności
Pierwsza pomoc
1 Nie wolno dotykać osoby porażonej prądem, zanim nie odłączy się jej od źródła prądu. Odłącz bezpieczniki (korki), wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego, które spowodowało porażenie. Użyj do tego przedmiotu który nie przewodzi prądu (np. drewnianego kija od szczotki), odsuń kabel elektryczny od poszkodowanego.
2 Sprawdź stan poszkodowanego
- Czy jest przytomny
- Czy oddycha
3 Wezwij Pogotowie Ratunkowe nr tel to 999 lub 112
4 Jeśli ratowany nie oddycha przystąp do reanimacji
5 Jeżeli poszkodowany ma obficie krwawiące rany należy je najpierw opatrzyć przed reanimacją.
6 Jeśli ratowany jest nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bocznej.
7 Załóż opatrunek na oparzone miejsce.
8 Zostań z poszkodowanym do czasu przybycia Pogotowia Ratunkowego i przejęcia opieki na poszkodowanym.
Więcej znajdziesz na http://www.PierwszaPomoc.net.pl
Rafał Kościołowicz – autor kilku popularnych serwisów internetowych głownie z zakresu zdrowia i medycyny, które tworzy na podstawie kilkuletniej wiedzy i praktyki ratowniczej. Zapraszam do zapoznania się z serwisami http://www.PierwszaPomoc.net.pl , http://www.ratownicy.com.pl , http://www.wypadki.oz.pl , http://www.dysleksja.PierwszaPomoc.net.pl , http://www.teczaserc.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Ten wpis jest bardzo interesujący
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuń