Na czym polega wentylacja i jakie istnieją jej rodzaje?
Autor: Kasia Szczodrzyńska
Wentylacja to proces wymiany zanieczyszczonego lub gorącego powietrza pomiędzy dwoma pomieszczeniami lub między pomieszczeniem a przestrzenią zewnętrzną. Cyrkulacja gazów może się odbywać również pośród urządzeń mechanicznych. Pojęcie to oznacza także system wentylatorów i innych mechanizmów odświeżających powietrze.
Specjaliści wyróżnili cztery rodzaje wentylacji – naturalną, grawitacyjną, mechaniczną i hybrydową.
Fachowcy zajmujący się tematyką klimatyzacji opisując systemy wentylacyjne nie pomięli również tego najbardziej pierwotnego, występującego w przyrodzie od zarania dziejów. Wentylacja naturalna polega na wymianie powietrza z wykorzystaniem przeciągu, choć proces ten nie zawsze musi być efektem działalności człowieka.
Cyrkulacja grawitacyjna przebiega w bardziej złożony sposób. Wykorzystuje ona różnicę ciśnień między pomieszczeniem a ujściem kanału wentylacyjnego. W ten sposób zapewnia się stały obieg gazów w atmosferze, zaś do pokoju trafia oczyszczone powietrze z zewnątrz. W jaki sposób to następuje? Nieczystości zostają wyssane przez kratki wentylacyjne, z kolei do wnętrza napływa tlen przez specjalnie w tym celu wykonane nawiewniki. Za otwory kanału wentylacyjnego mogą posłużyć okna, kratki nawiewne i nieszczelności znajdujące w budynkach.
Znaczącą rolę odgrywa tu ruch powietrza, którzy w zależności od kierunku wiatru – może ułatwiać pracę wentylatora lub ją utrudniać. Dwa wyżej wymienione rodzaje wentylacji często są ze sobą mylone lub uznawane w wielu publikacjach za ten sam typ cyrkulacji. W rzeczywistości jednak więcej je dzieli, niż łączy.
Wentylacja mechaniczna określana jest mianem sterowanej wymiany powietrza, często wspieranej przez rekuperację ciepła. Proces ten polega na odzyskiwaniu energii termicznej z gazów odlotowych w celach ogrzewczych. Spaliny i gazy odpadkowe przetwarzane są w zwykłych wymiennikach ciepła lub w takich urządzeniach jak nagrzewniki i rekupatory. System mechanicznej wentylacji wywiewnej polega na instalowaniu wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. Istnieją także systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej – w tym przypadku zarówno wprowadzanie jak i usuwanie powietrza odbywa się za sprawą działania wentylatora.
Ostatnim rodzajem klimatyzacji otoczenia jest cyrkulacja hybrydowa, która łączy w sobie cechy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Stosuje się ją w zależności od warunków pogodowych i indywidualnego zapotrzebowania na oczyszczone powietrze. Proces hybrydowej wymiany gazów warunkuje bowiem gęstość atmosfery.
Profesjonalne i domowe systemy wentylacyjne
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz