sobota, 23 stycznia 2016

Po czym poznać wadliwy wentylator?

Po czym poznać wadliwy wentylator?


Autor: Kasia Szczodrzyńska


O tym jak istotna dla zdrowia jest sprawnie działająca wentylacja – nie trzeba nikogo przekonywać. Nieprawidłowo funkcjonujący system wentylacyjny to taki, który nie zapewnia stałej cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz.


Dla mieszkańców najistotniejsza jest wymiana gazów w sypialniach, pokojach gospodarczych oraz sanitariatach, ponieważ to właśnie w nich spędza się najwięcej czasu.

Objawy nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń

Prawidłowo funkcjonująca wentylacja nie tylko usuwa zanieczyszczone powietrze, ale też dostarcza tlen do pomieszczeń za pośrednictwem nawiewników okiennych lub innych urządzeń skonstruowanych w tym celu. Do najczęściej występujących oznak niesprawnie działającej wentylacji zalicza się nieprzyjemny zapach utrzymujący się w pomieszczeniu i powodujący dyskomfort użytkowania, niszczejące ściany budynku oraz krople pary wodnej osiadające na szybach w mieszkaniu. Zaparowane okiennice świadczą o zawilgoconych wnętrzach, co z kolei spowodowane jest brakiem prawidłowej wymiany powietrza. Takie warunki panujące w domu są idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i pleśni, których obecność skutkuje złym samopoczuciem domowników. Niesprawne systemy wentylacyjne podrażniają błony śluzowe, zaś wyczuwalny wzrost poziomu wilgotności powietrza może być przyczyną bólów głowy, osłabienia i uczucia ciągłego zmęczenia.

Dlaczego sprawnie działająca wentylacja jest ważna dla zdrowia?

Świeże i przefiltrowane powietrze jest niezbędne zarówno podczas pracy, jak i w fazie odpoczynku. Wadliwy system klimatyzacji pomieszczeń jest też przyczyną powstawania alergii i chorób dróg oddechowych. Aby się przed nimi uchronić warto pamiętać o tym, że nie należy zamykać ani zaklejać kratek wentylacyjnych. Stosuj się do wytycznych kominiarza dokonującego okresowego przeglądu przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Szczególnie istotne dla zdrowia mieszkańców jest montowanie okien wyposażonych w sprawne nawiewniki. Przede wszystkim działaj zgodnie z zasadą, że powietrze w naturalny sposób powinno przedostawać się poprzez nieszczelności w obudowie domu do jego wnętrz, aby po wymieszaniu się z zanieczyszczonymi gazami wydostać się na zewnątrz przez kanały wentylacyjne. Nie zakłócaj działania klimatyzacji odcinając dopływ powietrza zewnętrznego, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do pęcznienia drewnianych mebli i podłóg. Musisz wiedzieć, że szczelne zamykanie okien przy równoczesnym braku otworów nawiewnych może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia domowników i stanu Twojego mieszkania.


Justyna Mejna

vents-group.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Budowa i remont domu - porównaj ceny