sobota, 23 stycznia 2016

Pompy ciepła - nowoczesne ogrzewanie domu

Pompy ciepła - nowoczesne ogrzewanie domu


Autor: Henryk Frolena


Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie budowlane. Dzięki wykorzystaniu zasobów energii naturalnej, pompy ciepła pozwalają w ekologiczny sposób podnieść temperaturę pomieszczenia oraz bieżącej wody.


Wybór systemu grzewczego jest nieodłącznym elementem budowy domu, warto więc w tej kwestii nie liczyć wyłącznie na opinię architekta lub inżyniera, ale samodzielnie zastanowić się, jaki rodzaj ogrzewania będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Pompa ciepła - co to takiego?

Środowisko naturalne stanowi niewyczerpane źródło energii, jednak temperatura pozyskiwana z gleby, powietrza lub wody jest bardzo niska (nawet poniżej zera stopni C). Odpowiednia budowa pompy ciepła pozwala na kondensację pozyskanej energii i “oddanie” jej w postaci ciepła z powrotem do otoczenia. Instalacja pompy ciepła w domu umożliwia ogrzanie go przy pomocy energii pochodzącej z gruntu ub powietrza.

Rodzaje pomp ciepła

Aby pompa ciepła działała prawidłowo wymaga tzw. dolnego źródła, czyli zasobu naturalnego, z którego będzie pozyskiwać energię. W zależności od tego skąd pozyskiwana jest energia, pochodzi nazywa pompy cieplnej. Pierwszy rodzaj to pompa typu solanka/woda. Energia pozyskiwana przez ten rodzaj pompy pochodzi bezpośrednio spod powierzchni ziemi. Kolejnym rodzajem jest pompa typu powietrze/woda. Jak sama nazwa wskazuje energia pobierana jest z powietrza, w związku z czym ten rodzaj pompy nie wymaga ingerencji w fundamenty domu. Poza tym jest to opcja najtańsza. Ostatni rodzaj pompy - typu woda/woda, pobiera energię z wód gruntowych.

Rozwiązanie (prawie) idealne

Ogrzewanie domu za pomocą pomp ciepła stanowi rozwiązanie nie tylko ekologiczne i oszczędne, ale też bezpieczne. Odpowiednio dobrana i zainstalowana pompa ciepła praktycznie nie wymaga naszego udziału, aby działać prawidłowo. Jest to rozwiązanie niezwykle ekologiczne, ponieważ pompa w czasie pracy nie wytwarza zanieczyszczających środowisko spalin. Pompa jest też dużo łatwiejsza w instalacji w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi. Pompa ciepła nie wymaga użycia oleju, paliwa lub gazu, w związku z czym wyeliminowane zostaje ryzyko wybuchu lub zaczadzenia dwutlenkiem węgla. Największą wadę pompy ciepła stanowi z pewnością jej koszt jednak należy pamiętać, że po kilku latach inwestycja zwraca się całkowicie. Na różnych serwisach dostępne są kalkulatory ogrzewania/oszczędności. Możemy dzięki nim zobaczyć ile zaoszczędzimy po X latach używając pompy ciepła.


Źródło artykułu: strona Instal Technik http://instaltechnik.pl/oferta/pompy-ciepla/, lidera systemów grzewczych, wentylacyjnych.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Wybór ogrzewania domu trzeba podjąć możliwie jak najwcześniej, najlepiej decydując się już na konkretny projekt a na pewno zaczynając budowę. Wiele osób decyduje się na ekologiczne rozwiązania, w tym pompę ciepła właśnie. Na portalu https://dom21wieku.pl/ także można znaleźć wskazówki czemu jest to dobra decyzja i na co uważać na taki system ogrzewania się decydując.

    OdpowiedzUsuń

Budowa i remont domu - porównaj ceny