sobota, 20 listopada 2021

Grzejnik to nie tylko ciepło

Kaloryfer może być też misternie wykonanym ornamentem - arabeską... Jednym słowem coś dla ciała i ducha. Współczesne grzejniki zamieniają się często w małe arcydzieła sztuki użytkowej. Zwykły kaloryfer staje się niezwykłym przez formę, precyzję wykonania i praktycznie nieograniczone możliwości konstrukcyjne.

Grzejnik z kamienia
Dlaczego nie? Kamienie, jak twierdzą ich wielbiciele, mają duszę. Gorących kamieni ludzkość używa od dawna, do podgrzewania pomieszczeń, jako swoistych termoforów (sanie) i elementów chłodzących – mieszkańcy południowej części Europy używają ich w charakterze akumulatorów chłodu na upalny czas popołudniowej sjesty.
Zastosowania te są w głównej mierze efektem dużej zdolności akumulacyjnej kamieni. Projektanci i producenci grzejników wykorzystali je do stworzenia kamiennych płyt grzejnych, które z powodzeniem można instalować w sposób tradycyjny, ale też umieszczać w różnych „dziwnych” miejscach jako niekonwencjonalne elementy dekoracyjne.
Polski producent - „Termar”, specjalizuje się w produkcji grzejników marmurowych. Do wyboru daje nam całą paletę kolorów i deseni, marmurów i granitów. Marmur każdemu wnętrzu doda elegancji, granit – rozjarzony, surowy kamień – rozświetli.
Innym przykładem kamiennego ciepła jest rozwiązanie proponowane przez Jagę: grzejnik wykonany z granulatu łączonego żywicznym spoiwem, to oswojona i wymodelowana precyzyjnie bryła o gładkiej powierzchni, przyjemnej w dotyku i bardzo efektownej pod względem wizualnym. Grzejnik ten idealnie wpasuje się w nowoczesne, ascetyczne pomieszczenia.
Osoby o bardzo wyrafinowanych gustach, spragnione unikalnych rozwiązań, znajdą wśród grzejników kamiennych nawet monumentalne płaskorzeźby - to niepowtarzalne bryły, rzeźbione ręcznie i sprzedawane jako pojedyncze egzemplarze lub krótkie serie.

Ciepłe arabeski
Ciekawe grzejniki dekoracyjne produkuje Jaga: Heatwave – to grzejnik modułowy w formie arabeski – wzoru przypominającego wici roślinne, popularnego w starożytności i wszystkich kolejnych epokach sięgających do starożytnych korzeni. Projektanci Jagi i holenderski designer Joris Laarman stworzyli grzejnik – unikat, wykonany ze specjalnie spreparowanego betonu. Heatwave jest grzejnikiem modułowym o mocy 200 W (jeden moduł) z możliwością połączenia nawet sześciu takich elementów.
Grzejnik ten możemy idealnie dopasować do zapotrzebowania cieplnego pomieszczeń, żonglując liczbą instalowanych modułów. Jak większość produktów Jagi jest perfekcyjnie wykonany i oszczędny w zużyciu energii. To grzejnik, który doskonale wkomponuje się w klasycystyczne wnętrze a w ascetycznym - może stać się ciekawym, kontrastowym akcentem.

Ścianki grzewcze
Producenci grzejników podążają też w kierunku zwiększenia funkcjonalności swoich produktów. Zwykły kaloryfer nadaje się, co najwyżej, na suszarkę, tymczasem coraz popularniejsze stają się grzejniki, które są czymś jeszcze. Czym? Choćby balustradą, ławką lub ścianą.
Balustradę można stworzyć z łączonych po łuku członów (paneli). Ławeczka pod oknem, rozwiązanie idealne do rezydencji wiejskich, to niskie grzejniki z wkomponowanym w nie siedziskiem. A ściany? Ściany przyjmują formy płaskich paneli montowanych w pionie lub poziomie i wyposażanych w lustra lub wieszaki.
Doskonałym przykładem ciepłej kaloryferowej ściany jest grzejnik Zehndera „Kleo”. Grzejnik ten tworzą rurki stalowe o niewielkim przekroju, rozłożone na kolektorach w sposób sprawiający wrażenie niespotykanej lekkości, filigranowości wręcz, całej kompozycji. Spore odstępy pomiędzy członami powodują, że grzejnik jest lekko transparentny. Doskonale nadaje się do zamontowania bezpośrednio na ścianie, lub jako rodzaj przepierzenia – wystarczy zamówić wersję wolnostojącą wtedy przewody doprowadzające i odprowadzające wodę znajdą się w podporach grzejnika.
Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Opisane wyżej modele to jedynie ułamek produktów dostępnych na rynku. Na koniec warto może dodać, że dekoracyjne wersje grzejników są droższe od tradycyjnych, jednak koszt zakupu jest z powodzeniem rekompensowany przez ich walory estetyczne.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

piątek, 19 listopada 2021

Poznaj swój grzejnik: rodzaje przyłączy

Grzejniki boczno- i dolnozasilane. Które są lepsze?

Niezależnie od formy grzejniki podłączane są do instalacji na dwa sposoby: albo z boku, mówimy wtedy o przyłączu bocznym lub grzejnikach bocznozasilanych albo od dołu są to odpowiednio grzejniki z przyłączem dolnym lub dolnozasilane.
Wystarczy przyjrzeć się pierwszemu lepszemu napotkanemu grzejnikowi (najprawdopodobniej będzie to grzejnik z przyłączem bocznym) by zorientować się w wyglądzie i rodzaju przyłączy. Do przyłączy i od nich biegną przewody (rury), które doprowadzają i odprowadzają wodę z grzejników.
Większość instalacji w naszych domach wyposaża się w grzejniki bocznozasilane – ten sposób prowadzenia instalacji jest nieco łatwiejszy, aczkolwiek niespecjalnie estetyczny – doskonale widoczne są przewody instalacji grzewczej.
W przypadku grzejników dolnozasilanych przewody te ukryte są w podłodze. Boki grzejnika pozostają wolne, rury grzewcze są niewidoczne, całe rozwiązanie charakteryzuje się dużo większą estetyką.

Jednak każde z tych rozwiązań ma też swoje plusy i minusy.
Grzejniki z zasilaniem od dołu są droższe, wyższy jest też koszt doprowadzenia instalacji. W starych domach modernizacja wiąże się z koniecznością skuwania podłogi, podczas gdy do poprowadzenia i rozprowadzenia instalacji przystosowanej do grzejników bocznych wystarczy wywiercenie otworów w ścianach.
Jedna ważna uwaga: o ile grzejniki z przyłączem bocznym nie nadają się do podłączenia dolnego, o tyle grzejniki wyprodukowane w wersji dolnozasilanej zazwyczaj dają się przystosować do przyłącza bocznego. Ich dodatkową zaletą jest to, że fabrycznie wyposażane są w zawory. Dokupując głowicę termostatyczną mamy sprawny, łatwo poddający się regulacji grzejnik. Grzejniki z przyłączem bocznym są uboższe, aczkolwiek wcale nie jest to regułą. To jak wygląda i jak wyposażony jest grzejnik zależy głównie od konkretnego modelu i konkretnego producenta.
Oczywiście również w tym wypadku obowiązuje znana zależność: im lepsza jakość i wyposażenie grzejnika tym będzie on droższy.

Oznaczenia
Symbole stosowane do oznaczania grzejników są ujednolicone. Grzejniki z przyłączem bocznym oznaczane są symbolem C, natomiast grzejniki z przyłączem dolnym mają symbol V lub VK.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Grzejnik wpuszczony w kanał, czyli ciepło z podłogi

Grzejniki kanałowe - ekonomiczne, dynamiczne i bardzo funkcjonalne łączą zalety ogrzewania grzejnikowego i podłogowego.

Tytuł, w tym przypadku, należy potraktować dosłownie. Ogrzewanie kanałowe nie oznacza całkowitej rezygnacji z grzejników czy diametralnej przebudowy instalacji. Jest to typ ogrzewania, w którym grzejniki, w trochę zmienionej formie, montowane są w specjalnie przygotowanych kanałach podłogowych. Dzięki temu zyskujemy przestrzeń, źródło ogrzewania usytuowane na poziomie ogrzewania podłogowego i dynamikę właściwą dla tradycyjnych systemów grzejnych bazujących na kaloryferach i ich promieniowaniu czy konwekcji.

Najczęściej stosowane w przeszklonych salach wymagających dobrego maskowania elementów grzewczych - ogrzewanie kanałowe spotyka się w salonach wystawienniczych, zakładach produkcyjnych czy w obiektach sportowych i wszystkich pomieszczeniach, w których grzejnik przytwierdzony do ściany mógłby zanadto ograniczać miejsce lub widoczność.

Podobną funkcję spełnia ogrzewanie podłogowe, ale instalacja podłogowa nie jest na tyle uniwersalna, by nadawała się do wszystkich typów pomieszczeń. Kanały są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować ogrzewania podłogowego lub gdy jego montaż jest niewskazany ze względów zdrowotnych, a przeciwwskazaniami takimi są chociażby choroby kończyn dolnych: naczyniowe i stawów.

Kolejna przewaga grzejników kanałowych to oszczędność energii w okresach przejściowych, kiedy nie ma już konieczności ciągłego korzystania z instalacji grzewczej. Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużą bezwładność cieplną, co oznacza że dla uzyskania odpowiedniej temperatury potrzeba stosunkowo dużo czasu, a grzejniki kanałowe są tak skonstruowane, że przy bardzo dużej powierzchni wymiany ciepła mają niewielką pojemność wodną i zazwyczaj po kilku minutach od uruchomienia instalacji osiągają pełną moc grzewczą. Równie łatwo się wychładzają.

Grzejniki kanałowe doskonale sprawdzają się jako dodatkowy element grzewczy w pomieszczeniach, które wymagają stworzenia kurtyny cieplnej (np. wiatrołapy). Stają się wtedy swoistą barierą, dzięki czemu minimalizują straty ciepła i zwiększają efektywność pracy całej instalacji.

Dla pełnego wykorzystania zalet tych grzejników należy przestrzegać przynajmniej kilku podstawowych zasad montażu.
Przede wszystkim kanał grzewczy powinien przebiegać wzdłuż przeszklonych powierzchni, ewentualnie ścian zewnętrznych, ponieważ tamtędy właśnie wnika chłód do wnętrza pomieszczeń. Zewnętrzna linia kanału powinna znaleźć się w odległości około 30 cm od ściany, a jego linia wewnętrzna - poza linią firanek i zasłon, tak by nie blokowały one przepływu ciepłego powietrza.
Kanał należy wykończyć podobnie jak całą posadzkę tj. z zachowaniem tych samych warstw izolacji i wykończeń. Innymi słowy ściany wewnętrzne kanału, w przekroju, powinny wyglądać tak, jak warstwy posadzki.
Grzejniki kanałowe należy usytuować w miejscach, w których jest jak najmniejszy ruch, zbyt dynamiczna eksploatacja może zniekształcić i uszkodzić podesty czyli kratki, którymi zabezpiecza się kanały w czasie użytkowania. Po sezonie grzewczym wanienki kanałów mogą zostać przykryte tzw. podestami posezonowymi, dopasowanymi do podłogi, spełniającymi funkcję typowych zaślepek.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Grzałki w grzejnikach łazienkowych

Jak poprawić funkcjonalność grzejnika i przystosować ogrzewanie łazienkowe do całorocznej pracy? Wystarczy odpowiednio dobrany grzejnik wodny i dodatkowe wyposażenie w postaci grzałki elektrycznej.

Grzałka działa na zasadzie elementu oporowego zmieniającego energię elektryczną w energię termiczną i ma jedną podstawową zaletę - prawie całość popieranego prądu zamieniana jest na ciepło.

Dla pełnego komfortu cieplnego temperatura w łazience powinna wynosić około 25 stopni.
W czasie sezonu grzewczego nie ma z tym problemu, ale poza sezonem, zwłaszcza w naszym klimacie z chłodnymi sierpniowymi nocami, dogrzewanie łazienki może okazać się koniecznością, po pierwsze dla komfortu użytkowania po drugie zmniejszenia wilgotności powietrza, która w łazience utrzymuje się zazwyczaj na podwyższonym poziomie.

Większość grzejników łazienkowych dostępnych na rynku przystosowana jest do montażu grzałki.
Jej moc nie powinna przekroczyć 80 % mocy grzewczej całego grzejnika (optymalna wielkość to 70-80%) przy standardowych parametrach grzejnika tj. temperaturze wody zasilającej – 90 stopni, temperaturze wody wypływającej z grzejnika na poziomie 70 stopni i temperaturze powietrza w pomieszczeniu +/- 20 stopni.

Grzejniki wyposażone w grzałki ogrzewane są punktowo stąd też nigdy nie osiągniemy jednolitej temperatury wody w całym grzejniku. Im kolektor bliższy grzałki tym wyższa będzie jego temperatura. Różnice te mogą sięgać nawet 10 – 15 stopni i są uzależnione od wielkości i budowy grzejnika.

Grzałki składają się z elementu grzejnego w postaci rurki, czujnika temperatury otoczenia, głowicy służącej do łączenia z grzejnikiem, obudowy z zabezpieczeniami termicznymi i regulacją pracy oraz z kabla zasilającego, który po zamontowaniu grzałki powinien być podłączany do gniazdka z uziemieniem (bolcem ochronnym).

Ze względów bezpieczeństwa w grzałki możemy doposażać jedynie grzejniki znajdujące się w III strefie ochronnej łazienki tj. w minimalnej odległości 60 cm od brzegów wanny, umywalki, brodzika. Absolutnie niedopuszczalny jest ich montaż w grzejnikach znajdujących się bezpośrednio nad wanną czy innymi sprzętami pozostającymi w kontakcie z wodą.

Grzałkę instalujemy w jednym z kroćców przyłączeniowych grzejnika, który przez cały czas użytkowania powinien być napełniony wodą (podobnie jak cała instalacja). Dla zapobieżenia stratom ciepła należy zakręcić dolny zawór odpływowy, a w przypadku grzejników podłączonych od góry, w miejscu odprowadzenia wody dobrze jest zainstalować zawór odcinający, który zamykamy przed włączeniem grzałki, drugi zawór musi pozostać otwarty ze względu na pracę wody (zmianę jej objętości) .

Większość grzałek nadaje się jedynie do instalacji wodnych, w przypadku montażu w instalacjach pracujących na innych płynach grzejnych możemy utracić gwarancję, chyba że producent dopuszcza możliwość montażu w instalacjach innych niż wodne - w takich wypadkach nie ma przeciwwskazań.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Odpowiednia izolacja dachów wraz z oknami dachowymi

Dowiedz się jak bardzo ważna jest izolacja dachu przy pomocy okien dachowych.

Podczas ocieplania budynków równie ważna jest odpowiednia izolacja ścian budynku, okien jak również dachu i okien dachowych.
Jeżeli budynek jest źle ocieplony, a między ścianą i oknami występują szpary, potrzebne ciepło będzie się ulatniać i uciekać z wnętrza budynku. Dlatego tak ważna jest zarówno izolacja ścian i okien budynku, jak i izolacja dachu oraz okien dachowych. Jeżeli dach nie będzie odpowiednio ocieplony, a okna dachowe źle zamontowane, możemy stracić sporo ciepła w domu.
Z fizyki wiemy iż ciepłe powietrze jest rzadsze i lżejsze od powietrza zimnego, dlatego w dużej mierze unosi się ono do góry, czyli dokładnie w miejsce naszego stropu oraz okien dachowych.
Widzimy zatem jak ważne jest prawidłowe ocieplenie i izolacja właśnie dachu oraz okien dachowych. Jeżeli zajmujemy się ociepleniem dachu powinniśmy wybrać odpowiedni materiał, mamy tu do wyboru płyty ociepleniowe, maty bądź granulaty z wełny mineralnej.
Wiadomo, iż w przypadku nowych budynków, ich ocieplenie jest obowiązkowe, jeżeli jednak nabyliśmy stary budynek powinniśmy podczas remontu pomyśleć również o jego odpowiednim ociepleniu.
Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest zrobienie nowego dachu, dzięki czemu możemy także wstawić okna dachowe, które dadzą poddaszu dodatkowego światła oraz nadadzą całemu domowi nowego uroku i blasku. Stare budownictwo to zazwyczaj dwie kondygnacje oraz strych nieużytkowy, dlatego poprzez zmianę dachu i kilka przeróbek możemy z nieużytkowego strychu stworzyć użytkowe poddasze.
Właśnie podczas tych zmian decydujemy się na ocieplenie dachu oraz wstawianie i również odpowiednie docieplenie okien dachowych, dzięki czemu straty ciepła w okresie grzewczym będą minimalne.
Nie zależnie od tego na jaki dach się zdecydujemy, czy będzie to dach jedno, czy wielospadowy, czy może zupełnie płaski, można z powodzeniem umieścić w nim okna dachowe oraz odpowiednio je ocieplić wraz z dociepleniem naszego nowego dachu.
Zastosowanie bowiem wszelkich metod dociepleniowych w budynku to duże oszczędności i ograniczenia w stracie ciepła w budynku, szczególnie podczas okresu grzewczego.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Funkcje kabiny prysznicowej z hydromasażem

Wanna czy kabina prysznicowa? A jeśli kabina to jaka? Przeczytaj artykuł by się dowiedzieć co oferują kabiny prysznicowe z hydromasażem.

Kabina prysznicowa z hydromasażem to jeszcze nowość na polskim rynku, jednak coraz większa liczba klientów decyduje się na zakup takowej do swojej łazienki w domku jednorodzinnym bądź w mieszkaniu w bloku.
Pomieszczenie z prysznicem posiada bowiem wiele zalet oraz pozytywnych funkcji. Pierwszą i podstawową zaletą tejże kabiny jest niewielka ilość miejsca potrzebna na jej umiejscowienie, a ona sama w sobie jest królestwem do wypoczynku i relaksu.
Kabina prysznicowa to miejsce kąpieli pod prysznicem połączonej z masażem wywołanym przez pompy lub dysze hydromasażu. Podczas takiej kąpieli z powodzeniem możemy stosować wszelkie olejki oraz płyny do kąpieli, bez obawy iż mechanizm hydromasażu ulegnie jakiemukolwiek uszkodzeniu.
Podczas wyboru odpowiedniej kabiny prysznicowej powinniśmy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje hydromasażu, czyli ilość dysz do masażu, rodzaj i jakość masażu wodnego, możliwość kąpieli kaskadowej, aromaterapii, chromoterapii, jak również z wyposażeniem kabiny prysznicowej w radio do słuchania podczas kąpieli.
Kolejna zaleta kabin prysznicowych, to ich łatwe i szybkie czyszczenie, są to również urządzenia trwałe, które można użytkować przez wiele lat. Doskonale wiemy jaki wpływ ma hydromasaż na nasz organizm, zatem kąpiel w kabinie prysznicowej z hydromasażem jest nie tylko odprężeniem i relaksem, ale również zabiegiem leczniczym, który pomaga w odpowiednim krążeniu krwi, niweluje stres, bóle mięśni stawów, dolegliwości skóry, nerek oraz kręgosłupa.
Nie bez powodu w sanatoriach kąpiel z hydromasażem jest traktowana jako zabieg leczniczy, dlatego posiadanie w domu kabiny prysznicowej z hydromasażem przynosi same zalety dla naszego samopoczucia oraz zdrowia. Jeżeli zaś mięlibyśmy zająć się poszczególnymi funkcjami kabin prysznicowych z hydromasażem, warto tutaj wymienić: prosty masaż wodny, siedzisko zamontowane w kabinie, trzy sposoby sterowania hydromasażem w zależności od modelu kabiny (sterowanie mechaniczne, pneumatyczne bądź elektryczne), funkcja biczy szkockich, funkcja kaskady czy też kurtyny wody oraz wiele innych.
Każda z tych funkcji jest dokładnie opisana w instrukcji obsługi danego modelu kabiny, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, warto zapoznać się z dokumentacją danego urządzenia, bądź zasięgnąć porady specjalisty.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Sposób wykończenia drewnianej podłogi

Myślisz o zmianie podłogi? A może planujesz wykończenie domu drewnianą podłogą? Postaram się przybliżyć ten temat.

Drewniana posadzka, czyli najprościej mówiąc drewniana podłoga to oczywiście deski podłogowe, które mogą być wykonane z drewna sosnowego, dębowego, czy innego surowca naturalnego dostępnego na rynku sprzedażowym.
Kiedy bowiem decydujemy się w domu na deskę podłogową, mamy pewność iż nasze podłogi są naturalne, trwałe, a do tego bardzo piękne. Jednak samo położenie desek podłogowych nie wystarcza, należy bowiem je odpowiednio wykończyć i pokryć twardą powłoką, aby były one trwałe i służyły nam przez wiele lat.
Drewnianą posadzkę, czyli nasze deski podłogowe możemy pomalować tradycyjnym lakierem bezbarwnym, bejco-lakierem czyli odpowiednim kolorem, bądź specjalną farbą emaliową matową lub z połyskiem.
Obecnie na rynku mamy ogromny wybór materiałów do pokrywania desek podłogowych, jednak nadal do najmodniejszych i najczęściej wybieranych przez klientów, należą lakiery, gdyż po ich użyciu pozostaje nam widoczna cała struktura drewna, która jest przecież największym pięknem i naturalnością deski podłogowej.
Musimy bowiem wiedzieć, że użycie farby emulsyjnej zakryje całą okazałość deski podłogowej, zarówno naturalny kolor, jak i usłojenie drewna. Farby emulsyjne są również zdecydowanie mniej odporne na ścieranie niżeli specjalistyczne lakiery do podłóg, dlatego większość producentów deski podłogowej zaleca pokrywanie jej wytrzymałymi i twardymi lakierami poliuretanowymi.
Tak naprawdę jednak każdy sposób na wykończenie naszej podłogi jest dobry, a wybór powinien być zasugerowany z jednej strony wytrzymałością i jakością powłoki deski podłogowej, z drugiej zaś wyglądem, który będzie nam się podobał i nada całemu wnętrzu wyjątkowy styl oraz niepowtarzalny blask.
Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną powłokę do wykończenia deski podłogowej, powinniśmy poznać kilka zasad. W tak zwanych pomieszczeniach przechodnich, czyli w ganku, w korytarzu oraz w kuchni, gdzie spędzamy najwięcej czasu, powinny znajdować się deski podłogowe z twardego drewna, oraz powinny być pokryte wyjątkowo twardymi lakierami, zaś w pomieszczeniach, w których rzadziej przebywamy zarówno deska podłogowa jak i jej powłoka może być nieco słabsza.
Kolejna ważna zasada to odpowiednie układanie deski podłogowej w celu optycznego powiększenia bądź pomniejszenia pomieszczenia. Ostatnim ważnym czynnikiem jest wykańczanie podłogi w odpowiedniej stałej temperaturze, najlepiej powyżej dwudziestu stopni, aby materiał nie uległ uszkodzeniu.
Jeżeli będziemy przestrzegać powyższych zasad z pewnością nasze wnętrza będą piękne, a deski podłogowe trwałe.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wyposażenie warsztatu majsterkowicza

Jak wyposażyć warsztat majsterkowicza.

Każdy mężczyzna lubi majsterkować, naprawiać, remontować, jednak aby mógł te czynności wykonywać musi mieć do tego odpowiednie miejsce, czyli warsztat majsterkowicza.
Kiedy mieszkamy w domku jednorodzinnym jest nam zdecydowanie lepiej i łatwiej wygospodarować jedno pomieszczenie w piwnicy na takowy warsztat, kiedy bowiem mieszkamy w bloku, na warsztat nie ma już miejsca.
Jednak aby móc wykonywać te wszystkie prace naprawcze i remontowe, musimy również posiadać odpowiednie zaplecze maszynowe, czyli odpowiednie elektronarzędzia. Do podstawowych i najczęściej używanych elektronarzędzi zaliczamy z pewnością wiertarki.
Możemy tu rozróżnić wiertarki zwykłe, wiertarko-wkrętarki, wiertarki udarowe i inne. Następna grupa elektronarzędzi to szlifierki, które służą jak sama nazwa wskazuje do szlifowania różnych materiałów. Wyróżniamy przy tym szlifierki kątowe oraz szlifierki oscylacyjne, a każda z nich ma inne zastosowanie, w zależności od wykonywanych przez nas prac.
Kolejna grupa elektronarzędzi to wyrzynarki, które również możemy podzielić w zależności od zastosowania, na wyrzynarki zwykłe oraz wyrzynarki kątowe. Równie ważnym elektronarzędziem w warsztacie majsterkowicza jest piła, przy czym możemy wyróżnić piły spalinowe oraz piły elektryczne, a zastosowanie danego typu elektronarzędzia w warsztacie oraz pracach domowych zależy od potrzeb poszczególnych użytkowników elektronarzędzi. Możemy wiercić otwory w ścianach i wtedy zdecydowanie będziemy potrzebować lepszej i mocniejszej wiertarki, jeżeli zaś ściany naszego domu są naprawdę twarde, z pewnością niezastąpiona będzie wiertarka udarowa.
Podobnie jest z innymi elektronarzędziami. Jeżeli na przykład posiadamy dużą działkę z drzewkami, gdzie często trzeba przycinać gałęzie, bardziej przydatna będzie piła spalinowa, z którą można swobodnie poruszać się po działce, jeżeli zaś zależy nam na cichszej pracy, a działka jest mała, zakupimy sobie piłę elektryczną.
Kolejne elektronarzędzie, które wymieniliśmy jako niezbędne w warsztacie majsterkowicza to szlifierka kątowa, służy ona głównie do szlifowania, bardzo przydaje się do renowacji mebli bądź wygładzania innych powierzchni przed malowaniem, a po założeniu odpowiedniej nasadki z powodzeniem może nam posłużyć jako elektronarzędzie do polerowania, na przykład podczas odnawiania lakieru na samochodzie.
Mieszkając w domku jednorodzinnym potrzebujemy na co dzień wielu elektronarzędzi do prac domowych, ogrodowych oraz remontowych, a w zależności od naszych potrzeb powinniśmy odpowiednio wyposażyć nasz warsztat.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Lista 10 spraw przed rozpoczęciem remontu

Remont lub wykończenie wnętrz to zakres prac wymagających odpowiedniego przygotowania. Zanim więc do niego przystąpimy, należy spokojnie usiąść i przeanalizować kilka spraw, których pominięcie może kosztować nas sporo nerwów i dołożyć niepotrzebnych wydatków.

1. Przemyśl poważnie ostateczny wygląd swojego mieszkania/domu w całości, jak i każdego pomieszczenia oddzielnie. Przejrzyj fachowe czasopisma, obejrzyj fotki i zastanów się, które z przedstawianych pomysłów możesz wykorzystać u siebie.
Pamiętaj, że wystarczy kiepski dobór odcieni farb, źle poprowadzenie oświetlenie lub zbyt dużo "bajerów", by efekt był odwrotny do zamierzonego.

2. Przelicz dokładnie fundusze, które chcesz przeznaczyć na remont lub wykończenie. Materiały lub elementy wykończenia bywają drogie.
Na pewnych rzeczach można zaoszczędzić, na innych nie warto. Co komu po super wyglądającej misce WC, skoro spłuczka podtynkowa się zacina.

3. Dokonaj dokładnych pomiarów pomieszczeń /obmiar/. Pozwoli Ci to jednorazowo kupić materiały w takiej ilości, jakiej faktycznie potrzebujesz. Oszczędzasz w ten sposób na kilkukrotnych odwiedzinach sklepu po te same materiały.

4. Sporządź w miarę dokładną listę tych materiałów i spisz zakres prac do wykonania. Dzięki temu będziesz mógł działać wg z góry określonego planu.

5. Sprawdź wydajności materiałów oraz zrób przeliczenie ich wymaganej ilości wg obmiaru Twoich pomieszczeń.

6. Zabezpiecz elementy pomieszczeń, które mogą zostać zabrudzone lub uszkodzone w trakcie prac. Dotyczy to oklejania okien, podłóg lub ewentualnie mebli.
Pamiętaj też, by remont przeprowadzać w odpowiedniej kolejności. Jeśli chcesz wymienić okna, zrób to, zanim weźmiesz się za przygotowanie ścian do malowania.

7. Staraj się wykorzystywać do konkretnych prac materiały jednego producenta. Instrukcje odnośnie innych produktów zalecanych do wykorzystania z konkretnym materiałem znajdziesz na większości opakowań.

8. Stosuj się do zaleceń producenta odnośnie techniki pracy z jego produktami /sposób wykorzystania, czas pracy itp./

9. Jeśli chcesz sam wykonać drobne prace elektryczne, pamiętaj by mieć pod ręką zawsze próbnik i na czas pracy wyłączyć bezpieczniki.
Jeśli potrafisz posługiwać się narzędziami elektromechanicznymi, pamiętaj o odpowiednim i bezpiecznym ich wykorzystaniu. Nie przybijaj gwoździ kombinerkami :)

10. Jeśli do prac w Twoim mieszkaniu/domu chcesz wynająć ekipę, nie bierz pod uwagę tanich ofert. Im taniej, tym większe prawdopodobieństwo przyszłych niedoróbek, poprawek i ogólnie mierna jakość wykonania.
Postaraj się najpierw porozmawiać z oferentem, wypytaj o proponowany sposób wykonania prac, sugerowane materiały, umowę, gwarancje itp.
Rozmowy nic nie kosztują, a nawet laik zorientuje się czy ma do czynienia z fachowcem.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Przesadzanie kwiatów

Po co? I komu to w ogóle jest potrzebne?

Kwiaty doniczkowe, którymi często w ogromnych ilościach umilamy sobie wnętrza naszych mieszkań wymagają od nas czasem również poświęcenia, odrobiny czułości oraz odpowiedniej pielęgnacji. Przesadzanie to po podlewaniu najważniejszy zabieg, jaki możemy zrobić dla naszej domowej roślinności.

Roślinny doniczkowe muszą być przesadzane, ponieważ po jakimś czasie nie dają rady egzystować w dotychczasowych warunkach. Roślina potrzebuje wówczas większej ilości ziemi i czasem większej doniczki. Ponieważ po pewnym czasie ziemia traci pulchność, zmienia się jej odczyn - jednych składników zaczyna glebie brakować, drugich jest z kolei aż nadto. Gromadzą się w niej osady pozostawiane przez używaną do podlewania wodę i nawóz. Zdarza się również, że ziemia porasta mchem, przez co utrudniony jest dostęp tlenu do korzeni.
Należy również pamiętać, że korzenie rosną proporcjonalnie do wzrostu części nadziemnej. Korzenie mogą zwijać się na dnie donicy, wychodzić z niej górą, wypychając ziemię lub dołem przez otwór odpływowy. Aby zapewnić roślinom harmonijny wzrost i zaspokoić zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, należy je przesadzać średnio co dwa trzy lata.

Czas na przeprowadzkę?
Kwiecień jest najlepszym miesiącem na przeprowadzkę rośliny do nowego naczynia. Głównie ze względu na wydłużający się dzień oraz wyższe temperatury, które pobudzają rośliny do intensywniejszego wzrostu. Należy zawsze pamiętać, aby nie wykorzystywać tegoż zabiegu w okresie spoczynku lub kwitnienia rośliny. Przesadzanie rośliny zawsze warunkuje poznanie wymagań co do donicy oraz gatunku gleby.

Wybieramy doniczkę!
Przy wyborze donicy zawsze należy pamiętać o obowiązkowym otworze na dnie oraz 1 - 2 cm większej średnicy od poprzedniego naczynia (jeśli zdecydujemy się na za dużą donicę, ziemia szybko się zbryla i zakwasza, a korzenie nie chcą rosnąć). Pojemniki używane powtórnie należy dokładnie umyć. Białawe wykwity wapnia można usunąć, stosując wodę z octem. Nowe doniczki ceramiczne przez kilka godzin moczymy w wodzie. Na dno usypujemy warstwę drenażu o grubości 1-2 cm w doniczkach mniejszych i 5-10 cm w dużych. Drenaż mogą stanowić odłamki ceramiczne naczyń, kamyki lub keramzyt.

Rodzaj ziemi
Najczęściej kupujemy gotowe mieszanki złożone z odkwaszonego torfu, piasku i ziemi. Należy jednak mieć na uwadze, do jakich roślin przeznaczone są tzw. mieszanki uniwersalne, gdyż wbrew ich nazwie nie nadają się do wszystkich gatunków kwiatów.
Przesadzamy krok po kroku

Kilka godzin przed operacją zmiany doniczki należy obficie podlać. Obracamy donicę dnem do góry, aby wyjąć roślinę z poprzedniego naczynia. Przytrzymujemy jednocześnie ręką podłoże, chwytamy łodygę i wykręcamy z doniczki wraz z bryłą korzeniową. Jeżeli bryła nie chce się wysunąć, lepiej stłuc doniczkę, niż uszkodzić system korzeniowy. Jeśli po wyjęciu z doniczki zauważymy u przesadzanej rośliny uszkodzone lub sczerniałe korzenie, należy je odciąć.
Mocno splątane natomiast, delikatnie rozluźnić tępo zakończonym patykiem. Przygotowaną w ten sposób roślinę możemy umieścić w nowym naczyniu. Pamiętać należy jednak o tym, że nie powinno się jej bardziej zagłębiać w nowej doniczce niż to miało miejsce w starej. Po umieszczeniu rośliny w pojemniku, obsypujemy ją dookoła podłożem i lekko ugniatamy. Jeżeli wymaga podpory, wbijamy ją już przy sadzeniu, uważając jednocześnie, by nie uszkodzić korzeni.

I po wszystkim....
Roślina przez tydzień powinna stać w miejscu, gdzie dochodzi jedynie rozproszone światło. Początkowo stosujemy oszczędne podlewanie, by w poszukiwaniu wody wypuściła nowe, cienkie korzenie wiążące ją z nowym podłożem. Pojawienie się młodych pędów jest sygnałem, by powrócić do normalnego podlewania.
Pamiętaj! Są również takie rośliny, które wyjątkowo nie lubią przesadzania. Są nimi: sagowce, paprocie, monstery, peperonie i fikusy. Zmieniamy im pojemnik dopiero wtedy, gdy korzenie zaczynają wychodzić z doniczki górą lub przez otwór odpływowy.

Co robić, kiedy rośliny stają się za duże? Zamiast przesadzania, na wiosnę najgłębiej zdejmujemy wierzchnią warstwę podłoża bez naruszenia korzeni. Niższe warstwy ostrożnie spulchniamy tępym narzędziem. Zdjętą warstwę ziemi zastępujemy bardzo zasobnym podłożem.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

22 kwietnia, Dzień Ziemi. Jak dbać o naszą planetę?

Kilka prostych sposobów jak dbać o naszą planetę bez większego wysiłku. Połączmy nasze siły!

Wielu z nas pamięta, że 22 kwietnia jest Dzień Ziemi, ale czy faktycznie do nas to dociera? Jest tyle sposobów, żeby wspomóc naszą planetę. Żeby nasze dzieci mogły żyć w dobrych warunkach.

Oto kilka z nich:

-> Wyłącz telewizor, kiedy go nie oglądasz. -- Telewizor zużywa średnio 175 kWh rocznie, z czego 45% to zużycie podczas "stand-by" (uśpienia).

-> Kup żarówki energooszczędne! Zużywają one 80% mniej energii niż tradycyjne, a mogą działać dziesięć razy dłużej!

-> Zastępując trzy żarówki o mocy 40W jedną o mocy 100W można uzyskać tyle samo światła i przy okazji zużyć mniej energii.

-> Kupuj książki audio Kupując 1 książkę audio na mp3 oszczędzasz tworzywa sztuczne i ok 2l ropy naftowej!

-> Zamień prasę tradycyjną na elektroniczną! Oszczędzaj do 80% codziennych wydatków na prasę oraz nawet 52kg papieru rocznie.

-> Nie wycinaj lasów! Kupuj e-booki.Jedna e-książka, to 1 małe drzewo więcej w naszych lasach.

Przyłącz się do akcji, zrób coś dla Ziemi z okazji jej Dnia!
Wejdź na nasz blog i zapisz się do grupy wsparcia ziemi!

Oszczędzaj naszą ziemię!Oszczędź na papierze, na ropie naftowej. Segreguj śmieci. Nie zużywaj niepotrzebnie torebek, które rozkładają się przez 400 lat! Kiedy masz do wyboru napój w puszce, czy w butelce - wybierz butelkę. Puszkę trudniej jest przetwarzać. Nie marnuj niepotrzebnie. Żyj godnie.

Segreguj śmieci. Na każdym osiedlu znajdziesz pojemniki z oznaczeniami, na szkło, plastik, papier i aluminium. Szukaj na opakowaniach produktów oznakowań recyklingu. Gaś światło, kiedy wychodzisz. Zakręcaj wodę, gdy jej nie używasz. Naprawdę łatwo jest być eko. Dołącz do naszej drużyny!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Techniki przesadzania roślin doniczkowych

Boisz się przesadzić swoje kwiaty? Naprawdę to nic trudnego, zajrzyj do artykułu na ten temat i do dzieła!

Amatorzy ogrodnicy bardzo często denerwują się przy przesadzaniu, traktując je jako delikatną i trudną operację. Jest to jednak czynność prosta, będąca częścią typowych zabiegów pielęgnacyjnych,
wykonywanych przy roślinach doniczkowych. Jeśli przesadzanie zostało wykonane prawidłowo, to jest ono niewielkim stresem dla rośliny, który w konsekwencji pozwala jej lepiej rosnąć.
Przesadzanie polega na przeniesieniu rośliny z doniczki do doniczki i wymianie całego podłoża lub tylko wymianie części podłoża, jeśli doniczka jest odpowiednich rozmiarów i właściwy termin
Przesadzanie najlepiej wykonywać, gdy wegetacja budzi się do życia, tzn. w okresie od początku lutego do końca marca. Można jednak przesadzać nawet przez cały rok, gdy roślina objawia taką potrzebę. Jeśli praca została dobrze wykonana, to po przesadzeniu roślina nie wykazuje żadnych oznak osłabienia. Należy jednak unikać wykonywania tego zabiegu pod koniec sezonu (począwszy od września) w przypadku roślin, które zimą wymagają spoczynku zimowego. Nowe podłoże pobudza zwykle wzrost rośliny, gdyż zawiera więcej składników pokarmowych.

Nie wszystkie rośliny muszą być przesadzane każdego roku. Zależy to od szybkości wzrostu i stosunku ich rozmiarów do wielkości doniczki. Koniecznie należy przesadzić roślinę wówczas, gdy traci ona stabilność z powodu niezrównoważenia przez doniczkę wielkości części nadziemnej.
Muszą też być przesadzone rośliny „wychodzące” z doniczek, tzn. mają pędy rosnące poza nimi lub takie, które zajmują całą objętość doniczki do tego stopnia, że podlewanie od góry jest niemożliwe. Slaby wzrost lub brak wzrostu oraz blednięcie unerwienia liści wskazują także na to, że czas na przesadzenie.
• Przycinanie korzeni
Rozwój korzeni jest proporcjonalny do wzrostu części nadziemnej rośliny. Ograniczona pojemność doniczki powoduje, że korzenie rosną spiralnie, tworząc u podstawy bryły ziemi rodzaj węzła. To splatanie korzeni nie pozwala roślinie na odpowiednie odżywianie się. Trzeba więc rozplątać korzenie i nie wahać się przed całkowitym usunięciem węzła. Przycinając system korzeniowy w ten sposób sprawiamy, że wytworzą się korzenie boczne intensywnie pobierające składniki pokarmowe z podłoża.
I Wszystkie etapy krok po kroku
Przyjrzyjmy się doniczce. Jeśli wydaje się nam zbyt mała w stosunku do rośliny, to należy ją zmienić. Zwykle nowa doniczka powinna mieć średnicę większą o 2—4 cm od starej, gdyż większość roślin woli rosnąć dość „ciasno”. Otwór w dnie doniczki należy zasłonić na przykład kawałkiem plastykowej siatki, aby nie uległ zatkaniu. Następnie układamy warstwę drenażu (keramzyt, żwirek czy rozdrobniony tuf) o grubości 3 do 5 cm. Następnie wypełnia się ziemią jedną czwartą do jednej trzeciej objętości doniczki. Wyjmujemy roślinę z doniczki opukując uprzednio jej brzeg np. o róg stołu. Przed przesadzeniem lepiej rośliny nie podlewać przez kilka dni. Przycinamy korzenie, a następnie umieszczamy resztę bryły korzeniowej w nowym podłożu. Górna część starej bryły korzeniowej powinna zostać pokryta warstwą nowej ziemi grubości 1—2 cm. Dosypujemy ziemię do doniczki. Należy ugnieść ją palcami lub niewielką pałeczką bambusową. Zabieg kończymy obfitym podlaniem.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak zakupy przez internet mogą ułatwić życie czyli co naprawdę zyskasz kupując zwykłe worki do odkurzacza

Czy zastanawiałeś się nad tym ile czasu spędzasz w pracy, ile na zakupach a ile z rodziną i dziećmi? Jeśli odpowiesz uczciwie na to pytanie to zobaczysz jak mało czasu zostaje ci dla najbliższych. Do pracy chodzić musisz, a co zrobić aby więcej przebywać z dziećmi? Jak zaoszczędzić czas a przy okazji i pieniądze?

Z pewnościa dzisiajsza mlodzież nawet sobie nie wyobraża jak wyglądały zakupy jeszcze jakieś 20 lat temu, a filmy z czasów PRL-u to dla nich po porostu zupełnie inna obca rzeczywistość. Stania w kolejce kojarzą im się wyłącznie z oczekiwaniem do kasy w supermarkecie a wielogodzinnego stania w kolejce za mięsem po prostu sobie nawet nie mogą wyobrazic. Ja to wszystko dobrze pamiętam! Ile czasu się zmarnowało na polowanie praktycznie rzecz biorąć za wszystkim, nu może z wyjątkiem octu.

Porównując te czasy z tym co mamy teraz nie przestaję się dziwić jak szybko zachodzą zmiany, jak zmienia się otaczajaca mnie rzeczywistosc i ludzie oraz jak szybko się zapomina to, co przeminęło. Lepiej nam się powodzi, jezdzimy swobodnie po świecie i mamy wymarzoną demokrację. Powstały nowe firmy, nowe szkoły, nowe banki i bardzo dużo nowych sklepów. Wydawało by się, że niczego nam już nie brakuje do szczęscia…. A ja wciąż nie lubię chodzić po sklepach… Dlaczego? Dlatego, że mimo zawalonych towarami sklepów wciąż marnuję strasznie dużo czasu na zakupy. Wydawało by się, że to co piszę to absurd, a jednak to rzeczywistość. Co z tego, że wszędzie jest pełno wszystkiego, ale tak naprawdę wartościowych rzeczy i w rozsądnej cenie nie znajdziesz tak łatwo i szybko. Często przypomina mi się powiedenie mojej babci, która była nadzwyczajnie rozsądną kobietą i dobrą gospodynią: czasami jest łatwiej zarobić pieniądze aniż mądrze je wydać”. Dlatego staram się racjonalnie robic zakupy.

Pewnego dnia, kiedy odwiedziłam kilka sklepów w poszukiwaniach worków do mojego odkurzacza, i gdy w żadnym z nich nie znalazłam odpowiedznich dla mnie, powiedziałam sobie, że dosyć marnowania czasu i trzeba coś z tym zrobić! Przecież nie mogę ciagle biegać i szukac zwykłych worków!!!! Szkoda życia! Wysiadając z autobusu spotkałam koleżankę i podzieliłam się z nią swoim zmartwieniem. Ona właśnie i doradziła mi jak wyjść z zaistniałej sytuacji. Okazało się , że ona również miała ten sam problem ale na szczęscie znalazła wyjście – kupowanie worków w specjalstycznym sklepie internetowym w którym są wszystkie typy i rodzaje. Po prostu wchodzisz na stronę, wybierasz i zamawiasz.

Żadnego biegania i szukania. Życie jest zbyt cenne i piękne i przemija tak szybko aby go marnować na ciągłe chodzenie po sklepach! Jeśli i Państwo jesteście tego samego zdania zapraszam po worki i filtry do odkurzaczy.

----------------------------------------------------------------



Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Kominek w salonie - elegancja i ciepło

Od kilkunastu już lat panuje w Polsce moda na kominki. Moda to o tyle praktyczna, że poza swoistą elegancją, dzięki kominkom możemy przy okazji zaoszczędzić nieco na tradycyjnym ogrzewaniu, zarazem ciesząc oczy naturalnym płomieniem. Sprawdź czy to rozwiązanie będzie dobre także dla Ciebie!

Dla kogo kominek?

Kominki - nie czarujmy się - wyglądają dobrze dużych salonach, które znajdziemy w samodzielnych domach lub apartamentach. Jeśli dom pozostaje na razie tylko w sferze Twoich marzeń i dziś masz tylko niewielkie mieszkanie, dodatkową przestrzeń jaką zabierze kominek ciężko będzie wygospodarować, do tego kominek w małym pomieszczeniu wygląda po prostu brzydko. 
Dlatego też musimy mieć duże pomieszczenie, w którym kominek nie będzie przytłaczać, ale stanowić jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Trzeba mieć też na uwadze, że nie można zbyt blisko samego pieca stawiać przedmiotów łatwopalnych, co znów implikuje wymóg pewnej przestrzeni.

Jeśli już zdecydowaliśmy, że chcemy kominek posiadać i mamy do tego warunki, warto nie kupować pierwszego z brzegu, ale przejrzeć ofertę różnych producentów. Piece kominkowe są produkowane w różnych rozmiarach, kształtach, mają też różne parametry (kluczowym elementem jest tutaj szyba, która musi być bardzo trwała i odporna). 
Pomimo że konstrukcja wydaje się prosta, obudowy kominkowe posiadają czasem różne rozwiązania, które pozwalają wykorzystać je w różnych warunkach budowlanych - posiadają też odmienną estetykę. Dlatego też przed dokonaniem wyboru warto omówić wątpliwości ze sprzedawcą, sprawdzić alternatywne rozwiązania i ostatecznie wybrać to najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb.

Nie wolno przy tym zapomnieć o stosownych akcesoriach! Nawet najbardziej estetyczny kominek będzie wyglądać źle, jeśli drzewo lub brykiet będą leżeć na podłodze, zaś do pracy z ogniem wykorzystywać będziemy stary pogrzebacz. Odpowiednie akcesoria nie są zbyt drogie, a estetycznie wykonane narzędzia i odpowiednia podstawka (lub przygotowana wcześniej wnęka w ścianie) na brykiet pozwolą połączyć użyteczność z odpowiednią estetyką.

Trzeba też pamiętać, że szyby w kominkach często się kopcą i trzeba je regularnie czyścić - tutaj polecić można nawet zwykły środek czyszczący dostępny w domu i szmatkę - najważniejsze by szybę utrzymać w czystości, gdyż ogień potrafi ją czasem osmolić i wygląda wtedy zwyczajnie brzydko.


Opłacalność inwestycji

Jeśli mamy dostęp do darmowego drewna, w dłuższej perspektywie posiadanie kominka będzie na pewno bardziej opłacalne od tradycyjnych rozwiązań. 
Nawet jeśli drewno musimy kupić, przy odpowiednim rozłożeniu instalacji grzewczej (np. dodaniu dodatkowych kanałów wentylacyjnych do innych pomieszczeń) piec także może być opłacalny. Zwłaszcza, gdy zamiast drzewa w tradycyjnej postaci zainteresujemy się brykietem. Nie ma co kryć - brykiet drzewny nie jest tak piękny i tradycyjny w formie jak drewno, ale na pewno jest to rozwiązanie ekonomiczne i wygodne - zarówno przy transporcie, składowaniu jak i samym spalaniu. Brykiet jest bowiem ekologicznym materiałem stworzonym specjalnie do kominków, jest suchy, ma wysoką sprawność energetyczną i doskonale się pali. Do codziennego ogrzewania jest więc rozwiązaniem idealnym!

Bez względu jednak na wykorzystywany materiał - tradycyjne ogrzewanie niemal zawsze będzie droższe. Z drugiej jednak strony kominek to nie urządzenie, które regulujemy pokrętłem - wymaga jednak pewnej uwagi i uzupełniania materiału palnego. O ile ma pełnić wyłącznie funkcję estetyczną - nie ma problemu - raz na kilka dni możemy dla przyjemności rozpalić nawet niekoniecznie brykietem - a właśnie naturalnym drewnem, ale jeśli planujemy kominkiem ogrzewać pokój czy cały dom - trzeba się liczyć z faktem, że wymaga stałej uwagi. Stąd też rozwiązanie to polecane jest dla świadomych osób, które dysponują odrobiną dodatkowego czasu i po prostu mają ochotę to robić. Niemniej odwdzięczy się na pewno przyjemnym ciepłem, blaskiem i... niższymi rachunkami!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 Niezwykłe Typy Materacy Do Sypialni

Co takiego jest właśnie w tych materacach, że uważa się je za tak wyjątkowe i niezwykłe? I w jaki sposób dzięki nim możesz dramatycznie podnieść komfort swojego snu? Wszystko za sprawą zapierającej dech w piersiach technologii, która przemienia Twoje łóżko w prawdziwą aparaturę do wypoczynku.

Czasy, kiedy ludzie spali byli jak i byle gdzie mamy już za sobą. Odchodzą w przeszłość wraz z niesławną wersalką: meblem, który jest odpowiedzialny za to, że tak wiele osób z rozrzewnieniem wspomina okres, gdy ich kręgosłup był jeszcze w dobrej formie.

Teraz, do konieczności zaopatrzenia swojego łóżka w profesjonalny materac nie trzeba nikogo przekonywać. Wygodnych materacy jest na rynku sporo – i jest z czego wybierać.

Niewiele osób wie jednak, nawet dziś, jak zaawansowana technologicznie jest branża zajmująca się zapewnieniem ludziom warunków do dobrego snu. I jakie niezwykłe materace są produkowane. Poznaj trzy z nich. Nowoczesne. Zachwycające. I – co najważniejsze – dostępne w sprzedaży w Polsce.

Tak, jeśli masz ochotę, możesz zafundować sobie jeden.

Materace termoelastyczne piankowe

Te materace obrosły legendą, jako że ich wynalazcą jest NASA, amerykańska agencja kosmiczna. To działa na wyobraźnię. Zwłaszcza, że właściwości materacy termoelastycznych są tak inne od wszystkich pozostałych.

Materace kosmiczne? Można tak to ująć.

Co jest w nich takiego niezwykłego? Reagują na ciepło. Wystarczy, że się położysz, a materac zaczyna odbierać ciepło, które emituje Twoje ciało. Materac ugina się pod wpływem Twojego ciężaru w tej samej chwili, kiedy się kładziesz i tak jak inne materace, dopasowuje się do ciała pod wpływem takiego nacisku. Ale potem, następuje dalsze dopasowanie właśnie pod wpływem wyemitowanego przez Ciebie ciepła. Aby ulepszyć osiągnięty efekt.

Jest to jakby takie „drugi etap” dopasowania, który znakomicie podnosi wygodę odpoczynku. Do tego stopnia, że materace termoelastyczne stosuje się czasem w profilaktyce odleżynowej.

Przykładem materaca termoelastycznego jest na przykład „Czuła Jest Noc (ME)”, model posiadający aż 7cm pianki wrażliwej na ciepło.

Materace termoelastyczne lateksowe

To, co wydawało się zarezerwowane tylko dla specjalnych, drogich pianek, udało się zawłaszczyć także niektórym producentom lateksu. Powstał lateks typu „memo”. Lateks termoelastyczny.

Mówi się o nim, że jest to lateks z pamięcią, ponieważ - jak każdy materiał termoelastyczny - zatrzymuje, jakby „zapamiętuje” na chwilę kształt osoby, która na nim leży. I kiedy wstaniesz z materaca z memolateksu, jeszcze przez moment możesz podziwiać – jeśli chcesz – odbicie Twojego ciała na płycie lateksu.

To wkrótce znika i powierzchnia materaca powraca do swojej pierwotnej postaci.

Materace z memolateksu, którego niezwykle udanym przykładem jest model „Markiza Memo”, łączą wszystkie zalety materacy lateksowych i termoelastycznych.

To wspaniale harmonijna kompozycja.

Materace z fizjolateksu

Ten materac nie posiada wrażliwości cieplnej, ale proponuje Ci wygodę osiągniętą na inny sposób. Blok lateksowy, stanowiący wypełnienie takiego materaca (sztandarowy model: "Sendar"), zaprojektowany został z uwzględnieniem tego, w jaki sposób ciało człowieka w pozycji leżącej wywiera nacisk na podłoże. I wiedzę tę wykorzystano już na najbardziej pierwotnym, materiałowym poziomie: przy tworzeniu bloku lateksowego.

Bo widzisz, wiele materacy posiada tak zwane strefy twardości. Dzięki nim pewne rejony materaca są bardziej miękkie, a inne bardziej twarde, w zależności od przeznaczenia. Czyli, w zależności od tego, czy przeznaczone są pod „cięższe”, czy pod „lżejsze” elementy ciała człowieka.
"Sendar" także posiada strefy twardości. Ale są one w nim tylko dodatkiem do czegoś, czego nie posiadają tradycyjne materace lateksowe.

Otóż lateks w materacu tego typu posiada zróżnicowaną gęstość. Najbardziej gęsty jest w części biodrowej materaca, a więc tam, gdzie nacisk na materac będzie największy. Odpowiednio mniejszą gęstość zastosowano w częściach skrajnych bloku lateksu.

A co najważniejsze – przejście między gęstościami odbywa się płynnie. Nie ma tam „schodków” gęstości. Budowa takiego materaca jest swoiście „naturalna”. Tak jak naturalna jest budowa ciała ludzkiego.

Typów i rodzajów materacy jest naprawdę dużo. Można się zagubić, próbując porównać, czym jeden model różni się od innego.

Ale te trzy typy i modele materacy odznaczają się na tle całej reszty.

Są prawdziwie niezwykłe.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co kupić - LCD czy raczej plazmę?

Dla zwykłego śmiertelnika obydwa telewizory - LCD oraz plazmowe - wyglądają identycznie. Choć też w monecie kupna akurat nie to nas obchodzi. Porady, na co zwrócić uwagę w czasie kupowania tv.

Nie tak dawno poprosiła mnie siostra, żeby pomóc jej w wyborze telewizora do domu. A ponieważ w tym temacie to ja jednak zupełnie nie teges, to musiałem się zabrać do szukania wiedzy. Jak zwykle szukałem w necie: doskonałe (choć czasochłonne) źródło wiedzy, na kilku forach, w kilku komentarzach, artykułach. I na dziś moja wiedza jest taka: dla zwykłego śmiertelnika obydwa współczesne telewizory - LCD oraz plazmowe - wyglądają identycznie. Choć też w środku, w sposobie generowania obrazu - są daleko idące różnice. Ale to w monecie kupna akurat nie obchodzi nas.

Plazma czy raczej LCD:
No to akurat pytanie chyba bez odpowiedzi. W niektórych parametrach lepszy jest telewizor plazmowy, ale w innych bije go na głowę starsze LCD. W czym lepsza jest plazma (w dużym skrócie)? Bez wątpienia lepiej oddaje czerń. Po prostu - tu czarne jest czarne (a nie bure). Więcej szczegółów jest i w cieniach, i w światłach obrazu. Ale nie jest to na tyle wielka różnica, żeby płacić tak wysoką cen. Bo jak w starej reklamie: jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać? I faktycznie - telewizory plazmowe są znacznie droższe od ciekłokrystalicznych o identycznych rozmiarach. Ale prawdą jest i to, że wyższa cena może być... zaletą. Wszak nie wszyscy ściubolą grosz do grosza! Są tacy, co to muszą się pokazać, bo po prostu tanio byłoby wstydem. To tak jak z markowym obuwiem: ktoś nosi autentyczną "pumę" a ktoś inny tyko podróbę.
Faktem jest, że w Stanach Zjednoczonych po pierwszym zachłyśnięciu się "nowinką", jaką była plazma, nastąpił masowy zwrot tych telewizorów a argumentem była dużo gorsza - w porównaniu z LCD - jakość obrazu (zwłaszcza ostrości).

Wielkość ekranu:
Zarówno za wielki, jak i za mały telewizor przyczyni się do zmniejszenia komfortu użytkowania. Jego wielkość trzeba dobierać do wielkości pokoju, do którego telewizor będzie wstawiony. Do niedawna stosowano taki przelicznik: najlepiej TV oglądać z odległości ok. 4 długości przekątnej ekranu. Bo w takiej sytuacji oko ludzkie korzystnie obejmuje cały ekran a wzrok nie męczy się. To przyjęto na podstawie wieloletnich obserwacji, wniosków użytkowników. A to akurat zbiega się z wartościami przekątnej. Dla przykładu telewizor 21-calowy oglądało się z odległości 2,1 metra. I odpowiednio:
26" z odległości 2,6 m.
37" z odległości 3,7 m.
42" z odległości 4,2 m.
Tyle, że rzecz dotyczyła przecież starego typu telewizorów o proporcjach obrazu 3:4. Współczesne tv, ciekło-krystaliczne mają ustawione zupełnie inne proporcje (a dokładniej mówiąc - mają jedynie możliwość ustawienia także 3:4). Ja na początku, przez kilka pierwszych dni, też dostawałem oczopląsu - oglądając 32 cale ze starego miejsca (z którego oglądało się "stare" 21 cali). Ale po 3-4 dniach wszystko wracało do normy. To trochę tak, jak z wizytą w kinoplexie: podczas pierwszej jesteś absolutnie oszołomiony. Przy drugiej wizycie jest już OK. A przy trzeciej-czwartej łapiesz się na tym, że potrzebne ci są nowe... emocje.

Można jeszcze zgodzić się z zupełnie innym powodem (pozornie mało ważnym) kupna dużego TV: chęcią zaimponowania dalszej rodzinie, sąsiadom, itp. To także trzeba wziąć pod uwagę, takie są po prostu realia dnia dzisiejszego.

HD ready czy raczej droższe FUL HD:
Przy telewizorze o przekątnej 32-40" Full HD nie ma większej racji bytu. Prawda jest taka, że normalnie użytkując telewizor (nie ślęcząc z nosem przy ekranie, lecz siedząc od niego 2-3 metry lub więcej) na tak małym wyświetlaczu różnicy pomiędzy rozdzielczością 1920x1080, a 1280x720 praktycznie nie zobaczysz. Zobaczysz natomiast na ekranach naprawdę dużych - 60-70", projektorze. Nie będzie to jednak kolosalna różnica.
Kupowanie LCD Full Hd na wyrost przypomina kupowanie butów na wyrost. I to zarówno pod względem jakościowym jak i ekonomicznym. Jak dorośniemy już do tych butów (męcząc się przez lata) trzeba je będzie i tak wymienić na nowe, bo są już niemodne i najzwyczajniej się zniszczą, zużyją.

Gdy jednak trafi się taka sytuacja - że klient to zabiegany biznesmen , który wracając do domu wieczorem zasiada przed telewizorem na dwie godziny - tylko do programów np. HD Discovery (dla odprężenia), to wówczas Full Hd spełni jego wszystkie marzenia. Zresztą on i tak ma już w swoim domu telewizję N, może jeszcze inny kanał cyfrowy, a dzieciaki namiętnie gniotą gry na playstation. W jednym ze sklepów oglądałem telewizor z włączoną najnowszą grą: obraz po prostu bajka! żyleta. Dźwięk zresztą też.

Wniosek: jakość obrazu trzeba kupować do możliwości korzystania z nich "na dziś" , bo jutro przyniesie zupełnie inne rozwiązania.


Jasność ekranu:
Od jasności ekranu zależy jakość oglądamia tv w silnym oświetleniu. Bo wówczas regulacja umożliwia dobranie jasności obrazu do światła w pomieszczeniu. Teoretycznie także im większa jasność tym szersza skala kolorów, większa gama szczegółów. Praktycznie można przyjąć, że na dziś standartem jest jasność 300-600 cd/m.kw. W telewizorach plazmowych jasność jest z reguły wyższa: 1.000-1.500 cd.


Czas reakcji:
Wyrażony jest w milisekundach a określa szybkość z jaką ekran reaguje na zmiany obrazu. Im krótszy ten czas, tym lepszy obraz. Zbyt długi czas reakcji objawia się smużeniem i zlewaniem się elementów obrazu. Wystąpi to np. przy oglądamiu meczów piłkarskich, bądź innych szybkich sytuacji (np. wyścigi F1 albo kino akcji).
A zatem im niższy jest ten wskaźnik (im szybciej ekran reaguje na zmiany), tym lepszy telewizor, mniej cię udręczy. Przyzwoity telewizor powinien mieć czas reakcji od 8 ms w dół (na przykład 6 ms).

Kontrast:
Najkrócej mówiąc - im większy kontrast, tym lepszy obraz. Więcej szczegółów i w cieniach, i w światłach. Po prostu w tych skrajnych miejscach coś jednak widać: czerń będzie ciemniejsza, ale ze szczegółami, a biel będzie... bielsza (też ze szczegółami, bez wypalonych do białości plam na ekranie). Jeśli szukasz telewizora z jak najlepszym obrazem, to szukaj kontrastu (statycznego) powyżej 1.200:1, lub dynamiczny powyżej 5.000:1. I tu właśnie lepsza będzie plazma. Ponieważ lepiej oddaje czerń, to i obraz będzie doskonalszy.

No i na koniec została cena:
Tu już musisz sam dać sobie radę. Nie mam tu regułki żadnej, bo to jest tak, jak w starym powiedzeniu:
młynarz lubi ogórki a ja wolę... jego córki. Z chęcią zobaczyłbym więc jednak kilka zdań w komentarzach. Zapraszam.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

czwartek, 18 listopada 2021

Problem z grzybem w mieszkaniu

W artykule znaleźć można kilka cennych wskazówek odnośnie walki z grzybem i pleśnią w domu.

Najważniejsze w walce z grzybem lub pleśnią jest wyeliminowanie przyczyn jego powstawania. Nic nam nie da, jeżeli będziemy walczyć jedynie ze skutkami - zrobi się błędne koło, a my wciąż będziemy wycierać, ciągle odrastającego grzyba ze ścian.

Tam gdzie powstaje grzyb musi być wilgotno. Spróbuj zlokalizować przyczynę zawilgocenia lub zbierania się wilgoci. Być może masz drobny przeciek - np. pękła rura i woda kropelkami wylatuje na zewnątrz. Usuń to jak najszybciej. Może wina leży nie w Twoim mieszkaniu lecz sąsiada, który ma nieszczelną instalację lub kiepski stary tynk, pod którym płynie mały strumyk po każdym deszczu?



Dobre rady:

1. Staraj się często wietrzyć mieszkanie. Najlepiej jest to robić otwierając szeroko okna i pozostawić je takimi na krótki czas. Mieszkanie przewietrzone w taki sposób nie traci ciepła - świeże powietrze szybko nagrzewa się, pochłaniając ciepło z otoczenia (meble, sprzęt). Natomiast długie wietrzenie nie jest korzystne ze względu na znaczne wyziębienie mieszkania i/lub w czasie deszczu na wprowadzanie wilgotnego powietrza do środka.
2. Nie wieszaj mokrych lub nawet lekko wilgotnych ubrań od razu do szafy. Takie miejsca jak szafa lub szuflada idealnie nadają się na rozrost grzybni, ponieważ nie ma w nich ruchu powietrza.
3. Odsuń na kilka cm meble od ściany, gdzie występuje problem. Świerze powietrze będzie przechodzić między meblem a ścianą i osuszać obie płaszczyzny, nie dopuszczając do rozwoju grzyba.
4. Zachowuj czystość w mieszkaniu, bowiem wszelki kurz w połączeniu ze skraplającą się parą wodną stanowi super pożywkę dla mikroorganizmów.
5. Na noc lekko rozszczelniaj okna aby powietrze nie stało w miejscu - wymusza to ruch powietrza; zresztą śpi się lepiej mając do dyspozycji nieco świeżego powietrza.
6. Dogrzewaj swój dom; nawet wtedy, kiedy wyjeżdżasz na ferie zimowe. Nie dopuszczaj do zbytniego wyziębienia się ścian. Na zimnych powierzchniach szybciej skrapla się para wodna.
7. Zawsze otwieraj na oścież okno w łazience po zakończonym prysznicu lub kąpieli aby w jak najszybszym czasie pozbyć się pary wodnej i nie pozwolić jej się skondensować na ścianach.
8. Jeżeli mieszkasz w domu o dużej wilgotności możesz zafundować sobie urządzenie do pochłaniania wilgoci. Znane jest pod nazwą "dehumidifier". Koszt od kilkudziesięciu do ponad tysiąca zł. Takie za 400 zł jest w pełni wystarczające nawet na większe mieszkanie lub na cały domek. W zależności od ceny producenci oferują urządzenia, które same wyliczają i wprowadzają optymalną (40%-60%) wilgotność powietrza w pomieszczeniu/ach, same odprowadzają nadmiar wody do instalacji kanalizacyjnej oraz same się włączają i wyłączają, grzeją lub chłodzą, itd.
9. Zawsze można się również pokusić o bardzo skuteczne, lecz przy okazji bardzo drogie, ocieplenie ścian budynku z zewnątrz np. styropianem i położenie nowej elewacji.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zalety montażu klimatyzacji przez profesjonalną firmę

Klimatyzatory to coraz częściej spotykane urządzenia w gospodarstwach domowych. Wcześniej można je było zaobserwować tylko w biurach, marketach i placówkach służby zdrowia oraz w domach bogatych osób. Na przestrzeni lat sytuacja uległa zmianie. Aktualnie przeciętna polska rodzina jest w stanie pozwolić sobie na instalację klimatyzacji. Czy jednak powinna robić to sama, czy zlecić usługę profesjonalistom?

Samodzielny montaż klimatyzacji to nie najlepsze rozwiązanie. Przede wszystkim jest ono niezgodne z prawem. Montaż i serwis klimatyzacji typu split, multi split i VRF mogą wykonywać wyłącznie osoby legitymujące się certyfikatem F-gazy.

Zachowanie gwarancji na klimatyzatory

W przypadku wdrożenia lub serwisu jakichkolwiek elementów instalacji klimatyzacji przez osoby nieuprawnione, nie tylko łamie się prawo, ale również świadomie pozbawia się gwarancji. Ta natomiast, w zależności od producenta, może wynosić od 2 do nawet 10 lat. 

Wyższa efektywność pracy klimatyzatora

Często zdarza się również, że klimatyzator montowany samodzielnie zostanie osadzony w sposób nie do końca przemyślany. Poza niższą efektywnością jego pracy, również jego montaż może przyczyniać się do konieczności myślenia o generalnym remoncie lub chociażby o konieczności gipsowania, wyrównywania i malowania ścian. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Montaż klimatyzacji przez nieuprawnione oraz nieprofesjonalne podmioty może skutkować również większą awaryjnością instalacji, a przez to generować dodatkowe koszty (np. wynikające w większego poboru mocy) oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi znajdujących się w pobliżu klimatyzatorów. 

Tańszy zakup klimatyzacji

Korzystając z usług profesjonalnej firmy można również zaoszczędzić pieniążki przy zakupie klimatyzatora. Decydując się na samodzielny zakup klimatyzatora, objęty jest on 23% podatkiem VAT, natomiast w przypadku zakupu klimatyzatora wraz z usługą montażu, ten sam klimatyzator będzie objęty 8% podatkiem VAT. Różnica jest więc znaczna i w zależności od marki, modelu i liczby urządzeń może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Lepszy dobór sprzętu

Odpowiednio przeszkoleni i doświadczeni monterzy klimatyzatorów doskonale wiedzą jaki rodzaj i model klimatyzatorów najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu, zapewniając odpowiedni komfort termiczny. Zwykle profesjonalne firmy montujące klimatyzatory mają podpisane umowy o współpracy z producentami sprzętu, przez co mają możliwość zakupu klimatyzatorów w znacznie niższej cena niż cena dla przeciętnego Kowalskiego.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jaki kominek wybrać? Na drewno, gazowy a może biokominek?

W dzisiejszych czasach mamy większe pole do popisu co do wyboru odpowiedniego wkładu kominkowego. Możemy zdecydować się na wkład kominkowy na drewno, gaz czy nawet biopaliwo. Natomiast trzeba się zastanowić na czym nam zależy oraz jaki mamy budżet na wykonanie całego kominka.

Kominek na drewno czy to napewno dobry wybór?

Kominek z wkładem na drewno jest najbardziej popularną i wybieraną opcją przez ludzi, którzy chcą dogrzewać dom w standardowy sposób. Wkłady kominkowe cenowo rozpoczynają się od około 3000 zł i możliwości przy nich są bardzo duże. Możemy bez problemowo przy takich kominkach wykonać DGP (doprowadzenie gorącego powietrza) jak i przy wkładach z płaszczem wodnym - ogrzewać całą wodę w domu. Kominek na drewno jako jedyny daje nam naturalne odgłosy palącego się drewna jak i klimat, który uwielbiają wszyscy miłośnicy kominków. Z minusów jest to że należy dokładać drewno do takiego wkładu jak i sprzątać popiół po zakończonym paleniu. 

Czy kominek gazowy to hit nowoczesnych domów i wygoda? 

Alternatywą podczas wyboru odpowiedniego wkładu jest kominek gazowy. Jest to coraz bardziej popularna opcja wśród kominków. Cechą szczególną tego typu rozwiązania mamy przede wszystkim wygodę rozpalania, gaszenia jak i czystości jaką zachowują wkłady. Natomiast cena takich wkładów na gaz jest dużo wyższa, aniżeli jest to w przypadku wkładów na drewno czy biopaliwo. Dodatkowo należy posiadać w domu bezpośredni dostęp do gazu oraz odpowiednio wykonany komin. Dlatego ta opcja wśród kominków jest mniej spopularyzowana i wybierana. Pozwalają sobie na nią osoby o większym budżecie. 

A może wybrać kominek na biopaliwo czyli biokominek? 

Jest to w ostatnich latach nowość na rynku i również staje się ona coraz bardziej popularna podczas wybierania odpowiedniego wkładu. Dzięki temu że biokominek nie musi posiadać komina to jest to opcja idealna zarówno w domu ale również w mieszkaniu, restauracji, biurze czy sypialniach. Biokominek również cechuje się niską ceną za wkład na biopaliwo oraz łatwością rozpalenia czy zgaszenia. Jednym z minusów jaki posiada to czas palenia się na jednym pełnym zbiorniku wypełnionego wkładu z biokominka. Na tą opcje kominka na biopaliwo najczęściej decydują się osoby które palą rzadko oraz nie potrzebują dogrzewać domu dodatkowym źródłem ciepła. 

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wybór kotłów CO na paliwa stałe. Czym się kierować?

Sezon grzewczy się wprawdzie skończył, ale wiele osób właśnie teraz zaczyna myśleć o wymianie lub zakupie kotła do ogrzewania domu. Kotły reklamowane jako spełniające normy kupić można właściwie wszędzie - w hurtowniach, bezpośrednio u producentów, w wielu wypadkach także on-line.

Sezon grzewczy się wprawdzie skończył, ale wiele osób właśnie teraz zaczyna myśleć o wymianie lub zakupie kotła do ogrzewania domu. Kotły reklamowane jako spełniające normy kupić można właściwie wszędzie - w hurtowniach, bezpośrednio u producentów, w wielu wypadkach także on-line. Kotły na paliwa stałe, których sprzedawcy deklarują zgodność z obowiązującymi normami można też kupić na aukcjach w popularnych serwisach aukcyjnych. Niestety, wiele z nich, choć cena jest najczęściej atrakcyjna, jak wykazują kontrole obowiązujących norm nie spełnia. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe, aby nie narazić się na zakup kotła nie spełniającego obowiązujących norm ?

Znak CE. Musi być nim oznaczony każdy kocioł na ekogroszek, pellet drzewny, czy biomasę wprowadzany na rynek i dopuszczony do sprzedaży.

Wykonanie kotła – np. jakość spawów, szczelność i spasowanie elementów ruchomych, ostre krawędzie, o które można się zranić itp. Jesteśmy skazani na ocenę „na oko”, ale wbrew pozorom nawet taka pobieżna ocena może wiele powiedzieć o jakości wykonania kotła.

Wyposażenie kotła. Każdy kocioł na ekogroszek, pellet drzewny, czy biomasę musi być wyposażony w zawory bezpieczeństwa, np. przy sterowniku. Kocioł na paliwa stałe powinien też mieć łatwo dostępny ogranicznik temperatury bezpieczeństwa, czyli system zabezpieczający przed przegrzaniem się. Powinien być także wyposażony w zawirowywacze montowane wkanałach spalinowych kotłów. Zaburzają one ruch spalin po to, aby wymiana ciepła między gazami spalinowymi a krążącą w wymienniku kotła wodą była intensywna, a więc wysoka sprawność urządzenia. Kocioł nie powinien być natomiast wyposażony w dodatkowy ruszt do spalania innego rodzaju paliwa niż to, które jest dlań dedykowane.

Materiały z jakich wykonano komorę kotła. W przypadku kotłów węglowych np. na ekogroszek należy sprawdzić czy palenisko jest wyposażone w elementy ceramiczne, które akumulują ciepło. Pozwala to uzyskać wysoką temperaturę, w której następuje dokładne spalanie substancji lotnych wydzielających się z paliwa i oznacza mniejszą emisję szkodliwych związków do atmosfery.

Ważne jest sprawdzenie rodzaju paliwa, którym według producenta czy sprzedawcy można palić w kotle CO. Im więcej rodzajów paliwa można w danym kotle stosować, tym teoretycznie jest on bardziej uniwersalny i wygodny dla użytkownika. Z drugiej strony jednak z reguły im więcej rodzajów paliwa można w kotle stosować, tym niższa może być sprawność urządzenia. Ponadto stosowanie paliwa innego niż dedykowane zazwyczaj wiąże się ze zwiększoną emisją szkodliwych związków do atmosfery, co może być niezgodne z obowiązującą normę. Dobrze jest też zwrócenie uwagi, czy na terenie, w którym ma być użytkowany kocioł CO nie obowiązuje zakaz używania danego rodzaju paliwa, bo wiele samorządów wprowadziło takie ograniczenia.

Niezwykle istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest sprawność kotła deklarowana przez producenta lub sprzedawcę. Im wyższa sprawność kotła, tym więcej ciepła można uzyskać z określonej ilości paliwa. Zmniejsza to koszty eksploatacji kotła na paliwa stałe, nie zmniejszając komfortu cieplnego.

Sposób podawania paliwa. Bardzo istotną kwestią przy wyborze kotła na paliwa stałe jest sposób podawania paliwa, tzn. czy paliwo jest podawane ręcznie czy automatycznie – automatyczne podawanie zwiększa komfort użytkowania, oszczędza czas. Brak takiego systemu w nowych kotłach na paliwa stałe może rodzić podejrzenia co do jakości kotła i jego zgodności z obowiązującymi normami.

Sposób spalania paliwa. Na to także warto zwrócić uwagę wybierając kocioł na paliwo stałe do ogrzewania domu. Kotły ze spalaniem dolnym zużywają mniej paliwa. W takich kotłach na ekogroszek czy pellet drzewny pali się tylko niewielka część załadowanego paliwa w dolnej części komory zasypowej, więc paliwo wystarcza na dłużej.

Wybierając kocioł do przydomowego systemu ciepłowniczego warto także sprawdzić pojemność komory zasypowej przy automatycznym podawaniu, czyli określić jak długo kocioł będzie pracował bez konieczności uzupełniania paliwa, co ma znaczny wpływ na wygodę użytkowania.

Sposób czyszczenia kotła. To także ważny parametr kotłów na paliwa stałe, który warto wziąć pod uwagę. Produkty spalania osadzają się na elementach kotła i mogą prowadzić do zmniejszenia jego sprawności energetycznej, a w skrajnych przypadkach nawet do samozapłonu. Łatwy dostęp do paleniska pozwoli na utrzymanie urządzenia na odpowiednim poziomie sprawności. Warto wybrać kocioł wyposażony w system półautomatycznego oczyszczania, co ułatwi dbanie o jego sprawność. Jeżeli do czyszczenia i konserwacji konieczne są narzędzia, np. szczotki, czy wyciory, warto zapytać sprzedawcę, czy zostaną dostarczone wraz z kotłem.

Warto sprawdzić umieszczone przez producenta piktogramy ostrzegawcze, np. oznaczenie powierzchni, które mogą nagrzewać się podczas pracy lub wskazujących występowanie zagrożenia elektrycznego – producent powinien minimalizować zagrożenia dla użytkownika podczas eksploatacji kotła.

Każdy kocioł na paliwo stałe powinien mieć instrukcję obsługi, która musi być zrozumiała. Powinna zawierać informacje dotyczące instalacji kotła, sposobu palenia, obsługi, eksploatacji itp. Brak instrukcji powinien być sygnałem ostrzegawczym. Chyba, że chcemy kupić np. kocioł używany z drugiej ręki, a instrukcje są dostępne np. na stronach internetowych producenta.

Każdy kocioł na paliwa stałe - ekogroszek czy pellet drzewny powinien mieć widoczną etykietę energetyczną. Pomoże ona porównać oferty i ułatwi wybór urządzenia, które jest jednocześnie oszczędne i wydajne. Najważniejszym parametrem pokazanym na etykiecie jest klasa efektywności energetycznej. Obecnie skala wynosi od A+++ (najlepsza) do D (najgorsza, poniżej normy). Im wyższa klasa, tym bardziej efektywny kocioł i mniej energii zużywa do ogrzewania pomieszczeń.

Każdy kocioł CO powinien także mieć kartę informacyjną, w której znajdą się takie dane jak nazwa dostawcy, identyfikator modelu, klasa efektywności energetycznej, znamionowa moc cieplna w kW, współczynnik efektywności energetycznej czy sezonowa efektywność energetyczna. Karta kotła CO powinna też zawierać informacje na temat sprawności kotła oraz poziomu emisji pyłu, tlenku węgla czy tlenków azotu, a więc wpływu kotła na jakość powietrza. Pozwoli to sprawdzić czy dany kocioł na ekogroszek czy pellet drzewny faktycznie spełnia obowiązujące normy.

Należy pamiętać, że zakup kotła niespełniającego wymagań ustawowych może w ciągu najbliższych lat wiązać się z poniesieniem wysokich kosztów demontażu niedozwolonego urządzenia oraz koniecznością zakupu nowego. Warto zatem wybierać rozważnie, a w razie wątpliwości zwrócić się do specjalisty. A najlepiej kupić kocioł z gwarancją udzielaną przez uznanego producenta. Kupując nowy kocioł firmy Stalmark masz gwarancję jakości i zgodności urządzenia z obowiązującymi normami oraz możliwość ubiegania się o dofinansowanie z wszelkich programów rządowych i samorządowych. Warto skorzystać ze sprawdzonych i pewnych źródeł!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Przyczyny niedrożności rur kanalizacyjnych

Jakie są przyczyny niedrożności rur kanalizacyjnych? Czy można im jakoś zapobiec? Kto pomoże w razie nagłej awarii kanalizacji? Z takimi pytaniami dosyć często spotykają się technicy pracujący w Pogotowiu kanalizacyjnym, którzy posiadają specjalistyczny sprzęt umożliwiający szybkie usunięcie usterek. Wiedzą też, jakie są najczęstsze przyczyny występowania niedrożności rur.

W razie niedrożności rury – wezwij Pogotowie kanalizacyjne

Jeśli przychodzi potrzeba, by w trybie pilnym skorzystać z Pomocy kanalizacyjnej, nie ma na co czekać. Najlepiej od razu wybrać numer do doświadczonych techników, którzy będą wiedzieli, jak poradzić sobie z awarią kanalizacji lub niedrożną rurą. Fachowcy, którzy są zatrudnieni w Pogotowiu kanalizacyjnym, mają nie tylko kompetencje, ale także duże doświadczenie w realizacji różnego rodzaju usług, również tych bardzo pilnych. W ramach podstawowych obowiązków wykonują czyszczenie rur, które zawsze przebiega bezpiecznie oraz sprawnie. Udrażnianie rur oraz usuwanie usterek jest możliwe dzięki wyposażeniu w nowoczesny sprzęt, a na tej samej zasadzie przeprowadzany jest monitoring kanalizacji, który przydaje się, by ocenić stan techniczny całej instalacji oraz dociec, gdzie powstała usterka. Zawsze, gdy pojawi się problem z niedrożnymi rurami, warto wezwać do oględzin i pomocy fachowców, ponieważ będą oni wiedzieli, co spowodowało awarię oraz jakie działania przedsięwziąć, aby szybko się jej pozbyć.

Specjalistyczne udrażnianie rur kanalizacyjnych

Dosyć często, przy zauważeniu oznak awarii kanalizacji, za przepychanie rur zabierają się sami domownicy. Trzeba tu jednak pamiętać, że tak zwane domowe metody zawodzą, a przyczyna i umiejscowienie zatoru mogą nie być łatwe do odkrycia dla laika. Najczęściej dzieje się tak, że usterka jest niemożliwa do zlokalizowania bez zaawansowanego sprzętu, którego jako prywatne osoby nie posiadamy w domu. Co innego jednak doświadczeni specjaliści z Pogotowia kanalizacyjnego – przeszkolony zespół techników ma dostęp zarówno do dużego zasobu wiedzy, jak i nowoczesnych narzędzi umożliwiających profesjonalne poradzenie sobie z problemem niedrożności rury kanalizacyjnej. Monitoring kanalizacji oraz działania zmierzające do oczyszczenia i udrożnienia rur powinny być wykonywane z pełną precyzją i umiejętnościami, które nabywa się wraz z kolejnymi szkoleniami oraz doświadczeniem. To właśnie lata praktyki sprawiają też, że fachowcy wiedzą, jakie są przyczyny niedrożności rur kanalizacyjnych i mogą podzielić się wskazówkami, jak nie popełniać ponownie błędów i zapobiec usterkom na przyszłość.

Co powoduje niedrożność kanalizacji? Najczęstsze przyczyny

Wśród najczęstszych powodów pojawienia się problemu z niedrożną rurą znajdują się działania samych użytkowników instalacji. Jak pokazuje doświadczenie specjalistów, często nie zwracamy uwagi na rzeczy i odpadki, które dostają się do odpływu. Większe kawałki pożywienia, fragmenty przedmiotów czy chemikalia mogą spowodować zator, a nawet zniszczyć instalację, zatykając rury. W takiej sytuacji zdecydowanie należy wezwać pomoc z Pogotowia kanalizacyjnego.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czy warto kupić mieszkanie w 2021 r.

Czy warto kupić mieszkanie już teraz? A może poczekać do końca pandemii? Na jakim poziomie będą kształtować się ceny mieszkań w 2022 roku? Czy nadal mamy rynek sprzedawcy, a może juz klienta?

W ostatnich latach rynek nieruchomości – to rynek sprzedawcy. Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z największych problemów jest niewystarczająca ilość zasobów. Po prostu nie ma na rynku wystarczającej liczby domów, mieszkań dla liczby osób, które chcą je kupić. Przyczyną tego jest powolne budowanie nowych domów, a ponadto pokolenie wyżu demograficznego nie sprzedaje i nie zamienia swoich mieszkań na mniejsze. Widzimy również rosnący popyt wśród millenialsów na mieszkania. Niestety da się więc zauważyć coroczny wzrost cen mieszkań o kilka procent.

Czy lepiej więc kupić dom, mieszkanie już teraz w 2021 roku, czy zaczekać do 2022?

Odpowiedź na to pytanie (jak większość rzeczy w życiu) zależy od wielu rzeczy. W grę wchodzi tu zarówno gospodarka, pandemia jak i rynek nieruchomości.

Na szczęście wpływ skutków pandemii COVID- 19 na poziom cen transakcyjnych mieszkań póki co jest umiarkowany. Dzięki niskim stopom procentowym, ochronie rynku pracy, oraz elastyczności deweloperów na rynku nieruchomości mamy nadal dużą aktywność.

Jednakże wysokie ceny gruntów, przedłużające się ze względu na pandemię procedury administracyjne, podwyżki cen materiałów budowlanych oraz zaostrzone od 2021 roku normy energetyczne (dotyczące izolacji ścian i dachu) mogą spowodować znaczny wzrost en dla wszystkich rozpoczynających budowę.

Jeśli chcesz więc kupić dom, czy mieszkanie w tym roku, upewnij się, że jesteś już przygotowany. Uzyskaj wstępną zgodę na kredyt hipoteczny i uczciwie przyjrzyj się swoim finansom, a także swojemu życiu. Prawdopodobnie nie będziesz mieć zbyt wiele czasu na wahanie lub dłuższą autorefleksję. 


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Nic w tym dziwnego. Świadomość polskiego konsumenta rośnie! Wraz ze wzrostem popularności ceny stają się bardziej przystępne. Możemy też liczyć na dofinansowania od państwa. Od czego zależy ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej?

Kalkulator

Jeśli interesuje cię cena instalacji fotowoltaicznej, najprościej skorzystać z kalkulatora dostępnego w sieci za darmo. Obliczy on nie tylko spodziewany koszt instalacji, ale także okres zwrotu i oszczędność na przestrzeni lat. Jeśli chcesz znać dokładną cenę umów się na konsultację z doradcą. Wiele firm oferuje ją za darmo i jest ona niezobowiązująca.




Koszt modułów 

Moduły fotowoltaiczne są podstawowym elementem instalacji. Przede wszystkim od ich ilości i rodzaju materiału z jakiego są wykonane będzie zależeć koszt całej instalacji. To nawet 40 - 50% kosztów. Warto dokładnie obliczyć jakie jest nasze zapotrzebowanie, aby wykorzystać potencjał instalacji oraz aby nie zdarzyło się, że postawiona instalacja nie wystarcza naszemu gospodarstwu domowemu. 

Koszt falownika

Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego w zmienny oraz badanie efektywności poprzez analizę statyczną. Większość producentów oferuje nam oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli sami na bieżąco monitorować efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej oraz jakie przynosi nam oszczędności. To około 25% kosztów. 

Wybór między instalacją off-grid a on-grid

Co się kryje za tymi nazwami? Off-grid to instalacja, która dzięki zamontowaniu dodatkowych akumulatorów ma możliwość magazynowania wyprodukowanej energii. Jest droższa i bardziej skomplikowana. Instalacja on-grid zakłada sprzedaż nadwyżek energii do sieci. Jest zdecydowanie tańsza. Więcej informacji o wadach i zaletach off-grid i on-grid w tym artykule: https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/

Koszt montażu

Na cenę będzie miał wpływ koszt montażu. Warto wybrać firmę, która zrobi to w sposób profesjonalny i nie będziemy musieli dopłacać dodatkowo za naprawy, które przy złym zamocowaniu, będą występować znacznie częściej. 

Nasz dach

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszt instalacji jest rodzaj naszego dachu. Od tego będzie zależało jaką konstrukcję wsporczą będziemy musieli wybrać. Nie ma sensu montować instalacji na dach, który wymaga renowacji. Od tego czy jakieś naprawy będą konieczne również zależy ostateczny koszt.

Dotacje państwowe

Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływają na pewno dofinansowania, które coraz łatwiej zdobyć. Największą popularnością cieszy się program bezzwrotnej dotacji od rządu: ,,Mój prąd”. Pozwala on na zmniejszenie kosztów nawet o 5 tys. złotych. Warto dodatkowo sprawdzić czy twoja gmina lub miasto przygotowało specjalne projekty dla swoich mieszkańców, być może uda się obniżyć koszty jeszcze bardziej. Obliczając cenę warto wziąć pod uwagę, że niezależnie od tego czy skorzystamy z jakiegoś programu wsparcia od państwa czy zainwestujemy w fotowoltaikę sami, możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i część kosztów odpisać z podatku (a to kwota nawet do 53 000 zł a przy małżonkach 106 000).

Montaż instalacji fotowoltaicznej wydaje się być dużym wydatkiem. Jest to jednak inwestycja, która szybko się zwraca. Jeśli tak duży jednorazowy wydatek cię przerasta, pomyśl o niskoprocentowym kredycie. Wiele banków przygotowało specjalne oferty, które jako inwestycje w ochronę środowiska traktowane są priorytetowo i mają naprawdę świetne warunki! 

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Budowa i remont domu - porównaj ceny