1. Przemyśl poważnie ostateczny wygląd swojego mieszkania/domu w całości, jak i każdego pomieszczenia oddzielnie. Przejrzyj fachowe czasopisma, obejrzyj fotki i zastanów się, które z przedstawianych pomysłów możesz wykorzystać u siebie.
Pamiętaj, że wystarczy kiepski dobór odcieni farb, źle poprowadzenie oświetlenie lub zbyt dużo "bajerów", by efekt był odwrotny do zamierzonego.
2. Przelicz dokładnie fundusze, które chcesz przeznaczyć na remont lub wykończenie. Materiały lub elementy wykończenia bywają drogie.
Na pewnych rzeczach można zaoszczędzić, na innych nie warto. Co komu po super wyglądającej misce WC, skoro spłuczka podtynkowa się zacina.
3. Dokonaj dokładnych pomiarów pomieszczeń /obmiar/. Pozwoli Ci to jednorazowo kupić materiały w takiej ilości, jakiej faktycznie potrzebujesz. Oszczędzasz w ten sposób na kilkukrotnych odwiedzinach sklepu po te same materiały.
4. Sporządź w miarę dokładną listę tych materiałów i spisz zakres prac do wykonania. Dzięki temu będziesz mógł działać wg z góry określonego planu.
5. Sprawdź wydajności materiałów oraz zrób przeliczenie ich wymaganej ilości wg obmiaru Twoich pomieszczeń.
6. Zabezpiecz elementy pomieszczeń, które mogą zostać zabrudzone lub uszkodzone w trakcie prac. Dotyczy to oklejania okien, podłóg lub ewentualnie mebli.
Pamiętaj też, by remont przeprowadzać w odpowiedniej kolejności. Jeśli chcesz wymienić okna, zrób to, zanim weźmiesz się za przygotowanie ścian do malowania.
7. Staraj się wykorzystywać do konkretnych prac materiały jednego producenta. Instrukcje odnośnie innych produktów zalecanych do wykorzystania z konkretnym materiałem znajdziesz na większości opakowań.
8. Stosuj się do zaleceń producenta odnośnie techniki pracy z jego produktami /sposób wykorzystania, czas pracy itp./
9. Jeśli chcesz sam wykonać drobne prace elektryczne, pamiętaj by mieć pod ręką zawsze próbnik i na czas pracy wyłączyć bezpieczniki.
Jeśli potrafisz posługiwać się narzędziami elektromechanicznymi, pamiętaj o odpowiednim i bezpiecznym ich wykorzystaniu. Nie przybijaj gwoździ kombinerkami :)
10. Jeśli do prac w Twoim mieszkaniu/domu chcesz wynająć ekipę, nie bierz pod uwagę tanich ofert. Im taniej, tym większe prawdopodobieństwo przyszłych niedoróbek, poprawek i ogólnie mierna jakość wykonania.
Postaraj się najpierw porozmawiać z oferentem, wypytaj o proponowany sposób wykonania prac, sugerowane materiały, umowę, gwarancje itp.
Rozmowy nic nie kosztują, a nawet laik zorientuje się czy ma do czynienia z fachowcem.
piątek, 19 listopada 2021
Lista 10 spraw przed rozpoczęciem remontu
Remont lub wykończenie wnętrz to zakres prac wymagających odpowiedniego przygotowania. Zanim więc do niego przystąpimy, należy spokojnie usiąść i przeanalizować kilka spraw, których pominięcie może kosztować nas sporo nerwów i dołożyć niepotrzebnych wydatków.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
ostatnio zrobiłam mały remont salonu. kupiłam imitację cegły na ścianę i zamontowałam ją na ścianie z kinem domowym. pomieszczenie od razu wyskało nowego wymiaru, ja się nie napracowałam, ani nie wydałam zbyt wiele
OdpowiedzUsuńBardzo pomocne zestawienie
OdpowiedzUsuńwarto też wiedzieć jak siebie zabezpieczyć na czas remontu. przydają się np. okulary ochronne jeśli przecinamy drewno lub metal (drobinki nie dostaną się do oka), czy też maski z filtrem FFP3 jeśli malujemy coś natryskowo lub robimy docieplenia pianką
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne
OdpowiedzUsuńWarto sobie zapisać tę listę
OdpowiedzUsuńnajlepszą opcją remontową jest malowanie ścian. szybkie, tanie, niekłopotliwe. wystarczy wynieść meble lub je przykryć folią, wziąć wałek lub pędzel + farby nobiles i można malować. zmiana koloru odmieni każde wnętrze
OdpowiedzUsuńmnie czeka teraz najgorszy remont czyli łazienka. zmieniam meble na szafki do łazienki wiszące, a do tego wyrzucam wannę na rzecz zamykanej kabiny z funkcją sauny.
OdpowiedzUsuńremonty to samo zło, zdecydowanie trzeba ich unikać. lepiej kupić nowy apartament do wykończenia niż stary do odnowienia. wyjdzie nam cenowo podobnie, a kłopotów znacznie mniej :D
OdpowiedzUsuńw ramach remontu zamieniłam ciemne drzwi z ciężką kołatką na lekkie drzwi białe drewniane wewnętrzne ze srebrną klamką. mała zmiana - wielki efekt :)
OdpowiedzUsuńwarto też powiedzieć parę słów o sprzątaniu - w końcu przy remoncie robi się masę bałaganu. nawet jak większość rzeczy wyniesiemy, przykryjemy, czy zakleimy to i tak na pewno trzeba będzie usuwać resztki farb, klejów, czy pyłu. sprzątanie mieszkań i domów po remoncie nie jest łatwe ani przyjemne, dlatego trzeba zminimalizować ryzyko zabrudzenia każdej powierzchni
OdpowiedzUsuńTakie informacje należą nie tylko do bardzo ciekawych ale i niezwykle ważnych.
OdpowiedzUsuńa co sądzicie o tapecie ,,Las" do sypialni? czy nadal fototapety z motywami roślinymi są w modzie czy lepiej postawić na wzory geometryczne czy artystyczne? jakie macie doświadczenia w tej kwestii?
OdpowiedzUsuńmoim numerem jeden na liście było znalezienie dekoratora wnętrz, który zajmie się pozostałymi punktami na liście ;) wolałam wydać nieco pieniędzy na profesjonalny projekt, ale mieć pewność, że mieszkanie będzie jak z magazynu wnętrzarskiego ;)
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńpierwsza i najważniejsza rzecz to oczywiście projektowanie wnętrz - trzeba mieć pomysł na wystrój, tak by wszystko było przemyślane, spójne i przytulne, a nie że mamy potem meble wybierane przypadkowo na chybił-trafił
OdpowiedzUsuńChętnie wykorzystam zdobyte tu informacje w praktyce.
OdpowiedzUsuńInformacje zawarta w tym wpisie bardzo mnie zaciekawiły.
OdpowiedzUsuńciekawy wpis
OdpowiedzUsuńWpisy jak te są niesamowicie interesujące.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuń