Drewniana posadzka, czyli najprościej mówiąc drewniana podłoga to oczywiście deski podłogowe, które mogą być wykonane z drewna sosnowego, dębowego, czy innego surowca naturalnego dostępnego na rynku sprzedażowym.
Kiedy bowiem decydujemy się w domu na deskę podłogową, mamy pewność iż nasze podłogi są naturalne, trwałe, a do tego bardzo piękne. Jednak samo położenie desek podłogowych nie wystarcza, należy bowiem je odpowiednio wykończyć i pokryć twardą powłoką, aby były one trwałe i służyły nam przez wiele lat.
Drewnianą posadzkę, czyli nasze deski podłogowe możemy pomalować tradycyjnym lakierem bezbarwnym, bejco-lakierem czyli odpowiednim kolorem, bądź specjalną farbą emaliową matową lub z połyskiem.
Obecnie na rynku mamy ogromny wybór materiałów do pokrywania desek podłogowych, jednak nadal do najmodniejszych i najczęściej wybieranych przez klientów, należą lakiery, gdyż po ich użyciu pozostaje nam widoczna cała struktura drewna, która jest przecież największym pięknem i naturalnością deski podłogowej.
Musimy bowiem wiedzieć, że użycie farby emulsyjnej zakryje całą okazałość deski podłogowej, zarówno naturalny kolor, jak i usłojenie drewna. Farby emulsyjne są również zdecydowanie mniej odporne na ścieranie niżeli specjalistyczne lakiery do podłóg, dlatego większość producentów deski podłogowej zaleca pokrywanie jej wytrzymałymi i twardymi lakierami poliuretanowymi.
Tak naprawdę jednak każdy sposób na wykończenie naszej podłogi jest dobry, a wybór powinien być zasugerowany z jednej strony wytrzymałością i jakością powłoki deski podłogowej, z drugiej zaś wyglądem, który będzie nam się podobał i nada całemu wnętrzu wyjątkowy styl oraz niepowtarzalny blask.
Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną powłokę do wykończenia deski podłogowej, powinniśmy poznać kilka zasad. W tak zwanych pomieszczeniach przechodnich, czyli w ganku, w korytarzu oraz w kuchni, gdzie spędzamy najwięcej czasu, powinny znajdować się deski podłogowe z twardego drewna, oraz powinny być pokryte wyjątkowo twardymi lakierami, zaś w pomieszczeniach, w których rzadziej przebywamy zarówno deska podłogowa jak i jej powłoka może być nieco słabsza.
Kolejna ważna zasada to odpowiednie układanie deski podłogowej w celu optycznego powiększenia bądź pomniejszenia pomieszczenia. Ostatnim ważnym czynnikiem jest wykańczanie podłogi w odpowiedniej stałej temperaturze, najlepiej powyżej dwudziestu stopni, aby materiał nie uległ uszkodzeniu.
Jeżeli będziemy przestrzegać powyższych zasad z pewnością nasze wnętrza będą piękne, a deski podłogowe trwałe.
piątek, 19 listopada 2021
Sposób wykończenia drewnianej podłogi
Myślisz o zmianie podłogi? A może planujesz wykończenie domu drewnianą podłogą? Postaram się przybliżyć ten temat.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
nie da się ukryć, że deska podłogowa dębowa surowa będzie oryginalnym sposobem na wykończenie podłogi. panele dębowe są uznawane za jedne z najtrwalszych i najmniej podatnych na uszkodzenia. z pewnością to dobra inwestycja na lata
OdpowiedzUsuńdobrym sposobem na wykończenie drewnianej podłogi będzie listwa podłogowa biała. białe listwy sa uniwersalne, pasują do każdej podłogi, można je kupić coraz częściej nawet stacjonarnie, a w internecie to na pewno bez problemu
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis! W naszym domu jesteśmy właśnie na tym etapie.
OdpowiedzUsuńzdecydowanie drewniane podłogi z montażem oraz delikatnie ryflowane listy przypodłogowe to najlepsze połączenie. proste, ale z klasą, łatwe w utrzymaniu i odporne na uszkodzenia
OdpowiedzUsuńTakie informacje są niezwykle cenne.
OdpowiedzUsuńdoskonałą opcją w tym temacie będą intarsje. można znaleźć różne wzory, kształty i wielkości, tak by dało się je dopasować do stylu w jakim urządzone jest pomieszczenie i do koloru podłogi (zwykle parkiet drewniany). intarsja to wyrób rzemieślniczy, zatem każdy będzie oryginalny :)
OdpowiedzUsuńzamiast zrywać podłogę i kłaść nowe panele to można pozwolić sobie na szybką metamorfozę - położenie dywanu na części pokoju lub wykładziny po całości. ożywią pomieszczenie, zakryją zniszczoną posadzkę, dodadzą przytulności. trzeba jedynie pamiętać by pranie wykładzin wykonywać cyklicznie :)
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo interesujący
OdpowiedzUsuńWiele można się dowiedzieć dzięki tak świetnym wpisom.
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie wpisy i pogłębianie dzięki nim swojej wiedzy.
OdpowiedzUsuńInformacje zawarte w tym wpisie bardzo mnie zaciekawiły.
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuń