poniedziałek, 13 grudnia 2010

Grzejniki dla domu - o czym warto pamiętać

Grzejniki dla domu - o czym warto pamiętać


Autorem artykułu jest tiam




Wydawałoby się, że wybór nowego grzejnika nie jest niczym trudnym. Planując zakup grzejników szybko jednak zauważymy, że zadanie to wcale nie jest takie łatwe. Do wyboru mamy grzejniki płytowe, konwekcyjne, żeberkowe, dekoracyjne. Dodatkowo producenci prześcigają się w najróżniejszych formach oferowanych produktów.

Mogłoby się wydawać, że wybór nowego grzejnika to nic trudnego. Planując zakup grzejników szybko jednak zauważymy, że nie jest to łatwe zadanie. Do wyboru mamy bowiem nie tylko wszędobylskie grzejniki płytowe ale również grzejniki konwekcyjne, powracające do łask grzejniki żeberkowe i całą gamę grzejników dekoracyjnych, nie wspominając już o bardzo dużym wyborze grzejników łazienkowych.


Dokonując wyboru grzejnika należy pamiętać, że musi być on dopasowany do rodzaju instalacji jaką posiadamy w swoim domu oraz do funkcji pomieszczeń. Największe pole manewru mamy więc budując nowy dom. Już na początku prac instalacyjnych warto dokładnie określić rozmieszczenie wybranego sprzętu grzewczego.


Optymalną cyrkulację powietrza zapewnia zamocowanie grzejników tam gdzie straty ciepła są największe czyli w okolicy okien i drzwi. Jeśli natomiast grzejnik miałby się znaleźć na ścianie pozbawionej okien to warto nad nim umieścić dodatkową osłonę odbijającą strumień powietrza i przemieszczającą go do wnętrza pomieszczenia.


Choć wybór grzejników jest bardzo duży zazwyczaj wybieramy tradycyjnie grzejniki płytowo-konwektorowe. Są one wydajne, można je stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu choć stosowanie ich w łazience nie jest najlepszym pomysłem ze względu na dużą wilgotność powietrza i duże prawdopodobieństwo korozji.


Coraz większą popularnością cieszą się powracające do łask grzejniki żeberkowe – dzisiejsze modele mają ze swoimi żeliwnymi poprzednikami wspólną chyba tylko nazwę. Współczesne grzejniki żeberkowe są o wiele bardziej odporne na korozję od grzejników płytowo-konwektorowych. Pod względem mocy cieplnej są również niewiele gorsze.


Dodatkową zaletą jest możliwość praktycznie dowolnego doboru długości grzejnika – zbudowanego wszak z powtarzalnych elementów. Większość rodzimych producentów nie policzy nam za ten luksus ani złotówki więcej. Wadą niektórych grzejników żeberkowych jest to iż często są wykonane z aluminium którego nie dla się łączyć z tak popularną obecnie instalacją miedzianą.


Jeśli zajdzie potrzeba zamontowania dodatkowego grzejnika na ścianie pozbawionej okien i drzwi i bez możliwości zamaskowania obecności grzejnika w tym miejscu warto pokusić się o grzejnik dekoracyjny. Wraz ze wzrostem popularności tego typu grzejników wzrosła też liczba ich producentów, a co za tym idzie spadły ceny. To co do niedawna było nie lada luksusem obecnie jest dostępne dla każdego.


Nie można również zapominać o łazience. Jak już wcześniej wspomnieliśmy instalowanie grzejnika płytowo-konwektorowego w łazience nie jest najlepszym pomysłem. Poza tym grzejnik w tym pomieszczeniu może pełnić dodatkowe funkcje, a mianowicie służyć za suszarkę do ubrań czy ręczników. Tu z pomocą przychodzą nam grzejniki łazienkowe. Warto zainstalować popularną „drabinkę” która będzie jednocześnie suszarką. Jeśli wymiary pomieszczenia na to pozwalają można zamontować grzejnik łazienkowy obrotowy - tym samym nasza „drabinka” będzie o wiele bardziej funkcjonalna, nie wspominając już o tym, że będzie o wiele prościej utrzymać ją w czystości. Ze względu na większe prawdopodobieństwo korozji dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w łazience grzejnika chromowanego.


Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę ale większość grzejników poza wersją w kolorze białym lub wersją chromowaną producenci oferują nam w dowolnym kolorze z palety RAL. Jest to oczywiście usługa dodatkowo płatna ale warto dopasować kolorystycznie nasze grzejniki do wystroju wnętrz szczególnie jeśli musimy je umieścić w miejscach wyjątkowo widocznych.


---

tiam



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Budowa i remont domu - porównaj ceny