czwartek, 2 grudnia 2010

Wybór projektu wymarzonego domu

Wybór projektu wymarzonego domu


Autorem artykułu jest Tomasz Galicki




Kiedy posiadamy już grunt pod budowę naszego wymarzonego domu, kolejną rzeczą, którą musimy się zająć jest znalezienie projektanta, który nam ten dom zaprojektuje, lub biuro projektowe, w ofercie którego znajdziemy gotowy projekt domu, odpowiadający naszym potrzebom mieszkaniowym i wizualnym.

Na co należy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru projektu, oraz w jaki sposób możemy zmieniać gotowe projekty biur architektonicznych postaram się Państwu przybliżyć w niniejszym artykule. Dom, który wybieramy na chwilę obecną, powinien być funkcjonalny także w późniejszym terminie.


Oczywiście niemożliwym jest, przewidzenie, wszelkich okoliczności i zmian w naszym życiu, które czekają na nas w kolejnych latach, niemniej warto mieć na uwadze takie okoliczności jak przykładowo: wspólne zamieszkanie z dziadkami, wyprowadzenie się dorastających dzieci, czy zamieszkanie z nowo założoną rodziną córki czy syna. Wyniknie z tego ważny szczegół, który może determinować wybór projektu dzisiaj. Pamiętajmy, aby projekt, zakładał możliwości zaaranżowania dodatkowej przestrzeni w kolejnych latach naszego życia. Pozwoli to w przyszłości na wykorzystanie nie zagospodarowanej przestrzeni w zależności od okoliczności w jakich aktualnie się znajdziemy.


Zastanówmy się czy chcemy posiadać pokój dzienny z otwartą, kuchnią czy potrzebujemy przystosować do tego celu osobne pomieszczenie. Zarówno aneks kuchenny jak i kuchnia wydzielona z pewnością znajdzie swoich zwolenników, więc wybór w tym miejscu zależy od indywidualnych zapatrywań mieszkańców. Otwarta kuchnia będzie wymagała od nas jednolitych rozwiązań jeżeli chodzi o styl pokoju jak i aneksu kuchennego, a także dużo wydajniejszej wentylacji w pokoju i kuchni.


Przeglądając projekty domów, pamiętajmy o fakcie że powinien być on związany z naszym trybem życia. Projekt gotowy prawie zawsze może zostać dostosowany do wizji inwestora. Pod warunkiem, że adaptacją zajmuje się architekt posiadający odpowiednie uprawnienia. Jeśli często przyjmujemy gości, pomyślmy o pokoju gościnnym i dodatkowej łazience. Jeżeli poświęcamy się pracy w domu, wybierzmy projekt, w którym jest uwzględniony jest pokój do pracy lub gabinet.


Bardzo ważnym elementem podczas wyboru domu jest, aby podobał on się wizualnie. Warto jednak zwrócić uwagę także na zagadnienie techniczne, jak na przykład układ grzewczy, system wentylacyjny czy materiał, w jakim budynek został zaprojektowany. W przyszłości to właśnie te aspekty będą miały wpływ na koszty eksploatacji domu, w tym wydatki na ogrzewanie. Trzeba także pamiętać, że finalny koszt budowy domu zależy od wyboru poszczególnych rozwiązań. Na przykład jeśli decydujemy się na ogrzewanie piecem na drewno, musimy uwzględnić większą powierzchnię domu, a także zaplanować miejsce w którym będziemy mogli składować drewno opałowe.


Nawet najlepsze rozwiązania funkcjonalne stracą wartość, jeżeli nie będziemy brać pod uwagę usytuowania domu względem stron świata. Pokój dzienny, którego wielką zaletą miało być nasłonecznienie usytuowany od północy, nawet przy dużej liczbie okien nie zapewni nam słońca. Odizolowany od reszty domu pokój do pracy może stać się bezużyteczny, jeśli okaże się, że jego okna wychodzą na hałaśliwy warsztat sąsiada.


---

T.G.



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Budowa i remont domu - porównaj ceny